Jak przekonać się do katolicyzmu?

Piszemy tutaj wszystkie rozterki w naszym życiu duchowym. Rady na temat naszego życia w Kościele katolickim, pouczenie, itp.
Awatar użytkownika
rumianek
Przybysz
Przybysz
Posty: 23
Rejestracja: 18 sty 2020
Wyznanie: Mariawityzm
Been thanked: 2 times

Jak przekonać się do katolicyzmu?

Post autor: rumianek » 2020-01-18, 20:08

Jestem wyznania mariawickiego. Mało jednak co wiem o doktrynie katolickiej, bo zostałem ochrzczony bez żadnych przygotowań. Nie chcę, byście przekonywali mnie do rzymskiego katolicyzmu. Pewne w jego elementy jednak wierzę. Chciałbym abyście polecili mi jakieś książki, które budowałyby mi moją katolicką wiarę.

Kiedyś przez bardzo długi okres uważałem się za protestanta, aż doznałem olśnienia i poszedłem w katolicyzm. Niestety, ale ostatnio znowu pojawiają się myśli protestanckie - wątpliwość w kult maryjny i świętych, wątpliwość w eucharystię czy sola scriptura.
Tak z ciekawości, jesteś od tych mariawitów, gdzie są biskupki? Bo dwa rodzaje mariawityzmu są.
Ostatnio zmieniony 2020-02-05, 21:35 przez Efezjan, łącznie zmieniany 1 raz.
MARIAWITA

Biserica Dumnezeu

Re: Jak przekonać się do katolicyzmu?

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2020-01-18, 21:41

Bylem wiele lat protestantem ( ponad dwadziescia kilka ).
Dzieki nieskazonej wykladni wiary katolickiej, ktora otrzymalem z rak ksiez z bractwa sw.Piusa X stalem siekatolikiem, i to katolikiem swiadomym prawdziwosci wiary katolickiej.
Ze swej strony doradzalbym zapoznac sie Tobie z materialami, ktore podaje bractwo sw.Piusa X ... tam znajdziesz esencje wykladunwiary katolickiej.
Zacznij od stony "Zawsze wierni FSSPX" w necie. Tam rowniez znajdziesz kontakt, jesli bedziesz mail taka potrzebe do niezafalszowanej tradycyjnej nauki katolickiej.

Pozdrawiam serdecznie.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Jak przekonać się do katolicyzmu?

Post autor: Dezerter » 2020-01-18, 23:00

Powiem tak - z książki to wiary katolickiej się nie nauczysz, przynajmniej ja nie znam takiej poza Biblią.
ja bym ci doradził zostać z nami na forum, poczytać wątki a jak coś ci się nie będzie zgadzać, czy będziesz chciał przedyskutować jakiś temat to:
- wznawiaj temat
- zakładaj nowy
Kto dał ci chrzest bez porządnego przygotowania - straciłeś przez niego pienny okres katechumenatu i chrztu razem z bierzmowaniem zapewne. A wcześniej nie byłeś ochrzczony? Mariawici nie chrzczą?

Czemu katolicyzm jest najbliżej Jezusa i apostołów
- nieprzerwana sukcesja apostolska od apostołów
- potwierdzenie większości prawd wiary katolickiej w starożytności u ojców apostolskich i ojców Kościoła
- przeanalizowałem inne denominacje chrześcijańskie i nie znalazłem bliższego Jezusowi i apostołom, starożytnemu Kościołowi wyznania (no jeszcze Kościół Prawosławny, ale tam jest za bardzo tradycyjnie jak dla mnie)
Ostatnio zmieniony 2020-01-18, 23:12 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Eden

Re: Jak przekonać się do katolicyzmu?

Post autor: Eden » 2020-01-19, 08:06

Jak się tu odezwę, to pewnie mnie przegonicie, więc się chyba nie odezwę; tylko zachęcę kolegę Rumianka do studiowania Biblii :)

Awatar użytkownika
rumianek
Przybysz
Przybysz
Posty: 23
Rejestracja: 18 sty 2020
Wyznanie: Mariawityzm
Been thanked: 2 times

Re: Jak przekonać się do katolicyzmu?

Post autor: rumianek » 2020-01-19, 08:13

Chrzest mi dał ksiądz mariawicki, bo nie byłem chrzczony przez rodziców. Bierzmowanie też mam bez przygotowań z rąk biskupa mariawickiego.

Być może dlatego, bo moja parafia liczy 10 osób, bo praktycznie wszyscy odeszli do KRK, który pobudował się blisko.

A sprawczynią tego, że poszedłem w katolicyzm była Maryja i jej cudowny medalik. Może znowu powinienem go nosić, skoro mam wątpliwości.
Ostatnio zmieniony 2020-01-19, 08:17 przez rumianek, łącznie zmieniany 2 razy.
MARIAWITA

Biserica Dumnezeu

Re: Jak przekonać się do katolicyzmu?

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2020-01-19, 08:29

Tak. Studiowanie Biblii zgodnie z sama Biblia, czyli pod atencja Kosciola Katolickiego jest bardzo dobrym zaleceniem. Nie daj sie zwiesc rumianku niekatolickim wywodom. Idz za tradycyjna nauka ( ta od 2000 lat ) w Kosciele, a bedziesz na najlepszej drodze wiary. I nie gon za nowinkami wciskanymi na sile w Kosciele - tylko tradycyjny wyklad jest 100% wykladem wiary Chrystusowej.
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Jak przekonać się do katolicyzmu?

Post autor: Andej » 2020-01-19, 09:35

Nie wiem, czy książka może przekonać. Wydaje mi się, że warunkiem sine qua non jest Łaska Boża. To nią modlić się trzeba. Pragnienie prawdziwej wiary tworzy relację człowieka z Bogiem. To klusz.

Ale zachęcam do posłuchania w internetach pogadanek prof. Świderkówny. Do przeczytania Cudu ojca Malachiasza napisanej przez Marshalla (stosunek do cudów, w tym szczególnego, jakim jest eucharystia). Możesz sięgną po książki Świderkówny, ale są one trudne.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
rumianek
Przybysz
Przybysz
Posty: 23
Rejestracja: 18 sty 2020
Wyznanie: Mariawityzm
Been thanked: 2 times

Re: Jak przekonać się do katolicyzmu?

Post autor: rumianek » 2020-01-19, 19:29

Właśnie myślę, że książki potrafiłyby przekonać mnie do katolicyzmu, bo ja dużo myślę i rozważam. I to rozmyślanie mnie już powoli dobija, bo badam już kilka dni i nic z tego nie wynika.
MARIAWITA

Magnolia

Re: Jak przekonać się do katolicyzmu?

Post autor: Magnolia » 2020-01-19, 21:19

Jakie kwestie badasz?

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Jak przekonać się do katolicyzmu?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2020-01-19, 22:21

rumianek pisze: 2020-01-19, 19:29 I to rozmyślanie mnie już powoli dobija, bo badam już kilka dni i nic z tego nie wynika.
Rumianku, jesli wolno, jako "kombatant" rozmyślań na własnymi wątpliwościami: to jest - może nie maraton, bo można wpaść w pułapkę wiecznego rozmyślania, bez decyzji - ale przynajmniej bieg na 800 metrow. Nigdy - sprint.

Wychodząc z własnych doświadczeń chciałbym zaproponować pewne zasady, które udało mi się wypracować, a które bardzo ułatwiają dochodzenie do konkretnych wniosków. Pozwól, że je naszkicuję:
  1. Warto rozważać tylko JEDEN PROBLEM NA RAZ. Za to warto wchodzić głęboko, próbując mozliwie szerokiej kwerendy biblijnej, z dojściem niuansów i znaczeń. Nie należy zaniedbywać modlitwy (w końcu Biblia to nie jakiś suchy podręcznik).
    W kwestiach interpretacji warto szukać wyjasnień ludzi, którzy Biblię, czasy biblijne, język biblijny itd znają lepiej od nas. Oczywiście, ich interpretacja nie jest ani wiążąca, ani nieomylna - ale ułatwia zrozumienie Pisma.
    W tych kwestiach szczególnie cenne są tłumaczenia wczesnych chrześcijan (nauczanych przez apostołów lub ich uczniów) a zwłaszcza zawarte w ich pismach informacje na temat szczegółów wiary i praktyk pierwszych wspólnot chrześcijańskich.
  2. Zanim przystąpi się do poszukiwania odpowiedzi, warto sformułować sobie dokładnie brzmienie problemu (najlepiej nawet na pismie)
  3. Nie wystarczy znalezienie takiego rozumienia Biblii, które "zgadza się" z konkretnym wersetem (czy nawet kilkoma wersetami).Trzeba zawsze szukać takich znaczeń tekstu biblijnego, które nie jest sprzeczne z ŻADNYM z fragmentów mówiących na dany temat.
  4. Po rozważeniu jednego problemu, można przejść do następnego, ale nie wcześniej.
  5. Warto zaczynać od problemów najważniejszych, by potem przejść do mniej ważnych
  6. Warto oprzeć się na pewnych źródłach.
  7. Nie spieszymy się. To nie jest konkurs ani szybkości, ani krasomóstwa - poszukujemy (jak by to górnolotnie nie zabrzmiało) prawdy.
  8. w związku z poprzednim; spokojnie; oddajmy Bogu nasze rozważania.
Magnolia pisze: 2020-01-19, 21:19 Jakie kwestie badasz?
Ważne pytanie. Jeśli zasadz konkretne pytanie, możemy (mniej lub bardziej udolnie) spróbować pomóc.
Ostatnio zmieniony 2020-01-19, 22:22 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
rumianek
Przybysz
Przybysz
Posty: 23
Rejestracja: 18 sty 2020
Wyznanie: Mariawityzm
Been thanked: 2 times

Re: Jak przekonać się do katolicyzmu?

Post autor: rumianek » 2020-01-20, 08:05

Czytam różne artykuły dot. protestantyzmu i katolicyzmu. Przeczytam jakiś tekst przeciwny kultowi maryjnemu i od razu wierzę, że to prawda. Za jakiś czas natrafiam na tekst popierający kult maryjny i od razu mój pogłąd na to się zmienia.

Nie chcę byś taką chorągiewką na wietrze, co nie umie trzymać się jednej doktryny, tyłko co chwilę ją zmienia. Mnie już to męczy.

Mam też problem z tym jak odczytywać Biblię czy po katolicku czy po protestancku.
Ostatnio zmieniony 2020-01-20, 08:06 przez rumianek, łącznie zmieniany 1 raz.
MARIAWITA

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Jak przekonać się do katolicyzmu?

Post autor: Andej » 2020-01-20, 09:35

rumianek pisze: 2020-01-20, 08:05 ... Mam też problem z tym jak odczytywać Biblię czy po katolicku czy po protestancku.
I tu problem. Bo Biblia nie jest napisana dla katolików ALBO protestantów. Jest napisana dla dzieci bożych. Dla wszystkich ludzi. Ja osobiście czytam Biblię na siedząco. Czytam Biblię po polsku. Z miłością do Boga. I do ludzi.

Nie czytam po katolicku, protestancku, niemiecku, ani do góry nogami. Czytam jak człowiek, dla którego została napisana. Bo została napisana dla mnie. Nie tylko dla mnie, ale między innymi dla mnie. Czytam po swojemu. Jak nie rozumiem to pytam. A jak rozumiem, to czytam dalej. A gdy po jakimś czasie znów czytam, to okazuje się, że ten sam fragment niesie dla mnie nowe treści. W tych samych słowach czytanych po czasie jakimś znajduję nowe wskazania, przykłady.

Moja rada: Czytaj z MIŁOŚCIĄ DO BOGA I LUDZI.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Jak przekonać się do katolicyzmu?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2020-01-20, 09:45

rumianek pisze: 2020-01-20, 08:05 Czytam różne artykuły dot. protestantyzmu i katolicyzmu. Przeczytam jakiś tekst przeciwny kultowi maryjnemu i od razu wierzę, że to prawda. Za jakiś czas natrafiam na tekst popierający kult maryjny i od razu mój pogłąd na to się zmienia.

Nie chcę byś taką chorągiewką na wietrze, co nie umie trzymać się jednej doktryny, tyłko co chwilę ją zmienia. Mnie już to męczy.

Mam też problem z tym jak odczytywać Biblię czy po katolicku czy po protestancku.
Stąd mój apel o konkretne pytanie. I o brak pośpiechu.

Awatar użytkownika
Praktyk
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1950
Rejestracja: 28 lis 2017
Has thanked: 410 times
Been thanked: 427 times

Re: Jak przekonać się do katolicyzmu?

Post autor: Praktyk » 2020-01-20, 13:15

Też bym się nie skupiał za bardzo nad pytaniem "dlaczego KK, a nie coś innego". Dąż uczciwie do prawdy a dojdziesz tam gdzie trzeba. A do prawdy się idzie krok po kroku, nie hurtem. Zadaj pierwsze pytanie, odnośnie którego masz wątpliwości, potem kolejne itd. a potem dopiero sprawdź jaką nalepkę otrzymał zbiór odpowiedzi, który nazywasz prawdą. U mnie wyszło, że nazywa się Kościołem Katolickim.

Są też takie aspekty wiary, które poróżniają KK i odłamy a mnie tak właściwie w ogóle nie obchodzą. Np Maryja. Wiadomo, że matką Boga była. Wiadomo, że była czysta i wspaniała. Wiadomo, że jest w niebie. A czy ją tam wzięto za życia, czy po śmierci, czy taką metodą czy inną... co to dla mnie ma znaczenie.... Jeśli chcę jej coś powiedzieć gdzieś w środku w sercu szczerze, to nawet jeśli ona bezpośrednio tego nie usłyszy, bo nie jest Bogiem, to usłyszy to Bóg. A jeśli Bóg uzna, że jest to myśl, którą powinna usłyszeć Maryja to ona do niej dotrze. A jak usłyszy bezpośrednio to też dobrze. Tak czy siak liczy się czystość intencji mojej modlitwy, a nie interpretacja mechaniki wzięcia do nieba i przekazu między-duchowego, w który wglądu nie mamy :)


PS. Dodam jeszcze, że w praktyce to wcale nie jest ważne jak głęboko rozumie się meandry teologii i jak mądrze potrafi się je wyłożyć sąsiadowi. Istotne jest jak głęboko w serce wrosło przykazanie miłości i czy nim się żyje.
Trzeba sobie codziennie rano zadać pytanie, czy moje życie jest już prawdą i miłością? Co mam dzisiaj robić, żeby działa się prawda i miłość?
Ostatnio zmieniony 2020-01-20, 13:31 przez Praktyk, łącznie zmieniany 2 razy.
Panie patrz na moje serce razem ze mną, patrz na prawdę o mnie razem ze mną.

Awatar użytkownika
rumianek
Przybysz
Przybysz
Posty: 23
Rejestracja: 18 sty 2020
Wyznanie: Mariawityzm
Been thanked: 2 times

Re: Jak przekonać się do katolicyzmu?

Post autor: rumianek » 2020-01-20, 15:52

Marku i Praktyku. Konkretnie mam problem z Maryją. Nie wiem czy powinienem Ją czcić i w jaki sposób to robić, by nie popaść mariolatrię. Wydaje mi się, że kult maryjny u mnie przysłania Boga i Jezusa.

Np. wolę się modlić do Maryi, bo Maryja to taka łagodna, ciepła i troskliwa osoba, będąca w pobliżu, natomiast Jezus jest jakby gdzieś dalej, jest oschły, sztywny, oficjalny, żądający czci.

Swoje wnioski wyciągam poprzez czytanie objawień. Jezus z dzienniczka Faustyny bardzo mi się nie podoba.

Podoba mi się Jezus z ,Poematu Boga Człowieka, czy z objawień Carvera Alana, ale te objawienia nie są uznane.
Ostatnio zmieniony 2020-01-20, 15:56 przez rumianek, łącznie zmieniany 1 raz.
MARIAWITA

ODPOWIEDZ