Papież Franciszek

Piszemy tutaj wszystkie rozterki w naszym życiu duchowym. Rady na temat naszego życia w Kościele katolickim, pouczenie, itp.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Papież Franciszek

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-04-01, 10:39

Fedorowicz pisze: 2019-04-01, 10:28
Marek_Piotrowski pisze: 2019-04-01, 09:57 Takie mamy tu zasady.
Wybacz. Ja mam zasade, ze zawsze cytuje zrodla naukowe i z nich korzystam. Bardzo mi przykro, ze nie pasuje to do Waszego forum. Pozdrawiam w Chrystusie!
Nie pasuje cytowanie bez podania źródla i zaznaczenia że się cytuje.
Nie manipuluj.

Fedorowicz
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 297
Rejestracja: 10 lut 2019
Has thanked: 132 times
Been thanked: 28 times

Re: Papież Franciszek

Post autor: Fedorowicz » 2019-04-01, 10:40

Andej pisze:
Pytałeś co sądzimy, a ja uznałem, że warto popatrzeć na problem przez pryzmat całej Społecznej Nauki Kościoła, dlatego zaproponowałem poznanie jej od początku, tj. od Rerum Novarum. Chodziło mi o to, abyś zobaczył ciągłość stosunku Kościoła do spraw społecznych. Zgłębienie spojrzenia nie jest zmianą tematu.
Wybacz, ale pytalem co prywatnie sadzisz o
zacytowanych wypowiedziach Franciszka. Cala Spoleczna Nauka Kosciola nie pomiescilaby sie nawet na kilkunastu forach dyskusyjnych.
Ostatnio zmieniony 2019-04-01, 10:41 przez Fedorowicz, łącznie zmieniany 1 raz.

Fedorowicz
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 297
Rejestracja: 10 lut 2019
Has thanked: 132 times
Been thanked: 28 times

Re: Papież Franciszek

Post autor: Fedorowicz » 2019-04-05, 11:35

To zastanawiajace, jak niewielu jest katolikow na forum, zainteresowanych nauczaniem Papieza Franciszka.Taka obojetnosc czy niechec moze wzbudzac zdziwienie, a nawet moze niepokoic..a moze na forum katolikow po prostu ..zabraklo ?
Ostatnio zmieniony 2019-04-05, 11:36 przez Fedorowicz, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Gor
Początkujący
Początkujący
Posty: 58
Rejestracja: 6 sty 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 36 times
Been thanked: 21 times

Re: Papież Franciszek

Post autor: Gor » 2019-04-06, 09:19

viewtopic.php?f=14&t=8608&p=172780&hili ... ek#p172780 wątek o zmianach w KKK dotyczących kary śmierci.
viewtopic.php?f=17&t=908&hilit=papież+Franciszek wątek o Papieżu Franciszku
viewtopic.php?f=26&t=875&p=25732&hilit= ... zek#p25732 o adhordacji napisanej przez Papieża
viewtopic.php?f=40&t=1037&p=24796&hilit ... zek#p24796 - wielokrotnie powoływanie się na naukę Franciszka
viewtopic.php?f=26&t=865&hilit=papież+Franciszek
viewtopic.php?f=26&t=473&hilit=papież+Franciszek
viewtopic.php?f=57&t=401&p=6567&hilit=p ... szek#p6567
viewtopic.php?f=26&t=387&p=6310&hilit=p ... szek#p6310
viewtopic.php?f=15&t=934&hilit=adhortac ... s+laetitia - o adhordacji Amoris Laetitia

Mało zainteresowania samą osobą papieża Franciszka i Jego nauczaniem?

Znowu strzeliłeś kulą w płot i znowu obraziłeś forumowiczów.

Dziwisz się, że nie chcą z Tobą rozmawiać?

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Papież Franciszek

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-04-06, 09:55

Obawiam się, że to są skutki franciszkowej "decentralizacji" (oczywiście przyczyn jest więcej, ale decentralizacja otworzyła drzwi do podobnych kroków). Właściwie chyba można powiedzieć, że Kościół niemiecki po wprowadzeniu tych zamierzeń znajdzie się w stanie faktycznej schizmy
https://www.pch24.pl/decentralizacja-ko ... nVbv21iAX4

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Papież Franciszek

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-04-06, 11:05

KOlejna załamka https://www.pch24.pl/kard--walter-kaspe ... 2Apyb5o6GE
Uważnie obserwujmy teraz STolicę Apostolską; reakcja (a także ewentualny brak reakcji) dużo nam powie o głębokości kryzysu w Kościele.
Ostatnio zmieniony 2019-04-06, 12:05 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Papież Franciszek

Post autor: Dezerter » 2019-04-06, 17:30

Ciekaw jestem jak było w starożytności, np czy Arianie przyjmowali komunie u katolików i odwrotnie?
Inne pytanie jakie mi się nasuwa - czemu np ja nie mogę przyjmować komunii ( np przebywając w kraju protestanckim, czy prawosławnym) u prawosławnych i protestantów? Ja bym przyjął i bym "to czynił na Jego pamiątkę" - spożywał bym Ciało i Krew Chrystusa z braćmi i siostrami w Chrystusie, uznającymi Go za Pana i Zbawiciela, Mesjasza i Boga. Ja tam większych przeciwwskazań nie widzę - a jak kto rozumie to co czyni, to już jego sprawa i sumienie, byle spożywał z szacunkiem i zachowaniem zasad.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Papież Franciszek

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-04-06, 18:03

Nie przypadkowo nie wolno było pozostałości baranka z sederu paschalnego wyrzucić - mógłby ktoś z zewnątrz go zjeść. A gdyby tak było, wszedłby w społeczność, do której nie ma prawa wejść.
Umożliwienie spożycia Eucharystii osobom nie wierzącym w Przeistoczenie to niedźwiedzia przysługa, mogąca mieć fatalne skutki:
1Kor 11:29 bt5 "Kto bowiem spożywa i pije, nie zważając na Ciało [Pańskie], wyrok sobie spożywa i pije."

Jest to czystej wody profanacja.

Nie piszę tu o Prawosławiu, bo prawosławie cały czas ma wspólnotę stołu i prawosławni wierzą w przeistoczenie.

Z pozostałych propozycji episkopatu Niemiec tylko zniesienie celibatu jest do przyjęcia (czy jest pożyteczne, to inna rozmowa)..

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Papież Franciszek

Post autor: Dezerter » 2019-04-06, 18:49

A co papież Franciszek i wy na to, że w Niemczech wierni nie chodzą do spowiedzi, a przecież do komunii przystępują. Wydaje się , że przyjęli protestanckie rozumienie spowiedzi jako spowiedzi powszechnej, że ona wystarczy. Stąd się bierze chyba zbliżenie również w sprawie komunii.
Ostatnio zmieniony 2019-04-06, 18:49 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

konik

Re: Papież Franciszek

Post autor: konik » 2019-04-06, 20:02

jest to ucieczka przed odpowiedzialnoscia w wierze I przed prawda o sobie samym.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Papież Franciszek

Post autor: Andej » 2019-04-06, 21:23

Dezerter pisze: 2019-04-06, 17:30 ... Inne pytanie jakie mi się nasuwa - czemu np ja nie mogę przyjmować komunii ( np przebywając w kraju protestanckim, czy prawosławnym) u prawosławnych i protestantów? ...
Kościół katolicki, z tego co pamiętam, pozwala na pełna uczestnictwo w mszach prawosławnych, jeśli nie ma możliwości uczestniczenia w mszy katolickiej. Ale prawosławni uważają, że przyjęcie u nich komunii świętej jest równoznaczne z konwersją.

Na pogrzebie w Niemczech do komunii świętej za zgodą księdza przystąpiła ewangeliczka (nota bene - bezobjawowa). Dla wielu Niemców przynależność do Kościoła ogranicza się do płacenia podatków.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Papież Franciszek

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-04-07, 03:04

Dezerter pisze: 2019-04-06, 18:49 A co papież Franciszek i wy na to, że w Niemczech wierni nie chodzą do spowiedzi, a przecież do komunii przystępują. Wydaje się , że przyjęli protestanckie rozumienie spowiedzi jako spowiedzi powszechnej, że ona wystarczy. Stąd się bierze chyba zbliżenie również w sprawie komunii.
Zgadzam się. Owo "zbliżenie w sprawie Komunii" nie jest izolowane - jest skutkiem braku wiary i wierności w innych rzeczach.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Papież Franciszek

Post autor: Andej » 2019-04-10, 08:41

Ale jaki skutki tego będą? Co przyniesie liberalizacja?

Ciekawi mnie też, od strony prawa kanonicznego, czy Episkopat może w tak ogólny sposób zmienić zasady.
Kodeks Prawa Kanonicznego wskazuje obecnie, że udzielenie Komunii św. dla protestantów jest możliwe "jeśli istnieje niebezpieczeństwo śmierci albo przynagla inna poważna konieczność, uznana przez biskupa diecezjalnego lub Konferencję Episkopatu" (kan. 844 § 4). [size=85]https://www.deon.pl/religia/se ... tml[/size]
Przekonujące jest to, co nbapisano we Frondzie:
Widać wyraźnie, że to, co proponują Niemcy, a z czym zgadza się papież... nie jest zgodne z KPK. Bo przepisy mówią o WYJĄTKOWYM przystępowaniu przez protestantów do Komunii, gdy wierzą w Eucharystię, gdy jest naprawdę paląca potrzeba, gdy nie mają własnego kapłana.
Tymczasem w Niemczech chodzi o REGULARNE I STAŁE przystępowanie protestanckich małżonków do Komunii. Mówiąc krótko chodzi o to, by protestant, który nie uznaje wielu fundamentalnych prawd Kościoła katolickiego, chodził do Komunii jakby był katolikiem, choć nim nie jest. Dlatego, że ma katolicką żonę/męża i ,,bardzo chce'' przystępować do Eucharystii.[size=85] http://www.fronda.pl/a/co-szo ... tml[/size]


Wydaje mi się, że z Kościoła Katolickiego wyodrębni się Kościół Niemiecki. Ograniczy prymat papieża. Lub przyjmie warunkowo, tylko wtedy, gdy Episkopat Niemiecki potwierdzi decyzje czy zalecenia papieskie. Czy takie działania doprowadzą do odrodzenie religii? Osobiście wątpię. Obawiam się, że Kościół w Nieczech całkowicie rozmyje się najpierw w protestantyzmie, aby powoli ulec sekularyzacji.

a we wspomnianym tekście: Problem w tym, że papież przyznał, iż tak naprawdę... zgadza się z niemieckim pomysłem, a blokada dotyczyła czegoś zupełnie innego!
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Buckees

Re: Papież Franciszek

Post autor: Buckees » 2019-04-15, 04:12

Dezerter pisze: 2019-04-06, 18:49 A co papież Franciszek i wy na to, że w Niemczech wierni nie chodzą do spowiedzi, a przecież do komunii przystępują. Wydaje się , że przyjęli protestanckie rozumienie spowiedzi jako spowiedzi powszechnej, że ona wystarczy. Stąd się bierze chyba zbliżenie również w sprawie komunii.
W USA w kościołach katolickich tez tak jest, wszyscy równo na raz ruszją do komunii, a spowiedź w kościele raz na tydzień przez 30 min...
Myślę, że ten świat schodzi na psy generalnie...

Dodano po 9 minutach 49 sekundach:
Marek_Piotrowski pisze: 2019-04-06, 11:05 KOlejna załamka https://www.pch24.pl/kard--walter-kaspe ... 2Apyb5o6GE
Uważnie obserwujmy teraz STolicę Apostolską; reakcja (a także ewentualny brak reakcji) dużo nam powie o głębokości kryzysu w Kościele.
Dziwię się że papież Franciszek jak był kardynałem w Argentynie to był znienawidzony i walczył z tamtejszy lewackim rządem...Teraz no mam wrażenie że jakoś na siłę chce nie wiem zmiękczać kościół ?

Na pytanie o gejów kilka lat temu odpowiedział chyba jakimś dziennikarzom nie pamietam że jestm nikim żeby ich oceniac i nic mi do tego czy jakoś tak nie pamiętam w każdym razie dokładnie...no luuudzie....

Przepraszam za krytyke Ojca Świętego ale uważam że na tym forum wśród swoich można pokrytykować trochę , na zewnątrz tego nie robię...

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Papież Franciszek

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-04-15, 10:32

Andej pisze: 2019-04-10, 08:41 Wydaje mi się, że z Kościoła Katolickiego wyodrębni się Kościół Niemiecki. Ograniczy prymat papieża.
To scenariusz optymistyczny.
Pesymistyczny jest taki, że cały Kościół odgórnie pójdzie w tę stronę co niemiecki.

ODPOWIEDZ