Czy bachusiki są bożkami? - mitologia grecka w świecie współczesnym

Jeśli nie wiesz gdzie zamieścić swój temat lub nie psuje on nigdzie indzie to napisz go tutaj.
ODPOWIEDZ
domgosc

Czy bachusiki są bożkami? - mitologia grecka w świecie współczesnym

Post autor: domgosc » 2019-06-22, 12:31

Witajcie!
Zastanawiam się, czy moralne jest tworzenie posągów - bachusików. Nie zamierzam ich tworzyć, ale robi to wiele firm i organizacji m.in w Zielonej Górze. Dostałem jedynie ofertę przeniesienia i modernizacji strony internetowej opisującej te bachusiki. Do tej pory nie znalazłem tam tekstów przytaczających nadprzyrodzone moce tym bachusikom.
Faktem jest, że nazwa tych posągów nawiązuje do greckiego boga Dionizosa, zwanego też Bachusem. Jest to patron Dionizji, święta pełnego rozwiązłości i pijaństwa. Nazywa się je kuzynami lub dziećmi Bachusa. W Zielonej Górze przypominają tradycję winiarską. Posągi te nawiązują do branży firm i organizacji, które je ufundowały. Ciekawie zdobią miasto (przynajmjniej w Z. Górze na zdjęciach). Domniemywam, że firmy nie szukają w nich pomyślności dla ich interesów.

Jak ocenia się tworzenie we współczesności posągów przypominających greckie bóstwa? Jak potraktować te bachusiki? Są one przecież dziećmi lub kuzynami Bachusa. Temat wydaje mi się ciekawy, ponieważ o ile w literaturze były nawiązania do kultury antycznej to czy takie nawiązania w rzeźbach do mitologi greckiej nie są sytuacjami ze Starego Testamentu?

dla zainteresowanych - ciach
Ostatnio zmieniony 2019-06-22, 13:33 przez domgosc, łącznie zmieniany 1 raz.

Dominik

Re: Czy bachusiki są bożkami? - mitologia grecka w świecie współczesnym

Post autor: Dominik » 2019-06-22, 13:32

Czyżby to wyższy poziom ukrytej reklamy? Link usuwam z posta, kto chce to wygoogluje.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14813
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4119 times
Been thanked: 2907 times
Kontakt:

Re: Czy bachusiki są bożkami? - mitologia grecka w świecie współczesnym

Post autor: Dezerter » 2019-06-22, 14:19

Jeśli tak, to pełna kultura i rzeczywiście wysoki poziom ;)
Ale temat ciekawy, czy chrześcijanin może sobie postawić posąg takiego bachusika, czy Peruna, albo Tora w domu lub ogrodzie? nie by czcić rzecz jasna, ale tak dla ozdoby, żeby ciekawie było, albo, bo się bardzo figurka spodobała?
Natomiast ja bym nie miał skrupułów współpracując z taką firmą, robiąc im stronę, czy pomiary. Jeśli nie propagują szkodliwych treści, to ja nie widzę problemu. Raz tylko odmówiłem wykonania pomiarów w sklepie handlującym dopalaczami i im jeszcze nagadałem umoralniająco, a na koniec stwierdziłem:
"Proszę przekazać szefowej (zleceniodawca), że ja z dilerami nie współpracuję.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: Czy bachusiki są bożkami? - mitologia grecka w świecie współczesnym

Post autor: ToTylkoJa » 2019-06-22, 14:24

Czemu nie?
O ile to jest tylko ozdoba, nie przypisujemy jej żadnych zdolności itd. to można postawić to na równi ze zwykłym krasnalem ogrodowym.
Ja zbieram się właśnie do robienia łapacza snów. Nie uważam, że miałby on pomoc mi w zasypianiu, że nie będę miała koszmarów, czy do czego on tam służy. Po prostu lubię się w to bawić, a to jest kolejne wyzwanie dla mnie. Dlatego nie uważam, że to miałoby być jakimkolwiek czczeniem obcych bóstw.

Dominik

Re: Czy bachusiki są bożkami? - mitologia grecka w świecie współczesnym

Post autor: Dominik » 2019-06-22, 14:42

Domogosc, jeśli masz wątpliwości, a z głodu nie przymierasz to odrzuć zlecenie. Będzie po problemie.
Patrząc na to inaczej,,, jeśli ktoś wyznaje jakiś szatański kult to czy kupuje takie figurki?

ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: Czy bachusiki są bożkami? - mitologia grecka w świecie współczesnym

Post autor: ToTylkoJa » 2019-06-22, 14:49

Zależnie jaki kult.
Do niektórych kultów potrzebny jest czarny obrus, to nie oznacza, że ja nie mogę sobie kupić takiego samego, bo mi pasuje do wystroju.

domgosc

Re: Czy bachusiki są bożkami? - mitologia grecka w świecie współczesnym

Post autor: domgosc » 2019-06-22, 15:09

Dziękuję za odpowiedzi.
Właśnie zastanawiałem się, czy umieszczać link czy też nie ;)
Nie dopatruję się kultów szatańskich. Rozmyślam nad biblinymi słowami o bałwochwalstwie.
Człowiek, który tworzy sztukę i nie oddaje postaciom lub przedmiotom czci, nie grzeszy. Ale podobne figury ktoś już w przeszłości tworzył. Byli to Grecy, którzy rzeźbili posąg Dionizosa.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Czy bachusiki są bożkami? - mitologia grecka w świecie współczesnym

Post autor: Andej » 2019-06-22, 15:47

Nie słyszałem wcześnie o nich. W internetach sa zdjęcia zabawnych szkarad. Wydaje mi się, że poza nazwą nie kojarzą się z bóstwami. Raczej z niemieckimi cwergami. Kojarzą się z wytwarzaniem wina. Może nawet z opilstwem. Ale ten przekaz jest zarówno pozytywny (krytyka opilstwa) jak i przeciwnie (aprobatą). Reklama dźwignia handlu. Wydaje mi się, że zielonogórskie bachusiki nie pochodzą z Grecji. Nawet nie maja wspólnych przodków.
Pod względem formy nie przypominają Bachusa. Ani bachantek.. Spij spokojnie.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Dominik

Re: Czy bachusiki są bożkami? - mitologia grecka w świecie współczesnym

Post autor: Dominik » 2019-06-22, 19:28

domgosc pisze: 2019-06-22, 15:09 Właśnie zastanawiałem się, czy umieszczać link czy też nie ;)
Odpisałeś, nie była to reklama w takim razie, więc daje link który skasowałem :)
http://bachusiki.cba.pl
Przynajmniej na razie.
Ostatnio zmieniony 2019-06-22, 19:29 przez Dominik, łącznie zmieniany 1 raz.

domgosc

Re: Czy bachusiki są bożkami? - mitologia w świecie współczesnym

Post autor: domgosc » 2019-06-22, 21:05

Dziękuję
Faktycznie, nie przypominają Dionizosa, wygląda na to że głównie nazwa nawiązuje do mitologii oraz legenda.
Co do zlecenia, jeszcze się zastanowię.
Swoją drogą dostałem poprzednio zlecenie dotyczące wykonania strony o kowalstwie artystycznym imieniem pewnego boga z innej mitologii, który w legendach był związany z tym rzemioslem. Akurat jestem przed podjęciem wakacyjnej pracy przed studiami ale mocno naciąganąłem mięsień. Zlecenia dosłownie znalazły mnie same. Rozeznaję, czy to łaska czy pokusa :)

Odnośnie drugiej części tematu, ciekawym przypadkiem są gargulce, rzygacze na dachach świątyń, np. Notre Dame. Tam zrobiono krok dalej. Niektóre przypominają szkarady, demony. Z jednego źródła dowiedziałem się, że wierzono, kiedy demon zobaczy własne odbicie (gargulca) przerazi się. Według mnie umiejscowienie gargulców w takiej konwencji to występek. Może kiedyś budowniczy, artyści nie znali dobrze swojej wiary?

Przy redagowaniu tematu popełniłem błąd - mitologia nie tylko grecka w malarstwie oraz rzeźbie współczesnej.
Ostatnio zmieniony 2019-06-22, 21:32 przez domgosc, łącznie zmieniany 4 razy.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Czy bachusiki są bożkami? - mitologia grecka w świecie współczesnym

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-06-24, 11:55

Co w takim razie z Neptunem w Gdańsku? ;)
Bóg morza, bądź co bądź...
Obrazek

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe Tematy Chrześcijańskie”