Imię do Bierzmowania

Rozmowa na temat sakramentów Kościoła świętego, poparcie ich Biblią, ich ważność, przystępowanie do nich, itp.
ODPOWIEDZ
Papaj
Przybysz
Przybysz
Posty: 1
Rejestracja: 31 gru 2019
Has thanked: 1 time

Imię do Bierzmowania

Post autor: Papaj » 2019-12-31, 23:06

Szczęść Boże,
mam pytanko. Jeżeli za patrona na bierzmowaniu wezmę św.Jana Pawła II, to jakie imię otrzymam?
Jan/Jan Paweł/Jan Paweł II.

Dziękuję za odpowiedź. :-h

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14806
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4117 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Imię do Bierzmowania

Post autor: Dezerter » 2020-01-01, 01:20

Logika podpowiada, że Jan Paweł, ale pewności nie mam
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Magnolia

Re: Imię do Bierzmowania

Post autor: Magnolia » 2020-01-01, 09:01

Generalnie to bierzmowany wybiera imię, czyli zapewne bedzie tak jak się sam zdecydujesz.

Awatar użytkownika
bei
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 251
Rejestracja: 11 lis 2019
Has thanked: 10 times
Been thanked: 48 times

Re: Imię do Bierzmowania

Post autor: bei » 2020-01-01, 16:23

U mnie na kartce wpisywało się imię, kogo wybieramy na patrona i uzasadnienie dlaczego. Jan Paweł to w sumie dwa imiona. Myślę, że warto zapytać księdza jakie imię podać jeśli chce się za patrona obrać papieża. Jak ja miałam bierzmowanie to papież nie był jeszcze ogłoszony błogosławionym, a nie przypominam sobie żeby ktoś przyjmował dwa imiona więc , doświadczenia nie podpowie. Myślę, że ksiądz pomoże.

Dominik

Re: Imię do Bierzmowania

Post autor: Dominik » 2020-01-01, 16:40

Dezerter pisze: 2020-01-01, 01:20 Logika podpowiada, że Jan Paweł, ale pewności nie mam
Tylko co w przypadku gdy Jan Paweł (pierwszy) też byłby ogłoszonym świętym? Wtedy ktoś chcący by jego patronem był Jan Paweł II musiał by wpisać Jan Paweł (pierwszy). Przecież to różne dwie osoby.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Imię do Bierzmowania

Post autor: Andej » 2020-01-01, 16:48

A może Karol? Wszak JPII to Karol W.

Czy chodzi Ci o imię? Czy o patrona? Jeśli o patrona, to nie ma znaczenia co zostanie zapisane. Czy JP, czy JPII, czy Karol (W.). To ta sama osoba. Tak samo będziesz mógł się do Niego zwracać. Zaręczam, że nie kimś na tyl małostkowym, aby zwracać uwagę na formę imienia.

Chociaż, chociaż ... może Janpaweł?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14806
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4117 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Imię do Bierzmowania

Post autor: Dezerter » 2020-01-02, 10:36

Andej pisze: 2020-01-01, 16:48 (...)

Chociaż, chociaż ... może Janpaweł?
Też ładne imię =))
Imię do bierzmowania jest imieniem świętego.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Imię do Bierzmowania

Post autor: Andej » 2020-01-02, 11:09

Dezerter pisze: 2020-01-02, 10:36... Imię do bierzmowania jest imieniem świętego.
Polemizowałbym. I to w dwóch kierunkach.
1. Imię. Uważam (ja sam subiektywnie), że nie imię ale OSOBA świętego jest tu istotna. Wybór imienia tak na prawdę nie jest wyborem i mienia, ale wyborem patrona. Wyborem osoby, która będzie się opiekować wspomagać z nieba. Dlatego można wybrać imię Lolo przyjmując na patrona Jana Pawła Drugiego Karola Wojtyłę Lola, Lolka, Karolka itd.

2. Imię do bierzmowania. A imię nadawane na chrzcie? A imię przyjmowane przy wstępowaniu do zakonu lub na jakiś urząd? Czy one rządzą się innymi prawami? Czy inne zasady obowiązują przy różnych sakramentach? Inne są katalogi dopuszczalnych imion?

3. Gdyby przyjmowano WYŁĄCZNIE imiona świętych, to żaden człowiek nie posiadałby imienia. Bo warunkiem sine qua non byłoby wcześniejsze istnienie osoby, co do której mamy pewność, że została zbawiona. Pomijam Adama i Ewę, którzy nie mogli mieć patronów. Podobnie jak ich dzieci, których imion nie znamy (poza trzema). Zgadzam się, że obecnie mamy taką tradycję, że przyjmuje się imiona świętych. Ale każdy może (i powinien) dostąpić świętości. Także X, dla którego wymyślono dotychczas nie istniejące imię.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1705
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 552 times
Been thanked: 419 times

Re: Imię do Bierzmowania

Post autor: Viridiana » 2020-01-02, 17:28

Dominik pisze: 2020-01-01, 16:40
Dezerter pisze: 2020-01-01, 01:20 Logika podpowiada, że Jan Paweł, ale pewności nie mam
Tylko co w przypadku gdy Jan Paweł (pierwszy) też byłby ogłoszonym świętym? Wtedy ktoś chcący by jego patronem był Jan Paweł II musiał by wpisać Jan Paweł (pierwszy). Przecież to różne dwie osoby.
Chyba nic wielkiego by się nie stało, najważniejsze, żeby sam bierzmowany wiedział, kogo wziął na patrona. Ja wybierając imię do bierzmowania obrałam za patronkę Katarzynę de Vigri, ale przecież nie była ona jedyną świętą Katarzyną, Wikipedia wskazuje jeszcze kilkanaście innych:
https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Awi% ... _Katarzyna
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

ODPOWIEDZ