Papież Franciszek

Piszemy tutaj wszystkie rozterki w naszym życiu duchowym. Rady na temat naszego życia w Kościele katolickim, pouczenie, itp.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Papież Franciszek

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-08-26, 10:30

Nie bardzo rozumiem po co ta dyskusja. Gołym okiem widać, że Eden wpada tu, by przyłożyć, dokuczyć, zmanipulować.
Nie ma żadnej dyskusji, próby zrozumienia, niuansów. Jest cep.
Z cepem nie można walczyć przy pomocy rapieru.
Rozmowa z trollem o jego trollingu jest zbędna.
Ostatnio zmieniony 2019-08-26, 10:32 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

Eden

Re: Papież Franciszek

Post autor: Eden » 2019-08-26, 10:52

Daj już spokój Andeju (czy Andrzeju) z tym sugerowaniem mi, co ja odrzucam! Raz po raz mi to zarzucasz... - daj już spokój :)

Dodano po 1 minucie 16 sekundach:
Czas naprawdę odejść; po ocenie Marka... - czas!
Bywajcie zdrowi :)

Kasia

Re: Papież Franciszek

Post autor: Kasia » 2019-08-26, 11:05

Mam problem i nie wiem, co z tym zrobić, a ponieważ na forum istnieje taki wątek, chciałabym się tym podzielić. Otóż... nie potrafię szczerze przekonać się do papieża Franciszka. Czasami czytam jego wypowiedzi, niedawno przeczytałam też książkę p. Leszka Śliwy pt. „Franciszek. Papież z końca świata” (ponieważ została wydana krótko po rozpoczęciu pontyfikatu, opowiada bardziej o życiu kard. Bergoglio sprzed wyboru na papieża), a potem czytam, co dzieje się w Kościele i zastanawiam się, czy to wszystko zmierza w dobrym kierunku. Uważam, że to dobrze, iż papież Franciszek tak wiele mówi o biednych, ale z drugiej strony mam wrażenie, że jest zbyt mało stanowczy jeśli chodzi o budzące różne emocje w świecie kwestie np. celibat, homoseksualizm czy wspominana na poprzednich stronach tematu sprawa Kościoła w Niemczech. Nie wiem, czy jako katoliczce wolno mi być nie do końca przekonaną do Ojca Świętego, czy jest to grzechem, czy wolno mi mieć wątpliwości... Często oburzałam się (tu na forum nie miałam co prawda okazji do tego), kiedy ktoś krytykował papieża Franciszka, a prawda jest taka, że na wiele zarzutów nie potrafiłabym odpowiedzieć, co więcej, często podzielam wątpliwości tych, którzy krytykują. Zastanawiam się, dlaczego papież Franciszek nie zareaguje stanowczo na wiele spraw, nie „rozstawi wszystkich po kątach”, nie „zrobi porządku”, jak Pan Jezus, kiedy wypędzał kupców ze świątyni. Czy moje wątpliwości są czymś złym i co mam z nimi zrobić?

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Papież Franciszek

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-08-26, 13:56

Nie wiem czy Cię to pocieszy, ale ja też mam ten problem.
Czas naprawdę odejść; po ocenie Marka... - czas!
Mam deja vu... gdzieś to już czytałem ;)
Nie pajacuj, nie rób efektownych wyjść, tylko zachowuj się porządnie.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Papież Franciszek

Post autor: Andej » 2019-08-26, 14:38

Kasia pisze: 2019-08-26, 11:05... ktoś krytykował papieża Franciszka ...
Wielu go krytykuje. Ale groźniejsze jest to, że go chwalą. Że chwalą go wrogowie Kościoła. To powinno być dla niego otrzeźwieniem. Przyczynkiem do analizy.

Uważam, że człowiek nie ma prawa oceniać innego człowieka. A papieża w szczególności.

Nie przypominam sobie, aby Franciszek ogłosił coś kontrowersyjnego ex cathedra.

Nie rozumiem pewnych wypowiedzi. Nie rozumiem pewnych posunięć. Ale uznaję jego autorytet Głowy Kościoła widzialnego. Uważam, że my wierni, mam prawo polemizować z nim. Mamy prawo polemizować z jego zdaniem. Ale powinniśmy trwać w Kościele.
Nie wiemy, jakie owoce przyniesie jego pontyfikat. Nie wiemy, czy jego następca nie usztywni znowu swojego stanowiska. Ale kościół ewoluuje. Rośnie. Dojrzewa. Ludzie Kościoła, nawet najwspanialsi, mogą się mylić.

Nasza wiedza, nasza wiara, nasze wartości są szokująco inne, od tych, które były wyznawane kilkaset lat temu. Na przykład historia celibatu. Kroki milowe. Powstanie pojęcia przypisywane jest do wieki czwartego. Usankcjonowany w prawie kanonicznym w XI stał się obowiązkowy na przełomie XII i XIII wieku. Jednak wtedy celibat miał nieco inne znaczenie niż teraz. Przyjmowano, że przyjęcie wyższych święceń kapłańskich wyklucza normalne życie małżeńskie. Ale nie wyklucza małżeństwa. Ani posiadania dzieci (uprzednio poczętych, przed przyjęciem święceń). Obecnie obowiązujące pojęcie celibatu ma zaledwie 100 lat. Czy można je, zatem, uznać, za nienaruszalne? Kościół jest żywym organizmem. Żyje, więc się zmienia. Rozwija. Doskonali.

Źle jest być nowinkarzem. Ale też, źle jest być nienaruszalną konserwą. Chwalmy Boga.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Kasia

Re: Papież Franciszek

Post autor: Kasia » 2019-08-26, 18:21

Andej pisze: 2019-08-26, 14:38 Wielu go krytykuje. Ale groźniejsze jest to, że go chwalą. Że chwalą go wrogowie Kościoła. To powinno być dla niego otrzeźwieniem. Przyczynkiem do analizy.
Przecież papież św. Jan Paweł II też był popularny, lubiany w środowiskach poza Kościołem... Można chyba powiedzieć, że był postacią medialną. Nie wiem, czy chwalili go wrogowie Kościoła, słyszałam natomiast o ateistach, którzy po ludzku żałowali, kiedy umarł. Czy mógłbyś napisać, jakich konkretnie wrogów Kościoła masz na myśli, którzy chwalą papieża Franciszka? Nie jestem zaznajomiona z tematem.

Dodano po 6 minutach 56 sekundach:
Włoski dziennikarz Antonio Socci napisał swego czasu książkę o papieżu Franciszku. Nie czytałam, ale z opisu i opinii czytelników wynika, że raczej nie ukazuje jego pontyfikatu pozytywnie.
http://lubimyczytac.pl/ksiazka/272515/c ... franciszek

Czy ktoś może czytał, czy warto i czy Socci to wiarygodny dziennikarz? Szukam prawdy, nie chcę gonić za tanią sensacją i teoriami spiskowymi.
Ostatnio zmieniony 2019-08-26, 18:22 przez Kasia, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Papież Franciszek

Post autor: Dezerter » 2019-08-26, 20:47

Papież Franciszek, poszedł o wiele dalej w reformowaniu Kościoła Kotlickiego niż JP II. Za pontyfikatu JP II bardzo się cieszyłem ze zmian, z powrotu do korzeni chrześcijaństwa itp, a nawet uważałem, że za mało, że chciałbym więcej zmian. Teraz mamy Franciszka i po pierwszym zachwycie, że poszedł dalej w reformie KK (pogrożenie biskupom za przepych, wezwanie prezbiterów do bycia socjalistami od Pana Boga), .... z czasem zacząłem zauważać, że albo ja się starzeję i staję coraz bardziej konserwatywny, albo papież mnie przegonił i zaczynam się nieco niepokoić zmianami, zbyt daleko idącymi, ale to tylko moje osobiste uwagi, bardziej chyba dotyczące mnie niż samego Franciszka, któremu nadal rękę bym podał i bratem w wierze nazwał. Suma jego pontyfikatu jest zdecydowanie na +
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Papież Franciszek

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-08-26, 21:22

Nie mnie oceniać pontyfikat, ale zamieszanie w nauce Kościoła spowodował kosmiczne. I nie jest to niestety tylko sprawa "reformowania" ; nie ma nic z reformowania faktyczne np.zezwolenie na komunikowanie osób żyjących w niesakramentalnych związkach.
Cóż, za mojego życia miałem okazję mieć za przełożonych 3 dobrych papieży - i tak niezły wynik.

takisobie
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 313
Rejestracja: 20 sie 2019
Has thanked: 21 times
Been thanked: 24 times

Re: Papież Franciszek

Post autor: takisobie » 2019-08-26, 21:45

Czy Jacek Międlar ma rację że to co robił papież jest sprzeczne z Ewangelią ?
np od 5:34


Biserica Dumnezeu

Re: Papież Franciszek

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2019-08-26, 21:52

Zeby postawictego typu zarzut to nalezaloby znalezc w Ewangelii taka sprzecznosc.
Bardziej to nie zgadza sie z naszymi (osobistymi) przekonaniami, a nie z tym, co podaje Biblia.
Oczywiscie, to tez jest moja prywatna opinia.

Magnolia

Re: Papież Franciszek

Post autor: Magnolia » 2019-08-26, 21:56

Pisałam juz o tym wydarzeniu, nawet w tym wątku
viewtopic.php?f=26&t=9325&start=30#p184603

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Papież Franciszek

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-08-26, 22:04

frachtowiec pisze: 2019-08-26, 21:45 Czy Jacek Międlar ma rację że to co robił papież jest sprzeczne z Ewangelią ?
np od 5:34

Nie ma w tym nic sprzecznego z Ewangelią. Akurat za to bym się nie czepiał.

takisobie
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 313
Rejestracja: 20 sie 2019
Has thanked: 21 times
Been thanked: 24 times

Re: Papież Franciszek

Post autor: takisobie » 2019-08-26, 22:34

Ogółem dramat , może jestem nienormalny ale reaguje tak jak większość osób np w komentarzach pod tym filmikiem. Szokuje mnie ten papież i oburza swoją postawą. Jest wiele spraw o których można poczytać , obejrzeć i uświadamiać sobie jedno : proces rozsadzania Kościoła od środka rozpoczął się na dobre.

Magnolia

Re: Papież Franciszek

Post autor: Magnolia » 2019-08-27, 08:08

Głowa Kościoła jest sam Chrystus, a obiecał prowadzenie Kościoła przez Ducha św. Mnie to uspokaja, że tak czy siak Bóg zadba o Kościół, z każdego zła wyciągnie dobro.

Ale przewrotnie zapytam, czy pamietasz jak reagowano na nauczanie Jezusa? Bardzo często było to oburzenie. A przecież wiemy, że był to Bóg i człowiek bez grzechu, wszystko co robił było dobre. A jednak oburzało.
Więc samo oburzenie jakie wywołuje papież u ludzi nie musi oznaczać że robi coś złego. Moze tylko nie rozumiemy tego co robi i nie nam oceniać, skoro nie wszystko rozumiemy.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Papież Franciszek

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-08-27, 08:31

Ale czemu właściwie akurat ta scena Was oburza?

ODPOWIEDZ