Brak poczucia własnej wartości

Tutaj możesz porozmawiać na tematy dotyczące życia, życiowych mądrości, jak żyć w sposób zgodny ze światem
takisobie
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 313
Rejestracja: 20 sie 2019
Has thanked: 21 times
Been thanked: 24 times

Brak poczucia własnej wartości

Post autor: takisobie » 2019-08-26, 21:38

Fragment od 3:23 do 4:10
Co w tym kontekście oznacza "na czymś niezniszczalnym" i jak to się ma do wewnętrznej wartości ?


Magnolia

Re: Brak poczucia własnej wartości

Post autor: Magnolia » 2019-08-26, 21:50

Chodzi o łaskę bożą, którą otrzymujemy na chrzcie św., czyli odpuszczenie grzechów, dzięki temu co uczynił Jezus. A naszą największą wartością jest bycie Dzieckiem Bożym, co również otrzymujemy na chrzcie.
Tak ja to rozumiem.

Dodano po 3 minutach 45 sekundach:
Dalej kapłan cytuje cudowne świadectwo, warto posłuchać dalej ta konferencję.

takisobie
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 313
Rejestracja: 20 sie 2019
Has thanked: 21 times
Been thanked: 24 times

Re: Brak poczucia własnej wartości

Post autor: takisobie » 2019-08-26, 22:41

18:32 do 18:47 Tego też nie rozumiem, "perła" to znaczy ? Bo jakie niesie wartości ktoś kto robi coś złego?

Magnolia

Re: Brak poczucia własnej wartości

Post autor: Magnolia » 2019-08-27, 07:58

Pawlukiewicz podkresla w tych słowach, że godność ma każdy w sobie - wewnętrzna perła- to godność wynikająca a chrztu - bycie dzieckiem bożym. Tego nie możemy się pozbyć (nawet jak robimy cos złego) , bo to pochodzi od Boga, jesteśmy stworzeni na obraz i podobieństwo Boga. Może to także być nasza nieśmiertelna dusza.

To jest boża tajemnica, jak ktoś kto robi coś złego (tak po ludzku) nie traci godności w oczach Boga, zawsze Bóg da mu szanse na nawrócenie i zmianę życia.
To nie nasze uczynki świadczą o naszej wartości w oczach Boga, po prostu mamy ja w sobie, Bo On nas takimi uczynił.
Tyle że nie każdy sobie z tego zdaje sprawę, nie każdy to w innych ludziach widzi. Zwykle skupiamy się na ludzkich uczynkach i w ten sposób oceniamy innych. Ale Bóg widzi nas inaczej, oczami pełnymi miłości do swojego stworzenia, do swoich dzieci, zawsze dostrzeże w człowieku okruch dobra.
Za uczynki złe spotka człowieka sprawiedliwość, ale gdy w człowieku Bóg dostrzeże żal, pokutę, skruchę to spotka go Boże miłosierdzie. A tylko Bóg zna ludzkie serce, bo je przenika, dlatego powinniśmy powstrzymać się od oceniania innych. Bóg zna ich lepiej.
Ostatnio zmieniony 2019-08-27, 08:03 przez Magnolia, łącznie zmieniany 1 raz.

takisobie
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 313
Rejestracja: 20 sie 2019
Has thanked: 21 times
Been thanked: 24 times

Re: Brak poczucia własnej wartości

Post autor: takisobie » 2019-08-27, 19:44

Magnolia pisze: 2019-08-27, 07:58 Pawlukiewicz podkresla w tych słowach, że godność ma każdy w sobie - wewnętrzna perła- to godność wynikająca a chrztu -
Tylko co jeśli przez to czy mimo to nie ma się poczucia wartości ? Jak ta godność z chrztu ma oddziaływać na poczucie godności tu i teraz w tym co robię w tym co myślę w tym kim jestem

ktokolwiek
Bywalec
Bywalec
Posty: 97
Rejestracja: 7 lip 2019
Lokalizacja: Mazury
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 137 times
Been thanked: 67 times

Re: Brak poczucia własnej wartości

Post autor: ktokolwiek » 2019-08-29, 12:40

Myślę, że z perspektywy wiary naprawdę łatwiej o poczucie własnej wartości. Zawsze miałam z tym problem przed chrztem i nie miałam o sobie dobrego zdania.
Kiedy zaczęłam żyć w Bożej obecności, zupełnie się zmieniło, choć nie od razu. Wiedziałam, że Pan Bóg jest doskonały, więc nie stworzył bubla, za jaki się zawsze uważałam. Zaczęłam patrzeć na siebie oczami Boga. Kocha mnie, więc jestem warta miłości. Starałam się ufać Bogu, nie sobie czy ludziom. Po pewnym czasie zaczęłam zupełnie inaczej na siebie patrzeć. Któregoś razu spojrzałam na swoje zdjęcie ślubne i odkryłam, że jestem ładna. Powiedziałam to mężowi i on potwierdził. Zdziwiło mnie, że moje postrzeganie siebie samej ciągle się zmienia. To nie stało się z dnia na dzień, to proces. Życie z Bogiem jest piękne.

takisobie
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 313
Rejestracja: 20 sie 2019
Has thanked: 21 times
Been thanked: 24 times

Re: Brak poczucia własnej wartości

Post autor: takisobie » 2019-08-29, 19:07

ktokolwiek pisze: 2019-08-29, 12:40 Wiedziałam, że Pan Bóg jest doskonały, więc nie stworzył bubla, za jaki się zawsze uważałam. Zaczęłam patrzeć na siebie oczami Boga. Kocha mnie, więc jestem warta miłości.
Jeśli to czujesz ok , a jeśli nie i nie wierzysz że tak jest albo że kocha wtedy gdy jest się "dobrym" ?
"Bubel" może się ukształtować w procesie dorastania , wychowania, obycia lub nie obycia z życiem

ktokolwiek
Bywalec
Bywalec
Posty: 97
Rejestracja: 7 lip 2019
Lokalizacja: Mazury
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 137 times
Been thanked: 67 times

Re: Brak poczucia własnej wartości

Post autor: ktokolwiek » 2019-08-29, 20:52

Bóg cię nie widzi takiego. Jesteśmy w okresie dorastania do nieba, nie jesteśmy i nie będziemy doskonali. Trochę pokory, to znaczy spojrzenia na siebie w prawdzie przydaje się. W końcu złe postrzeganie siebie nie pochodzi od Boga, a ja chcę w Niego się wpatrywać i Jego słuchać, a nie kogoś, kto jest moim wrogiem, bo ktoś taki będzie zawsze pokazywał to co we mnie najgorsze.

takisobie
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 313
Rejestracja: 20 sie 2019
Has thanked: 21 times
Been thanked: 24 times

Re: Brak poczucia własnej wartości

Post autor: takisobie » 2019-09-11, 23:18

ktokolwiek pisze: 2019-08-29, 20:52 Bóg cię nie widzi takiego. Jesteśmy w okresie dorastania do nieba, nie jesteśmy i nie będziemy doskonali. Trochę pokory, to znaczy spojrzenia na siebie w prawdzie przydaje się. W końcu złe postrzeganie siebie nie pochodzi od Boga
No właśnie spojrzenie w prawdzie że mam takie czy inne myśli pragnienia zachowania definiują czy jestem dobry czy zły tak że to jest samopostrzeganie a jak mnie widzi Bóg to nie mam pojęcia ale zazwyczaj było i raczej nadal jest tak że skoro sam widzę siebie źle to Bóg tym bardziej.

Magnolia

Re: Brak poczucia własnej wartości

Post autor: Magnolia » 2019-09-12, 08:41

Bóg jest Dobry. Jest istotą dobroci. Nie może myśleć źle o kimś bo to jest sprzeczne z Jego istotą

Nawet dziś w Czytaniach na dziś padają słowa że Bóg jest dobry dla niewdzięczników. A wszyscy jesteśmy niewdzięcznika i i grzesznikami.
Bóg nas kocha bo widzi w nas swoje dzieci a nie nasze grzechy. Kładzie inny akcent w patrzeniu na nas niż zwykle ludzie patrzą na siebie samych albo na innych.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Brak poczucia własnej wartości

Post autor: Andej » 2019-09-12, 08:55

takisobie pisze: 2019-09-11, 23:18 ... No właśnie spojrzenie w prawdzie że mam takie czy inne myśli pragnienia zachowania definiują czy jestem dobry czy zły tak że to jest samopostrzeganie a jak mnie widzi Bóg to nie mam pojęcia ale zazwyczaj było i raczej nadal jest tak że skoro sam widzę siebie źle to Bóg tym bardziej.
Postrzeganie człowieka przez człowieka jest zawsze subiektywne. A często skrajnie subiektywne. Natomiast przez Boga obiektywnie (tutaj można filozoficznie rozdzielić włos na czworo, gdyż obiektywizmem nazywam subiektywne = boskie widzenie). Wierzący przyjmują, że Bóg jest doskonały. Czyli obiektywny. Nigdy nie ma jednej oceny człowieka. Każda jest inna. [Pomijam tu zakaz oceniania człowieka przez człowieka.]
Samoocena może być i często bywa całkowicie różna od ocen dokonywanych przez innych. Mogą to być oceny przeciwne. Ktoś uważający się za kompletną dupę, może być uważany za szlachetnego, uczynnego. Ale skoro nikt mu tego wyraźnie nie powiedział, to czuje się odrzuconym. Także dlatego, że inni traktują jego dobroć z uśmiechem politowania. Może nawet kpiną. Choć wiedzą, że w razie czego mogą liczyć na pomoc tegoż. I oczywiście vice versa.
Natomiast Bóg widzi obiektywnie. Zna motywy i ułomności. Nie ocenia z punktu widzenia korzyści. Nikt nie jest konkurencją dla Boga.

Skoro sam widzisz się źle, to możesz mieć pewność, że Bóg zupełnie się tym nie sugeruje. Bo Bóg widzi w Tobie dobro. Szuka dobra i je znajduje. A oceniony zostaniesz adekwatnie do tego, jak to dobro, które jest w Tobie wykorzystałeś. Nawet jeśli jest maleńkie, to je hoduj, podlewaj, nawóź. Nie spostrzeżesz się nawet, gdy wyrośnie z niego wielkie i potężne drzewo dobra. Ale wyrośnie ono nie dla Twojej satysfakcji, tylko dla dobra ludzi, z którymi się spotykasz na swej drodze życia.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

takisobie
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 313
Rejestracja: 20 sie 2019
Has thanked: 21 times
Been thanked: 24 times

Re: Brak poczucia własnej wartości

Post autor: takisobie » 2019-09-12, 16:21

Andej pisze: 2019-09-12, 08:55 Skoro sam widzisz się źle, to możesz mieć pewność, że Bóg zupełnie się tym nie sugeruje. Bo Bóg widzi w Tobie dobro. Szuka dobra i je znajduje.
Powyższe rozumiem jako - Bóg nie zwraca uwagi na twoje brudy grzechy i zło które ewentualnie czynisz ... a to zapewne nie jest prawdziwe .
Ostatnio zmieniony 2019-09-12, 16:21 przez takisobie, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Brak poczucia własnej wartości

Post autor: Andej » 2019-09-12, 19:11

Dlaczego ma nie zwracać uwagi?
Ważniejsze jest czynienie dobra. Negatywna samoocena nie jest równoznaczna z czynieniem zła.
Uważam, że dla Boga ważniejsza jest skrucha, żal za grzechy, niż samo ich popełnianie.

Zamiast koncentrować się na tym co złe, warto jest przenieść uwagę na czynienie dobra.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

takisobie
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 313
Rejestracja: 20 sie 2019
Has thanked: 21 times
Been thanked: 24 times

Re: Brak poczucia własnej wartości

Post autor: takisobie » 2019-09-12, 20:40

Andej pisze: 2019-09-12, 19:11 Zamiast koncentrować się na tym co złe, warto jest przenieść uwagę na czynienie dobra.
Zgadzam się lecz nie wiem czy potrafię bo nie dostrzegam w sobie jako tako jakiegoś dobra , a może jest tak znikome że je nawet pomijam.

Magnolia

Re: Brak poczucia własnej wartości

Post autor: Magnolia » 2019-09-12, 21:04


ODPOWIEDZ

Wróć do „Psychologia, filozofia, czyli jak żyć dojrzale”