WOŚP, Jurek Owsiak a eutanazja i aborcja

Porozmawiajmy przy filiżance kawy. Luźne rozmowy, plotki i ploteczki. Dział przeznaczony na wszystkie inne tematy dotyczące offtopicu.
Muchomorek

WOŚP, Jurek Owsiak a eutanazja i aborcja

Post autor: Muchomorek » 2020-01-12, 20:24

Hejka

W internecie można wyczytać że Owsiak jest za aborcją i eutanazją. Jak to się ma do WOŚP, czy można fundacji przypisać poglądy jej prezesa? Czy fundacja jakoś wspiera aborcje i eutanazje?

Pytam, ponieważ jak jako katolik ustosunkować się do Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: WOŚP, Jurek Owsiak a eutanazja i aborcja

Post autor: ToTylkoJa » 2020-01-12, 20:31

WOŚP, jak by nie patrzeć, robi coś dobrego. NFZ nie zajmuje się unowocześnianiem sprzętu, co zostawia się na głowie szpitali, które bez WOŚP-u w dużym odsetku nie dałyby sobie z tym rady i siedziałby jeszcze bardziej w PRL, niż teraz.
Jurek może sobie mówić, co chce, ale WOŚP tworzą przede wszystkim ludzie: wolontariusze, każdy kto licytuje i wrzuca do puszki, zasiada w komisji liczącej itd. Jurek to tak na prawdę głównie twarz orkiestry.
W orkiestrze fajne jest to, że chociaż jeden dzień w finał, ludzie potrafią mimo rozbieżnych poglądów, zrobić coś razem.
Nie jestem jakimś szczególnym entuzjastą samego eventu, który wydaje mi się sztuczny i strasznie reżyserowany, ale na ulicy to co innego, niesamowita atmosfera.

Biserica Dumnezeu

Re: WOŚP, Jurek Owsiak a eutanazja i aborcja

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2020-01-12, 21:15

Byc moze jest tak, jak piszesz.
Mam inne wrazenie, gdy sam w tym bralem udzial i bylem jedna z orkiestrowych "szyszek".

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: WOŚP, Jurek Owsiak a eutanazja i aborcja

Post autor: Andej » 2020-01-12, 23:06

Kiedyś dawałem. Ale teraz poczytałem na temat rozliczeń finansowych i różnych Złotych Melonów. I doszedłem do wniosku, że dopóki Owsiak nie rozliczy dotychczas uzyskanych pieniędzy, nie będę się dokładał do jego orkiestry.

Kasę, którą dałbym dziś do puszki, dałem mężczyźnie na wózku inwalidzkim. W ten sposób musiałem, abym nie mógł oskarżać siebie, że nie dałem ze skąpstwa.

Oficjalne cele Orkiestry są szczytne. Ale jest wiele innych szczytnych celów.

Osobiście bardziej cenię Samotnych Grajków Codziennej Pomocy, takich cichych, anonimowych "pomagaczy".
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: WOŚP, Jurek Owsiak a eutanazja i aborcja

Post autor: ToTylkoJa » 2020-01-13, 06:23

Te rozliczenia to jest cyrk. Ale z głupiego powodu:
Ludzie mają jakieś przeświadczenie, że jak już charytatywnie, to 100% na to charytatywnie musi iść.
Wszędzie jest normalnie- 30% trzeba wydać na organizację, za coś żyć itd., ale u nas trzeba się kryć...

Magnolia

Re: WOŚP, Jurek Owsiak a eutanazja i aborcja

Post autor: Magnolia » 2020-01-13, 07:28

Ale przecież Wośp jako fundacja przechodzi różne kontrole, sam Owsiak o tym mówi. Sami pomyślcie, czy taka organizacja miałaby szanse trwania prawie 30 lat jesli pieniądze by przepadały a nie było sprzętu kupowanego dla szpitali. Gdyby ludzie nie widzieli sprzętów w szpitalach i karetkach to nie dawali by pieniędzy na następnym finale, bo czuli by się oszukani.
A ludzie widzą, korzystają i czują że sprzęt i wyposażenie szpitali uratowało życie ich albo ich dzieci. Czują się wdzięczni i włączają w działanie Wośp-u.
Może niektórzy nie wiedza w jakich warunkach Orkierstra zaczynała, 30 lat temu byliśmy pogrążeni w kompletnej szarości rzeczywistości, niemocy władz, braku pieniędzy na wszystko. A jednak udało się poruszyć tak wiele serc do dobrego, do działania na rzecz innych, do pracy w wolontariacie.
Kiedyś może mogła to być praca wolontaryjną na miesiąc, ale teraz gdy aukcje czy datki wpływają okrągły rok, kiedy trzeba szukać tego sprzętu, przygotowywać sie do zakupów, kiedy trzeba ten sprzęt dostarczyć do szpitali, to przeciez jest konkretna ogromna praca, na pewno musza ludzie za ta pracę by ją wykonywać rzetelnie otrzymywać wynagrodzenie. Bo nie sztuka jest wydać jakąkolwiek sumę pieniędzy źle - to potrafi każdy głupi. A tu jest wielka odpowiedzialność, wielkie pieniądze i wielkie wyzwania - to jest ciężka praca przez cały rok.
Chyba tylko człowiek bez wyobraźni może powiedzieć że za ta pracę komuś się nie należy wynagrodzenie... a za co miałby żyć, jeść, gdzie miałby mieszkać?
Nie mówię tylko o Jurku Owsiaku, ale o tych zatrudnionych ludziach, którzy także muszą pracować , byc zatrudnieni i utrzymać się ze swojej pracy. Jakże sensownej pracy dla ludzi, służbie.
Wprawdzie szum wokół Jurka jest jakiś ciągle ale wbrew pozorom ja nie słyszałam o żadnym większym skandalu, który by naprawde wykazał machlojki i przekręty, poza tym (może naiwnie) że po to sa różne instytucje kontroli, ze gdyby były przekręty to juz dawno zamknięto by taką działalność.

trudno nie docenić tej fundacji i ich działalności, jest to inicjatywą która podziwia u nas świat, a my.... chyba z zazdrości, ze sami tak nie potrafimy...

ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: WOŚP, Jurek Owsiak a eutanazja i aborcja

Post autor: ToTylkoJa » 2020-01-13, 07:48

Teraz jest burda, bo Jurek odmówił upublicznienia rozliczeń, czy coś takiego.
Ale łatwo tą mentalność zauważyć w samym finale:
Jedna z osób reprezentujących formy sprzedające sprzęt orkiestrze zaczęła mówić, jak przebiega ich współpraca: "wpływają pie..." I się poprawiła, że proces produkcyjny trwa... Bo nie wolno mówić o pieniądzach w fundacji ;(

Eden

Re: WOŚP, Jurek Owsiak a eutanazja i aborcja

Post autor: Eden » 2020-01-13, 07:58

Sprawa bardzo szczytna! Konkretna pomoc trafia w konkretne miejsca. To się chwali, no i tę ofiarność ludzi...
Kiedyś byłem bardzo za Orkiestrą (nawet w jednym z pierwszych Finałów sam zbierałem), obecnie nie dokładam się (do tej akcji; bo ogólnie nie jestem bierny w pomaganiu), bo mnie razi to, że część zbiórki idzie potem na ten letni zjazd młodych, gdzie wiele bezbożności się dzieje...
Ale to moje zdanie; nie trzeba kopiować.

Magnolia

Re: WOŚP, Jurek Owsiak a eutanazja i aborcja

Post autor: Magnolia » 2020-01-13, 08:23

Ja wczoraj nie śledziłam finału w tv ale na chwile zerknęłam i prawie słyszałam jak się rozliczali za poprzedni finał. Ten lekarz kardiolog który jest z Jurkiem od początku czytał na co kupili i gdzie poszedł sprzęt.

ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: WOŚP, Jurek Owsiak a eutanazja i aborcja

Post autor: ToTylkoJa » 2020-01-13, 08:28

Nic nie idzie na pol&rock
Oni mają innych sponsorów, choć część jest wspólna (np Play).

Eden

Re: WOŚP, Jurek Owsiak a eutanazja i aborcja

Post autor: Eden » 2020-01-13, 08:30

ToTylkoJa pisze: 2020-01-13, 08:28 Nic nie idzie na pol&rock
Oni mają innych sponsorów, choć część jest wspólna (np Play).
Tak?! A to moja wina,że nie śledzę na bieżąco, bo kiedyś na pewno szło na Woodstok, prawda?
Zatem przepraszam za pomówienie. :( (ech, czasem lepiej siedzieć cicho; z drugiej strony - nie widziałbym dalej...)

ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: WOŚP, Jurek Owsiak a eutanazja i aborcja

Post autor: ToTylkoJa » 2020-01-13, 08:34

Nigdy nic nie szło na Woodstock. To jest taka głupia plotka, wyssana z palca.

Magnolia

Re: WOŚP, Jurek Owsiak a eutanazja i aborcja

Post autor: Magnolia » 2020-01-13, 08:36

Poszukajmy w internecie konkretnych wypowiedzi... warto rzetelnie podejść do tematu, skoro jest poruszony.

Eden

Re: WOŚP, Jurek Owsiak a eutanazja i aborcja

Post autor: Eden » 2020-01-13, 08:52

Magnolia pisze: 2020-01-13, 08:36 Poszukajmy w internecie konkretnych wypowiedzi... warto rzetelnie podejść do tematu, skoro jest poruszony.
Właśnie! Plotka z Woodstokiem? Pierwsze słyszę...
Ktoś poszuka dowodów?

ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: WOŚP, Jurek Owsiak a eutanazja i aborcja

Post autor: ToTylkoJa » 2020-01-13, 08:55

https://www.wosp.org.pl/fundacja/wazne/rozliczenia

Rozliczenia finansowe z finałów

ODPOWIEDZ