Pytanie odnośnie pewnej daty

Dyskusje historyczne związane z Kościołem
ODPOWIEDZ
Quinque
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 694
Rejestracja: 29 gru 2017
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 49 times

Pytanie odnośnie pewnej daty

Post autor: Quinque » 2019-02-26, 01:46

Mianowicie chodzi o rok 325(sobór nicejski no ale każdy z nas to wie). Czasami, różnej maści dyletanci twierdzą że Kościół Katolicki wtedy właśnie powstał. Dlaczego akurat ta data a nie np. 869 rok? Gdzie bodajże to na Soborze KNP. IV ustalono arbitralnie prymat Rzymu(choć mogę się mylić)

Nigdy nie mogę pojąć dlatego akurat 325 rok, a nie 313, 381... ktoś wie? Oczywiście wiemy że wszystkie powyższe daty nic wspólnego z rzeczywistością nie mają. Gdyż KK ,założył Jezus w 30 roku w Judeii
Ostatnio zmieniony 2019-02-26, 01:47 przez Quinque, łącznie zmieniany 1 raz.

Quinque
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 694
Rejestracja: 29 gru 2017
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 49 times

Re: Pytanie odnośnie pewnej daty

Post autor: Quinque » 2019-02-26, 19:48

Ktoś wie?

Nie wiem, chyba mnie nie lubicie i nie chcecie że mną rozmawiać :(

Magnolia

Re: Pytanie odnośnie pewnej daty

Post autor: Magnolia » 2019-02-26, 19:54

Tu nie chodzi o lubienie czy nielubienie, po prostu odpowiedzi mogą Ci udzielić tylko osoby , które tak twierdzą... a od nas oczekujesz zgadywania. ;)
A wątek z zagadkami biblijnymi mamy gdzieś indziej ;)

Odpowiedź ode mnie: nie wiem dlaczego niektórzy tak myślą.

Dominik

Re: Pytanie odnośnie pewnej daty

Post autor: Dominik » 2019-02-26, 20:27

Spokojnie, zaraz Marek tutaj wpadnie i pewnie odpowie,,, jest coś o tym w jednej z jego książek,,, mam za mało miejsca na dysku w swojej głowie by to wszystko zapamiętać i samemu opisać.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18912
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2606 times
Been thanked: 4607 times
Kontakt:

Re: Pytanie odnośnie pewnej daty

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-02-26, 20:49

Piszę o tym w "Kościele na celowniku" - ale o tym że to bzdura, a nie czemu ktoś wybrał ten właśnie rok. Nie mam pojęcia :)

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14933
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4184 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: Pytanie odnośnie pewnej daty

Post autor: Dezerter » 2019-02-26, 21:23

Bo w tym roku pogański Cesarz, który formalnie nie był ochrzczony i niefortunnie nosił tytuł Najwyższego kapłana zwołał I Sobór powszechny przywódców/biskupów chrześcijańskich, sponsorował, karmił, gościł i czasami ich odwiedzał, a nawet coś od siebie zaproponował jako kompromis, co zostało przyjęte.
Już samo to budzi podejrzenia u niektórych, bo uchwały soboru stały się kamieniem milowym ( jednym z kolejnych) Kościoła.

Przeciwnicy Bóstwa Chrystusa odrzucają Sobór, bo tam Chrystus został nazwany jasno Bogiem w wyznaniu wiary.

Przeciwnicy Eucharystii i komunii, bo tam w Kanonach jest wyraźnie i jednoznacznie o tym mowa.

Do tego roku można snuć mrzonki i legendy, że Kościół wyglądał i wierzyły inaczej. Ale od tego roku, od Credo i kanonów dość jasno widać, że był to Kościół Katolicki - dla przeciwników to nie do przyjęcia wniosek, dlatego atak na Sobór.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18912
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2606 times
Been thanked: 4607 times
Kontakt:

Re: Pytanie odnośnie pewnej daty

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-02-26, 22:03

Ale przecież nie nosił tytułu najwyższego kapłana chrześcijańskiego!

Dominik

Re: Pytanie odnośnie pewnej daty

Post autor: Dominik » 2019-02-26, 22:28

Może po prostu ktoś wybrał datę pierwszego soboru powszechnego i tyle w tym zagadki. Jakiś rok dyletant musiał podać, a ten był najprostszy raczej, bez zagłębiania się w temat.

Quinque
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 694
Rejestracja: 29 gru 2017
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 49 times

Re: Pytanie odnośnie pewnej daty

Post autor: Quinque » 2019-02-26, 23:36

Dezerter, ale już św. Ignacy z Antiochii pisze o Kościele Katolickim. No i mamy wiele innych źródeł traktujących o tym że Rzym był pierwszy wśród kościołów

Myślę tak jak pozostali że jest to porostu data wyciągnięta z odbytu

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14933
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4184 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: Pytanie odnośnie pewnej daty

Post autor: Dezerter » 2019-02-27, 16:35

Quinque pisze: 2019-02-26, 23:36 Dezerter, ale już św. Ignacy z Antiochii pisze o Kościele Katolickim. No i mamy wiele innych źródeł traktujących o tym że Rzym był pierwszy wśród kościołów

Myślę tak jak pozostali że jest to porostu data wyciągnięta z odbytu
Nie wiem co te 2 argumenty mają do mojego postu?
A te powody - czemu 325 rok a nie inny - podałem ci, nie bo sam je wymyśliłem, lecz dlatego, że słyszałem te argumenty od przeciwników KK.

Marku - Cesarz nosił tytuł Najwyższy Kałan wszystkich kultów i religii w Cesarstwie
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18912
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2606 times
Been thanked: 4607 times
Kontakt:

Re: Pytanie odnośnie pewnej daty

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-02-27, 16:44

Dezerter pisze: 2019-02-27, 16:35 Marku - Cesarz nosił tytuł Najwyższy Kałan wszystkich kultów i religii w Cesarstwie
Owszem, ale to nie znaczy że był kapłanem chrześcijańskim!
Było to zwierzchnictwo „administracyjne” nad wszystkimi religiami imperium. Obowiązki wypływające z tej funkcji można porównać – choć to bardzo nieprecyzyjne – do roli ministra do spraw wyznań (lub może raczej do formalnej zwierzchności królów nad protestanckimi kościołami narodowymi, jak w Wielkiej Brytanii czy Szwecji). Cesarz ogłaszał terminy świąt oraz publikował zasady każdej z religii w oficjalnym dokumencie, tzw. księgach pontyfikalnych (liber pontificalis).

Obowiązki Pontifexa tak opisywał historyk rzymski, Tytus Liwiusz :
Mianował najwyższego pontyfika Numę Marcjusza, jednego z senatorów, i jemu powierzył szczegółowy spis i opis całej służby bożej: jakie zwierzęta, w których dniach i przy których świątyniach ma się składać w ofierze i skąd brać na nie pieniądze. Podobnie wszystkie inne sprawy religijne, tak w zakresie publicznego, jak i prywatnego życia, oddał do jego decyzji. Do niego miał się lud udawać po poradę, aby przez zaniedbywanie obrzędów ojczystych, a przyjmowanie obcych nie wkradło się do służby bożej jakieś zamieszanie. (…)
W pracy Religia Rzeczypospolitej Rzymskiej Tadeusz Zieliński twierdzi, iż „Pontyfikowie byli nie tyle kapłanami danego bóstwa, ile rzeczoznawcami i doradcami w sprawach religijnych w ogóle” .

Z tytułem Pontifexa korespondował tytuł biskupa spraw zewnętrznych (episkopos – zarządzający, opiekun, nadzorujący), którego to tytułu używał cesarz.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14933
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4184 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: Pytanie odnośnie pewnej daty

Post autor: Dezerter » 2019-02-27, 21:22

Marek_Piotrowski pisze: 2019-02-27, 16:44 Owszem, ale to nie znaczy że był kapłanem chrześcijańskim!
Myślisz, że ktoś mógłby tak zrozumieć :?: :-\
... chociaż w dzisiejszych czasach ;) - masz racje, lepiej dokładnie doprecyzować
ale , że był też "biskupem", to nie wiedziałem, ale już widzę od jutra fora antykatolickie
powołujące się na "znanego apologetę katolickiego, który przyznał, że Konstantyn był biskupem " *-:) :-o
...mam nadzieję, że tylko żartuję =))
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Quinque
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 694
Rejestracja: 29 gru 2017
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 49 times

Re: Pytanie odnośnie pewnej daty

Post autor: Quinque » 2019-02-27, 22:00

A nawet jakby by był to co z tego? W końcu się nawrócił. A i swego czasu kardynał rządził Francją

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18912
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2606 times
Been thanked: 4607 times
Kontakt:

Re: Pytanie odnośnie pewnej daty

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-02-27, 22:26

"biskupem" w sensie słowa "episkopos" (zarządzający). Dokładnie uważał się za "zarządzającego rzeczami zewnętrznymi" ("biskupa spraw zewnętrznych") tj. coś w rodzaju ekonoma Kościoła. Oczywiście nie był to oficjalny tytuł, ale dość trafny - fundował świątynie itd

ODPOWIEDZ

Wróć do „Historia Chrześcijaństwa, postacie, wydarzenia”