Papież Franciszek

Piszemy tutaj wszystkie rozterki w naszym życiu duchowym. Rady na temat naszego życia w Kościele katolickim, pouczenie, itp.
ODPOWIEDZ
Fedorowicz
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 297
Rejestracja: 10 lut 2019
Has thanked: 132 times
Been thanked: 28 times

Papież Franciszek

Post autor: Fedorowicz » 2019-03-31, 07:42

Papież Franciszek stwierdził, że wyzysk, eksploatacja człowieka przez człowieka jest nie tylko grzechem, ale wręcz grzechem śmiertelnym, potępionym w Biblii. Wyzyskiwanie bliźniego jest nie tylko okradaniem (otrzymuje za pracę mniejsze wynagrodzenie, niż otrzymać powinien), ale wręcz zabójstwem (nie płacąc za pracę, albo płacąc za mało, pozbawia się kogoś środków do życia). A zabójstwo jest w doktrynie Kościoła katolickiego uznawane za grzech śmiertelny.
U papieża Franciszka krytyka kapitalizmu i jego patologii: wyzysku, biedy, niestabilności bytowej, zniewolenia – pozostaje znacznie ostrzejsza niż u poprzedników. Franciszek jest pierwszy papieżem, który otwarcie kwestionuje wspomniane wyżej kapitalistyczne patologie i ludzi, którzy je realizują.

”Chcę powiedzieć bardzo jasno: nie ma żadnego motywu, żadnego usprawiedliwienia natury społecznej czy moralnej, by w życiu ludzi zaakceptować brak mieszkania.”

"Kto gromadzi bogactwa wyzyskując innych, korzystając z pracy na czarno, niesprawiedliwych umów jest krwiopijcą, zniewalającym ludzi, to grzech śmiertelny – powiedział papież podczas porannej Eucharystii w Domu Świętej Marty."

Obrazek

Co o tym sądzicie ?

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Papież Franciszek

Post autor: Andej » 2019-03-31, 08:46

Sądzimy, że warto przeczytać Rerum novarum.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Fedorowicz
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 297
Rejestracja: 10 lut 2019
Has thanked: 132 times
Been thanked: 28 times

Re: Papież Franciszek

Post autor: Fedorowicz » 2019-03-31, 09:57

Andej pisze: 2019-03-31, 08:46 Sądzimy, że warto przeczytać Rerum novarum.
Dziękuję za odpowiedź. Co prawda papież Leon XIII opowiedział się w encyklice za chrześcijańską polityką społeczną, przy jednoczesnym odrzuceniu socjalizmu w wydaniu marksistowskim, ale i ślepego kapitalizmu. W katolickiej etyce społecznej encyklika ta zajęła miejsce jako chrześcijańska alternatywa między „bezbożnym socjalizmem” a „krwiożerczym liberalizmem” Przypomnijmy, że w krajach trzeciego świata mamy do czynienia nie ze społeczną gospodarką rynkową, pomimo różnych fałszywych deklaracji, ale właśnie z neoliberalizmem w najbardziej krwiożerczej i nieludzkiej wersji . Niestety, do wizji Leona XIII przyznają się nie tylko politycy chadecji, lecz także socjaldemokraci i liberałowie.

Nie podejrzewałbym Papieża Franciszka o nieznajomość nauczania Kościoła w tej kwestii. :)
Ostatnio zmieniony 2019-03-31, 09:58 przez Fedorowicz, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Papież Franciszek

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-03-31, 11:13

Fedorowicz pisze: 2019-03-31, 09:57W katolickiej etyce społecznej encyklika ta zajęła miejsce jako chrześcijańska alternatywa między „bezbożnym socjalizmem” a „krwiożerczym liberalizmem”
AUtorstwo: https://pl.wikipedia.org/wiki/Rerum_novarum

Fedorowicz
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 297
Rejestracja: 10 lut 2019
Has thanked: 132 times
Been thanked: 28 times

Re: Papież Franciszek

Post autor: Fedorowicz » 2019-03-31, 15:10

Marek_Piotrowski pisze: 2019-03-31, 11:13
https://pl.wikipedia.org/wiki/Rerum_novarum
A może dla odmiany coś w temacie wątku ? Chodziło o nauczanie papieża Franciszka, a nie dorobek jego poprzedników. :)
Ostatnio zmieniony 2019-03-31, 15:17 przez Fedorowicz, łącznie zmieniany 1 raz.

Magnolia

Re: Papież Franciszek

Post autor: Magnolia » 2019-03-31, 15:29

Fedorowicz pisze: 2019-03-31, 07:42 Franciszek jest pierwszy papieżem, który otwarcie kwestionuje wspomniane wyżej kapitalistyczne patologie i ludzi, którzy je realizują.
Andej pisze: 2019-03-31, 08:46 Sądzimy, że warto przeczytać Rerum novarum.
Fedorowicz dostałeś odpowiedź, że nie jest pierwszym papieżem, bo już wcześniej napisano encyklikę Rerum novarum, gdzie poruszano te kwestie.

Fedorowicz
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 297
Rejestracja: 10 lut 2019
Has thanked: 132 times
Been thanked: 28 times

Re: Papież Franciszek

Post autor: Fedorowicz » 2019-03-31, 16:02

Magnolia pisze: 2019-03-31, 15:29 Fedorowicz dostałeś odpowiedź, że nie jest pierwszym papieżem, bo już wcześniej napisano encyklikę Rerum novarum, gdzie poruszano te kwestie.
W takim razie przepraszam, bo nie zrozumiałem. Myślałem, że Marek i Andej podejrzewają Papieża Franciszka o marksizm. Papież Franciszek ujmując się za wyzyskiwanymi rozwścieczył swoimi wypowiedziami neoliberałów i ich zwolenników którzy rozpętali przeciw niemu medialna nagonkę. Zraził sobie również hierarchów Kościoła, wytykając im wystawny tryb życia i wzywając do nawrócenia. :)
Ostatnio zmieniony 2019-03-31, 16:06 przez Fedorowicz, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Papież Franciszek

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-03-31, 19:45

Fedorowicz pisze: 2019-03-31, 15:10
Marek_Piotrowski pisze: 2019-03-31, 11:13
https://pl.wikipedia.org/wiki/Rerum_novarum
A może dla odmiany coś w temacie wątku ? Chodziło o nauczanie papieża Franciszka, a nie dorobek jego poprzedników. :)
Po prostu uważam, że jeśli przepisujesz nawet doslowne wyrażenia, powinieneś podać źródło ( w tym wypadku WIkipedię). I podałem za Ciebie...

Co do marksizmu itp Papieża, staram się nie wypowiadać.

konik

Re: Papież Franciszek

Post autor: konik » 2019-03-31, 22:31

Uwazam, ze latwo "pomagac imigrantom" ( o ile to sa rzeczywiscie imigranci ) cudzymi rekoma - a pozniej dziwic sie, ze czyjes zony, siostry, matki i dziewczyny sa gwalcone.
Nasz "wikariusz apostolski" pracuje chyba w liniach lotniczych - coraz dalej odlatuje.
Gorzkie to.
Przepraszam.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Papież Franciszek

Post autor: Dezerter » 2019-03-31, 23:40

Fedorowicz, czy wątek ma być ogólnie o Franciszku, czy o tym co napisałeś w pierwszym poście?
Może doprecyzujesz ?
"Kto gromadzi bogactwa wyzyskując innych, korzystając z pracy na czarno, niesprawiedliwych umów jest krwiopijcą, zniewalającym ludzi, to grzech śmiertelny"
Oczywista oczywistość dla mnie - jeśli ja mam w firmie większe zyski, to zawsze dzielę się nimi z tymi, którzy je wypracowali, czyli załogą.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Fedorowicz
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 297
Rejestracja: 10 lut 2019
Has thanked: 132 times
Been thanked: 28 times

Re: Papież Franciszek

Post autor: Fedorowicz » 2019-04-01, 05:03

Marek_Piotrowski pisze: 2019-03-31, 19:45 Po prostu uważam, że jeśli przepisujesz ..
Co do marksizmu itp Papieża, staram się nie wypowiadać.
No to sobie podyskutowałem o papieżu Franciszku. Zamiast rozmówcy zainteresowanego tematem wątku najpierw zmiana tematu na temat encykliki innego papieża, a następnie miłe spotkanie forumowe z moderatorem i cenzorem, który śledzi źródła wypowiedzi czy aby są wiarygodne i co zdanie, to reprymenda. Odkąd to nie wolno korzystać z encyklopedii ? :)

Dodano po 6 minutach 56 sekundach:
Dezerter pisze: 2019-03-31, 23:40 Fedorowicz, czy wątek ma być ogólnie o Franciszku, czy o tym co napisałeś w pierwszym poście?
To zapytaj swego kolegę Andeja, który zmienił temat z papieża Franciszka i wymienił encyklikę papieską Leona XIII "Rerum novarum". Widzę że zamiast dyskutować na temat, lubicie robicie głupka z użytkownika forum. Coraz mniej mi się to podoba. Ja nikogo do dyskusji nie namawiam na siłę. Nie chcecie dyskutować merytorycznie to bardzo mi przykro. Nic na to nie poradzę. Dziękuje za uwagę. :)

Dodano po 5 minutach 39 sekundach:
konik pisze: 2019-03-31, 22:31 Uwazam, ze latwo "pomagac imigrantom" ( o ile to sa rzeczywiscie imigranci ) cudzymi rekoma - a pozniej dziwic sie, ze czyjes zony, siostry, matki i dziewczyny sa gwalcone.
Gorzkie to.
Przepraszam.
Mam podobne zdanie, ale pogodzenie tego przekonania z nauczaniem Chrystusa jest chyba niemożliwe. Jest możliwe z pozycji pozachrześcijańskich.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Papież Franciszek

Post autor: Andej » 2019-04-01, 08:12

Fedorowicz pisze: 2019-04-01, 05:03 ... To zapytaj swego kolegę Andeja, który zmienił temat z papieża Franciszka i wymienił encyklikę papieską Leona XIII "Rerum novarum". ...
Nie zmieniałem niczego. Prosiłeś o radę, więc udzieliłem jej. Pytałeś co sądzimy, a ja uznałem, że warto popatrzeć na problem przez pryzmat całej Społecznej Nauki Kościoła, dlatego zaproponowałem poznanie jej od początku, tj. od Rerum Novarum. Chodziło mi o to, abyś zobaczył ciągłość stosunku Kościoła do spraw społecznych.

Zgłębienie spojrzenia nie jest zmianą tematu.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Papież Franciszek

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-04-01, 09:57

Fedorowicz pisze: 2019-04-01, 05:03 Zamiast rozmówcy zainteresowanego tematem wątku najpierw zmiana tematu na temat encykliki innego papieża
Zupełnie na miejscu. Papież nie żyje w próżni.
, a następnie miłe spotkanie forumowe z moderatorem i cenzorem, który śledzi źródła wypowiedzi czy aby są wiarygodne i co zdanie, to reprymenda. Odkąd to nie wolno korzystać z encyklopedii ? :)
I znów kręcisz.
Nie komentowałem ani wiarygodności źródła, ani nie zabranaiłem Ci z czegokolwiek korzystać. Jeśli jednak przepisujesz sformułowania z owego źródła, należy je podać. Takie mamy tu zasady.

Fedorowicz
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 297
Rejestracja: 10 lut 2019
Has thanked: 132 times
Been thanked: 28 times

Re: Papież Franciszek

Post autor: Fedorowicz » 2019-04-01, 10:28

Marek_Piotrowski pisze: 2019-04-01, 09:57 Takie mamy tu zasady.
Wybacz. Ja mam zasade, ze zawsze cytuje zrodla naukowe i z nich korzystam. Bardzo mi przykro, ze nie pasuje to do Waszego forum. Pozdrawiam w Chrystusie!

Magnolia

Re: Papież Franciszek

Post autor: Magnolia » 2019-04-01, 10:33

Fedorowicz pisze: 2019-04-01, 10:28
Marek_Piotrowski pisze: 2019-04-01, 09:57 Takie mamy tu zasady.
Wybacz. Ja mam zasade, ze zawsze cytuje zrodla naukowe i z nich korzystam. Bardzo mi przykro, ze nie pasuje to do Waszego forum. Pozdrawiam w Chrystusie!
No to w czym masz problem Fedorowicz, skoro masz takie same zasady jakie ma Marek i jakie obowiązują na forum?

Cytując podaj źródło i nikt więcej nie oczekuje. Jest to jeszcze zgodne z Twoimi zasadami, Brawo!

ODPOWIEDZ