Co to jest postawa chrześcijańska?

Piszemy tutaj wszystkie rozterki w naszym życiu duchowym. Rady na temat naszego życia w Kościele katolickim, pouczenie, itp.
Magnolia

Re: Co to jest postawa chrześcijańska?

Post autor: Magnolia » 2020-02-07, 11:06

Codziennie mogę mijać w drodze do pracy kilka kościołów, do niektórych nawet zajrzę z ciekawości jak w środku wyglądają, ale czy to już jest postawa chrześcijańska?

Codziennie z kimś rozmawiam, komunikuję się, ale jesli moje słowa ranią, tłamszą, poniżają, - czy taką komunikację nazwę chrześcijańską?

Ksiądz przybliża nam to co jest zapisane w Biblii, to kto mnie uczy Słowo Boże czy ksiądz?

Jednax

Re: Co to jest postawa chrześcijańska?

Post autor: Jednax » 2020-02-07, 14:42

Ksiądz uczy. Wyjaśnia. Po to są kazania.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Co to jest postawa chrześcijańska?

Post autor: Andej » 2020-02-07, 14:46

To trochę za mało. Nie wystarczy być biernym. Trzeba samemu szukać i doskonalić.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Rethel
Początkujący
Początkujący
Posty: 59
Rejestracja: 3 lut 2020
Has thanked: 7 times
Been thanked: 5 times

Re: Co to jest postawa chrześcijańska?

Post autor: Rethel » 2020-02-07, 23:46

Magnolia pisze: 2020-02-05, 14:24 Zastanawiam się głośno na tym pytaniem. Niby każdy oczekuje od katolika czy innego chrześcijanina postawy chrześcijańskiej. Ale czy umiemy ją zdefiniować?
Łatwo jest powiedzieć co na pewno nie jest chrześcijańskim zachowaniem u innych, ale czym sami się kierujemy w swoim zachowaniu aby móc je określić mianem chrześcijańskiego?
Pomóżcie mi w tych rozważaniach. :-?
Bardzo proszę:

Postawa chrześcijańska to postawa Jezusa:

1. "Wtedy rzekłem: ‚Oto przychodzę (w zwoju księgi napisano o mnie), aby wykonywać wolę twoją, Boże’”
2. "Znalazłem upodobanie w wykonywaniu twej woli, Boże mój, a twoje prawo jest w moim wnętrzu"
3. "ponieważ zstąpiłem z nieba nie po to, żeby wykonywać wolę swoją, lecz wolę tego, który mnie posłał"


Co wynika z pryncypialnego przykazania:

"On rzekł do niego: „‚Masz miłować Jehowę, twojego Boga, całym swym sercem i całą swą duszą, i całym swym umysłem’. 38 To jest największe i pierwsze przykazanie".
Ostatnio zmieniony 2020-02-07, 23:48 przez Rethel, łącznie zmieniany 1 raz.

Konwalia

Re: Co to jest postawa chrześcijańska?

Post autor: Konwalia » 2020-02-08, 10:41

Do prawie wszystkiego, co napisali poprzednicy dodałabym też pewną stałość i odwagę do bronienia wartości – wiary, Ewangelii, Kościoła, kapłaństwa, symboli religijnych, chrześcijańskich norm społecznych, życia itd. Moim zdaniem chrześcijańska postawa odznacza się tym, że człowiek nie jest chwiejny i nie ulega wpływom świata.

Pełnienie uczynków miłosierdzia też należy do postawy chrześcijańskiej, bo z tego będziemy sądzeni.

Przyjmowanie cierpienia i brak wstydu przed krzyżem – to trudne, ale tego przecież uczył Pan Jezus.

Takie oczywiste rzeczy, jak modlitwa, Eucharystia i czytanie Słowa Bożego, też są warte przypomnienia. Kiedy ktoś mówi mi, że jest aktywny w jakichś grupach religijnych, że się gdzieś udziela, ale nie ma czasu na przeczytanie choćby jednego zdania z Biblii dziennie, to trochę mi smutno.

Biserica Dumnezeu

Re: Co to jest postawa chrześcijańska?

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2020-02-08, 15:40

Powroce do tego, co napisalem tu juz: wszystko w postawie chrzescijanskiej zaczyna sie od uczciwosci. uczciwoscia jest nasycone i w uczciwy sposob kontynuje droge zycia.
Wszystko inne chocby jak namocniej grzmiace "religijnoscia" i "biblijnoscia" a przykrywajace jakies nieuczciwe, podstepne motywy niszczy postawe chrzescijanska.

Jednax

Re: Co to jest postawa chrześcijańska?

Post autor: Jednax » 2020-02-08, 18:35

Teraz już nie rozumie
Każdy coś innego. Czy ktoś jest chrześcijanem? Biblia jest jedną.

Magnolia

Re: Co to jest postawa chrześcijańska?

Post autor: Magnolia » 2020-02-08, 18:39

Jednax pisze: 2020-02-08, 18:35 Teraz już nie rozumie
Każdy coś innego. Czy ktoś jest chrześcijanem? Biblia jest jedną.
Oczywiście że Biblia jest jedna, ale w wielu miejscach mówi nam o tym jak mamy żyć. Pytanie o postawę chrześcijańską, czyli jak mamy realizować w życiu chrześcijaństwo, ma wiele odpowiedzi. Kazdy dorzucił coś o czym pamiętał i zbierając wszystkie te wypowiedzi razem wychodzi nam obraz pewnej postawy.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Co to jest postawa chrześcijańska?

Post autor: Andej » 2020-02-08, 18:43

Wydaje mi się, że nie idzie tu o rozważanie wszystkich przejawów, ale o zdefiniowanie. Krótkie, precyzyjne.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14976
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4202 times
Been thanked: 2953 times
Kontakt:

Re: Co to jest postawa chrześcijańska?

Post autor: Dezerter » 2020-02-09, 23:28

Jednax pisze: 2020-02-08, 18:35 Teraz już nie rozumie
Każdy coś innego. Czy ktoś jest chrześcijanem? Biblia jest jedną.
Każdy z piszących jest chrześcijaninem.
To co piszemy wynika bezpośrednio, lub pośrednio z Biblii.
Nasze wypowiedzi się uzupełniają, sumują, bo nie ma przecież sensu pisać tego samego co ktoś już napisał
Teraz już rozumiesz? :)
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Jednax

Re: Co to jest postawa chrześcijańska?

Post autor: Jednax » 2020-02-11, 14:18

Nie. Wypowiedzi są sprzeczne, jedne z drugimi. Wypowiedzi nie sumuja, tylko. Się wyklucza.

Magnolia

Re: Co to jest postawa chrześcijańska?

Post autor: Magnolia » 2020-02-11, 15:13

Co ci się wyklucza? Rozwiń myśl.

Jednax

Re: Co to jest postawa chrześcijańska?

Post autor: Jednax » 2020-02-17, 09:06

Na przykład zdania Mirosława i Dezertera o homoseksualistach są przeciwne.
Zdania Tek de Carta i Praktyka o Królestwie są przeciwne.
Ostatnio zmieniony 2020-02-17, 22:00 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.

Biserica Dumnezeu

Re: Co to jest postawa chrześcijańska?

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2020-02-17, 14:11

A jakie/ktore/czyje zdanie jest wlasciwe? Czy wszystkie maja byc zgodne ze soba? Czy wyznacznikiem wlasciwego pogladu bedzie jedynie zgodnosc z Twoim pogladem, Jednax?

Jednax

Re: Co to jest postawa chrześcijańska?

Post autor: Jednax » 2020-02-17, 20:20

Dlaczego napadasz namie? Co ci złego zrobiłem? Przeszkadzam, bo pytam?
Czy pisałem, że ktoś ma sprzeczne że mną? Chce dowiadywać się.

ODPOWIEDZ