Papież Franciszek

Piszemy tutaj wszystkie rozterki w naszym życiu duchowym. Rady na temat naszego życia w Kościele katolickim, pouczenie, itp.
ODPOWIEDZ
takisobie
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 313
Rejestracja: 20 sie 2019
Has thanked: 21 times
Been thanked: 24 times

Re: Papież Franciszek

Post autor: takisobie » 2019-08-30, 23:10

To wszystko jest jakoś zmanipulowane czy prawda ?
http://glostradycji.blogspot.com/2016/0 ... w.html?m=1

Biserica Dumnezeu

Re: Papież Franciszek

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2019-08-31, 07:47

To moze byc figura retoryczna.
Nie wiem, nie mam pojecia ... napisac o kims cos niekorzystnego albo zmanipulowac wypowiedz to zadna sztuka dla czarnego "piaru".

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Papież Franciszek

Post autor: Andej » 2019-08-31, 09:26

Zacytuję zdanie, o którym piszecie: Franciszek sam wyznaje, że nie wierzy w katolickiego Boga, ponieważ takiego Boga wcale nie ma.

To logiczne. Nie ma Boga katolickiego. Jest BÓG JEDYNY. Jeden Bóg który stworzył cały świat.

Jeśli wierzycie w wielobóstwo, to oczywiście możecie wierzyć, ze w niebie jest wielu bogów. Bóg katolicki, Bóg prawosławny, Bóg ewangelicki, Jahwe, Jehowa, Allach, Manitou ... Siedzą sobie w jednym lub wielu niebach.

Katolik powinien jednak być świadomym, że Bóg jest jeden. A jeśli jeden, to nie katolicki, prawosławny, izraelski etc. Jest JEDEN.

Franciszek ma całkowitą rację. To co powiedziała oznacza, że wierzy, że BÓG JEST JEDEN. Jeden dla wszystkich. Dla wszystkich ludzi. Od momentu stworzenie pierwszego człowieka, do ... No nie wiem, dopóki istnieć będzie rozumne życie.

Rozumujecie jak muzułmanie. Oni uważają, że mają swojego boga. Że Allach nie jest tym samym Bogiem, którego wyznajemy. Chociaż Bóg jest jeden. Natomiast nasze wyobrażenie, interpretacje są różne. Ale cały czas dotyczą tego samego, jedynego Boga.
Ostatnio zmieniony 2019-08-31, 18:32 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

takisobie
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 313
Rejestracja: 20 sie 2019
Has thanked: 21 times
Been thanked: 24 times

Re: Papież Franciszek

Post autor: takisobie » 2019-08-31, 10:00

Andej pisze: 2019-08-31, 09:26 Zacytuję zdanie, o którym piszecie: Franciszek sam wyznaje, że nie wierzy w katolickiego Boga, ponieważ takiego Boga wcale nie ma.

To logiczne. Nie ma Boga katolickiego. Jest BÓG JEDYNY.
Jeśli tak to np Allah jest tylko inna interpretacją tego samego Boga ?
Przeważnie gdy mowa o Bogu jedynym i prawdziwym to równa się katolickim.
Ostatnio zmieniony 2019-08-31, 10:02 przez takisobie, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Papież Franciszek

Post autor: Andej » 2019-08-31, 10:26

frachtowiec pisze: 2019-08-31, 10:00 ... Jeśli tak to np Allah jest tylko inna interpretacją tego samego Boga ? ...
CO to znaczy interpretacja tego samego Boga?

Allah to jest ten sam Bóg, w którego wierzą katolicy. Rzeczywiście, jest inaczej postrzegany przez muzułmanów. Ale nie jest interpretacją, tylko Jedynym Bogiem. Oni wierzą w tego samego Boga, tylko inaczej Go sobie wyobrażają. Ale to cały czas ta sama Osoba.

Żaden człowiek nie wie, jaki jest Bóg. Na podstawie objawień poznajemy pewne Jego przymioty. Jednak człowiek nigdy nie ogarnie Boga. To, w co katolicy wierzą, jest katolicką interpretacją Boga.

Bóg nie jest ograniczony żadnymi przymiotnikami. Żaden człowiek nie może zamknąć Boga w klatce swoich wyobrażeń. Nie ist nieje ktoś taki, jak Bóg katolicki. Istnieje Bóg Jedyny. Ten Który Jest. I żadna religia, żadne wyznanie nie jest w stanie zamknąć Go dla siebie. On stworzył świat, a nie katolików.

A poza tym używasz sloganu "Bóg katolicki". Jeśli tak, to dlaczego każdy katolik ma inne wyobrażenie Boga? Dlaczego dla każdego jest On nieco inny? Równie dobrze możesz napisać, że frachtowcowy Bóg jest jest jedynym i prawdziwym. A pasażerski już nie.
Może spróbuj zdefiniować Boga prawdziwego. Opisz Go dokładnie. Zobaczymy, czy inni uważają tak samo.

Jeden Bóg stworzył świat. Jeden jest Bóg. Nie ma Boga katolickiego czy muzułmańskiego. Jest jeden Bóg.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18912
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2606 times
Been thanked: 4605 times
Kontakt:

Re: Papież Franciszek

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-08-31, 10:44

frachtowiec pisze: 2019-08-31, 10:00
Andej pisze: 2019-08-31, 09:26 Zacytuję zdanie, o którym piszecie: Franciszek sam wyznaje, że nie wierzy w katolickiego Boga, ponieważ takiego Boga wcale nie ma.

To logiczne. Nie ma Boga katolickiego. Jest BÓG JEDYNY.
Jeśli tak to np Allah jest tylko inna interpretacją tego samego Boga ?
Owszem, tak właśnie jest.
Tyle ze jest to interpretacja "własnego pomysłu" i z tego powodu obarczona błędami. Można powiedzieć, że w dużej części składająca się z błędów.
Nawet "religie naturalne" (wymyślone gdzieś w dźungli) są w pewnym sensie takimi interpretacjami, wynikającymi z tego, że człowiek instynktownie szuka Boga i Jego pragnie.
Przeważnie gdy mowa o Bogu jedynym i prawdziwym to równa się katolickim.
To tak jak o Kościele.
I słusznie.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Papież Franciszek

Post autor: Andej » 2019-08-31, 10:50

Przed chwilą znalazłem: https://www.fronda.pl/a/co-po-smierci-d ... 32362.html. Warto posłuchać. Też pada stwierdzenie zgodne z tym, co napisałem. Bóg jest jeden, jedynie inaczej Go sobie wyobrażamy.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

takisobie
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 313
Rejestracja: 20 sie 2019
Has thanked: 21 times
Been thanked: 24 times

Re: Papież Franciszek

Post autor: takisobie » 2019-08-31, 11:53

Co znaczy więc wypowiedź papieża że "Bóg przywala na różnorodność religii" ?

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Papież Franciszek

Post autor: Andej » 2019-08-31, 13:47

frachtowiec pisze: 2019-08-31, 11:53 Co znaczy więc wypowiedź papieża że "Bóg przywala na różnorodność religii" ?
Mogę jeno napisać, jak to rozumiem. Nic więcej.
A rozumiem to tak:
1. Stan faktyczny. Jest wiele religii. A cały świat i wszystko co się na nim dzieje, dzieje się za przyzwoleniem Boga. Także to, co jest wbrew Jego woli.
2. Jednoznaczność objawienia. Wszystko, co Bóg objawił człowiekowi zostało przesączone przez filtr ludzkiego umysłu. Zostało zwerbalizowane za pomocą słów i pojęć dostępnych dla piszącego, relacjonującego. Przykładowo, weźmy tłumaczenie prozy. Na każdym tłumaczeniu odciska się piętno tłumacza. Zawsze są jakieś interpretacje. A co z poezją? Jeszcze większe odstępstwa.Inne słowa. Nieco inna treść. Czasem nawet myśl przewodnia jest nieco wypaczona. Od spisania Pisma minęło wiele lat. A zanim spisano był przekaz słowny. Do tej pory teologowie, badacze starają się na nowo, coraz lepiej odczytać Pismo. Do tej pory, także na tym forum, toczą się spory o znaczenie niektórych zapisów. Jedni pojmują tak, inni inaczej.
3. Sukcesja. Tym się szczycimy, że począwszy od Piotra przekazywane jest posłannictwo. Katolicy akurat szanują sukcesję. Ale nie tylko oni.
4. Judaizm. Jest starszy niż NT. Czy powstał wbrew woli Boga?
5. Islam, Świadkowie Jehowy - sam nie wiem. W końcu wywodzą się z jednego pnia. Dlaczego zdziczały? Czy na dziczce nie może dojżeć smaczny i zdrowy owoc?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Biserica Dumnezeu

Re: Papież Franciszek

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2019-08-31, 14:42

Bog przyzwala na roznorodnosc religii, z prostego powodu: roznorodnosc religii jest odzwierciedleniem roznorodnosci wiedzy i niewiedzy ludzkoscio Bogu.
Ale to, ze jedna religia wie malo o Bogu, a inna wie wiecej, a jeszczeinna jest najwlasciwsza religia nie swiadczy o tym, ze istnieja rozni Bogowie. Stan wiedzy nie jest nie stanowi o stanie Boga.

takisobie
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 313
Rejestracja: 20 sie 2019
Has thanked: 21 times
Been thanked: 24 times

Re: Papież Franciszek

Post autor: takisobie » 2019-08-31, 15:19

Jeżeli Bóg zezwala to rozumiem że sam sobie zaprzecza odnośnie pierwszego przykazania ? Bo skoro różne religie to i różni bogowie

Biserica Dumnezeu

Re: Papież Franciszek

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2019-08-31, 15:34

Nie, taka interpretacja jest nazywana "wroga interpretacja".
Nie ma roznych bogow. Sa tylko rozne stany wiedzy o Bogu: mniej lub bardziej doskonale.
Jedynie wiara chrzescijanska , a w niej katolicka jest wyczerpujaca ( choc tylko czastkowa ) i prawidziwa i prawidlowa wiedza o Bogu.
Ale Bog nikogo nie karze za brak wystarczajacej wiedzy: dlatego zezwala na rozne wybrakowane religie, gdyz religie sa zewem tesknoty ku nieznanemu Bogu.
I dlatego nawet w innych religiach czlowiek moze byc zbawionym - o czym czytamy w jednym z listow sw.Pawla Apostola.
Tak wiec Bog zezwalajac na inne religie nie zaprzecza odnosnie Pierwszego Przykazania: przykazania sa dla tych, co maja wiedze, a nie tyczy tych, ktorzy wiedzy nie maja.
Katolicy maja wieksza wiedze od zydow w religii mojzeszwej; absurdem jednak byloby mowic, ze zydzi nie moga byc zbawieni ... a przeciez nie sa chrzescijanami.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14930
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4183 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: Papież Franciszek

Post autor: Dezerter » 2019-08-31, 18:41

frachtowiec pisze: 2019-08-31, 10:00
Andej pisze: 2019-08-31, 09:26 Zacytuję zdanie, o którym piszecie: Franciszek sam wyznaje, że nie wierzy w katolickiego Boga, ponieważ takiego Boga wcale nie ma.

To logiczne. Nie ma Boga katolickiego. Jest BÓG JEDYNY.
Jeśli tak to np Allah jest tylko inna interpretacją tego samego Boga ?
Przeważnie gdy mowa o Bogu jedynym i prawdziwym to równa się katolickim.
Co ty piszesz??
A prawosławny, to jest inny Bóg, a Ewangelicko-Augsburski?
A żydzi, to w Kogo wierzą, nie w Boga Jedynego?
Mahomet stworzył Islam w środowisko żydowsko-chrześcijańskim , Allah w języku arabskim znaczy Bóg, po arabsku chrześcijanie na swojego/naszego Boga mówią Allah.
Jest Jeden Bóg - popieram całkowicie post Andeja na ten temat
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Papież Franciszek

Post autor: Andej » 2019-08-31, 18:55

frachtowiec pisze: 2019-08-31, 15:19 Jeżeli Bóg zezwala to rozumiem że sam sobie zaprzecza odnośnie pierwszego przykazania ? Bo skoro różne religie to i różni bogowie
Czy znasz treść I Przykazania?
Według mnie jest jednoznaczne i zrozumiałe. Nie zawiera też sprzeczności.
Czy możesz jakoś uzasadnić swoją tezę?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

takisobie
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 313
Rejestracja: 20 sie 2019
Has thanked: 21 times
Been thanked: 24 times

Re: Papież Franciszek

Post autor: takisobie » 2019-08-31, 19:15

Nie bo temat się wyczerpał , miałem wątpliwości ale już wiem o co chodzi

ODPOWIEDZ