POSTanowienia

Piszemy tutaj wszystkie rozterki w naszym życiu duchowym. Rady na temat naszego życia w Kościele katolickim, pouczenie, itp.
Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14933
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4184 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: Postanowienia wielkopostne

Post autor: Dezerter » 2019-03-04, 20:06

ToTylkoJa pisze: 2019-03-04, 19:13 Odchodząc od postu, ale pozostając na fali.
Odnoście postu Praktyka.
Pewnie część z Was słyszała o inicjatywie "godzina dla ziemi". W skrócie polega to na tym, że w określonej godzinie gasimy wszystkie nie niezbędne nam światła. Wtedy gasną też wielkie obiekty.
Zróbmy godzinę dla Ziemi cały czas. Odłącz ładowarkę z prądu. Wyłącz światło w przedpokoju, kiedy siedzisz w salonie. Nie kupuj rzeczy wielokrotnie opakowanych. Wyłączając komputer nie zapomnij o monitorze.
Wyrzeknij się rzeczy, które są dla Ciebie wygodne, na rzecz większego dobra.
Dołóż taką swoją cegiełkę, a zbudujemy mur :)
Ty serio masz 16 lat czy ściemniasz :?:
Jaka mama i tata wychowali tak mądrego dzieciaka ? - zobowiązuję Cię do przekazania im ode mnie gratulacji i wyrazów uznania. W tych słowach jest ukryta pochwała dla Ciebie, ale nie napiszę ci tego , bo ci się w głowie poprzewraca ;) :p

A wracając do tematu - mam postanowienie dla ciała, dla Dezertera cielesnego, ale tak mnie naszło, że to jest dobry czas, by zmienić coś w psyche widocznej na forum, a zapewne przeszkadzającym/uwierającym innym.
Kochani - poproszę, albo tu albo na pw co powinienem zmienić wyeliminować w swoim pisaniu/zachowaniu/administrowaniu na forum. Nie gwarantuję, że to przyjmę jako postanowienie własne, ale warto próbować ;)
(dysortografii nie zmienię ;) siłom woli, a nie zawsze jest czas na edytowanie postów)
Ostatnio zmieniony 2019-03-04, 20:06 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Praktyk
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1959
Rejestracja: 28 lis 2017
Has thanked: 412 times
Been thanked: 431 times

Re: Postanowienia wielkopostne

Post autor: Praktyk » 2019-03-04, 21:46

@Dezerter, mi z tobą dobrze takim jakim jesteś :) Nie zmieniaj się za bardzo!
Panie patrz na moje serce razem ze mną, patrz na prawdę o mnie razem ze mną.

ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: Postanowienia wielkopostne

Post autor: ToTylkoJa » 2019-03-04, 22:09

Ja jako Wasza osobista grammarnazi, a także Polak i człowiek posługujący się językiem polskim w stopniu dobrym, występuję we wstawiennictwie wobec końcówki -om, jako zagrożonej wyginięciu.
Końcówkę -om stosujemy w celowniku (komu?czemu?) liczby mnogiej.
Przyglądałem się (komu?) pięknym kobietom, ale poczułem się zażenowany, gdy jedna z nich spojrzała na mnie.
(Komu?) Dzieciom nie wolno pozwalać na wszystko.
(Czemu?) Komputerom czasem przegrzewają się podzespoły.
Mówię o tym dlatego, że to plaga. Jeśli tak dalej pójdzie końcówka -om w mowie po prostu zaniknie.
Wpiszcie to sobie w grafik. Ratowanie zagrożonych gatunków, czy coś.

Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1707
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 554 times
Been thanked: 419 times

Re: Postanowienia wielkopostne

Post autor: Viridiana » 2019-03-04, 22:42

Magnolia pisze: 2019-03-04, 18:23
Viridiana pisze: 2019-03-04, 18:04 Moim postanowieniem na ten Wielki Post jest, by jeść mniej słodyczy . :)
Fajnie że się podzieliłaś. A co znaczy "mniej" jak to będziesz "mierzyć"? ;)
Po prostu nie podjadać, nie brać cukierków z salaterki stojącej w salonie, nie kupować niepotrzebnie w automacie szkolnym batonika gdy mam coś na śniadanie, itp. ;)
Oprócz tego mam zamiar zmienić swoją modlitwę.
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

Nina

Re: Postanowienia wielkopostne

Post autor: Nina » 2019-03-04, 23:01

U mnie problem jest taki, że mi się już po prostu nie chce. Mogłam obiecać na rok, nawet na 10, ale nie do końca życia. A to było 16 lat temu. Właściwie, to nic takiego, więc Wam powiem: z wdzięczności za czyjeś wyzdrowienie z ciężkiej choroby, obiecałam odmawiać codziennie różaniec.
Magnolia, przyszło mi do głowy, nie wiem, co Ty na to, że mogłabyś pić jedną kawę, co drugi dzień. Byłoby to i tak duże poświecenie z Twojej strony, a jednocześnie byłoby Ci łatwiej wytrwać.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14933
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4184 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: Postanowienia wielkopostne

Post autor: Dezerter » 2019-03-04, 23:12

Viridiana pisze: 2019-03-04, 22:42 (...)
Oprócz tego mam zamiar zmienić swoją modlitwę.
...a to bardzo ciekawe - może warte nowego wątku?
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

mondfa

Re: Postanowienia wielkopostne

Post autor: mondfa » 2019-03-05, 02:11

A mi w ręce trafiło coś takiego: może komuś się przyda?

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Postanowienia wielkopostne

Post autor: Andej » 2019-03-05, 11:18

Nina pisze: 2019-03-04, 23:01 U mnie problem jest taki, że mi się już po prostu nie chce. Mogłam obiecać na rok, nawet na 10, ale nie do końca życia. A to było 16 lat temu. Właściwie, to nic takiego, więc Wam powiem: z wdzięczności za czyjeś wyzdrowienie z ciężkiej choroby, obiecałam odmawiać codziennie różaniec.
Magnolia, przyszło mi do głowy, nie wiem, co Ty na to, że mogłabyś pić jedną kawę, co drugi dzień. Byłoby to i tak duże poświecenie z Twojej strony, a jednocześnie byłoby Ci łatwiej wytrwać.
To ważna myśl, aby postanowienie przyjęte na okres Wielkiego Postu przedłużyć na czas późniejszy. Trudno jest postanowić coś na całe życie. Ale do Świąt Zmartwychwstania łatwiej. Ponadto jest dodatkowa motywacja. No i instynkt stadny, w tym wypadku wielce pozytywny. A później wytrzymać jeszcze dzień, tydzień, miesiąc, rok ...
Ciekawym jak z różańcem. Obiecałaś. I co? Weszło w krew? Mi tak zostało (w innych okolicznościach, z innych powodów). Ale zostało. I trwa. Teraz brak cząstki różańca mnie męczy. Zdarza się, że gdy zapomnę, to budzę się w nocy i łapię za różaniec.
====================
Przyszła mi też myśl z innej beczki. Mianowicie, czy informować kogokolwiek o swoich postanowieniach? Kiedyś myślałem, że zdecydowanie tak. Na pewnym forum dyskusyjnym podzieliłem się swoimi postanowieniami. I zaczęło się. Zmasowany atak, jak obecnie na władzę. Osoby deklarujące się gorliwymi katolikami zarzuciły mi hipokryzję, chwalenie, poniżenie innych (tych, którzy nie postanowili), zarozumiałość, fałsz ... A ja tylko chciałem zachęcić. Chciałem podsunąć pomysł. W swojej naiwności pomyślałem, że grupie łatwiej. Nawet wyobrażałem sobie współzawodnictwo w czynieniu dobrych postanowień. Jak dureń myślałem, że moje wyznanie zdopinguje innych, a i mnie samego do dalszych działań. Byłem w błędzie.
Liczyłem się wprawdzie z tym, że w takim wątku mogą pojawić się osoby, które zamiast skupić się na swoich postanowieniach, wolą interesować się postanowieniami innych. Krytykować je, podpowiadać jak lepiej, skuteczniej. I w ten sposób skutecznie zniweczyć czyjeś postanowienia. Tego nie było.

A może w ciszy coś postanowić? Ale czy światła należy stawiać pod korcem? Czy nasze postanowienia nie powinny błyszczeć? Może tak. Ale po co? Są one dla Boga, ludzi, czy dla nas samych? Czy nie można zostawić Bogu, aby sam pokierował skutkami naszych postanowień.

A co o tym Mateusz? Mt 6.16-18 Kiedy pościcie, nie bądźcie posępni jak obłudnicy. Przybierają oni wygląd ponury, aby pokazać ludziom, że poszczą. Zaprawdę, powiadam wam: już odebrali swoją nagrodę. Ty zaś, gdy pościsz, namaść sobie głowę i umyj twarz, aby nie ludziom pokazać, że pościsz, ale Ojcu twemu, który jest w ukryciu. A Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie.


I co ja, biedny robaczek, ma zrobić? Jakieś rozdwojenie jaźni. Pędzę do psycho ... ale po co ...
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
alank
Przybysz
Przybysz
Posty: 24
Rejestracja: 2 mar 2019
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

Re: POSTanowienia

Post autor: alank » 2019-03-05, 12:40

Ja dziś postanowiłem sobie, że będę się systematycznie modlił. :) Najtrudniejsza jest dla mnie modlitwa rano, ciężko tak wstać i być już ogarniętym, ale chce sobie z tym poradzić.
Na czas postu więc chce poświęcić rano i wieczorem po pół godziny na modlitwę Jezusową i po pół godziny na czytanie Ewangelii i rozmowę z Panem Jezusem.
To takie minimum do zrealizowania.

Na myśl z innej beczki Andeja,
osobiście uważam że dobrze jest się podzielić postanowieniami, jeśli przetrwają bombardowanie hejtem innych to już jest połowa sukcesu :)
Oczywiscie nie mówie ze tutaj jest hejt bo z nim sie jeszcze nie spotkalem , ale ogolnie pisze.

Magnolia

Re: POSTanowienia

Post autor: Magnolia » 2019-03-05, 12:43

Zauważyłam że rok temu także rozmawialiśmy o postanowieniach, poprosiłam o połączenie wątków. Można wrócić do tamtych rozważań i postanowień.
Ja już się zdecydowałam na swoje postanowienie. Wątek o litanii loretańskiej uświadomił mi, że jeśli pogłębię sama jakąś modlitwę to zrozumienie jej i zachwyt nią, prawie jest gwarantowane. :)

Zdecydowałam się chodzić na Drogę Krzyżową co piątek, by pogłębić i zrozumieć tą formę modlitwy i rozważań. (do tej pory, wstydzę się przyznać, unikałam)
A codziennie obejrzeć jakieś filmiki z rekolekcjami wielkopostnymi (jak się pojawią to podlinkuję).

Magnolia

Re: POSTanowienia

Post autor: Magnolia » 2019-03-06, 05:48

Tu będą się pojawiać odcinki " Drogi do zbawienia" - rekolekcje dominikańskie



Tu znalazłam rekolekcje franciszkańskie



a tu jeszcze znalazłam wywiad z abp Rysiem



do wyboru także :


Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14933
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4184 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: POSTanowienia

Post autor: Dezerter » 2019-03-06, 15:39

alank pisze: 2019-03-05, 12:40 Ja dziś postanowiłem sobie, że będę się systematycznie modlił. :) Najtrudniejsza jest dla mnie modlitwa rano, ciężko tak wstać i być już ogarniętym, ale chce sobie z tym poradzić.
Na czas postu więc chce poświęcić rano i wieczorem po pół godziny na modlitwę Jezusową i po pół godziny na czytanie Ewangelii i rozmowę z Panem Jezusem.
To takie minimum do zrealizowania.

Na myśl z innej beczki Andeja,
osobiście uważam że dobrze jest się podzielić postanowieniami, jeśli przetrwają bombardowanie hejtem innych to już jest połowa sukcesu :)
Oczywiscie nie mówie ze tutaj jest hejt bo z nim sie jeszcze nie spotkalem , ale ogolnie pisze.
Jasne, że warto się dzielić postanowieniami- dla mnie z dwóch powodów
- jak coś obiecam publicznie, to bardziej dbam o dotrzymanie (tak po ludzku już mam)
- innych postanowienia inspirują!

Alank - 30 min nie za dużo? - zazwyczaj medytacja trwa 20-25 min
...twoje "minimum", to dla mnie niedoścignione maximum
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
alank
Przybysz
Przybysz
Posty: 24
Rejestracja: 2 mar 2019
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

Re: POSTanowienia

Post autor: alank » 2019-03-06, 16:06

Dezerter pisze: 2019-03-06, 15:39 Alank - 30 min nie za dużo? - zazwyczaj medytacja trwa 20-25 min
...twoje "minimum", to dla mnie niedoścignione maximum
Wiesz jak ci umysł lata na wszystkie strony to spróbuj wypowiadać formułę, lub samo Imię na głos :)
Ja tak robię teraz bo wyczytałem w jednej książce że to najlepszy sposób dla początkujących,
a taki jestem.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: POSTanowienia

Post autor: Andej » 2019-03-06, 21:13

Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Magnolia

Re: POSTanowienia

Post autor: Magnolia » 2019-03-14, 10:25

53648529_2652363008138700_3579669419455938560_n.jpg

ODPOWIEDZ