Asceza

Piszemy tutaj wszystkie rozterki w naszym życiu duchowym. Rady na temat naszego życia w Kościele katolickim, pouczenie, itp.
Fryderyk Nietzsche

Re: Post ścisły, a zaburzenia odżywiania

Post autor: Fryderyk Nietzsche » 2020-02-27, 22:44

Biserica Dumnezeu pisze: 2020-02-27, 22:08 ktorzy?
Święty Benedykt z Nursji
Święty Grzegorz z Nazjanzu
Święty Andrzej Świerad
Orygenes

Biserica Dumnezeu

Re: Post ścisły, a zaburzenia odżywiania

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2020-02-27, 23:22

Tak znam te osoby.
I co poza tym z tego wynika?

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15122
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4256 times
Been thanked: 2983 times
Kontakt:

Re: Post ścisły, a zaburzenia odżywiania

Post autor: Dezerter » 2020-02-27, 23:46

Fryderyk Nietzsche pisze: 2020-02-27, 21:45
Dezerter pisze: 2020-02-26, 21:36
Fryderyk Nietzsche pisze: 2020-02-25, 18:51
Andej pisze: 2020-02-25, 18:42
Fryderyk Nietzsche pisze: 2020-02-25, 18:33 ... Myślę że ascetyzm nie jest poprawną drogą do wiary. ...
A jaka jest Twoja droga do wiary?
Dobre myśli, Dobre słowa, Dobre uczynki. To taka bardziej maksyma ale zawsze się niej w życiu trzymałem
Dobra droga - tak trzymaj a zajdziesz do celu i do ... ascetyzm ;)
słyszałeś o ojcach pustyni?
A w temacie

Człowiek chory jest zwolniony z postu, wręcz grzechem jest szkodzenie sobie.
Asceci prawie nic nie jedzą i pijąc, samo-kalecząc siebie samych i unikając kontaktów społecznych nie szkodzili sobie?
Zobaczmy czy szkodzili:
Benedykt z Nursji (łac. Benedictus Nursinus) (ur. ok. 480 w Nursji, zm. 21 marca 547 w Monte Cassino) – święty Kościołów katolickiego, starokatolickiego, anglikańskiego, luterańskiego oraz ormiańskiego i prawosławnego. Eremita, mnich i opat, według tradycji autor reguły benedyktyńskiej. Jeden z ojców Kościoła, główny patron Europy, uważany za duchowego ojca wszystkich mnichów Zachodu.
- wow :!: człowiek sukcesu na maxa
Grzegorz z Nazjanzu, zwany Teologiem, cs. Swiatitiel Grigorij Bogosłow, archijepiskop Konstantinopolski (ur. ok. 330 w Arianz k. Nazjanzu, zm. 389 lub 390 tamże) – jeden z ojców kapadockich, biskup, patriarcha Konstantynopola, święty katolicki i prawosławny, doktor Kościoła.
- wow :!: człowiek sukcesu na maxa
- mam sprawdzać dalej ;) :-w coś ci nie wyszły te zastrzeżenia
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4222 times

Re: Post ścisły, a zaburzenia odżywiania

Post autor: Andej » 2020-02-28, 08:45

Człowiek chory MOŻE być zwolniony z postu, jeśli ten post zaszkodzi zdrowiu.

A asceci są raczej przykładami zdrowia. Wychudzenie nie pasuje do wyobrażeń, ale wcale nie świadczy o szkodzeniu organizmowi.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Fryderyk Nietzsche

Re: Post ścisły, a zaburzenia odżywiania

Post autor: Fryderyk Nietzsche » 2020-02-28, 20:09

Dezerter pisze: 2020-02-27, 23:46
Fryderyk Nietzsche pisze: 2020-02-27, 21:45
Dezerter pisze: 2020-02-26, 21:36
Fryderyk Nietzsche pisze: 2020-02-25, 18:51
Andej pisze: 2020-02-25, 18:42
A jaka jest Twoja droga do wiary?
Dobre myśli, Dobre słowa, Dobre uczynki. To taka bardziej maksyma ale zawsze się niej w życiu trzymałem
Dobra droga - tak trzymaj a zajdziesz do celu i do ... ascetyzm ;)
słyszałeś o ojcach pustyni?
A w temacie

Człowiek chory jest zwolniony z postu, wręcz grzechem jest szkodzenie sobie.
Asceci prawie nic nie jedzą i pijąc, samo-kalecząc siebie samych i unikając kontaktów społecznych nie szkodzili sobie?
Zobaczmy czy szkodzili:
Benedykt z Nursji (łac. Benedictus Nursinus) (ur. ok. 480 w Nursji, zm. 21 marca 547 w Monte Cassino) – święty Kościołów katolickiego, starokatolickiego, anglikańskiego, luterańskiego oraz ormiańskiego i prawosławnego. Eremita, mnich i opat, według tradycji autor reguły benedyktyńskiej. Jeden z ojców Kościoła, główny patron Europy, uważany za duchowego ojca wszystkich mnichów Zachodu.
- wow :!: człowiek sukcesu na maxa
Grzegorz z Nazjanzu, zwany Teologiem, cs. Swiatitiel Grigorij Bogosłow, archijepiskop Konstantinopolski (ur. ok. 330 w Arianz k. Nazjanzu, zm. 389 lub 390 tamże) – jeden z ojców kapadockich, biskup, patriarcha Konstantynopola, święty katolicki i prawosławny, doktor Kościoła.
- wow :!: człowiek sukcesu na maxa
- mam sprawdzać dalej ;) :-w coś ci nie wyszły te zastrzeżenia
A ilu ascetów zginęło w odosobnieniu, wygłodzeniu i po zainfekowaniu samo wyrządzonych ran?
Moje przykłady to jedynie arbitralnie wybrane przykłady życia ascety i proszę zauważyć że asceza była jedynie krótkim epizodem w ich życiu a nie sposobem na życie.
Nie mówię że asceza jest kompletnie złą drogą do wiary.
Tylko uważam że dla osoby wierniej istnieją o wiele mniej ofiarne drogi do wiary, które za skutkują tym samym.

Dodano po 2 minutach 2 sekundach:
Andej pisze: 2020-02-28, 08:45 Człowiek chory MOŻE być zwolniony z postu, jeśli ten post zaszkodzi zdrowiu.

A asceci są raczej przykładami zdrowia. Wychudzenie nie pasuje do wyobrażeń, ale wcale nie świadczy o szkodzeniu organizmowi.
Tak bo gdy widzę zdjęcia mieszkańców Afryki sub-saharyjskiej to myślę sobie "przykład zdrowia".

Biserica Dumnezeu

Re: Post ścisły, a zaburzenia odżywiania

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2020-02-28, 22:24

To nie patrz tyle na zdjecia, tylko pomoz im realnie.
Bo glod to nie ascetyzm.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15122
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4256 times
Been thanked: 2983 times
Kontakt:

Re: Post ścisły, a zaburzenia odżywiania

Post autor: Dezerter » 2020-02-28, 23:46

Fryderyk Nietzsche pisze: 2020-02-28, 20:09
Dezerter pisze: 2020-02-27, 23:46
Fryderyk Nietzsche pisze: 2020-02-27, 21:45
Dezerter pisze: 2020-02-26, 21:36
Fryderyk Nietzsche pisze: 2020-02-25, 18:51
Dobre myśli, Dobre słowa, Dobre uczynki. To taka bardziej maksyma ale zawsze się niej w życiu trzymałem
Dobra droga - tak trzymaj a zajdziesz do celu i do ... ascetyzm ;)
słyszałeś o ojcach pustyni?
A w temacie

Człowiek chory jest zwolniony z postu, wręcz grzechem jest szkodzenie sobie.
Asceci prawie nic nie jedzą i pijąc, samo-kalecząc siebie samych i unikając kontaktów społecznych nie szkodzili sobie?
Zobaczmy czy szkodzili:
Benedykt z Nursji (łac. Benedictus Nursinus) (ur. ok. 480 w Nursji, zm. 21 marca 547 w Monte Cassino) – święty Kościołów katolickiego, starokatolickiego, anglikańskiego, luterańskiego oraz ormiańskiego i prawosławnego. Eremita, mnich i opat, według tradycji autor reguły benedyktyńskiej. Jeden z ojców Kościoła, główny patron Europy, uważany za duchowego ojca wszystkich mnichów Zachodu.
- wow :!: człowiek sukcesu na maxa
Grzegorz z Nazjanzu, zwany Teologiem, cs. Swiatitiel Grigorij Bogosłow, archijepiskop Konstantinopolski (ur. ok. 330 w Arianz k. Nazjanzu, zm. 389 lub 390 tamże) – jeden z ojców kapadockich, biskup, patriarcha Konstantynopola, święty katolicki i prawosławny, doktor Kościoła.
- wow :!: człowiek sukcesu na maxa
- mam sprawdzać dalej ;) :-w coś ci nie wyszły te zastrzeżenia
A ilu ascetów zginęło w odosobnieniu, wygłodzeniu i po zainfekowaniu samo wyrządzonych ran?
Moje przykłady to jedynie arbitralnie wybrane przykłady życia ascety i proszę zauważyć że asceza była jedynie krótkim epizodem w ich życiu a nie sposobem na życie.
Nie mówię że asceza jest kompletnie złą drogą do wiary.
Tylko uważam że dla osoby wierniej istnieją o wiele mniej ofiarne drogi do wiary, które za skutkują tym samym.
Nic nie wiem o "ilu ascetów zginęło w odosobnieniu, wygłodzeniu i po zainfekowaniu samo wyrządzonych ran"
- nie słyszałem o żadnym.
Współczesna nauka twierdzi, że to przeżeranie się współczesnego człowieka jest problemem zdrowotnym i społecznym a nie ascetyzm, ten jest w pełni popierany, zalecani i stosowany na najlepszych uniwersytetach całego świata. Głodówki lecznicze, zdrowotne, ascetyzm, minimalizm są w modzie właśnie u ateistów. ludzi lewicy i ekologów - oj coś mi się zdaje, że nie jesteś na bieżąco.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Fryderyk Nietzsche

Re: Post ścisły, a zaburzenia odżywiania

Post autor: Fryderyk Nietzsche » 2020-02-29, 00:05

Dezerter pisze: 2020-02-28, 23:46
Fryderyk Nietzsche pisze: 2020-02-28, 20:09
Dezerter pisze: 2020-02-27, 23:46
Fryderyk Nietzsche pisze: 2020-02-27, 21:45
Dezerter pisze: 2020-02-26, 21:36
Dobra droga - tak trzymaj a zajdziesz do celu i do ... ascetyzm ;)
słyszałeś o ojcach pustyni?
A w temacie

Człowiek chory jest zwolniony z postu, wręcz grzechem jest szkodzenie sobie.
Asceci prawie nic nie jedzą i pijąc, samo-kalecząc siebie samych i unikając kontaktów społecznych nie szkodzili sobie?
Zobaczmy czy szkodzili:
Benedykt z Nursji (łac. Benedictus Nursinus) (ur. ok. 480 w Nursji, zm. 21 marca 547 w Monte Cassino) – święty Kościołów katolickiego, starokatolickiego, anglikańskiego, luterańskiego oraz ormiańskiego i prawosławnego. Eremita, mnich i opat, według tradycji autor reguły benedyktyńskiej. Jeden z ojców Kościoła, główny patron Europy, uważany za duchowego ojca wszystkich mnichów Zachodu.
- wow :!: człowiek sukcesu na maxa
Grzegorz z Nazjanzu, zwany Teologiem, cs. Swiatitiel Grigorij Bogosłow, archijepiskop Konstantinopolski (ur. ok. 330 w Arianz k. Nazjanzu, zm. 389 lub 390 tamże) – jeden z ojców kapadockich, biskup, patriarcha Konstantynopola, święty katolicki i prawosławny, doktor Kościoła.
- wow :!: człowiek sukcesu na maxa
- mam sprawdzać dalej ;) :-w coś ci nie wyszły te zastrzeżenia
A ilu ascetów zginęło w odosobnieniu, wygłodzeniu i po zainfekowaniu samo wyrządzonych ran?
Moje przykłady to jedynie arbitralnie wybrane przykłady życia ascety i proszę zauważyć że asceza była jedynie krótkim epizodem w ich życiu a nie sposobem na życie.
Nie mówię że asceza jest kompletnie złą drogą do wiary.
Tylko uważam że dla osoby wierniej istnieją o wiele mniej ofiarne drogi do wiary, które za skutkują tym samym.
Nic nie wiem o "ilu ascetów zginęło w odosobnieniu, wygłodzeniu i po zainfekowaniu samo wyrządzonych ran"
- nie słyszałem o żadnym.
Współczesna nauka twierdzi, że to przeżeranie się współczesnego człowieka jest problemem zdrowotnym i społecznym a nie ascetyzm, ten jest w pełni popierany, zalecani i stosowany na najlepszych uniwersytetach całego świata. Głodówki lecznicze, zdrowotne, ascetyzm, minimalizm są w modzie właśnie u ateistów. ludzi lewicy i ekologów - oj coś mi się zdaje, że nie jesteś na bieżąco.
Nie słyszałeś o żadnym bo jeżeli ktoś żyje w odosobnieniu to wiadomym jest że nikt nie dowie się o jego śmierci. Nie jedząc, nie pijąc, nie myjąc się i kalecząc siebie ludzie prosili się o śmierć.
Na półkuli północnej problemem jest nadwaga i wyrzucanie pokarmu. Na półkuli południowej problemem jest niedożywienie. Nie sądzę że jeżeli pójdę do doktora i powiem mu że chcę żyć jak asceta to będzie zachwycony i pogratuluje mi wyborów życiowych. I ładnego chochoła wzniosłeś generalizując lewice, ekologów(?)(chyba miałeś na myśli aktywistów ekologicznych) i ateistów do ludzi z problemami.

Dodano po 2 minutach 27 sekundach:
Biserica Dumnezeu pisze: 2020-02-28, 22:24 To nie patrz tyle na zdjecia, tylko pomoz im realnie.
Bo glod to nie ascetyzm.
Pan Andej powiedział "Wychudzenie nie pasuje do wyobrażeń, ale wcale nie świadczy o szkodzeniu organizmowi"
A ja napisałem o ludności Afryki sub-saharyjskiej bo wychudzenie szkodzi organizmowi

Biserica Dumnezeu

Re: Post ścisły, a zaburzenia odżywiania

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2020-02-29, 00:13

A co ma problem glodu do ascetyzmu?
Nie uzywaj soli - szkodzi.
Nie pij wody - szkodzi.
Nie jedz chleba - szkodzi.

itd ...

Fryderyk Nietzsche

Re: Post ścisły, a zaburzenia odżywiania

Post autor: Fryderyk Nietzsche » 2020-02-29, 00:17

Biserica Dumnezeu pisze: 2020-02-29, 00:13 A co ma problem glodu do ascetyzmu?
Nie uzywaj soli - szkodzi.
Nie pij wody - szkodzi.
Nie jedz chleba - szkodzi.

itd ...
Czyli się zgadasz że wychudzenie szkodzi?

Biserica Dumnezeu

Re: Post ścisły, a zaburzenia odżywiania

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2020-02-29, 00:23

Wprost przeciwnie - dzieki zachowaniu ascetycznej diety bardzo poprawilem swoje zdrowie. I ta poprawa mozliwa byla jedynie przy rygorystycznej diecie ( takie schorzenia, ze nawet sanatorium musialem zaliczyc ).

Ale caly czas nie rozumiesz - asceza jest droga ku poprawie zdrowia i fizycznegoi psychicznego.
Glod ( np. w obozach koncentracyjnych, na Ukrainie ze wzgledow politycznych czy kleska glodu na Sachelu ) niszczy organizm. A to dlatego, ze zabiera mozliwosci dostarczenia organizmowi nieznednych minimalnych ilosci skladnikow.
Asceza - takie mozliwosci zachowuje, gdyz jest scharmonizowaniem metabolizmu na nizszym poziomie.

Fryderyk Nietzsche

Re: Post ścisły, a zaburzenia odżywiania

Post autor: Fryderyk Nietzsche » 2020-02-29, 00:31

Biserica Dumnezeu pisze: 2020-02-29, 00:23 Wprost przeciwnie - dzieki zachowaniu ascetycznej diety bardzo poprawilem swoje zdrowie. I ta poprawa mozliwa byla jedynie przy rygorystycznej diecie ( takie schorzenia, ze nawet sanatorium musialem zaliczyc ).

Ale caly czas nie rozumiesz - asceza jest droga ku poprawie zdrowia i fizycznegoi psychicznego.
Glod ( np. w obozach koncentracyjnych, na Ukrainie ze wzgledow politycznych czy kleska glodu na Sachelu ) niszczy organizm. A to dlatego, ze zabiera mozliwosci dostarczenia organizmowi nieznednych minimalnych ilosci skladnikow.
Asceza - takie mozliwosci zachowuje, gdyz jest scharmonizowaniem metabolizmu na nizszym poziomie.
A co z samookaleczeniem i nie myciu się, też służą zdrowiu?

Biserica Dumnezeu

Re: Post ścisły, a zaburzenia odżywiania

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2020-02-29, 00:40

Asceza ma wymiar nie tylko dietetyczny.
Gdy wiec jednostki stosuja takie formy, sa to formy z ich osobistej decyzji wynikajace, a nie nakaz.
O nie myciu sie i samookaleczaniu nie slyszalem.
Doczytalem sie, ze brak mycia paradoksalnie hartuje i uodparnia, szczegolnie w strefach braku dostepu do wody.

Ale w normalnym zyciu, w sytuacjach niecodziennych rowniez dla idei podejmuje sie decyzje, ktore jednostkowo sa sprzeczne z instynktem zachowania zycia czy zdrowia - np: wojna ( atak czy obrona, wyciaganie rannych spod kul czy zaslanianie wlasnym cialem dzieci przed kulami ).

Tak wiec sa okolicznosci, ktore nadaja gleboki sens takim postawom.
Trzeba tylko umiec pojac, rozeznac czas i miejsce oraz idee, a wowczas nie bedzie z tym zadnego problemu.

Fryderyk Nietzsche

Re: Post ścisły, a zaburzenia odżywiania

Post autor: Fryderyk Nietzsche » 2020-02-29, 00:56

Biserica Dumnezeu pisze: 2020-02-29, 00:40 Asceza ma wymiar nie tylko dietetyczny.
Gdy wiec jednostki stosuja takie formy, sa to formy z ich osobistej decyzji wynikajace, a nie nakaz.
O nie myciu sie i samookaleczaniu nie slyszalem.
Doczytalem sie, ze brak mycia paradoksalnie hartuje i uodparnia, szczegolnie w strefach braku dostepu do wody.

Ale w normalnym zyciu, w sytuacjach niecodziennych rowniez dla idei podejmuje sie decyzje, ktore jednostkowo sa sprzeczne z instynktem zachowania zycia czy zdrowia - np: wojna ( atak czy obrona, wyciaganie rannych spod kul czy zaslanianie wlasnym cialem dzieci przed kulami ).

Tak wiec sa okolicznosci, ktore nadaja gleboki sens takim postawom.
Trzeba tylko umiec pojac, rozeznac czas i miejsce oraz idee, a wowczas nie bedzie z tym zadnego problemu.
(Święty Andrzej Świerad (zm. ok. 1032 r.) – mimo ciężkiej fizycznej pracy przy wyrębie lasu pościł trzy razy w tygodniu (w poniedziałek, środę i piątek), a w czasie Wielkiego Postu jadł jedynie po jednym orzechu włoskim dziennie popijając wodą. W nocy czuwał na pniu drzewa, wokół którego były zaostrzone pręty. Gdy zasypiał i przechylał się w jakąś stronę, raniły go i budziły. Na głowę zakładał drewnianą koronę z kamieniami, gdy przechylił głowę, jeden z kamieni uderzał go. Po śmierci na ciele świętego znaleziono „od dawna noszoną włosiennicę wykonaną z żelaznego łańcucha”)
Przykład samookaleczenia


(Święty Aleksy – opuścił żonę w czasie nocy poślubnej by poświęcić się Bogu, nocował na schodach kościoła, wylewano na niego pomyje, po czym jako żebrak mieszkał do śmierci pod schodami pałacu swego ojca)
Przykład nie dbania o higienę

1.Słyszałeś o czarnej śmierci? Dzięki wysokiemu standardowi higieny w Polsce byliśmy w stanie się przed nią ochronić.

2.Więc czemu po prostu nie przyjąć form zgłębiania wiary bez ascezy, pielgrzymki, chodzenie do kościoła, odmawianie modlitw itp.?
Jak wcześniejszej powiedziałem czemu wystawiać kreację Boga na próbę?
Ostatnio zmieniony 2020-02-29, 00:56 przez Fryderyk Nietzsche, łącznie zmieniany 1 raz.

Biserica Dumnezeu

Re: Post ścisły, a zaburzenia odżywiania

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2020-02-29, 09:30

Kiepskie.
Kazdy z przedstawionych tu przykladow to naciagana przez Ciebie nadinterpretacja. Pod Twoje poglady.
Ale co to ma wspolnego z ich zyciem?
Czy popelnili samobojstwo?
Wprost przeciwnie - byli aktywni, samodzielni, zyli w pelni wedlug swojego wyboru. I nie robili z tego nrmy dla innych.

Czarna smierc - tak, nie objela Polski. Slabe skomunikowanie z zachodnia Europa jest tego skutkiem, iz nie przenosila sie zaraza z miejsc /ognisk zakazen na tereny krolestwa.
Rowniez nie przeniosla sie na stepy Rusi i Azji srodkowej.
Nic o niej nie wiadomo wobu Amerykach.

Ale bijesz piane.
Zabronisz moze i Jezusowi chodzic na pielgrzymki? Bo chodzil ... wedlugobyczaju zydowskiego.
Zabronisz chodzic do kosciola?
a ja Tobie zabronie chodzic do sklepu - bo tam dopiero sa ogniska zakazen.
Zabronie do tramwaju, autobusu ...
Zabronie jazdy samochodem - samochod zabija.

jak daleko jeszcze posuniesz sie w absurdach?

Nie uzywaj widelca - wielu ludzi stracilo oko przez nieuwazne manewrowanie tym narzedziem ...
itd., itp , ...

ODPOWIEDZ