Czy należy się bać Odnowy w Duchu Świętym?

Piszemy tutaj wszystkie rozterki w naszym życiu duchowym. Rady na temat naszego życia w Kościele katolickim, pouczenie, itp.
Awatar użytkownika
rumianek
Przybysz
Przybysz
Posty: 23
Rejestracja: 18 sty 2020
Wyznanie: Mariawityzm
Been thanked: 2 times

Czy należy się bać Odnowy w Duchu Świętym?

Post autor: rumianek » 2020-01-20, 17:39

Chciałbym przyjść na spotkanie tej wspólnoty. Na oglądałem się jednak filmików z protestanckich kościołów, gdzie ludzie upadali i mieli drgawki, trzęśli głową, śmiali się lub mieli problemy z mówieniem.

Czy w katolickich wspólnotach też się to zdarza? Chciałbym aby się za mnie modlono, ale obawiam się czy rzeczywiście dostanę Ducha Świętego...

Czy mam się czego bać?
MARIAWITA

Magnolia

Re: Czy należy się bać Odnowy w Duchu Świętym?

Post autor: Magnolia » 2020-01-20, 17:43

Duch św jest duchem prawdy wiec gdy przychodzi to staje się w prawdzie o swojej grzeszności. Ale jednocześnie jest to Duch miłości. Wiec bać się nie musisz. Bo prawdziwe doświadczenie Boga to staniecie w prawdzie i miłości.
Nawet gdy zobaczysz swoje grzechy to Bóg powie Ci że Cię kocha , wybacza i daje szansę nawrócenia. I we wszystkim Ci pomoże. Takiego mamy Boga. 😄

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18851
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2599 times
Been thanked: 4595 times
Kontakt:

Re: Czy należy się bać Odnowy w Duchu Świętym?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2020-01-20, 20:42

Wybierz po prostu wspólnotę, gdzie takie dziwactwa się nie zdarzają. Nie wiem skąd jesteś, ale znam taką np. w Warszawie.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Czy należy się bać Odnowy w Duchu Świętym?

Post autor: Andej » 2020-01-20, 20:59

rumianek pisze: 2020-01-20, 17:39... ludzie upadali i mieli drgawki, trzęśli głową, śmiali się lub mieli problemy z mówieniem. ...
Szukasz sensacji, czy wiary? Takie spektakularne zdarzenia wcale nie muszą świadczyć o działaniu Ducha świętego. Lepiej poszukać skupienia. Usłyszeć wolę bożą.
rumianek pisze: 2020-01-20, 17:39... Chciałbym aby się za mnie modlono, ...
Modlę się w Twojej intencji, od kiedy jesteś na tym Forum. I będę to czynić dopóki tu będziesz.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14924
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4176 times
Been thanked: 2938 times
Kontakt:

Re: Czy należy się bać Odnowy w Duchu Świętym?

Post autor: Dezerter » 2020-01-21, 18:39

rumianek pisze: 2020-01-20, 17:39 Chciałbym przyjść na spotkanie tej wspólnoty. Na oglądałem się jednak filmików z protestanckich kościołów, gdzie ludzie upadali i mieli drgawki, trzęśli głową, śmiali się lub mieli problemy z mówieniem.

Czy w katolickich wspólnotach też się to zdarza? Chciałbym aby się za mnie modlono, ale obawiam się czy rzeczywiście dostanę Ducha Świętego...

Czy mam się czego bać?
Po pierwsze, to ty decydujesz na co się otwierasz - ja zabezpieczając się zawsze wypowiadam formułkę - polecam stosować jako duchowe BHP:
Boże Jedyny otwieram się na działanie Ducha Świętego, który od Ciebie i od Jezusa pochodzi
Jestem 5 lat we wspólnocie - zero problemów duchowych
- nie spotkałem nigdy "mających drgawki" - chyba że z zimna ;)
- jedna siostra "trzęsła głową", ale była nowa, jeździła na jakieś dziwne rekolekcje do jakiś niesprawdzonych rekolekcjonistów, bez zgody ks. opiekuna, liderki czy kogoś z Rady wspólnoty - chodzi o rozeznanie duchowe.
- śmiech , radość jest owocem Ducha Świętego opisywanym w Biblii - daj ci Boże byś ją miał, ale nie mylić z psychicznym, czy demonicznym chichotem, budzącym lęk, zmieszanie, czy przeszkadzającym w modlitwie .
- po chrzcie/chrzcie w Duchu Św i nałożeniu rąk w Biblii, ludzie modlą się językami, prorokują a nie tracą mowę - nie spotkałem takiego przypadku. Natomiast niekończących się zachwytów jak to Pan zadziałał podczas modlitwy - wysłuchałem wiele.
Poszukaj dobrej wspólnoty - nie wszystkie! - jak będziesz miał wątpliwość pytaj na forum ocenimy ( wartość dla innych czytających), a jak bardziej dyskretnie będziesz chciał, to pytaj na pw (kto ci pasuje do wyboru) mnie, Marka, Magnolię, Andeja, Tek de Cart, przepraszam tych co nie wymieniłem :ymhug:
Ostatnio zmieniony 2020-01-21, 18:40 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Biserica Dumnezeu

Re: Czy należy się bać Odnowy w Duchu Świętym?

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2020-01-21, 22:02

Rumianku - otrzymales konkretne wskazowki od dezertera.
Sprobuj z nich choc po czesci skorzystac.
Ja nie jestem entuzjasta wszystkich ruchow w Kosciele ... ale byc moze ta duchowos akurat przemowi do Ciebie. Byc mozesama osoba Dezertera wplynie pozytywnie na Twe wybory.
W kazdym badz razie - przemysl, to co on napisal.

Ciekawa

Re: Czy należy się bać Odnowy w Duchu Świętym?

Post autor: Ciekawa » 2021-10-29, 07:30

Dezerter pisze: 2020-01-21, 18:39
rumianek pisze: 2020-01-20, 17:39 Chciałbym przyjść na spotkanie tej wspólnoty. Na oglądałem się jednak filmików z protestanckich kościołów, gdzie ludzie upadali i mieli drgawki, trzęśli głową, śmiali się lub mieli problemy z mówieniem.

Czy w katolickich wspólnotach też się to zdarza? Chciałbym aby się za mnie modlono, ale obawiam się czy rzeczywiście dostanę Ducha Świętego...

Czy mam się czego bać?
Po pierwsze, to ty decydujesz na co się otwierasz - ja zabezpieczając się zawsze wypowiadam formułkę - polecam stosować jako duchowe BHP:
Boże Jedyny otwieram się na działanie Ducha Świętego, który od Ciebie i od Jezusa pochodzi
Jestem 5 lat we wspólnocie - zero problemów duchowych
- nie spotkałem nigdy "mających drgawki" - chyba że z zimna ;)
- jedna siostra "trzęsła głową", ale była nowa, jeździła na jakieś dziwne rekolekcje do jakiś niesprawdzonych rekolekcjonistów, bez zgody ks. opiekuna, liderki czy kogoś z Rady wspólnoty - chodzi o rozeznanie duchowe.
- śmiech , radość jest owocem Ducha Świętego opisywanym w Biblii - daj ci Boże byś ją miał, ale nie mylić z psychicznym, czy demonicznym chichotem, budzącym lęk, zmieszanie, czy przeszkadzającym w modlitwie .
- po chrzcie/chrzcie w Duchu Św i nałożeniu rąk w Biblii, ludzie modlą się językami, prorokują a nie tracą mowę - nie spotkałem takiego przypadku. Natomiast niekończących się zachwytów jak to Pan zadziałał podczas modlitwy - wysłuchałem wiele.
Poszukaj dobrej wspólnoty - nie wszystkie! - jak będziesz miał wątpliwość pytaj na forum ocenimy ( wartość dla innych czytających), a jak bardziej dyskretnie będziesz chciał, to pytaj na pw (kto ci pasuje do wyboru) mnie, Marka, Magnolię, Andeja, Tek de Cart, przepraszam tych co nie wymieniłem :ymhug:
Ale Chrzest w Duchu Świętym nie jest sakramentem, nie trzeba nic takiego sobie fundować, aby mieć charyzmaty. A ta Twoja formułka to co? Zaklęcie?Ona nic nie gwarantuje.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18851
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2599 times
Been thanked: 4595 times
Kontakt:

Re: Czy należy się bać Odnowy w Duchu Świętym?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-10-29, 08:34

Ciekawa pisze: 2021-10-29, 07:30 Ale Chrzest w Duchu Świętym nie jest sakramentem, nie trzeba nic takiego sobie fundować, aby mieć charyzmaty.
Właściwie jest.
Biblia określa tym mianem dwa sakramenty: Chrzest i Bierzmowanie.

Ciekawa

Re: Czy należy się bać Odnowy w Duchu Świętym?

Post autor: Ciekawa » 2021-10-29, 08:36

@Marek_Piotrowski No tak, ale ja mówię o Chrzcie w Duchu Św. , który przechodzi się w Odnowie na miejscu, PONOWNIE. TO już nie jest sakrament. Niektórzy mówią: będzie REO, dostaniesz charyzmaty.

Albo mówi się o wyższych stopniach wtajemniczenia. To sekciarskie.
Ostatnio zmieniony 2021-10-29, 08:37 przez Ciekawa, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18851
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2599 times
Been thanked: 4595 times
Kontakt:

Re: Czy należy się bać Odnowy w Duchu Świętym?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-10-29, 08:55

Ciekawa pisze: 2021-10-29, 08:36 @Marek_Piotrowski No tak, ale ja mówię o Chrzcie w Duchu Św. , który przechodzi się w Odnowie na miejscu, PONOWNIE. TO już nie jest sakrament.
Wiem, zrozumiałem. To było "potwierdzające dopowiedzenie" a nie polemika z mojej strony.
Niektórzy mówią: będzie REO, dostaniesz charyzmaty.
Niestety co do tego czym są charyzmaty panuje wielkie zamieszanie w Kościele.
Albo mówi się o wyższych stopniach wtajemniczenia. To sekciarskie.
Owszem.

To wszystko nie znaczy, że nie ma grup Odnowy gdzie dzieją się rzeczy pozytywne. Skupienie na charyzmatach (często "rzekomych charyzmatach") temu niestety nie służy.

Ciekawa

Re: Czy należy się bać Odnowy w Duchu Świętym?

Post autor: Ciekawa » 2021-10-29, 11:50

Zamieszanie panuje, ale jest proste rozróżnienie co jest charyzmatem, a co Darem.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18851
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2599 times
Been thanked: 4595 times
Kontakt:

Re: Czy należy się bać Odnowy w Duchu Świętym?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-10-29, 12:56

Ciekawa pisze: 2021-10-29, 11:50 Zamieszanie panuje, ale jest proste rozróżnienie co jest charyzmatem, a co Darem.
A co tylko własnym pomysłem "charyzmatyków"...

Ciekawa

Re: Czy należy się bać Odnowy w Duchu Świętym?

Post autor: Ciekawa » 2021-10-29, 13:18

Marek_Piotrowski pisze: 2021-10-29, 12:56
Ciekawa pisze: 2021-10-29, 11:50 Zamieszanie panuje, ale jest proste rozróżnienie co jest charyzmatem, a co Darem.
A co tylko własnym pomysłem "charyzmatyków"...
Dlatego nigdy nie wiesz. Niczego nie można być pewnym. I to jest frustrujące . I niebezpieczne. Kryteria rozeznania są i owszem: dobre owoce i wspólnota rozeznaje. Moim zdaniem to za mało.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18851
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2599 times
Been thanked: 4595 times
Kontakt:

Re: Czy należy się bać Odnowy w Duchu Świętym?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-10-29, 13:31

Pewne rzeczy są oczywiste w świetle Biblii i patrystyki (wygłupy z "upadkami" czy wydawaniem nieartykułowanych dźwięków), problem raczej z takimi rzeczami jak proroctwo.
Co do uzdrowień Kościół ma doskonałe metody rozróżniania, sęk w tym że Odnowa je zupełnie lekceważy.

Ciekawa

Re: Czy należy się bać Odnowy w Duchu Świętym?

Post autor: Ciekawa » 2021-10-29, 14:14

@Marek_Piotrowski czytałam ten dokument Ratzingera o rozeznawaniu uzdrowień. Czy doskonały? Jeśli tak to nie byłoby podziałów : Zieliński, prawdziwy czy zwiedziony?

ODPOWIEDZ