Stosowanie tabletek antykoncepcyjnych a wiara

Rozmowa na temat upadłego anioła, czyli szatana, jego cel w świecie, początek jego istnienia, itp.
ODPOWIEDZ
mikel77

Stosowanie tabletek antykoncepcyjnych a wiara

Post autor: mikel77 » 2019-09-17, 12:24

Witam.
Moja dziewczyna miała ostatnio pewne kobiece problemy. Poszła z tym do ginekologa, potem dostała skierowanie na badania. Dziś na podstawie wyników badań ginekolog przepisała jej tabletki antykoncepcyjne, które mają zmniejszyć poziom czegoś. Oboje wiemy jakie jest stanowisko Kościoła ws. antykoncepcji, ale co w sytuacji, gdy nie przepisanie tabletek nie dot. współżycia, a ma pomóc jej ustabilizować coś w sobie? Czy wtedy może je stosować, skoro przepisał je lekarz?
Przepraszam, że jest tutaj tak wiele niedopowiedzeń, ale nie znam się dobrze na medycznych sprawach.

Dominik

Re: Stosowanie tabletek antykoncepcyjnych a wiara

Post autor: Dominik » 2019-09-17, 12:30

Jeśli nie bierze się ich po to by nie zajść w ciąże to wszystko jest OK,,, tylko żeby nie było tak, że wykorzystuje się chorobę na maksa bez opamiętania by nie zajść w ciąże.

Magnolia

Re: Stosowanie tabletek antykoncepcyjnych a wiara

Post autor: Magnolia » 2019-09-17, 12:31

Wyjaśnijmy sobie coś na wstępie

Współżyjecie?
Przepraszam, że tak wprost, ale napisałeś "moja dziewczyna" czyli nie jesteście małżeństwem...

Jeśli nie współżyjecie a dziewczyna się leczy i dostała te leki z intencją wyregulowania hormonów to nie ma grzechu.
Intencja jest leczenie, a nie antykoncepcja.
A brak współżycia pokazuje wasze dobre intencje.

Ale jeśli współżyjecie bez ślubu to i tak jest grzech, prawda? - cudzołóstwo. To jest pierwszoplanowa sprawa, którą należałoby nawrócić na Bożą drogę. W takim przypadku "połykacie wielbłąda" czyli jest większy grzech, którym się nie przejmujecie, a za to martwicie się leczeniem przepisaniem przez lekarza. Czyli takie dziurawe sumienie...

Mam nadzieję że to ten pierwszy przypadek.
Mimo wszystko wiążące jest to jak to oceni spowiednik. Rozumiem że tu pytasz tylko by miec rozeznanie co możesz usłyszeć w konfesjonale..
Ostatnio zmieniony 2019-09-17, 12:44 przez Magnolia, łącznie zmieniany 1 raz.

ziolo
Początkujący
Początkujący
Posty: 47
Rejestracja: 16 wrz 2019
Lokalizacja: Mława
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 23 times
Been thanked: 18 times

Re: Stosowanie tabletek antykoncepcyjnych a wiara

Post autor: ziolo » 2019-09-17, 20:42

Dlaczego stosowanie antykoncepcji jest grzechem ? Pomijając już fakt niszczenia życia czy wręcz dziecka (są przypadki gdy dziecko rodzi się ze sprężynką w głowie), tabletki niszczą kobietę ( jednym ze skutków jest tycie, zapalenie żył nowotwory itp.)a Bożą wolą jest nasze zdrowie i życie.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14812
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4117 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Stosowanie tabletek antykoncepcyjnych a wiara

Post autor: Dezerter » 2019-09-17, 20:51

Myślę, że już masz, ze swoją dziewczyną, jasność - dobrze, że się troszczysz o nią, nie tylko o życie fizyczne, ale i duchowe. Dobrze to wróży waszemu związkowi.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Magnolia

Re: Stosowanie tabletek antykoncepcyjnych a wiara

Post autor: Magnolia » 2019-09-17, 20:52

Mieliście kiedykolwiek ulotkę tabletek antykoncepcyjnych w rękach?!
Ja miałam, byłam zatrwożona!!! tyle jest poważnych skutków ubocznych... łykanie tego to dopiero odwaga!

Czasem lekarz przepisuje faktycznie te tabletki na unormowanie hormonów, ale od razu powinien również ustalić termin zakończenia leczenia. Jeśli tego nie robi to znaczy że nie ma pomysłu na leczenie, a środki te stosuje żeby znikły objawy a nie żeby wyleczyć.

Awatar użytkownika
bei
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 251
Rejestracja: 11 lis 2019
Has thanked: 10 times
Been thanked: 48 times

Re: Stosowanie tabletek antykoncepcyjnych a wiara

Post autor: bei » 2020-08-25, 17:58

Napisze tutaj bo mam pytanie odnośnie tabletek antykoncepcyjnych. Nigdy nie brałam, ale wiem że lekarze czasami przepisują w celu innym niż antykoncepcja. Zapisałam się do ginekolog bo mam ostatnio bardzo bolesne miesiączki. Co jeśli zaproponuje mi te tabletki? Boje się, że sumienie będzie mi wyrzucać, że je wzięłam i boje się, że coś mi poprzestawiają w organizmie i kiedyś nie będę mogła mieć przez to dzieci. Jestem już w grupie pewnego ryzyka jeśli chodzi o ciążę bo mam niedoczynność tarczycy i Hashimoto. Upierać się, żeby lekarka jakby co wymyśliła coś innego?

Magnolia

Re: Stosowanie tabletek antykoncepcyjnych a wiara

Post autor: Magnolia » 2020-08-25, 18:07

Oczywiście że jesteś partnerem lekarza w doborze leczenia.
Na leczenie trzeba wyrazić zgodę lub wyrazić głośno swoje wątpliwości. Leczenie tymi tabletkami problemów hormonalnych jest dopuszczalne. Bo to po prostu niewielkie dawki hormonów.
Poza tym nie współżyjesz czyli zupełnie nie ma dla ciebie znaczenia ich antykoncepcyjny wymiar. Faktycznie wykorzystuje się te tabletki by ograniczyć rozrost błony macicy i zmniejszyć krwawienie. A wiem bo takie leczenie miałam ja. Niedawno skończyłam. Efekt uzyskałam po trzech miesiącach leczenia.
Problemy z zajściem w ciążę wydaje mi się mogą być gdy stosuje się te tabletki przez kilka lat. Ale dopytaj lekarza.

Awatar użytkownika
Morkej
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1708
Rejestracja: 2 wrz 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 343 times

Re: Stosowanie tabletek antykoncepcyjnych a wiara

Post autor: Morkej » 2020-08-25, 18:13

Zażywanie takich tabletek w innym celu niż antykoncepcja, w dodatku zalecone przez lekarza, nie powinny budzić niepokoju w sumieniu.
Nie jestem lekarzem i nie znam się na medycynie, ale wydaje mi się, że jak porozmawiasz z ginekologiem i wyjawisz mu swoje wątpliwości to na pewno udzieli rady. W końcu dobry lekarz nie przepisze Ci nic, co źle by na Ciebie wpłynęło.
Ostatnio zmieniony 2020-08-25, 18:15 przez Morkej, łącznie zmieniany 1 raz.
Oczekuj Pana, bądź mężny w działaniu i umacniaj się w sobie; nie trać ufności, nie poddawaj się,
lecz ciałem i duszą walcz o chwałę Bożą. - Tomasz à Kempis

ez_park
Początkujący
Początkujący
Posty: 62
Rejestracja: 8 wrz 2020
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 23 times

Re: Stosowanie tabletek antykoncepcyjnych a wiara

Post autor: ez_park » 2020-09-09, 19:36

Leki hormonalne to leki a antykoncepcja to ich zasadniczy skutek uboczny. Oczywiście czasem bywa, że oba działania się wiążą. Co do grzechu, to myślę, że tu go absolutnie nie ma. Ja swojej żonie nigdy nie dałem tabletek antykoncepcyjnych bo dla mnie to mimo wszystko środki hormonalne, których długofalowych skutków zażywania nikt do końca nie rozpoznał, a zbyt kocham swoją żonę, żeby faszerować ją dla bezpiecznego seksu.

ODPOWIEDZ