Co to jest postawa chrześcijańska?

Piszemy tutaj wszystkie rozterki w naszym życiu duchowym. Rady na temat naszego życia w Kościele katolickim, pouczenie, itp.
Magnolia

Co to jest postawa chrześcijańska?

Post autor: Magnolia » 2020-02-05, 14:24

Zastanawiam się głośno na tym pytaniem. Niby każdy oczekuje od katolika czy innego chrześcijanina postawy chrześcijańskiej. Ale czy umiemy ją zdefiniować?
Łatwo jest powiedzieć co na pewno nie jest chrześcijańskim zachowaniem u innych, ale czym sami się kierujemy w swoim zachowaniu aby móc je określić mianem chrześcijańskiego?

Pomóżcie mi w tych rozważaniach. :-?

Dominik

Re: Co to jest postawa chrześcijańska?

Post autor: Dominik » 2020-02-05, 14:56

Chrześcijańska postawa, definicja pierwszej zasady. Nie robić komuś tego, co nam by nie było miłe, załatwiło by to może 90% smutku na świecie.
Nie będzie to wszystko co katolik, chrześcijanin powinien robić. Reszty nie da się zdefiniować.

Outsider

Re: Co to jest postawa chrześcijańska?

Post autor: Outsider » 2020-02-05, 19:15

Zacznijmy od statystyk .A mianowicie w 2017 r do Kościoła Rzymskokarolickiego przynależało ok.32,91mln ochrzczonych ,co oznacza to 87%mieszkańców Polski.

Co oznacza postawa chrześcijańska w odniesieniu do w/w ?Krótka odpowieďż przestrzeganie zasad Dekalogu.
Tylko czy taka postawa człowieka jest mile widziana w życiu codziennym w dzisiejszym świecie?Czy człowiek potrafi publicznie przyznać się,że jest wierzący i praktykujący?Czy człowiek potrafi okazać swoim życiem swoją przynależność do Kościoła katolickiego?

Biserica Dumnezeu

Re: Co to jest postawa chrześcijańska?

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2020-02-05, 20:12

W praktyce na co dzien? Bez gadanie wprost i na sile o Bogu?
Bycie uczciwym . To pierwszy i fundamentalny krok.
Takie moje z praktyki zyciowej zdanie.
Choc nie zawsze to wychodzi.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Co to jest postawa chrześcijańska?

Post autor: Dezerter » 2020-02-05, 21:01

Dominik pisze: 2020-02-05, 14:56 Chrześcijańska postawa, definicja pierwszej zasady. Nie robić komuś tego, co nam by nie było miłe, załatwiło by to może 90% smutku na świecie.
Nie będzie to wszystko co katolik, chrześcijanin powinien robić. Reszty nie da się zdefiniować.
Da , bo to co podałeś to fundament, ale taki minimalny - do tego fundamentu, chrześcijanin musi dodać miłość, bo inaczej nie zasługuje na miano chrześcijanina.
Miłość w rozumieniu św Pawła z Listu do Koryntian - Hymn o miłości (1 Kor 13, 1-13)
Ale miłość to też dopiero środek piramidy, którą każdy chrześcijanin powinien zbudować.
Na jej szczycie są owoce Ducha św z którym i którym powinien się napełniać i owocować
22 Owocem zaś ducha jest: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność, łagodność, opanowanie.
Mamy dziewięć punktów w naszym rachunku sumienia - jakim jestem chrześcijaninem - każdy robi dla siebie.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Outsider

Re: Co to jest postawa chrześcijańska?

Post autor: Outsider » 2020-02-05, 21:04

Uczciwość to raczej towar deficytowy,choć nieunikatowy. Na szczęście spotykany w społeczeństwie

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Co to jest postawa chrześcijańska?

Post autor: Andej » 2020-02-05, 22:00

Kierowanie się przykazaniem miłości jest sednem postawy chrześcijańskiej. Ale to jest ideał, do którego należy dążyć.
Postawą chrześcijańską jest dążenie do ideału. Nie ma co liczyć, że uda się komuś z żyjących w 100%. Dążenie, doskonalenie, proces.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Daisy
Przybysz
Przybysz
Posty: 15
Rejestracja: 21 sty 2020
Has thanked: 7 times
Been thanked: 3 times

Re: Co to jest postawa chrześcijańska?

Post autor: Daisy » 2020-02-05, 22:41

W 100% zgadzam się z Dezerterem.
Ale w związku z tym, że jesteśmy ludźmi, to jesteśmy słabi, popełniamy błędy, mamy słabości, błądzimy. Człowiek uczy się przez całe życie. Najważniejsze jednak jest, żeby starć się dążyć do doskonałości. Często jest to bardzo trudne, bo spotykamy ludzi, którzy nie chcą i nie zamierzają być dla nas dobrym bliźnim, ale na każdym kroku podstawiają nogę, są perfidni, złośliwi i za wszelką cenę chcą nam utrudnić.
Ostatnio doszłam do wniosku, że mi chyba jednak jest trudniej, jeżeli spotyka mnie przykra sytuacja od kogoś bliskiego. Jeżeli chodzi o obcą osobę, łatwiej mi jest wybaczyć, zapomnieć, uśmiechać się i mimo wszystko nie złościć. Modlić się za nich do Boga, by i On im wybaczył, bo nie ważne co nimi kieruje, to błądzą, ale może do końca nie są świadomi swoich decyzji, bo dzisiejszy świat przepełniony jest przemocą, manipulacją, hejtem i oni też gdzieś w tym wszystkim się zagubili.
Jeżeli natomiast chodzi o moich bliskich, to mam wobec nich pewne oczekiwania i chyba dlatego nie zawsze umiem zrozumieć ich postępowanie. Bo przecież jeżeli się kogoś kocha, to chce się dla tej osoby jak najlepiej, więc jak można chcieć mu wyrządzić krzywdę...???

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Co to jest postawa chrześcijańska?

Post autor: Dezerter » 2020-02-06, 20:37

Dorzucę dwie rzeczy do postawy chrześcijańskiej, coś bez czego nie uda się żyć jak prawdziwy chrześcijanin:
- Ciągle się nawracajmy - „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”
- Przebaczajmy - Wtedy Piotr zbliżył się do Niego i zapytał: «Panie, ile razy mam przebaczyć, jeśli mój brat wykroczy przeciwko mnie? Czy aż siedem razy?». Jezus mu odrzekł: «Nie mówię ci, że aż siedem razy, lecz aż siedemdziesiąt siedem razy.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Magnolia

Re: Co to jest postawa chrześcijańska?

Post autor: Magnolia » 2020-02-06, 20:45

Kol 3, 17 I wszystko, cokolwiek działacie słowem lub czynem, wszystko [czyńcie] w imię Pana Jezusa, dziękując Bogu Ojcu przez Niego.

dodałabym jeszcze:
Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj Rz 12,21.

Pasuje?

Magnolia

Re: Co to jest postawa chrześcijańska?

Post autor: Magnolia » 2020-02-07, 09:54

Mi jeszcze pasuje szacunek do drugiej osoby do postawy chrześcijańskiej.
Ale jakkolwiek wiele osób przytaknie to ciężko określić co to jest szacunek, albo czy moja postawa jest pełna szacunku.
Ktos może uważać że szanuje ludzi, a w co drugim zdaniu ocenia albo obraża bliźniego. Albo ktos domaga się okazywania szacunku a sam go nie okazuje nikomu.

Wspaniała jest ta zasada: nie czyń drugiemu co Tobie niemiłe. Ale jak trudno ja czasem zastosować, poczynając od siebie. A zrozumienie - że zawsze najlepiej zacząć zmiany od siebie, a nie od wymagań stawianych całemu światu dookoła, jest najlepsza metodą - gdy przychodzi to zmienia się cała optyka spojrzenia na świat otaczający. Zmienia sie tez nasze samopoczucie bo z bezradności i poczucia nieszczęścia - zaczynamy działać i przejmować kontrolę czy to poprzez samoopanowanie czy współprace z innymi.

co myślicie?

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Co to jest postawa chrześcijańska?

Post autor: Andej » 2020-02-07, 10:02

Myślimy, że Jezus sformułował to, zarówno, krócej, jak tez precyzyjniej.
Mt 22,37-40 On mu odpowiedział: «Będziesz miłował Pana Boga swego całym swoim sercem, całą swoją duszą i całym swoim umysłem To jest największe i pierwsze przykazanie. Drugie podobne jest do niego: Będziesz miłował swego bliźniego jak siebie samego. Na tych dwóch przykazaniach opiera się całe Prawo i Prorocy».
Wystarczy się zastosować do powyższego.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Magnolia

Re: Co to jest postawa chrześcijańska?

Post autor: Magnolia » 2020-02-07, 10:10

Wystarczy? No ba!!
Posiadasz w całości swoje serce by oddać je Bogu?
A panujesz nad całym swoim umysłem, by zając je myślami o Bogu?
A dusza Twoja jest tylko Twoja abyś oddał ją Bogu?

To już nie jest postawa chrześcijańska dostępna dla każdego tylko świętość w pełnej krasie.

A i to drugie przykazanie też stwarza problemy, bo kto mnie nauczy dobrej miłości siebie bym taka samą obdarzyła drugiego człowieka?

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Co to jest postawa chrześcijańska?

Post autor: Andej » 2020-02-07, 10:43

To jest cel, do którego dąży chrześcijanin. To nie są warunki brzegowe dla chrześcijan, to są wytyczne.
I nie chodzi o to, aby wypełnić je w takim stopniu, jak Jezus czy Maryja, ale aby czynić to na miarę swoich możliwości. Z dnia na dzień, coraz lepiej.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Jednax

Re: Co to jest postawa chrześcijańska?

Post autor: Jednax » 2020-02-07, 10:51

Mi się wydaje, że chodzenie do kościoła i komunikacja. Robienie, jak ksiądz uczy.

ODPOWIEDZ