Sprawa różnych wypowiedzi księży na tematy ogolne wiary i moralnosci

Piszemy tutaj wszystkie rozterki w naszym życiu duchowym. Rady na temat naszego życia w Kościele katolickim, pouczenie, itp.
ODPOWIEDZ
random1414
Bywalec
Bywalec
Posty: 189
Rejestracja: 23 lis 2019
Has thanked: 4 times
Been thanked: 3 times

Sprawa różnych wypowiedzi księży na tematy ogolne wiary i moralnosci

Post autor: random1414 » 2019-12-16, 16:31

Czy stopień naukowy teologa ma jakieś znaczenie w kwestii odpowiedzi na pytanie dot. wiary i moralności, jeśli tak to jakie ma to uzasadnienie w obowiązującym magisterium Kościoła?
Czy można sobie wybrać odpowiedz które sie "woli"?
Chodzi mi o sytuacje gdzie w odpowiedzi nie zostało przytoczone ewidentne i jasne nauczanie obowiązującego magisterium w danej kwestii.

Magnolia

Re: Sprawa różnych wypowiedzi księży na tematy ogolne wiary i moralnosci

Post autor: Magnolia » 2019-12-16, 17:38

A jak Ty myślisz, że powinno być?

random1414
Bywalec
Bywalec
Posty: 189
Rejestracja: 23 lis 2019
Has thanked: 4 times
Been thanked: 3 times

Re: Sprawa różnych wypowiedzi księży na tematy ogolne wiary i moralnosci

Post autor: random1414 » 2019-12-16, 18:55

Że ktoś jeśli coś nie jest określone przez Magisterium to może na swoją korzyść

Magnolia

Re: Sprawa różnych wypowiedzi księży na tematy ogolne wiary i moralnosci

Post autor: Magnolia » 2019-12-16, 19:07

Myslę że zasadnicze kwestia życia katolickiego są określone przez Magisterium.
Któraś kwestia bardziej CIę niepokoi? Albo słyszałeś sprzeczne ze sobą nauki kapłanów?

random1414
Bywalec
Bywalec
Posty: 189
Rejestracja: 23 lis 2019
Has thanked: 4 times
Been thanked: 3 times

Re: Sprawa różnych wypowiedzi księży na tematy ogolne wiary i moralnosci

Post autor: random1414 » 2019-12-16, 19:24

Choćby nawet kwestia ubioru jeden mówi że taki jest ok a drugi że nie itp
Albo raz np. się pytałem ks z "zapytaj teologa katolickiego" Dariusza x Olewińskiego,ale generalnie uznaję to co mi kiedyś kapłan na spowiedzi powiedział że "każdego księdza można słuchać kiedy nie ma suspensy" czy coś w tym stylu
Obrazek


https://zapytaj.wiara.pl/pytanie/pokaz/59fe1b
https://zapytaj.wiara.pl/pytanie/pokaz/5be946
https://zapytaj.wiara.pl/pytanie/pokaz/5b637f
https://zapytaj.wiara.pl/pytanie/pokaz/5b5f81
Ostatnio zmieniony 2019-12-16, 19:30 przez random1414, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Sprawa różnych wypowiedzi księży na tematy ogolne wiary i moralnosci

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-12-16, 21:12

Na dowolny pogląd znajdziesz wśród tych setek tysiecy teologów i księży kogoś, kto wesprze dowolne stanowisko.
Nauka Kościoła to nie ciąg przepisów jakie sukienki, skarpetki i buty mozesz nosić, a jakie nie.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Sprawa różnych wypowiedzi księży na tematy ogolne wiary i moralnosci

Post autor: Dezerter » 2019-12-16, 21:52

random1414 pisze: 2019-12-16, 16:31 Czy stopień naukowy teologa ma jakieś znaczenie w kwestii odpowiedzi na pytanie dot. wiary i moralności, jeśli tak to jakie ma to uzasadnienie w obowiązującym magisterium Kościoła?
Czy można sobie wybrać odpowiedz które sie "woli"?
Chodzi mi o sytuacje gdzie w odpowiedzi nie zostało przytoczone ewidentne i jasne nauczanie obowiązującego magisterium w danej kwestii.
Skończone studia teologiczne niczego nie gwarantują, ale znaczenie mają.
Jeśli Magisterium (nie znoszę tego słowa) się nie wypowiedziało, to pozostaje ci szukać w Biblii, lub u autorytetów jakich masz. Ale najlepiej zadaj konkretne pytanie w wątku - dostaniesz ortodoksyjną odpowiedź chrześcijańską wspólnie wypracowaną przez nas wszystkich.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Magnolia

Re: Sprawa różnych wypowiedzi księży na tematy ogolne wiary i moralnosci

Post autor: Magnolia » 2019-12-20, 08:59

@@random1414
Zastanawiałam się kilka dni nad różnymi Twoimi pytaniami z Twoich wątków. Myślałam o Tej rozmowie , którą zaprezentowałeś na zdjęciu powyżej, bo bardzo mnie dziwiło zdanie kapłana , że szkoda czasu na O. Szustaka czy Recława....
tak by nie odpowiedział ktoś kto ma konkretne zarzuty, raczej podzieliłby się nimi. Gdyby chciał Cię naprawdę przestrzec, to byłoby w zasadzie potrzebne i konieczne.
Ale dochodzę do wniosku, ze odpowiedz jaka padła "szkoda czasu" to odpowiedź osoby zazdrosnej.

Oczywiście, ze jak ktoś dużo robi, a O. Szustak i O. Recław dużo robią, to prawdopodobieństwo popełnienia błędów jest większe. To, że Oni popełniają błędy jest kwestią ludzką, ale pomimo swoich błędów robią nieprawdopodobną dobrą robotę dla ludzi. Przyciągają ludzi do Boga, wielu się nawraca, wielu zaczyna szukać Boga widząc u nich płomień wiary... I to wszystko nie można przekreślić machnięciem ręki, bo czasem palną jakąś głupotę czy bzdurę.
Zawsze każdy ma swój rozum, usłyszałeś coś co Cię zaniepokoiło to sprawdź to w Katechizmie, sprawdź w Biblii, nie można żadnemu człowiekowi ufać bezgranicznie, bo jest tylko człowiekiem i może pobłądzić.

Ale jesli szukasz kapłana i dobrych kazań to z czystym sercem mogę CI polecić X. Piotra Pawlukiewicza, na Yt i na forum znajdziesz sporo Jego konferencji.
Pozdrawiam

random1414
Bywalec
Bywalec
Posty: 189
Rejestracja: 23 lis 2019
Has thanked: 4 times
Been thanked: 3 times

Re: Sprawa różnych wypowiedzi księży na tematy ogolne wiary i moralnosci

Post autor: random1414 » 2019-12-20, 12:05

Ten ksiądz ma na swoim blogu kilka wpisów na temat Recława i Szustaka



http://teologkatolicki.blogspot.com/201 ... woich.html
[(...) - ogranicz się proszę od jednego linku, bo nikt nie będzie spędzał godzin przed kompem sprawdzając co ty tam linkujesz - Dezerter]
Ostatnio zmieniony 2020-05-23, 12:58 przez Dezerter, łącznie zmieniany 2 razy.

Magnolia

Re: Sprawa różnych wypowiedzi księży na tematy ogolne wiary i moralnosci

Post autor: Magnolia » 2019-12-20, 12:31

No i jaki wyciągnałes wniosek dla siebie?

random1414
Bywalec
Bywalec
Posty: 189
Rejestracja: 23 lis 2019
Has thanked: 4 times
Been thanked: 3 times

Re: Sprawa różnych wypowiedzi księży na tematy ogolne wiary i moralnosci

Post autor: random1414 » 2019-12-20, 12:59

Jaki według Ciebie powinienem ?
Myśle że jak się księdza słucha jakiegokolwiek to i tak trzeba mieć czujność co oni mówi
Ostatnio zmieniony 2019-12-20, 13:05 przez random1414, łącznie zmieniany 1 raz.

Magnolia

Re: Sprawa różnych wypowiedzi księży na tematy ogolne wiary i moralnosci

Post autor: Magnolia » 2019-12-20, 13:35

Dokładnie to samo Ci napisałam wyżej. Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Zły_Człowiek
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 230
Rejestracja: 6 lip 2020
Has thanked: 105 times
Been thanked: 78 times

Re: Sprawa różnych wypowiedzi księży na tematy ogolne wiary i moralnosci

Post autor: Zły_Człowiek » 2020-07-06, 04:46

Dobrą praktyką jest słuchać i być posłusznym spowiednikowi.
Spowiednik bowiem jest uczestnikiem Twojej rozmowy z Bogiem i Bóg mówi jego ustami, w jakimś tam sensie.
Szustaka i Recława odradzałbym słuchać w ogóle, aby nie stracić słabej wiary.

Ewangelizujących księży można i należy przestrzegać, by w tzw. "Nowej Ewangelizacji" nie odchodzili od Ewangelii.
W sprawach wiary radzę samemu czytać Pismo Święte raczej, niż słuchać kontrowersyjnych kaznodziei. Dobrą praktyką jest słuchać - i czytać Papieży i mądrych, katolickich teologów i mistyków.

W sprawach moralności - czytać Katechizm Kościoła Katolickiego - ten duży niebieski.
Dopiero, gdy coś tam jest niejasnego, zwracać się do księdza o wyjaśnienie i naukę. Znowuż - najlepiej w trakcie spowiedzi.
Ostatnio zmieniony 2020-07-06, 04:52 przez Zły_Człowiek, łącznie zmieniany 1 raz.

TOMVAD 45

Re: Sprawa różnych wypowiedzi księży na tematy ogolne wiary i moralnosci

Post autor: TOMVAD 45 » 2020-07-07, 20:30

random1414 pisze: 2019-12-16, 18:55 Że ktoś jeśli coś nie jest określone przez Magisterium to może na swoją korzyść
Przy takim podejściu możemy też wiele stracić. To co nie jest określone przez Magisterium to i tak jest naszym udziałem bo przecież korzystamy z tego. Ważne czy to jest dobre dla naszej relacji z Bogiem i pod tym kątem trzeba patrzeć.

Weźmy tą kwestię ubioru pod uwagę. Jeśli w nauce Kościoła nie będzie niczego na ten temat to czy kierowanie się tym brakiem zwalnia nas z myślenia o relacji z Bogiem? Jeśli nie ma czegoś w nauce Kościoła to może jest w Biblii. Jeśli nie ma w Biblii to jest jeszcze myślenie - czy wypada mi iść na Mszę która jest uroczystym wydarzeniem w krótkich spodenkach,koszulce jak na plażę? Czy ren strój będzie odzwierciedlał mój szacunek dla Boga?
Trzeba pamiętać że Msza święta/Eucharystia jest NIE TYLKO OFIARĄ CHRYSTUSA ALE TEŻ UCZTĄ NA KTÓRĄ JESTEŚMY ZAPROSZENI BY KARMIĆ SIĘ SŁOWEM ŻYCIA ORAZ CIAŁEM CHRYSTUSA - na pamiątkę ostatniej wieczerzy. Czy wypada więc iść ubranym byle jak?

W kontekście nauki Kościoła czy nauki biblijnej trzeba myśleć o tych korzyściach duchowych,które mają nas przybliżać do Boga a nie od Niego oddalać.

Mówiąc o tych własnych korzyściach to jakie miałeś na myśli?

Nauka Kościoła ma nam pomagać we właściwym przeżywaniu chrześcijańskiego życia w oparciu o wolę Boga. Szukanie okazji do jakichś osobistych korzyści innych niż te duchowe może nas prowadzić bardziej do oddalania się od Boga.

Oczywiście zgadzam się z tym że warto patrzeć na to co księża mówią,tym bardziej w obecnych czasach gdy są bardzo mocno atakowani przez zło i niektórzy ulegają,upadają pod wpływem tego działania.
Ednak wielu trzyma się nauczania Kościoła i warto tym się kierować aby nie schodzić z tego życia chrześcijańskiego na drogę która nas od Boga odwiedzie.

Biblia jest najwspanialszą księgą jaka istnieje na tym świecie.Ma w sobie zarówno życie jak i poradnik na wiele ludzkich problemów. Leczy,uczy,pomaga. Jeśli masz jakieś wątpliwości,problemy ze zrozumieniem nauki Kościoła to warto zajrzeć do Biblii

ODPOWIEDZ