Ostatnia Reformacja - ruch Torbena Søndergaard

Luteranie, Adwentyści, Baptyści, Zielonoświątkowcy, itd. Rozmowy na temat protestantów, czy rzeczywiście, to co mówi protestantyzm jest biblijne.
Awatar użytkownika
Logan
Gaduła
Gaduła
Posty: 991
Rejestracja: 24 paź 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 253 times
Been thanked: 447 times

Ostatnia Reformacja - ruch Torbena Søndergaard

Post autor: Logan » 2020-12-06, 06:38

Witam,

Chciałbym się odnieść do poglądów jakie prezentuje nowy forumowicz @Uczeń .

To co @Uczeń piszę na forum jest 'nową' nauką jaką reprezentuje postać między innymi Torbena Søndergaarda.

Wiele wyjaśnia sam opis książki powyższego Duńskiego Ewangelisty:

Ostatnia reformacja - powrót do nowotestamentowego modelu uczniowskiego. [...] Jeżeli chcemy skutecznie czynić uczniami wszystkie narody, musimy wrócić do tego biblijnego wzoru. Niech rozpocznie się Reformacja! Brzmi znajomo???

Założenia Ostatniej Reformacji:
+Sola scriptura
+Wzorowanie przeżywania wiary i praktyki na podstawie Dziejów Apostolskich jako prawdziwego Kościoła wolnego od 'ludzkich' zasad i 'niebibijnej' tradycji.
+Uważają, aby nie nazywać siebie „kościołem”, ponieważ uważają tradycyjną strukturę i praktykę kościoła za pozabiblijne. W sensie Kościół jest jeden nie Prawosławny, nie Protestancki ale Jezusa Chrystusa, który tworzą ludzie a nie instytucja.
+Odrzucenie autorytetów zwierzchniej władzy Kościelnej, niezależność w wierze.
+Chrzest pełny w wodzie jako konieczny warunek do 'Odnowy'. Zbawienie poprzez chrzest.
jak Jezus przyjął Ducha Świętego przez chrzest wodny, tak chrześcijanin otrzymuje Ducha Świętego przez chrzest” Torben Søndergaarda.
+Każdy może uzdrawiać chorych, nauczać, mówić językami, prorokować, wypędzać demony etc.
+Wiara przeżywana w niezależnych grupach, wspólnotach modlitewnych, 'kościoły domowe'.


Podsumowując ruch Ostatnia Reformacja odrzuca autorytet instytucji władz kościelnych jako błędnym założeniu, jakoby religijne czynności kościele, czy budowa samych instytucji nie są nauką Jezusa Chrystusa. 'Ciało Chrystusa to ty i ja' nie mury, czy budynek, ani prawa ustanowione przez człowieka, a których nie ma dosłownie w Biblii.

Torben Sondergard:
"My jesteśmy świątynią [...], my wszyscy jesteśmy kapłanami i wszyscy jesteśmy namaszczeni"

Wiedzę zaczerpnąłem ze stron autora ruchu jak i z artykułów poddających ruch ostrej krytyce.

Dodano po 20 minutach 54 sekundach:
Ruch powstał w 2011, mój zarzut wobec tego ruchu jest stworzenie 'nowego kościoła samozwańczych apostołów'.
Ostatnio zmieniony 2020-12-06, 08:02 przez Logan, łącznie zmieniany 6 razy.
My decydujemy tylko o tym jak wykorzystać czas, który nam dano. ~J.R.R Tolkien

Awatar użytkownika
Logan
Gaduła
Gaduła
Posty: 991
Rejestracja: 24 paź 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 253 times
Been thanked: 447 times

Re: Ostatnia Reformacja - ruch Torbena Søndergaard

Post autor: Logan » 2020-12-06, 08:26

Ostatnia reformacja jest moim zdaniem poważnym zagrożeniem dla chrześcijan denominacji protestanckich, zasadniczo ruch neguje instytucje a to doprowadzi do odstępstwa części środowisk protestanckich od stabilnego nauczania, tworzenie herezji i dogmatów niezgodnych z nauką denominacji protestanckich, KK, prawosławia, ani w ogóle z jakąkolwiek nauką.
Brak zwierzchnictwa instytucji kościelnych, czy większego zboru może prowadzić do powstawania samozwańczych apostołów błędnie interpretujących Biblię.
My decydujemy tylko o tym jak wykorzystać czas, który nam dano. ~J.R.R Tolkien

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13692
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2007 times
Been thanked: 2176 times

Re: Ostatnia Reformacja - ruch Torbena Søndergaard

Post autor: sądzony » 2020-12-06, 10:24

Jedyne co mogę napisać to:
starajmy się szukać i wskazywać na to co łączy w prawdzie,
wierząc i mając nadzieję, że to co dzieli,
czyni to pozornie jedynie.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Pompieri
Gaduła
Gaduła
Posty: 866
Rejestracja: 28 wrz 2020
Has thanked: 419 times
Been thanked: 146 times

Re: Ostatnia Reformacja - ruch Torbena Søndergaard

Post autor: Pompieri » 2020-12-06, 12:01

Ale Jezus nie nie zachecaldo pozornej jednosci, lecz mowil o nauczaniu prawdziwej wiary.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Ostatnia Reformacja - ruch Torbena Søndergaard

Post autor: Jozek » 2020-12-06, 13:54

Pompieri pisze: 2020-12-06, 12:01 Ale Jezus nie nie zachecaldo pozornej jednosci, lecz mowil o nauczaniu prawdziwej wiary.
Glowny problem chyba jest w tym ze takie ruchy powstaja poza Kosciolem, a smo to dzieli, a nie laczy.
Kazdy moze podac jakies swoje rozumienie czegos i twierdzic ze jest prawdziwe czy najlepsze.
A fakty sa takie, ze tak jak z przykazaniami, "kto lamie jedno, lamie je wszystkie", tak i z prawdami biblijnymi, jesli cos nie zgadza sie chocby z jednym zapisem, nie zgadza sie z wszystkimi. bo Biblia to calosc, a nie porozrzucane z osobna fragmenty.
Ostatnio zmieniony 2020-12-06, 13:55 przez Jozek, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13692
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2007 times
Been thanked: 2176 times

Re: Ostatnia Reformacja - ruch Torbena Søndergaard

Post autor: sądzony » 2020-12-06, 14:24

Pompieri pisze: 2020-12-06, 12:01 Ale Jezus nie nie zachecaldo pozornej jednosci, lecz mowil o nauczaniu prawdziwej wiary.
Ja nie piszę o pozornej jedności, a pozornej inności.

Dodano po 9 minutach 24 sekundach:
Jozek pisze: 2020-12-06, 13:54 Glowny problem chyba jest w tym ze takie ruchy powstaja poza Kosciolem, a smo to dzieli, a nie laczy.
Kazdy moze podac jakies swoje rozumienie czegos i twierdzic ze jest prawdziwe czy najlepsze.
A fakty sa takie, ze tak jak z przykazaniami, "kto lamie jedno, lamie je wszystkie", tak i z prawdami biblijnymi, jesli cos nie zgadza sie chocby z jednym zapisem, nie zgadza sie z wszystkimi. bo Biblia to calosc, a nie porozrzucane z osobna fragmenty.
Zgadza się.
Ale musisz wziąć pod uwagę, że wiara, stawanie się, nawracanie, przebóstwianie, poszukiwanie, zjednywanie z wolą Bożą,
tworzenie relacji, wypełnianie duchem, łaską to (z mojego punktu widzenia) proces
nie stan.

Myślę, że nawet w przypadku Pawła z Tarsu
(czas jego ślepoty i paradoksalnie widzenia)
był jedynie początkiem, a nie końcem wiary.

Nam (a przynajmniej mi) do tego początku wciąż jeszcze daleko.
Uważam, że nadal większość z nas (ja w szczególności) nie rozumiemy "bycia w Chrystusie"
i dlatego łatwiej nam wskazywać błędy innych.

Gdyby nasza (moja) wiara była tak wielka, iż graniczyłaby z pewnością,
nie potrzebowałbym wskazywać innym błędów, które, moim zdaniem popełniają,
moje postępowanie, sposób istnienia,
"bycia w Bogu i z Bogiem w sobie", robiłoby to za mnie.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Ostatnia Reformacja - ruch Torbena Søndergaard

Post autor: Jozek » 2020-12-06, 14:42

Widzisz, to ze ktos wierzy nie oznacza ze idzie we wlasciwym kierunku.
By ten kierunek byl wlasciwy, to nie moze w zadnym swoim aspekcie kolidowac z jakimkolwiek fragmentem Pism.
Jesli jeden koliduje, a dziesiatki sa zgodne, to i tak bedziesz na blednej drodze.
Zwroc uwage ze wszelkie odlamy, opieraja sie na jakims jednym lub kilku aspektach, ktore uwydatniaja, a nie zauwazaja ze inne sa w konflikcie z Pismami.
Idac takimi blednymi drogami i nawet nawracajac sie na coraz wlasciwsze, bedziesz mial coraz wiekszy metlik w glowie, a nie wlasciwa wiare.
Dobrym przykladem do pokazania tego sa Protestanci, oddzielili sie od Kosciola, pozbawiajac sie ciaglosci apostolskiej, i tym samym Eucharystii i Sakramentu Pojednania, wiec dorobili sobie take tlumaczenia zeby im wszystko pasowalo do braku kaplanow.
Ostatnio zmieniony 2020-12-06, 14:51 przez Jozek, łącznie zmieniany 3 razy.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13692
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2007 times
Been thanked: 2176 times

Re: Ostatnia Reformacja - ruch Torbena Søndergaard

Post autor: sądzony » 2020-12-06, 14:57

Nie mi oceniać co jest błędne, a co nie.
Z dnia na dzień dostrzegam, że Chrześcijaństwo jest o wiele bardziej "różnorodne" (dla mnie w pozytywnym znaczeniu tego słowa)
niż myślałem.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14812
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4119 times
Been thanked: 2907 times
Kontakt:

Re: Ostatnia Reformacja - ruch Torbena Søndergaard

Post autor: Dezerter » 2020-12-06, 15:25

Nazwa chwytliwa
klipy/filmy reklamowe również
świetnie zaprojektowany produkt, tak współcześnie trafiający w młody target 15-40
wróżę im szybki wzrost
mam nadzieję, że nie kosztem KK, bo to samo mamy w Odnowie Charyzmatycznej
- niech @Uczeń wskaże mi jedną rzecz , której nie ma w naszej Odnowie
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Tek de Cart
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1598
Rejestracja: 4 wrz 2017
Lokalizacja: szczęśliwy mąż i ojciec, Warszawa
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 200 times
Been thanked: 633 times
Kontakt:

Re: Ostatnia Reformacja - ruch Torbena Søndergaard

Post autor: Tek de Cart » 2020-12-06, 18:04

1) +Sola scriptura
2) +Wzorowanie przeżywania wiary i praktyki na podstawie Dziejów Apostolskich jako prawdziwego Kościoła wolnego od 'ludzkich' zasad i 'niebibijnej' tradycji.
3) +Odrzucenie autorytetów zwierzchniej władzy Kościelnej, niezależność w wierze.
4) +Chrzest pełny w wodzie jako konieczny warunek do 'Odnowy'. Zbawienie poprzez chrzest.
„jak Jezus przyjął Ducha Świętego przez chrzest wodny, tak chrześcijanin otrzymuje Ducha Świętego przez chrzest” Torben Søndergaarda.
5) +Każdy może uzdrawiać chorych, nauczać, mówić językami, prorokować, wypędzać demony etc.
6) +Wiara przeżywana w niezależnych grupach, wspólnotach modlitewnych, 'kościoły domowe'.
same sprzeczności...
1+2) sola scriptura nie była możliwa i nie była praktykowana w Dziejach Apostolskich, jest to ludzka zasada i niebiblijna tradycja
3) takich 'niezależnych w wierze' św. Paweł nazywał wprost heretykami... i wręcz zalecał posłuszeństwo tym których ustanowiono jako przełożonych
4) zupełnie niebiblijna tradycja, sprzeczna też z tym co praktykował Kościół już w czasach życia Apostołów
5) wprost sprzeczne z NT, gdzie jest wyraźnie powiedziane że NIEKTÓRYCH ustanawia się apostołami, niektórych nauczycielami itd
6) i pewnie to miał na myśli św. Paweł gdy pisał, że jedni są od Appollosa, drudzy od innego itd. I jak ustanawiał poszczególne gminy to każda była niezależna, i to co napisał do Tesaloniczan, nie miało znaczenia wśród Filipian itd... a to co ustalili Duch Święty i Apostołowie w Jerozolimie to też było 'niezależne' ? kto chciał to sobie uznawał a kto nie chciał to nie uznawał? (dotyczy też pkt 3 jakoby nie było władzy w Kościele)
Nie sprzedawaj duszy diabłu, Bóg da Ci za nią więcej!

Pompieri
Gaduła
Gaduła
Posty: 866
Rejestracja: 28 wrz 2020
Has thanked: 419 times
Been thanked: 146 times

Re: Ostatnia Reformacja - ruch Torbena Søndergaard

Post autor: Pompieri » 2020-12-06, 18:58

No ... nic dodac, nic ujac w tym podsumowniu tek de Cart

Uczeń

Re: Ostatnia Reformacja - ruch Torbena Søndergaard

Post autor: Uczeń » 2020-12-07, 23:49

Tek de Cart pisze: 2020-12-06, 18:04
1) +Sola scriptura
2) +Wzorowanie przeżywania wiary i praktyki na podstawie Dziejów Apostolskich jako prawdziwego Kościoła wolnego od 'ludzkich' zasad i 'niebibijnej' tradycji.
3) +Odrzucenie autorytetów zwierzchniej władzy Kościelnej, niezależność w wierze.
4) +Chrzest pełny w wodzie jako konieczny warunek do 'Odnowy'. Zbawienie poprzez chrzest.
„jak Jezus przyjął Ducha Świętego przez chrzest wodny, tak chrześcijanin otrzymuje Ducha Świętego przez chrzest” Torben Søndergaarda.
5) +Każdy może uzdrawiać chorych, nauczać, mówić językami, prorokować, wypędzać demony etc.
6) +Wiara przeżywana w niezależnych grupach, wspólnotach modlitewnych, 'kościoły domowe'.
same sprzeczności...
1+2) sola scriptura nie była możliwa i nie była praktykowana w Dziejach Apostolskich, jest to ludzka zasada i niebiblijna tradycja
3) takich 'niezależnych w wierze' św. Paweł nazywał wprost heretykami... i wręcz zalecał posłuszeństwo tym których ustanowiono jako przełożonych
4) zupełnie niebiblijna tradycja, sprzeczna też z tym co praktykował Kościół już w czasach życia Apostołów
5) wprost sprzeczne z NT, gdzie jest wyraźnie powiedziane że NIEKTÓRYCH ustanawia się apostołami, niektórych nauczycielami itd
6) i pewnie to miał na myśli św. Paweł gdy pisał, że jedni są od Appollosa, drudzy od innego itd. I jak ustanawiał poszczególne gminy to każda była niezależna, i to co napisał do Tesaloniczan, nie miało znaczenia wśród Filipian itd... a to co ustalili Duch Święty i Apostołowie w Jerozolimie to też było 'niezależne' ? kto chciał to sobie uznawał a kto nie chciał to nie uznawał? (dotyczy też pkt 3 jakoby nie było władzy w Kościele)
Tak nędznie opracowałeś te komentarze, że świadczą tylko o Twoim braku zrozumienia.
Chrzest jest dla Ciebie niebiblijną tradycją??
Załapałeś się na pierwsze miejsce listy ludzi, którzy według mnie nie rozumieją co jest napisane w Biblii.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Ostatnia Reformacja - ruch Torbena Søndergaard

Post autor: Jozek » 2020-12-08, 09:28

To co piszasz to sa wlasnie tricki tych ktorzy odeszli od Kosciola i powoluja sie jedynie na te kilka elementow wiary ktore im pozostaly.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Pompieri
Gaduła
Gaduła
Posty: 866
Rejestracja: 28 wrz 2020
Has thanked: 419 times
Been thanked: 146 times

Re: Ostatnia Reformacja - ruch Torbena Søndergaard

Post autor: Pompieri » 2020-12-08, 11:32

Uczniu - jakies konkretne kontrargumenty na wpis Tek de Cart prosze. Gdzie napisane, ze chrzest jest niebiblijny? A wskaz mi, gdzie jest napisane, ze "tylko Pismo" jest zaleceniem biblijnym?

Awatar użytkownika
Tek de Cart
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1598
Rejestracja: 4 wrz 2017
Lokalizacja: szczęśliwy mąż i ojciec, Warszawa
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 200 times
Been thanked: 633 times
Kontakt:

Re: Ostatnia Reformacja - ruch Torbena Søndergaard

Post autor: Tek de Cart » 2020-12-08, 12:02

Uczeń pisze: 2020-12-07, 23:49
Tek de Cart pisze: 2020-12-06, 18:04
1) +Sola scriptura
2) +Wzorowanie przeżywania wiary i praktyki na podstawie Dziejów Apostolskich jako prawdziwego Kościoła wolnego od 'ludzkich' zasad i 'niebibijnej' tradycji.
3) +Odrzucenie autorytetów zwierzchniej władzy Kościelnej, niezależność w wierze.
4) +Chrzest pełny w wodzie jako konieczny warunek do 'Odnowy'. Zbawienie poprzez chrzest.
„jak Jezus przyjął Ducha Świętego przez chrzest wodny, tak chrześcijanin otrzymuje Ducha Świętego przez chrzest” Torben Søndergaarda.
5) +Każdy może uzdrawiać chorych, nauczać, mówić językami, prorokować, wypędzać demony etc.
6) +Wiara przeżywana w niezależnych grupach, wspólnotach modlitewnych, 'kościoły domowe'.
same sprzeczności...
1+2) sola scriptura nie była możliwa i nie była praktykowana w Dziejach Apostolskich, jest to ludzka zasada i niebiblijna tradycja
3) takich 'niezależnych w wierze' św. Paweł nazywał wprost heretykami... i wręcz zalecał posłuszeństwo tym których ustanowiono jako przełożonych
4) zupełnie niebiblijna tradycja, sprzeczna też z tym co praktykował Kościół już w czasach życia Apostołów
5) wprost sprzeczne z NT, gdzie jest wyraźnie powiedziane że NIEKTÓRYCH ustanawia się apostołami, niektórych nauczycielami itd
6) i pewnie to miał na myśli św. Paweł gdy pisał, że jedni są od Appollosa, drudzy od innego itd. I jak ustanawiał poszczególne gminy to każda była niezależna, i to co napisał do Tesaloniczan, nie miało znaczenia wśród Filipian itd... a to co ustalili Duch Święty i Apostołowie w Jerozolimie to też było 'niezależne' ? kto chciał to sobie uznawał a kto nie chciał to nie uznawał? (dotyczy też pkt 3 jakoby nie było władzy w Kościele)
Tak nędznie opracowałeś te komentarze, że świadczą tylko o Twoim braku zrozumienia.
Chrzest jest dla Ciebie niebiblijną tradycją??
Załapałeś się na pierwsze miejsce listy ludzi, którzy według mnie nie rozumieją co jest napisane w Biblii.
Chrzest PEŁNY W WODZIE napisałeś i to podważam jako zupełnie NIE APOSTOLSKĄ tradycję (automatycznie też niebiblijną, bo w Bibli nigdzie nie masz nakazu 'pełnego chrztu w wodzie')
co do reszty Twojej 'argumentacji' - świadczy tylko o Twoim braku zrozumienia ;) ale jeśli chcesz to mogę wyjaśnić Ci dokładniej, tylko wskaż który punkt najpierw.
Nie sprzedawaj duszy diabłu, Bóg da Ci za nią więcej!

ODPOWIEDZ