polski katolicyzm

Piszemy tutaj wszystkie rozterki w naszym życiu duchowym. Rady na temat naszego życia w Kościele katolickim, pouczenie, itp.
ODPOWIEDZ
Rycho

polski katolicyzm

Post autor: Rycho » 2018-01-24, 19:30

W serwisie "wirtualnemedia.pl "przeczytałem dziś kilka komentarzy do artykułu "Ks. Marek Gancarczyk nie jest już redaktorem naczelnym „Gościa Niedzielnego”. Odwołany po 14 latach."

Jak zawsze, pod artykułem pojawiło się wiele opinii ostro kontrastujących ze sobą, o osobach powiązanych ze zdarzeniem opisanym w cytowanym wyżej artykule, a co gorsze - oskarżające, bez ujawnienia dowodów o najgorsze czyny dostojnika kościelnego, arcybiskupa katowickiego Skworca. Oto zamieszczony pod artykułem komentarz: - "Gość przepuszczał kilka dni wcześniej komentarze na temat artykułu onetu o tym, że ks. Krzysztof Litwin zabił zaginionego 23 lata temu Roberta Wójtowicza. Jak wiadomo tajny współpracownik od dawnych czasów komuny po dziś abp Skworc jest zamieszany w śmierć kilku księży. Nie sądzę by miało to jakieś powiązanie."

Cytowany wyżej komentarz /podpisał się pod nim ksiądz/ jest wręcz oskarżycielski pod adresem abpa Skworca i bez podania dowodów, nie wiem, czy nie jest czynem karalnym.
Jak łatwo jest w obecnych czasach kogoś oskarżać i przypuszczam - w zemście, że ktoś ma odmienne zdanie w swoich przekonaniach i działaniach niż oskarżyciel. Jak tu się dopatrywać u wielu naszych rodaków, często mianujących się chrześcijanami, tolerancyjności, miłowania bliźniego i przestrzegania, w omawianym przypadku przykazania 8: - "Nie mów fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu swemu". Dlaczego to w naszym polskim narodzie tyle zła, nienawiści i tak bardzo kontrastowego podziału.

Abp Skworc jest mi osobiście mało znanym duchownym, ale po przeczytaniu artykułu o jego decyzji odwołania nieapolitycznego księdza ze stanowiska naczelnego redaktora chrześcijańskiego czasopisma utwierdziłem się w przekonaniu, że są w naszej Polsce hierarchowie, którzy należycie dbają o apolityczność naszego duchowieństwa. Kościół polski ma na swoim sumieniu i tak wiele grzechów poza angażowaniem się w politykę. Nie zamierzam tu wymieniać negatywnych zjawisk w sferze działalności naszych hierarchów. Pragnę tylko jako chrześcijanin wierzący i praktykujący słyszeć, czytać, oglądać w naszym Kościele wyłącznie o Bogu, o dobru i miłości Boga do człowieka, o pozytywnych relacjach między ludźmi bez jakichkolwiek uprzedzeń, o tolerancyjności, o konieczności wzajemnego pomagania sobie w razie potrzeby. Pragnę ze wszech miar nauki i porady z przed ołtarza kościelnego, z radia i telewizji katolickich, z wszelkiego rodzaju czasopism religii chrześcijańskiej, jak się mam modlić, postępować, w ogóle - żyć, aby zasłużyć u ludzi na wdzięczność , a u Boga na szczęśliwą wieczność.
Tymczasem, gdy posłucha się wypowiedzi niektórych chrześcijańskich dziennikarzy, takich jak: - Tomasz Piotr Terlikowski, Rafał Aleksander Ziemkiewicz, albo polityków typu: - Marek Jurek, Ryszard Czarnecki, Marek Suski, itd, itp, przy okazji udzielanych wywiadów na tematy powiązane z tolerancją, ogólnie nazywając - "innością", to czasami włos się jeży ile w tych wypowiedziach nienawiści, mściwości i sarkazmu.
I gdzie tu można mówić o zgodzie i jedności narodowej, o przestrzeganiu etyki chrześcijańskiej?!

Abraham45

Re: polski katolicyzm

Post autor: Abraham45 » 2018-01-24, 19:52

Niewątpliwie ta nienawiść, zawiść i jakaś podłość jest obecna wśród społeczeństwa katolickiego a nawet wśród hierarchów czy księży. Trudno jest z tym walczyć, bo to też kwestia wychowania, przekazania wartości ale też tego szacunku do prawa Boga, bojaźni. Gdy człowiek naprawdę wierzy w Boga to ma świadomość że po przez czynione zło obciąża swoje własne sumienie, duszę która potem stanie przed Bogiem.

To co nam pozostaje to napominać i modlić się za takich ludzi ale bez osądzania ich jako ludzi. Naród katolicki ma prawo oceniać postępowanie osób duchpwnych czy innych, jeśli ci źle postępują i krytykować negatywne postawy, zachowania. I myślę że trzeba to robić jawnie, publicznie aby do takich ludzi docierało że wierni nie akceptują takich antychrześcijańskich zachowań.

konik

Re: polski katolicyzm

Post autor: konik » 2018-01-24, 20:03

Tak pro forma: Rycho, majac zarzut do kogos o gloszenie jakichs wypowiedzi, ze sa niby pelne nienawisci, msciwosci i sarkazmu ... sprobuj sam rowniez nie wypowiadac sie w sposob przypominajacy wypowiedzi zawierajace jakas forme przeinaczenia albo niecheci.
A teraz chcialbym naprawde dowiedziec sie, w jaki sposob panowie Terlikowski, Ziemkiewicz, Jurek, Czarnecki, Suski ( to ci, ktorych przywolales) wykazali nienawisc, msciwosc, sarkazm. Sprobuj uzasadnic to, co napisales.

Abraham45

Re: polski katolicyzm

Post autor: Abraham45 » 2018-01-24, 20:12

Z jednej strony słuszne pytanie konika, bo wypowiedź jest oparta nie tylko na komentarzu ale też na mediach niekoniecznie katolickich. Może tak coś od siebie Rysiu na podstawie konkretnych przykładów.

Mnie osobiście nie wszystkie wypowiedzi pana Terlikowskievo się podobają, ale bardzo mi się podobała studyjna walka o życie poczęte podczas jednego z programów telewizyjnych. Bardzo dobrze i ostro bronił życia.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18848
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2599 times
Been thanked: 4594 times
Kontakt:

Re: polski katolicyzm

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-01-24, 20:51

konik pisze: 2018-01-24, 20:03 Tak pro forma: Rycho, majac zarzut do kogos o gloszenie jakichs wypowiedzi, ze sa niby pelne nienawisci, msciwosci i sarkazmu ... sprobuj sam rowniez nie wypowiadac sie w sposob przypominajacy wypowiedzi zawierajace jakas forme przeinaczenia albo niecheci.
Z ust mi to wyjąłeś.

Nadto - nie znasz sprawy, nie znasz faktów, ale już wiesz kogo i jak osądzić,a kogo pochwalić, Rycho.

Abraham45

Re: polski katolicyzm

Post autor: Abraham45 » 2018-01-24, 21:56

Ziemkiewicz to bardziej satyryk polityczny, publicysta więc nie dziw się, że trochę w taki humorystyczny sposób wiele rzeczy przedstawia. Chyba, że masz jakieś konkretne fakty przeciwko nim. Trudno mówić w jego przypadku o jakimś szczególnym katolicyźmie, bo jest żonaty po raz drugi, więc do tych świętych jeśli chodzi o sakramenty to raczej się nie zalicza.

Do pana Czarneckiego nic nie mam, nie wiem czego można by się go przyczepić, broni naszego kraju i wartości, więc nie wiem dlaczego jego wymieniłeś. Być może nie znam wszystkich szczegółów jego działalności, szczególnie takich pikantnych, ale nie interesuję się jego życiem. Dla mnie jest ważne aby jako osoba publiczna broniła naszego kraju na arenie międzynarodowej - jako przedstawiciel oraz aby bronił wartości chrześcijańskich.

Przedstaw jakieś konkretne fakty, wydarzenia, zachowania które mogłyby jasno pokazać, że postępuje nie po chrześcijańsku.

Rycho

Re: polski katolicyzm

Post autor: Rycho » 2018-01-29, 18:43

Odpowiadam krótko: - wymieniłem ludzi z imienia i nazwiska, zachowujących się, moim zdaniem, nie po chrześcijańsku, miałem na uwadze ich publiczne niektóre tylko wypowiedzi,głównie w telewizji, podczas wywiadów z nimi, czy też tematycznych dyskusjach grupowych, w których biorą udział ludzie różnych opcji politycznych. Nie sposób mi tu cytować ich wypowiedzi, konkretnych sytuacji i zdarzeń. Niewątpliwie jest to moja subiektywna ocena zachowań tych ludzi, bądź co bądź osób publicznych, którzy winni prezentować kulturalne zachowanie wobec swoich rozmówców, prezentujących odmienne poglądy. Nie oceniam pozytywnie pana Czarnieckiego za jego obelżywe publiczne wypowiedzi w stosunku do swojej koleżanki
europarlamentarzystki, za co ma być zdegradowany z pełnionej funkcji w Parlamencie Europejskim. Nie mam zamiaru z nikim tu polemizować i licytować swoich racji. Ale nie mogę się zgodzić z Abrachamem45 co do stwierdzenia, że pan Czarniecki " broni naszego kraju i wartości" w Brukseli.
Negatywne ocenianie naszego kraju w Europie i na świecie za nie przestrzeganie praworządności, łamanie konstytucji, upolitycznianie sądownictwa
i wiele innych jeszcze działań w ramach "dobrej zmiany" nie jest bezpodstawne i odbije się przysłowiową czkawką już w niedalekiej przyszłości.

Abraham45

Re: polski katolicyzm

Post autor: Abraham45 » 2018-01-29, 19:22

Tylko zauważ kto ocenia obecne działania rządu i kto ich popiera w tym PE. Ocenia rząd lewactwo czyli w dużej mierze aferzyści, skorumpowani pllitycy i sędziowie a popiera ich europejskie lewactwo, które z Polski ciągnęło korzyści. Gdy mowy rząd to zło ucina to oczywistym jest, że będzie negowane. Tylko zastanów się teraz ile ludzie mają tracić i cierpieć przez tych aferzystów. Dlatego to co myśli europejskie lewactwo jest mało istotne, ważne jest to co obecny rząd osiąga wobec własnego kraju: poprawa życia wielu rodzin, wzrost gospodarczy, likwidacja korupcji i tej mafii vatowskiej dała naszemu krajowi bardzo duże korzyści. Lewactwo się trzęsie bo się noją żd wylądują za kratkami i skończą się ich korzyści. Dlatego donoszą i oczerniają rząd. A co robili z ludźmi przez 8 lat? Kto doprowadził do wywalenia tylu ludzi z mieszkań, obierał dzieci rodzicom, omradał ludzi z ich oszczędności? PiS?

Krytyka dobra zawsze była i będzie, ale to nie oznacza że rząd idąc ku oczyszczeniu kraju z tego zła czyni źle. Tak trzeba, nawet mimo negatywnych opinii lewackiego PE.
Mamy dbać o dobro naszego kraju a nie go okradać.
Nie popieram wulgarności, ale twarda krytyka postępowania tych lewackich europosłów jest konieczna.

podkowa

Re: polski katolicyzm

Post autor: podkowa » 2018-01-29, 19:32

Rycho - polales mnostwo wody. Podaj jakies konkrety. Swiat widziany przez uprzedzenia i fobie Twoje nie jest zadnym argumentem.
No, rusz sie ... i podaj konkretnie, kto, jak, kiedy, dlaczego i w czym Tobie podpadl.

Abraham45

Re: polski katolicyzm

Post autor: Abraham45 » 2018-01-29, 19:47

Piza tym ja nie widzę w tym co napisałeś związku z katolicyzmem. Bliższa Kościłowi i wartościom chrześcijańskim jest właśnie prawica i to co napisałem w ostatnim poście świadczy właśnie o trosce o ludzi, o jakieś wartości w tym wartość życia niż w przypadku lewicy która ma to wszystko gdzieś.
Ostatnio zmieniony 2018-01-29, 19:48 przez Abraham45, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18848
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2599 times
Been thanked: 4594 times
Kontakt:

Re: polski katolicyzm

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-01-29, 19:48

Nie mam zamiaru z nikim tu polemizować i licytować swoich racji.
To po kiego grzyba piszesz na forum dyskusyjnym?
Wygłaszanie oświadczeń to nie tutaj.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: polski katolicyzm

Post autor: Andej » 2018-01-29, 20:42

Rycho pisze: 2018-01-29, 18:43 Odpowiadam krótko: - wymieniłem ludzi z imienia i nazwiska, zachowujących się, moim zdaniem, nie po chrześcijańsku, miałem na uwadze ich publiczne niektóre tylko wypowiedzi,głównie w telewizji, podczas wywiadów z nimi, czy też tematycznych dyskusjach grupowych, w których biorą udział ludzie różnych opcji politycznych. ...
Twoim zdaniem. Ale tylko Twoim. Bo moim nie.

Oskarżasz kolejną osobę: Czarnieckiego. Który, nawiasem wspominając zmarł ponad 350 lat temu. Chyba, że masz zupełnie kogoś innego na myśli. Zobacz na czym polegają Twoje oskarżenia? Nie wiesz kogo oskarżasz! Nie potrafisz powiedzieć, o co oskarżasz!

Jeśli coś zarzucasz, to najpierw przedstaw fakty. Zacytuj. Bo z tego co napisałeś jednoznacznie wynika, że nie słuchałeś, ani nie czytałeś wypowiedzi. Opierasz się wypowiedziach ludzi chcących niszczyć Polskę, którzy też nie podają konkretnego zwrotu, tylko interpretują po swojemu. Zadaj sobie trud. Wyszukaj konkretną wypowiedź. Wklej ją podkreślając słowa, które są według Ciebie mową nienawiści.

Jak nazwiesz stawianie bezpodstawnych zarzutów? Jak nazwiesz pomawianie o to, co Tobie się wydaje, a nie miało miejsca. Skoro nie znasz faktów, nie potrafisz podać konkretów, to lepiej się wstrzymaj. Odnoszę wrażenie, że nie chcesz dyskutować, tylko potępiać w czambuł. To niesprawiedliwe. Najpierw trzeba rozeznać fakty, potem skonfrontować z drugą stroną. A wyrok powinien być bezstronny.

O zacietrzewieniu świadczy dobór nazwisk i pominiecie tych, którzy przodują w mowie nienawiści. Ale oni są poprawni politycznie, więc można im wszystko wybaczyć. Albo zamieść pod dywan.

Na tym forum oczekujemy spokojnej i rzeczowej dyskusji. I chęci osiągnięcia porozumienia. A nie bicia piany.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Abraham45

Re: polski katolicyzm

Post autor: Abraham45 » 2018-01-29, 22:29

Odnośnie krytyki tych osób to nie pochwalam tego co Rysiek przedstawia, ale chyba po raz kolejny zauważam, że nie dokładnie czytasz Andeju co inni piszą.
Rysiek jasno podał imię i bazwisko pana Czarneckiego i wymienił go wśród innych polityków prawicowych a więc jasno pokazał, że nie chodzi o kogoś kto żył kilkaset lat temu. Chodzi o europosła prawicy - PiS-u, który pojechał nieco niekulturalnie po pani Thun,. Cóż emocje wzięły górę nad kulturą i postawą katolika. To nie było rozsądne mimo że pani Thun zasłużyła na ostrą krytykę, jednak katolik i tym bardziej osoba publiczna powinna dać dobry przykład a nie przedstawiać brak kultury, który jest często udziałem chorej lewicy.

Rycho

Re: polski katolicyzm

Post autor: Rycho » 2018-01-30, 21:40

Ad voce "podkowa": - tu na forum nikt z forumowiczów, ja też, nie prezentuję wyników przeprowadzonych badań i sondaży socjologicznych. Wyraźnie stwierdziłem, iż wielu celebrytów /wymieniłem tylko kilka osób z nazwiska/, w swoich wypowiedziach publicznych /dość często/ wysławiają się mało kulturalnie, złośliwie, nie po chrześcijańsku, w stosunku do osób prezentujących odmienny pogląd w dyskutowanych tematach. Tu również w kwestii moich zaprezentowanych przemyśleń reakcje są różne. Każdy z dyskutantów patrzy, widzi, ocenia według własnych kryteriów. Ma do tego prawo. Ja nie zamierzam udowadniać swoich racji, ani też cytować wypowiedzi ludzi, które uznaję za niekulturalne. Kończę w tym miejscu dywagacje na "mielony" temat. Teraz, bez zabierania głosu, poczytam sobie publikowane posty dla poszerzenia swojej wiedzy i lepszego zrozumienia tego wszystkiego, co się aktualnie u nas dzieje. Moje pozdrowienia.

Awatar użytkownika
dromax
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 219
Rejestracja: 2 sty 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Been thanked: 29 times
Kontakt:

Re: polski katolicyzm

Post autor: dromax » 2018-02-02, 14:04

Abraham45 pisze: 2018-01-29, 22:29 ..........Rysiek jasno podał imię i bazwisko pana Czarneckiego i wymienił go wśród innych polityków prawicowych a więc jasno pokazał, że nie chodzi o kogoś kto żył kilkaset lat temu. Chodzi o europosła prawicy - PiS-u, który pojechał nieco niekulturalnie po pani Thun,. Cóż emocje wzięły górę nad kulturą i postawą katolika. To nie było rozsądne mimo że pani Thun zasłużyła na ostrą krytykę, jednak katolik i tym bardziej osoba publiczna powinna dać dobry przykład a nie przedstawiać brak kultury, który jest często udziałem chorej lewicy.
;) Bardzo słusznie ostro wypowiedział się w sprawie Thun. Ona zasługuje na to!
A Jezus jak reaguje:
Plemię żmijowe! Jakże wy możecie mówić dobrze, skoro źli jesteście? Przecież z obfitości serca usta mówią.
(Ew. Mateusza 12:34, Biblia Tysiąclecia)
Węże, plemię żmijowe, jak wy możecie ujść potępienia w piekle?
(Ew. Mateusza 23:33, Biblia Tysiąclecia)
A gdy tłumy się gromadziły, zaczął mówić: To plemię jest plemieniem przewrotnym. żąda znaku, ale żaden znak nie będzie mu dany, prócz znaku Jonasza.
(Ew. Łukasza 11:29, Biblia Tysiąclecia)

ODPOWIEDZ