Wielkopiątkowa modlitwa Kościoła za Żydów

Dlaczego powinniśmy się modlić, jak powinniśmy to robić, za kogo, do kogo? Tutaj też możemy prosić inne osoby o modlitwę za nas, za naszych bliskich i innych ludzi.
Awatar użytkownika
dromax
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 219
Rejestracja: 2 sty 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Been thanked: 29 times
Kontakt:

Wielkopiątkowa modlitwa Kościoła za Żydów

Post autor: dromax » 2019-09-30, 23:22

:?: W Wielki Piątek Kościół Katolicki modli się także za Żydów. Ale ta modlitwa jak dla mnie zawiera błąd. Żydzi są narodem wybranym i przecież Pan Bóg nigdy im tego wybrania nie cofnął. Dlaczego więc modlimy się za Żydów "który niegdyś był narodem wybranym". Nie rozumiem dlaczego do tej pory Kościół nie zmienił treści tej modlitwy i tkwi w tym błędzie!

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Wielkopiątkowa modlitwa Kościoła za Żydów

Post autor: Andej » 2019-10-01, 08:25

Albowiem najpierw był jedynym wybranym. Wybranym spośród. Obecnie Objawienie jest skierowane do wszystkich narodów.
Wybrany, w sensie wyjątkowy, jedyny już nie odnosi się do Żydów. Choć zachowali swą wyjątkowość w sensie historycznym. A także w tym, wciąż tkwią w Starym Przymierzu.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Magnolia

Re: Wielkopiątkowa modlitwa Kościoła za Żydów

Post autor: Magnolia » 2019-10-01, 09:30

Ja nie dostrzegam tu błędu. Żydzi nie przyjeli Jezusa Chrystusa, Boga w którym mamy zbawienie. Modląc się za Żydów modlimy się o ich nawrócenie i o zbawienie dla nich.

Awatar użytkownika
dromax
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 219
Rejestracja: 2 sty 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Been thanked: 29 times
Kontakt:

Re: Wielkopiątkowa modlitwa Kościoła za Żydów

Post autor: dromax » 2019-10-01, 09:49

Magnolia pisze: 2019-10-01, 09:30 Ja nie dostrzegam tu błędu. Żydzi nie przyjeli Jezusa Chrystusa, Boga w którym mamy zbawienie. Modląc się za Żydów modlimy się o ich nawrócenie i o zbawienie dla nich.
:?: :?: :?: Znajdziesz mi fragment biblijny gdzie Bóg cofa wybranie dla Żydów? Patrząc na zawiłe argumentacje ANDEJA - trudno się z nimi zgodzić. Jest to naciąganie treści do fragmentu modlitwy związanej z narodem wybranym.
:!: Niestety w niektórych przekładach na języki współczesne łacińskie wyrażenie populus acquisitionis prioris – „lud pierwszego wybrania” – oddano błędnie: „który niegdyś był narodem wybranym”, co jest sprzeczne z tym, czego naucza z powołaniem się na św. Pawła (Rz 11, 28-29) Sobór Watykański II.

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5930
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 446 times
Been thanked: 904 times

Re: Wielkopiątkowa modlitwa Kościoła za Żydów

Post autor: Albertus » 2019-10-01, 09:56

dromax pisze: 2019-09-30, 23:22 :?: W Wielki Piątek Kościół Katolicki modli się także za Żydów. Ale ta modlitwa jak dla mnie zawiera błąd. Żydzi są narodem wybranym i przecież Pan Bóg nigdy im tego wybrania nie cofnął. Dlaczego więc modlimy się za Żydów "który niegdyś był narodem wybranym". Nie rozumiem dlaczego do tej pory Kościół nie zmienił treści tej modlitwy i tkwi w tym błędzie!
Czy uważasz że Żydzi nie potrzebują nawrócenia i wiary w Jezusa Chrystusa do zbawienia?

Awatar użytkownika
dromax
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 219
Rejestracja: 2 sty 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Been thanked: 29 times
Kontakt:

Re: Wielkopiątkowa modlitwa Kościoła za Żydów

Post autor: dromax » 2019-10-01, 10:00

Albertus pisze: 2019-10-01, 09:56

Czy uważasz że Żydzi nie potrzebują nawrócenia i wiary w Jezusa Chrystusa do zbawienia?
A co to ma wspólnego z kontrowersyjnym fragmentem modlitwy za Żydów? To nie jest adekwatne do problemu jaki ja poruszam.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Wielkopiątkowa modlitwa Kościoła za Żydów

Post autor: Andej » 2019-10-01, 10:00

dromax pisze: 2019-10-01, 09:49 ... „lud pierwszego wybrania” ...
To jest dobre określenie. I tak to rozumiem. A opisałem, jak potrafiłem.

Ale ostatnio głośne "nie wódź nas na pokuszenie" też jeszcze jest. A przecież Bóg nikogo nie wodzi na pokuszenie. To sprzeczność. Tym niemniej tak napisano. Ale rozumiemy to, zgodnie z logiką jako "nie pozwalaj, abyśmy byli kuszeni". W każdym razie traktujemy to jako prośbę o obronę przed pokusami. A nie o powstrzymanie się Boga przed podpuszczaniem nas do zła.

Widać niektóre sformułowania były przez ówczesnych inaczej odczytywane. Musimy docierać do tego.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Wielkopiątkowa modlitwa Kościoła za Żydów

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-10-01, 10:01

Mt 21:33-46 bt5 "(33) Posłuchajcie innej przypowieści: Był pewien gospodarz, który założył winnicę. Otoczył ją murem, wykopał w niej tłocznię, zbudował wieżę, w końcu oddał ją w dzierżawę rolnikom i wyjechał. (34) Gdy nadszedł czas zbiorów, posłał swoje sługi do rolników, by odebrali plon jemu należny. (35) Ale rolnicy chwycili jego sługi i jednego obili, drugiego zabili, trzeciego zaś ukamienowali. (36) Wtedy posłał inne sługi, więcej niż za pierwszym razem, lecz i z nimi tak samo postąpili. (37) W końcu posłał do nich swego syna, tak sobie myśląc: „Uszanują mojego syna”. (38) Lecz rolnicy, zobaczywszy syna, mówili do siebie: „To jest dziedzic; chodźcie, zabijmy go, a posiądziemy jego dziedzictwo”. (39) Chwyciwszy go, wyrzucili z winnicy i zabili. (40) Kiedy więc przybędzie właściciel winnicy, co uczyni z owymi rolnikami? (41) Rzekli Mu: Nędzników marnie wytraci, a winnicę odda w dzierżawę innym rolnikom, takim, którzy mu będą oddawali plon we właściwej porze. (42) Jezus im rzekł: Czy nigdy nie czytaliście w Piśmie: Ten właśnie kamień, który odrzucili budujący, stał się głowicą węgła. Pan to sprawił, i jest cudem w naszych oczach. (43) Dlatego powiadam wam: Królestwo Boże będzie wam zabrane, a dane narodowi, który wyda jego owoce. (44) Kto upadnie na ten kamień, rozbije się, a na kogo on spadnie, zmiażdży go. (45) Arcykapłani i faryzeusze, słuchając Jego przypowieści, poznali, że o nich mówi. (46) Toteż starali się Go pochwycić, lecz bali się tłumów, ponieważ miały Go za proroka."

To tak tytułem formalności.

Natomiast jest tak: Bóg pozostawił Izrael wybranym, ale zmienił kryterium przynależności do Izraela z narodowego na osobiste:
Rz 2:28-29 bt5 "(28) Bo Żydem nie jest ten, który nim jest na zewnątrz, ani obrzezanie nie jest to, które jest widoczne na ciele, (29) ale prawdziwym Żydem jest ten, kto jest nim wewnątrz, a prawdziwym obrzezaniem jest obrzezanie serca, duchowe, nie zaś według litery. I ten właśnie otrzymuje pochwałę nie od ludzi, ale od Boga."

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5930
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 446 times
Been thanked: 904 times

Re: Wielkopiątkowa modlitwa Kościoła za Żydów

Post autor: Albertus » 2019-10-01, 10:22

dromax pisze: 2019-10-01, 10:00
Albertus pisze: 2019-10-01, 09:56

Czy uważasz że Żydzi nie potrzebują nawrócenia i wiary w Jezusa Chrystusa do zbawienia?
A co to ma wspólnego z kontrowersyjnym fragmentem modlitwy za Żydów? To nie jest adekwatne do problemu jaki ja poruszam.
Moim zdaniem ma to związek.

Czy masz jakąś trudność z odpowiedzią na to pytanie?

I pytanie kolejne:

Czy uważasz że Kościół nie jest Narodem Wybranym?

Czy Kościół który jest Ciałem Jezusa Chrystusa nie jest Prawdziwie Narodem Wybranym w całej pełni?

Awatar użytkownika
dromax
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 219
Rejestracja: 2 sty 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Been thanked: 29 times
Kontakt:

Re: Wielkopiątkowa modlitwa Kościoła za Żydów

Post autor: dromax » 2019-10-01, 10:31

Albertusie!
Nie chodzi o to co ja uważam. Ważne jest co uważa Bóg! A pytanie czy Żydzi potrzebują nawrócenia ma się nijak do poruszanego problemu. Chodzi o to, że Kościół nieprecyzyjnie przetłumaczył pewien fragment i to są konsekwencje teraz.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Wielkopiątkowa modlitwa Kościoła za Żydów

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-10-01, 11:09

dromax pisze: 2019-10-01, 10:31 Albertusie!
Nie chodzi o to co ja uważam. Ważne jest co uważa Bóg! A pytanie czy Żydzi potrzebują nawrócenia ma się nijak do poruszanego problemu. Chodzi o to, że Kościół nieprecyzyjnie przetłumaczył pewien fragment i to są konsekwencje teraz.
Odniesiesz się do tego, co napisałem?

Awatar użytkownika
dromax
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 219
Rejestracja: 2 sty 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Been thanked: 29 times
Kontakt:

Re: Wielkopiątkowa modlitwa Kościoła za Żydów

Post autor: dromax » 2019-10-01, 11:39

Marku! Co mam się odnosić? W jakim sensie? Zacytowałeś znany fragment ewangeliczny i fragment listu pawłowego...i o co chodzi? Ja się pytam wprost: Czy taka interpretacja Kościoła odnośnie Żydów jako narodu wybranego jaka jest w modlitwie wielkopiątkowej jest właściwa? . Odpowiedz mi konkretnie a nie cytując fragmenty pisma.

Magnolia

Re: Wielkopiątkowa modlitwa Kościoła za Żydów

Post autor: Magnolia » 2019-10-01, 12:03

dromax pisze: 2019-10-01, 09:49
:?: :?: :?: Znajdziesz mi fragment biblijny ....gdzie Bóg cofa wybranie dla Żydów?
Marek nie znalazł żądanego przez Ciebie fragmentu biblijnego, ale znalazł odpowiedź na Twoje pytanie. I kilka osób próbuje ci wyjaśnić, że Żydzi byli Narodem Wybranym w ST, a obecnie poprzez duchowe obrzezanie (list Pawłowy) Kościół jest Narodem Wybranym. Dlatego modlimy się za każdego kto jest poza Kościołem o nawrócenie i zbawienie dla nich, za Żydów także, bowiem nie wstąpili do Kościoła, pozostali przy starej nauce, nie przyjęli Dobrej Nowiny.
Nie ma błędu w przytoczonej przez Ciebie modlitwie.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Wielkopiątkowa modlitwa Kościoła za Żydów

Post autor: Andej » 2019-10-01, 13:26

"który niegdyś był narodem wybranym" - co to znaczy?

To zdanie odnosi się do niekreślonej (w tym zdaniu) przeszłości.
Stwierdza fakt, że Żydzi w pewnym okresie byli Narodem Wybranym.
Jeśli chodzi o teraźniejszość zdanie nie zawiera żadnej informacji. Nie stwierdza, że przestali być narodem wybranym. Ani, że wybraństwo zostało im odebrane.
Kilka osób tłumaczyło Ci, że wybraństwo zostało rozszerzone, ale nikt nie zastał pozbawiony.

Insynuujesz (na jakiej podstawie), że słowa pieśni oznaczają pobawienie Żydów przynależności do narodu wybranego. A zdanie nie zawiera takiej treści.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Wielkopiątkowa modlitwa Kościoła za Żydów

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-10-01, 13:40

dromax pisze: 2019-10-01, 11:39 Marku! Co mam się odnosić? W jakim sensie? Zacytowałeś znany fragment ewangeliczny i fragment listu pawłowego...i o co chodzi? Ja się pytam wprost: Czy taka interpretacja Kościoła odnośnie Żydów jako narodu wybranego jaka jest w modlitwie wielkopiątkowej jest właściwa? . Odpowiedz mi konkretnie a nie cytując fragmenty pisma.
Odpowiedziałem - jest własciwa. I myslę, że odpowiedź fragmentami Biblii jest najlepsza z mozliwych.

ODPOWIEDZ