Dlaczego Msze są takie nudne

Rozmowa na temat sakramentów Kościoła świętego, poparcie ich Biblią, ich ważność, przystępowanie do nich, itp.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Praktyk
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1950
Rejestracja: 28 lis 2017
Has thanked: 410 times
Been thanked: 427 times

Dlaczego Msze są takie nudne

Post autor: Praktyk » 2019-07-12, 10:22

Gdy Jezus odprawiał ostatnią wieczerzę miało to formę posiłku z rozmową, z nauką.
Na pewno każdy zadawał pytania, Jezus mu odpowiadał. Pewnie śmiali się, dyskutowali, byli razem ze sobą.
Jak rodzina.

Dzisiejsza msza to 80% formułek, które większość klepie jak wierszyki bez zastanowienia.
20% treści, która mnie jakoś bardziej interesuje. Czyli czytania i kazanie.
Na pewno nie ma okazji, żeby prowadzącego o coś zapytać. Np o co mu w tym kazaniu chodzi, jak to wpływa na życie itd...

"Pokój nam wszystkim" ? Większość sąsiadów w ławkach patrzy z podejrzliwością, czy na pewno życzysz im tego co mówisz. A to powinno być ciepłe, przyjacielskie. Powinna być okazja w tym "Zgromadzeniu" jakoś się do siebie zbliżyć.

Powoduje to dla mnie np taki problem... jak zachęcić dzieci do chodzenia do kościoła ?
Jako dorosły wysiedzę. Znajdę elementy ciekawsze, resztę przetrzymam. Posłucham, pomyślę...
Jak mam powiedzieć dzieciom, że jest tam coś dla nich ważnego jeśli one tam siedzą i kisną.
Nie rozumieją co ksiądz do nich mówi. Patrzą w sufit, dłubią w nosie. Nawet jeśli są zmuszone do grzeczności to nie są zainteresowane treścią.

Gdyby msza miała formę bliższą rodzinnemu spotkaniu przy Bogu, było by łatwiej.
Panie patrz na moje serce razem ze mną, patrz na prawdę o mnie razem ze mną.

Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1705
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 552 times
Been thanked: 419 times

Re: Dlaczego Msze są takie nudne

Post autor: Viridiana » 2019-07-12, 10:35

Przede wszystkim trzeba sobie zdawać sprawę ze znaczenia Mszy Świętej, tego, czym ona tak naprawdę jest. Jeśli tego nie widzi dorosły, to tym bardziej ciężko mu to będzie ukazać własnym dzieciom. Też warto dostrzegać piękno zawarte w niektórych modlitwach.
W trakcie Mszy trochę ciężko byłoby wprowadzić pytania podczas kazań jeśli mowa o dużych kościołach i parafiach. W małej społeczności wiernych na wsi byłoby to już łatwiejsze.
Rozwiązaniem dla dzieci, może nie w 100% skutecznym, ale jakimś tam zawsze, jest Msza dla dzieci (z reguły spotykam się z formułą, w której po Ewangelii ksiądz zaprasza dzieci bliżej i prostszym językiem próbuje im ukazać jakąś prawdę religijną).
Być może w niektórych parafiach jakąś formą zbliżenia byłoby coś po Mszy, jakieś wydarzenia parafialne.
Tak naprawdę dzisiaj lepszą platformą do integracji wiernych w parafii są wspólnoty etc.
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

Magnolia

Re: Dlaczego Msze są takie nudne

Post autor: Magnolia » 2019-07-12, 16:10

Praktyku, polecam Ci ten wątek: viewtopic.php?f=13&t=994&p=184432&hilit ... tii#p22880
Moje osobiste doświadczenie to zacząć wypowiadać swoje "formułki" z wiarą i zrozumieniem a Eucharystię zaczyna się wtedy przeżywać.

Awatar użytkownika
Praktyk
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1950
Rejestracja: 28 lis 2017
Has thanked: 410 times
Been thanked: 427 times

Re: Dlaczego Msze są takie nudne

Post autor: Praktyk » 2019-07-12, 16:20

Magnolia pisze: 2019-07-12, 16:10 Praktyku, polecam Ci ten wątek: viewtopic.php?f=13&t=994&p=184432&hilit ... tii#p22880
Moje osobiste doświadczenie to zacząć wypowiadać swoje "formułki" z wiarą i zrozumieniem a Eucharystię zaczyna się wtedy przeżywać.
Te które chcę to tak wypowiadam. Ale niektóre w ogóle są mi zbędne. :)
Powiedz to natomiast dziecku :)

Z moimi dziećmi najlepiej działają 3 minutowe wymiany zdań o Bogu przed snem. Wtedy są zainteresowane, zadają pytania, dostają odpowiedzi w formie przyswajalnej na ich poziomie.
Panie patrz na moje serce razem ze mną, patrz na prawdę o mnie razem ze mną.

Magnolia

Re: Dlaczego Msze są takie nudne

Post autor: Magnolia » 2019-07-12, 16:25

Praktyku robimy tyle można na danym etapie, tłumaczymy dziecku tyle ile przyjmie i zrozumie. Oczywiście ze się ileś lat nudzą, ale też ten moment kiedy zaczynają uważać przychodzi niepostrzeżenie.
Świetnie że wykorzystujesz moment przed snem by wyjaśniać dzieciom wiarę. Tak trzyma.

Awatar użytkownika
Praktyk
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1950
Rejestracja: 28 lis 2017
Has thanked: 410 times
Been thanked: 427 times

Re: Dlaczego Msze są takie nudne

Post autor: Praktyk » 2019-07-12, 16:30

Ciekawe jakby taką szczerą ankietę zrobić wśród uczestników mszy kto mówi "z wiarą, uwagą i właściwą intencją" wszystkie modlitwy. Jaki byłby wynik.
Sądząc po znajomych mi osobach uczęszczających do kościoła to częściej mają nastawienie:
- byle szybciej i mieć z głowy

lub
- głośno i na pokaz, żeby wszyscy w okolicy widzieli jak żarliwie się modlą

Są też tacy oczywiście, którzy przeżywają wewnętrznie.
Panie patrz na moje serce razem ze mną, patrz na prawdę o mnie razem ze mną.

Magnolia

Re: Dlaczego Msze są takie nudne

Post autor: Magnolia » 2019-07-12, 16:38

Praktyku, co to znaczy "byle szybciej i miec z głowy"?! Przecież wszystko po kolei to pokarm od Pana! Najpierw Słowo, które nas karmi i poucza. Czy zauważyłeś że czytania starotestamentalne są często poparte psalmem, albo psalm otwiera nas na nowotestamentalną rzeczywistość? A Nowy Testament ze swoim przesłaniem miłości i zbawienia, jak można się nim nie zachwycić? A pieśni uwielbienia na część Pana, którego zaraz mamy przyjąć?! Wszystko, każdy krok we mszy św ma swój sens i przygotowuje nas na kolejny. Uczta przy stole Pana, gdzie sam jest naszym pokarmem... to coś kulminacyjnego, pięknego i świętego! Nota bene, nie "idziemy do księdza po opłatek" tylko przyjmujemy Ciało Pańskie (chyba w innym wątku tak się wyraziłeś). Po przeistoczeniu to nie jest opłatek, tylko hostia, Ciało Pańskie.

To naprawdę od nas zależy czy nam się nudzi, czy pogłębiamy za każdym razem zrozumienie i przezywanie tego sakramentu. Polecony wyżej wątek powinien pomóc w pogłębianiu wiedzy.

Awatar użytkownika
Praktyk
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1950
Rejestracja: 28 lis 2017
Has thanked: 410 times
Been thanked: 427 times

Re: Dlaczego Msze są takie nudne

Post autor: Praktyk » 2019-07-12, 16:43

Magnolia pisze: 2019-07-12, 16:38 Praktyku, co to znaczy "byle szybciej i miec z głowy"?! Przecież wszystko po kolei to pokarm od Pana! Najpierw Słowo, które nas karmi i poucza. Czy zauważyłeś że czytania starotestamentalne są często poparte psalmem, albo psalm otwiera nas na nowotestamentalną rzeczywistość? A Nowy Testament ze swoim przesłaniem miłości i zbawienia, jak można się nim nie zachwycić? A pieśni uwielbienia na część Pana, którego zaraz mamy przyjąć?! Wszystko, każdy krok we mszy św ma swój sens i przygotowuje nas na kolejny. Uczta przy stole Pana, gdzie sam jest naszym pokarmem... to coś kulminacyjnego, pięknego i świętego! Nota bene, nie "idziemy do księdza po opłatek" tylko przyjmujemy Ciało Pańskie (chyba w innym wątku tak się wyraziłeś). Po przeistoczeniu to nie jest opłatek, tylko hostia, Ciało Pańskie.

To naprawdę od nas zależy czy nam się nudzi, czy pogłębiamy za każdym razem zrozumienie i przezywanie tego sakramentu. Polecony wyżej wątek powinien pomóc w pogłębianiu wiedzy.
"Byle szybciej i mieć z głowy" znaczy, że ludzie siedzą w kościele i już myślą co będą robić potem. Chcą by msza jak najszybciej się skończyła bo czeka coś ważniejszego.

Magnolia, ja wiem, że to ma sens wszystko. Ułożenie tych elementów. Ale organoleptyczny odbiór kogoś kto przychodzi do kościoła bo tata każe - "ale nuda" ( i nie tylko dzieci ). Zauważ ile osób chodzi do kościoła, a ile zagłębia się dalej w to co tam słyszy. Strzelał bym że nie więcej niż 10%.
Czasem coś na dłużej zostanie w głowie jak ksiądz powie coś o polityce, albo życiu małżeńskim .
Ostatnio zmieniony 2019-07-12, 16:45 przez Praktyk, łącznie zmieniany 2 razy.
Panie patrz na moje serce razem ze mną, patrz na prawdę o mnie razem ze mną.

Magnolia

Re: Dlaczego Msze są takie nudne

Post autor: Magnolia » 2019-07-12, 16:56

Ależ nie rozmawiajmy o innych, sądząc jedynie po ich minie... proszę, założyłeś chyba ten wątek dla siebie, prawda?
To rozmawiajmy o Tobie: co Tobie przeszkadza zaangażować się w przezywanie mszy św, by Cię karmiła na cały tydzień?

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Dlaczego Msze są takie nudne

Post autor: Andej » 2019-07-12, 17:09

Zupełnie nie rozumiem. Całkowicie pomijacie cud, który dzieje się w trakcie każdej mszy św. Jeśli tego nie przeżywacie, jeśli nie jest to "ciekawe", to zupełnie nie wiem, po co przychodzicie na msze św. I po co macie zachęcać dzieci.
Msza święta, to nie teatrzyk. Ani panel dyskusyjny. To misterium Męki z Zmartwychwstania. To wspaniałą ofiara. Msza święta nie ogranicza się do liturgii słowa. Składa się z: obrzędów wstępnych, liturgii słowa, liturgii eucharystycznej, obrzędów komunii świętej i obrzędów końcowych.

Mam też zastrzeżenie=a do mszy św. A właściwie do głoszonych kazań i homilii. Często są nieprzygotowane, głupie, na poziomie niedorozwoja. Kiedyś powiedziałem Ks. Bronisławowi Bozowskiemu: W kościołach parafialnym księża pieprzą głupoty z ambony! A on mi odpowiedział, że jak będę chciał, to nawet z najgłupszego kazania czy homilii wyłuskam jakieś przesłanie dla mnie. Choćby jedno zdanie, a nawet słowo mnie poprowadzi. Wiele czasu potrzebowałem, aby to w pełni pojąć. Teraz wiem, że miał i ma rację. To wszystko zależy od każdego z nas. Jeśli ktoś przychodzi na mszę świętą jak do teatru, to się zawiedzie. Ale jeśli ktoś uczestniczy w Ofierze Chrystusa, to nie ma możliwości, aby się nudzić. Jeśli ktoś uważnie słucha kazania, nawet najgłupszego, to pobudza go to do myślenia. Czasem do buntu. Ale bunt jest przejawem myślenia.

Warto poczytać, czym jest msza święta.

Gdy moi chłopcy byli malutcy, to stawiałem ich na pulpicie ławki lub sadzałem sobie na ramieniu i tłumaczyłem, co się dzieje w kościele. A gdy któryś zaczynał się nudzić, to przenosiłem uwagę na witraże, gesty celebransa, tabernakulum i tłumaczyłem. Wiem, przeszkadzałem innym, sam się wyłączałem. Ale efektem tego jest to, że chłopy są po trzydziestce i nie nudzą się na mszy świętej. I nie zastanawiają się, czy w niedzielę i święto iść na mszę, czy do pubu. Nie istnieje alternatywa: impreza lub msza św.
Nigdy ich nie zachęcałem do chodzenia do kościoła. Nigdy nie przymuszałem. Nigdy nie nakazywałem. Nie było takiej potrzeby.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Praktyk
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1950
Rejestracja: 28 lis 2017
Has thanked: 410 times
Been thanked: 427 times

Re: Dlaczego Msze są takie nudne

Post autor: Praktyk » 2019-07-12, 17:20

Magnolia pisze: 2019-07-12, 16:56 Ależ nie rozmawiajmy o innych, sądząc jedynie po ich minie... proszę, założyłeś chyba ten wątek dla siebie, prawda?
To rozmawiajmy o Tobie: co Tobie przeszkadza zaangażować się w przezywanie mszy św, by Cię karmiła na cały tydzień?
U mnie to jest tak, że spędzam dużo czasu w trakcie mszy na własnym monologu do Boga. Tam gdzie nie mam ochoty akurat podążać za kapłanem. Lubię ten czas.
W ogóle lubię spokój i nudę bo pozwala myśleć. Więc nie jest to do końca wątek o mnie.

Myślałem bardziej o tym, że gdyby msze były bardziej jak wersja oryginalna dużo łatwiej byłoby przyciągać nowe duszyczki.


@Andej dobrze prawisz. Mnie do na mszę nie trzeba zapraszać. Ale patrząc z zewnątrz, oczami kogoś kto jeszcze nie rozumie, jest to spektakl mało ciekawy. A mógłby łączyć jedno i drugie.
Panie patrz na moje serce razem ze mną, patrz na prawdę o mnie razem ze mną.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Dlaczego Msze są takie nudne

Post autor: Andej » 2019-07-12, 17:54

Praktyk pisze: 2019-07-12, 17:20 ... spektakl mało ciekawy. A mógłby łączyć jedno i drugie.
Nie. To wypaczyłoby sens. Ludzie przychodziliby popatrzyć. Pamiętasz jak Moryc Welt o tym mówił? Główny nacisk jest położony na treść. A forma powstała z czasem. Dla chwały Pańskiej, a nie dla przyjemności ludzi.

Bronisław Bozowski miał zwyczaj, że po każdej mszy św. można było do niego przyjść. Spytać, podyskutować, sprzeciwić się. Prosić o wytłumaczenie.
I innym czasie też. Ale jego homilie, trwające czasem godzinę z okładem, przyciągały tłumy. Chyba nigdy nikomu nie zdarzyło się, aby odleciał myślami. Nie dało się. On niczego w rytuale nie zmieniał. Ale wszystko czynił z miłością. Do Boga i ludzi. To się czuło. Przeżywało. Nie wiem, dlaczego jeszcze nie został wyniesiony na ołtarze. Osobiście uznaję go za świętego. I modlę się za jego wstawiennictwem.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: Dlaczego Msze są takie nudne

Post autor: ToTylkoJa » 2019-07-12, 18:47

Ja, jako osoba, która nie rozumie, mogę potwierdzić, są nudne.
Najczęściej nie rozumiem, o co chodzi. Kazania są mówione, nie tłumaczone. Albo już wiedziałeś przy wysłuchaniu kazania, o co chodzi, albo nie wiedziałeś i nikogo to nie interesowało.
Byłam kilka razy, kiedy zastanawiałam się nad moją wiarą i nic, a nic. Czasem później poczytałam w internecie, czasem nie miałam weny na takie rzeczy. Czasem przez pół mszy się zastanawiałam, czy mamy organy tradycyjne, czy elektryczne.
Taką mam manierę, że lubię się przyglądać ludziom.
Kiedy tak patrzyłam, smutno mi się robiło. Mnóstwo ludzi klepało formułki bez zastanowienia.
Szczerze, więcej Boga widziałam, kiedy byłam na spacerze i spotkałam modlącą się kobietę (też spacerowała, ale z różańcem). Albo kiedy zakonnica przyłączyła się do naszych losowych wygłupów na ulicy. W tym było mnóstwo miłości do świata. W kościele wszystko wydawało mi się takie szare, jakby każdy miał przed sobą rozpiskę i robił, co jest napisane, bo tak kazali. Nawet bez zakreślaczy.

Biserica Dumnezeu

Re: Dlaczego Msze są takie nudne

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2019-07-12, 18:59

Praktyku - czyzbys zabronil chrzescijanom przez ostatnie dwa tysiace lat kultywowac wiere w Chrystusa, ktora oni wyrazili wlasnie poprzez obrzedy liturgiczne?
Czy ich oczekiwania, gusty i obyczaje ich czasow nic nie znaczyly?

No i dodam na koniec - kto sie nudzi na Mszy Swietej ... niech sie nudzi.
Ale beze mnie - ja sie czuje doskonale. Dla mnie istnieje zatopienie sie w liturgii dla Boga, ku Bogu i ze wzgledu na Boga. Nie dla moich atrakcji.
Naprawde.
Dlatego nawet gdy mozliwe to uczestnicze we mszy trydenckiej - posiada to wszystko, co gleboko ku Bogu sklania.
Nowa ma za duzo slownych recytacji? Byc moze ( dla mnie napewno ). Ale nie modl sie ustami - lepiej mniej recytowac, a bardziej sercem przezywac.

No to tyle. Trudno mi wyrazic to, co naprawde chcialem npisac.
Prawdopodobnie w osobistym spotkaniu wiele godzin szszerej rozmowy, kaw i przyjacielskich gestow oddaloby istote moich mysli, ktorych nie potrafi oddac nudny tekst nudnego forumowicza.

Serdecznie pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Dlaczego Msze są takie nudne

Post autor: Dezerter » 2019-07-12, 22:40

Też się kiedyś nudziłem - to kwestia "napełnienia Duchem Świętym"
Są msze dla dzieci - "mniej nudne" ;)
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

ODPOWIEDZ