Powołanie

Piszemy tutaj wszystkie rozterki w naszym życiu duchowym. Rady na temat naszego życia w Kościele katolickim, pouczenie, itp.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Sebastian
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 281
Rejestracja: 22 lis 2017
Lokalizacja: Połaniec
Wyznanie: Katolicyzm
Been thanked: 26 times
Kontakt:

Powołanie

Post autor: Sebastian » 2019-02-23, 10:53

Trzeba modlić się o nowe powołania kapłańskie i zakonne, obecnie mamy 3200 nowych kapłanów :)
Totus Tuus

Awatar użytkownika
Efezjan
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1039
Rejestracja: 15 kwie 2017
Lokalizacja: Chorzów
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 238 times

Re: Powołanie

Post autor: Efezjan » 2020-05-19, 12:03

Ja staram się modlić prawie codziennie, Sebastianie.
Wstąpienie do świeckiego Karmelu: 21.09.2019 /Tomasz od Jezusa Chrystusa Zmartwychwstałego OCDS/

Żarliwością rozpaliłem się o chwałę Boga Zastępów 1Krl 19,10

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Powołanie

Post autor: Dezerter » 2020-10-18, 12:33

Nie chcę zakładać nowego wątku więc wklejam tutaj
Tegoroczne powołania kapłańskie i zakonne w liczbach

W bieżącym roku akademickim 2020/2021 formację ku kapłaństwu rozpoczęło w Polsce 438 nowych kandydatów: w seminariach diecezjalnych 289 alumnów, a w zakonach 149 – informuje ks. Piotr Kot, przewodniczący Konferencji Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych. Jest to o 60 kandydatów mniej niż w ubiegłym roku.

Dla porównania w 2019 r. formację ku kapłaństwu rozpoczęło 498 kandydatów, w tym w seminariach diecezjalnych 324, a w zakonach 174.

Ks. Kot informuje ponadto, że w tym roku najwięcej kandydatów w diecezjach zgłosiło się do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie – 26 alumnów; do Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Katowicach – 15 alumnów; a po 13 alumnów do Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie oraz Poznaniu.

Z kolei najmniejsza liczba, czyli zaledwie po jednym z kandydatów zapukało do furt Wyższych Seminariów Duchownych w Drohiczynie, Gnieźnie i Sosnowcu, a do jednego z seminariów, w Świdnicy, nie zgłosił się nikt.
https://ekai.pl/tegoroczne-powolania-ka ... 7adwk7Xv4I
Mnie smuci to bardzo :( i skłania do modlitwy
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Powołanie

Post autor: sądzony » 2020-10-18, 12:52

A ilu duchownych, jaka ich ilość stanowiłaby wystarczające "zapotrzebowanie" roczne dla "rzetelnego" funkcjonowanie Kościoła?
Może to głupie pytanie, ale chyba zbyt wielu duchownych to także niezbyt "właściwie".
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Dominik

Re: Powołanie

Post autor: Dominik » 2020-10-18, 13:09

Dobre pytanie, jaka liczba kandydatów by zaspokoiła potrzeby. Trzeba też mieć nas uwadze to, że jakiś % kandydatów odpada.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Powołanie

Post autor: sądzony » 2020-10-18, 13:12

Dominik pisze: 2020-10-18, 13:09 (...) Trzeba też mieć nas uwadze to, że jakiś % kandydatów odpada.
I czy tak mała ilość nie generuje faktu, że nikt nie odpada.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Dominik

Re: Powołanie

Post autor: Dominik » 2020-10-18, 14:03

Mój kuzyn odpadł, mój kolega odpadł(lub zrezygnował) w tym roku.
Wątpię by poziom wymagań był znacząco obniżony, ksiądz gamoniem nie może być, ale też bez przesady by biegle posługiwał się greckim.

Pompieri
Gaduła
Gaduła
Posty: 866
Rejestracja: 28 wrz 2020
Has thanked: 419 times
Been thanked: 146 times

Re: Powołanie

Post autor: Pompieri » 2020-10-18, 14:20

Lefebvrysci na calym swiecie notuja ciagle wzrosty - z dekady na dekade przybywa seminarzystow.
Dzis bylem na Mszy Trydenckiej w FSSPX - kosciol zbudowany we wlasnym zakresie - co najmniej 30% to mlodziez. Czyli Bog dziala.

Ps: nie jest moja intencja dokonywanie jakichkolwiek osadzen czy podzialow.

Gdy zaczynalem moje wejscie w katolicyzm poprzez posluge lefebvrystow ( prawie 20 lat temu ) bylo ksiezy wyswieconych ok. 360, w tej chwili jest ok. 650 ( i to pomimo tego, iz jak to wszedzie wielu przeszlo albo do Bractwa sw.Piotra, albo niektorzy zglosili sie do diecezjalnego biskupa, niektorzy odeszli, albo zmarli ). Do tego jak podaja ponad 1500 ksiezy na stale nie bedac w FSSPX wspolpracuje z Bractwem w tradycyjnej ( trydenckiej ) posludze kaplanskiej.
Kosciol zyje.
I nie brak w nim zywych sokow .
Ostatnio zmieniony 2020-10-18, 14:25 przez Pompieri, łącznie zmieniany 1 raz.

apis

Re: Powołanie

Post autor: apis » 2020-10-18, 14:27

W mojej diecezji (opolska) biskup zapowiedział, że trzeba będzie za jakiś czas łączyć parafie tzn. że będzie jeden ks. na kilka, więc w niektórych parafiach ksiądz nie będzie mieszkać.

Nie ma wartości rodzinnych w domu, to młodzi nie słuchają głosu Boga. Poza tym dzisiaj mało się szanuje księży, mało się modli za tych, którzy są, więc co tu mówić o kolejnych?

Pompieri
Gaduła
Gaduła
Posty: 866
Rejestracja: 28 wrz 2020
Has thanked: 419 times
Been thanked: 146 times

Re: Powołanie

Post autor: Pompieri » 2020-10-18, 14:32

Skad taki pesymizm.
Jeden dobrze uksztaltowany ksiadz jest wart swego powolania... bardziej niz setka nowomodnych wyksztalconych w nowomodnych ( nijakich czy byle jakich ) seminariach.
Bog czuwa nad wszystkim, i tej sprawy tez z reki nie wypuscil.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Powołanie

Post autor: sądzony » 2020-10-18, 14:46

Pompieri pisze: 2020-10-18, 14:32 Skad taki pesymizm.
Jeden dobrze uksztaltowany ksiadz jest wart swego powolania... bardziej niz setka nowomodnych wyksztalconych w nowomodnych ( nijakich czy byle jakich ) seminariach.
Bog czuwa nad wszystkim, i tej sprawy tez z reki nie wypuscil.
Ja osobiście w ostatnim czasie dostrzegam godnych uwagi duchownych.
Ale to może wynikać z mojej wątłej powiedzmy "dojrzałości, w sensie zmiany podejścia.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

ODPOWIEDZ