Dlaczego Msze są takie nudne

Rozmowa na temat sakramentów Kościoła świętego, poparcie ich Biblią, ich ważność, przystępowanie do nich, itp.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Praktyk
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1950
Rejestracja: 28 lis 2017
Has thanked: 410 times
Been thanked: 427 times

Re: Dlaczego Msze są takie nudne

Post autor: Praktyk » 2019-07-16, 14:45

Marek_Piotrowski pisze: 2019-07-13, 09:06 Polecam gorąco:

Pięknie opowiedziane. Aż widać, że jego wiara go raduje :) Jakie to ATRAKCYJNE, przyciągające !!

Ale, żeby wykazać trochę skruchy po założeniu brzydkiego, acz popularnego tematu :).
Faktycznie zapomniałem, że msza jest dla tych, którzy już wybrali.


Co nasuwa mi jednak dalsze pytania... czy dziecko w 2 klasie podstawówki wysłane do 1 Komunii " jest w stanie zrozumieć ? wybrać ?
Czy tym sposobem nie produkujemy masy tych, którzy chodzą a wcale nie wybrali ?

Dodano po 20 minutach 17 sekundach:
ToTylkoJa pisze: 2019-07-15, 08:38 Nie mówię o rozumieniu, ale o przeżywaniu.
Ja po Waszej radzie, że źle do tego podchodziłam, poczytałam, dowiedziałam się.
Absolutnie nic to dla mnie nie zmieniło. Wiary w to wszystko (co jest niewiarygodnie, musicie mi przyznać) nie da się nauczyć, ani zrozumieć. Jakby zrozumieć wiarę, to by wiarą nie była.
Zgadzam się w 100%. Nie da się wiary wyuczyć. Ale jeśli czujesz, że czegoś ci w życiu brakuje, że to wszystko ma jakiś słaby sens, to znaczy, że chcesz ten sens znaleźć. A to znaczy, że jest szansa, że go znajdziesz.
A sens daje tylko rozprawienie się z ważnymi kwestiami. Śmiercią, istnieniem, miłością, świadomością, nieskończonością, początkiem, końcem.
Można żyć uznając, że nic nie ma sensu i to też jakiś sens.... koniec szukania.
Ale jeśli tak nie chcesz, to pozostaje Ci brnąć dalej.

A gdy już brniesz to pojawiają się różne twory dające obietnicę sensu.
I każdy coś daje. Sztuka polega na tym, żeby być ze sobą szczerym w rozpoznaniu czy to co dany twór daje jest tym czego chcesz, czy to już koniec szukania.
I ważne, żeby nie patrzeć na mody, media, gadanie ludzi tylko na swoje serce.
Czy jestem już tam gdzie chce być ? Czy czegoś mi nadal brakuje ?
Panie patrz na moje serce razem ze mną, patrz na prawdę o mnie razem ze mną.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Dlaczego Msze są takie nudne

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-07-16, 18:23

Praktyk pisze: 2019-07-16, 14:45
Co nasuwa mi jednak dalsze pytania... czy dziecko w 2 klasie podstawówki wysłane do 1 Komunii " jest w stanie zrozumieć ? wybrać ?
Czy tym sposobem nie produkujemy masy tych, którzy chodzą a wcale nie wybrali ?
Sam zadaję sobie podobne pytania (i nie znam odpowiedzi).
W swoim czasie zastanawiałem się, czy pójście na Mszę Świętą nie powinno następować dopiero w pewnym wieku (przy okazji byłoby to przekroczenie jakiejś granicy "dorosłości"). Z drugiej strony uczestnictwo w Eucharystii ma wartość samą w sobie.
Nie potrafię zdecydować...

ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: Dlaczego Msze są takie nudne

Post autor: ToTylkoJa » 2019-07-16, 18:30

Dziękuję, Praktyku za troskę, ale ten etap mam już za sobą, ja już sobie wszystko przemyślałam :)


Ja, osobiście, uważam, że 1 komunia święta jest za wcześnie. Wtedy dzieci nie mają nic do gadania. Ja też jestem po komunii i co? I nic. Bierzmowania nie mam, bo tu już sama musiałam się zastanowić, a i wtedy ciężko było wytłumaczyć rodzinie, że nie idę, że nie wiem, nie teraz.
Chociaż może nie komunia jest za wcześnie, ale to dorośli ludzie nie są gotowi do wiary.
Widziałam tutaj wypowiedzi kilku osób na ten temat i raczej się zgadzacie ze mną, że nie można nikogo zmuszać do wiary, można tłumaczyć na czym polega i pokazać, dlaczego jest piękna, ale wybrać każdy musi sam.
Tylko że jesteście w mniejszości. Wiecie, co ja słyszałam, kiedy powiedziałam, że nie podchodzę do bierzmowania (wtedy jeszcze po prostu nie byłam pewna, szukałam, więc "była szansa", że jednak się zdecyduję, ale chciałam, żeby to było szczere, bo zawsze mogłabym podejść za rok, czy dwa)? Nie, że możemy pogadać z księdzem. Że powinnam, nie wiem, pójść na spotkanie jednego z wielu kolei w parafii; "A jak będziesz chciała wziąć ślub?"- na co mi ślub kościelny, jeśli w to nie wierzę; "Ale pomysł, jakie fajne będziesz miała prezenty"- nawet bez komentarza; "teraz zrobisz i będziesz miała spokój"- ja dużo gadam, ale brakuje mi komentarzy na to. Moi znajomi jeszcze gorsze rzeczy słyszeli. Że oni MUSZĄ iść do bierzmowania. Że będą mieli KARĘ, jeśli nie pójdą na mszę po podpis. Nie na mszę, do Boga. Po podpis.
Tutaj nie pomoże podniesienie wieku, w którym dzieci będą szły do komunii. Tu potrzeba dorosłych ludzi, nie tylko w dowodzie, którzy będą potrafili te dzieci poprowadzić.

Awatar użytkownika
Praktyk
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1950
Rejestracja: 28 lis 2017
Has thanked: 410 times
Been thanked: 427 times

Re: Dlaczego Msze są takie nudne

Post autor: Praktyk » 2019-07-16, 18:40

ToTylkoJa pisze: 2019-07-16, 18:30 Dziękuję, Praktyku za troskę, ale ten etap mam już za sobą, ja już sobie wszystko przemyślałam :)
Cieszę się bardzo :) To po co i dlaczego jesteś na tym świecie ? Chętnie poznam twoje odpowiedzi.
Ja, osobiście, uważam, że 1 komunia święta jest za wcześnie. Wtedy dzieci nie mają nic do gadania. Ja też jestem po komunii i co? I nic. Bierzmowania nie mam, bo tu już sama musiałam się zastanowić, a i wtedy ciężko było wytłumaczyć rodzinie, że nie idę, że nie wiem, nie teraz.
Chociaż może nie komunia jest za wcześnie, ale to dorośli ludzie nie są gotowi do wiary.
Widziałam tutaj wypowiedzi kilku osób na ten temat i raczej się zgadzacie ze mną, że nie można nikogo zmuszać do wiary, można tłumaczyć na czym polega i pokazać, dlaczego jest piękna, ale wybrać każdy musi sam.
Tylko że jesteście w mniejszości. Wiecie, co ja słyszałam, kiedy powiedziałam, że nie podchodzę do bierzmowania (wtedy jeszcze po prostu nie byłam pewna, szukałam, więc "była szansa", że jednak się zdecyduję, ale chciałam, żeby to było szczere, bo zawsze mogłabym podejść za rok, czy dwa)? Nie, że możemy pogadać z księdzem. Że powinnam, nie wiem, pójść na spotkanie jednego z wielu kolei w parafii; "A jak będziesz chciała wziąć ślub?"- na co mi ślub kościelny, jeśli w to nie wierzę; "Ale pomysł, jakie fajne będziesz miała prezenty"- nawet bez komentarza; "teraz zrobisz i będziesz miała spokój"- ja dużo gadam, ale brakuje mi komentarzy na to. Moi znajomi jeszcze gorsze rzeczy słyszeli. Że oni MUSZĄ iść do bierzmowania. Że będą mieli KARĘ, jeśli nie pójdą na mszę po podpis. Nie na mszę, do Boga. Po podpis.
Tutaj nie pomoże podniesienie wieku, w którym dzieci będą szły do komunii. Tu potrzeba dorosłych ludzi, nie tylko w dowodzie, którzy będą potrafili te dzieci poprowadzić.
Też jestem za usunięciem z Kościoła jakichkolwiek elementów rygoru. To nie o to chodzi.
Efekt "rób tak bo tak wszyscy robią" też jest słaby... ludzie całe życie udają że wierzą dla zgodności z przekonaniami rodziców i znajomych, a ostatecznie w ogóle nie wiedzą co to wiara.
To nawet przeszkadza w dotarciu do wiary. Bo często ludzie trwają w takiej klatce ograniczającej ruchy. Ani w pełni źle, ani w pełni dobrze, tak nijako.
Ostatnio zmieniony 2019-07-16, 18:41 przez Praktyk, łącznie zmieniany 1 raz.
Panie patrz na moje serce razem ze mną, patrz na prawdę o mnie razem ze mną.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Dlaczego Msze są takie nudne

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-07-16, 18:53

Ostrożnie. Pamiętajmy jednak, że sakrament to rezerwuar Łaski, a nie "nagroda za to że już nie potrzebuję sakramentu".
Czekać, "aż będe gotowy" to trochę jak czekać z pójściem do dentysty aż mnie zęby przestaną boleć.

Awatar użytkownika
Praktyk
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1950
Rejestracja: 28 lis 2017
Has thanked: 410 times
Been thanked: 427 times

Re: Dlaczego Msze są takie nudne

Post autor: Praktyk » 2019-07-16, 19:03

Marek_Piotrowski pisze: 2019-07-16, 18:53 Ostrożnie. Pamiętajmy jednak, że sakrament to rezerwuar Łaski, a nie "nagroda za to że już nie potrzebuję sakramentu".
Czekać, "aż będe gotowy" to trochę jak czekać z pójściem do dentysty aż mnie zęby przestaną boleć.
No właśnie o to mi chodziło, łatwiej nie będąc w tej klatce doprowadzić się do bólu zęba i poznać co umie dentysta:)
Można całe życie nie jeść cukierków i nie musieć chodzić do dentysty... ale wtedy nie zna się ani smaku cukierków ani ulgi po wyleczeniu :)
Panie patrz na moje serce razem ze mną, patrz na prawdę o mnie razem ze mną.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Dlaczego Msze są takie nudne

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-07-16, 19:08

Słabe

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Dlaczego Msze są takie nudne

Post autor: Andej » 2019-07-16, 19:09

Praktyk pisze: 2019-07-16, 18:40 ... Też jestem za usunięciem z Kościoła jakichkolwiek elementów rygoru. ...
To szokujące stwierdzenie. Komunia bez spowiedzi. Bez katechezy. To takie bezstresowe podejście do Kościoła.
Nałożenie obowiązków wyłącznie na przedstawicieli Kościoła i brak jakichkolwiek wymagań od ludzi. Wierzący czy niewierzący, jak chce, to ma mieć prawo przystępowania do sakramentów. Trzecie małżeństwo? Żądam i ksiądz musi udzielić. Bez rygorów. Bez warunków.

Jakakolwiek organizacja, nie tylko Kościół, nie może się obejść bez rygorów. Są zasady, z zasad wypływają rygory. Aby należeć do organizacji musi się spełniać pewne rygory. Nawet u Owsiaka, pomimo jego sławetnego hasła, obowiązują jakieś rygory.
W każdej społeczności obowiązują jakieś rygory.

A Jezus? Czy nie określał, i to czasem bardzo rygorystycznie, warunków, które muszą być spełniane? I to wszystko chcesz odrzucić?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: Dlaczego Msze są takie nudne

Post autor: ToTylkoJa » 2019-07-16, 19:49

@Andej
Myślę, że chodziło o rygory z drugiej strony.
MUSISZ iść do spowiedzi, bo musisz. Jesteśmy katolicką rodziną i będziesz chodził do spowiedzi.
MUSISZ iść na mszę, bo co ludzie powiedzą.
MUSISZ wziąć ślub kościelny, bo babci będzie smutno.

Dodano po 1 minucie 50 sekundach:
@Marek_Piotrowski
Z drugiej strony,
Nie wezmę eucharystii, jeśli nie będę gotowa (po spowiedzi).
Nie pójdę do bierzmowania, jeśli nie będę gotowa. Gdybym poszła, do by było takie "byle odbębnić", ten sakrament to jakaś deklaracja.
I jaki jest sens przyjmowania komunii, jeśli się nie rozumie, co właśnie się dzieje?

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Dlaczego Msze są takie nudne

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-07-16, 20:01

ToTylkoJa pisze: 2019-07-16, 19:49 @Andej
Myślę, że chodziło o rygory z drugiej strony.
MUSISZ iść do spowiedzi, bo musisz. Jesteśmy katolicką rodziną i będziesz chodził do spowiedzi.
MUSISZ iść na mszę, bo co ludzie powiedzą.
MUSISZ wziąć ślub kościelny, bo babci będzie smutno.
Stereotypy, dawno nie aktualne.
@Marek_Piotrowski
Z drugiej strony,
Nie wezmę eucharystii, jeśli nie będę gotowa (po spowiedzi).
Nie pójdę do bierzmowania, jeśli nie będę gotowa. Gdybym poszła, do by było takie "byle odbębnić", ten sakrament to jakaś deklaracja.
I jaki jest sens przyjmowania komunii, jeśli się nie rozumie, co właśnie się dzieje?
Po prostu trzeba się przygotować, a nie biadolić.

ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: Dlaczego Msze są takie nudne

Post autor: ToTylkoJa » 2019-07-16, 20:14

Kiedy słucham moich znajomych, powątpiewam, czy to tylko stereotypy. To się zdarza zbyt często, żeby to nazwać zwykłym stereotypem.


No właśnie, trzeba się przygotować. Ale czasem trzeba czasu, żeby się dobrze przygotować.

Dodano po 2 minutach 24 sekundach:
Na swoim przykładzie. Co JA bym dała Kościołowi, gdybym wtedy przyjęła bierzmowanie? Statystykę? Wszyscy wiemy, do czego nadaje się statystyka.
Za to jeśli kiedyś mi się odmieni i stanę się prawdziwie wierzącym katolikiem, przyjmę bierzmowanie będę ważną częścią Kościoła. Nie tylko częścią statystyki.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Dlaczego Msze są takie nudne

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-07-16, 20:19

Pewnie, że bez wiary bez sensu przyjmować bierzmowanie. Pytanie jest, czemu nie wierzysz?

Awatar użytkownika
Praktyk
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1950
Rejestracja: 28 lis 2017
Has thanked: 410 times
Been thanked: 427 times

Re: Dlaczego Msze są takie nudne

Post autor: Praktyk » 2019-07-16, 20:25

Marek_Piotrowski pisze: 2019-07-16, 20:01
ToTylkoJa pisze: 2019-07-16, 19:49 @Andej
Myślę, że chodziło o rygory z drugiej strony.
MUSISZ iść do spowiedzi, bo musisz. Jesteśmy katolicką rodziną i będziesz chodził do spowiedzi.
MUSISZ iść na mszę, bo co ludzie powiedzą.
MUSISZ wziąć ślub kościelny, bo babci będzie smutno.
Stereotypy, dawno nie aktualne.
Nie prawda, zwłaszcza jeśli chodzi o śluby. Procent ludzi która robi kościelny by jest sukienka i impreza jest zatrważająca.
Panie patrz na moje serce razem ze mną, patrz na prawdę o mnie razem ze mną.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Dlaczego Msze są takie nudne

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-07-16, 20:30

Ale to nie ze względu na nacisk rodziny, tylko na pragnienia kobiet.
Od dawna zresztą postuluję większą dyscyplinę w sprawie udzielania tego sakramentu.

ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: Dlaczego Msze są takie nudne

Post autor: ToTylkoJa » 2019-07-16, 20:33

Sama znam conajmniej 3 przypadki, gdzie bierze się ślub ze względu na naciski rodziny.

ODPOWIEDZ