Kapłaństwo kobiet - herezja protestantów?

Luteranie, Adwentyści, Baptyści, Zielonoświątkowcy, itd. Rozmowy na temat protestantów, czy rzeczywiście, to co mówi protestantyzm jest biblijne.
Awatar użytkownika
Logan
Gaduła
Gaduła
Posty: 991
Rejestracja: 24 paź 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 253 times
Been thanked: 447 times

Kapłaństwo kobiet - herezja protestantów?

Post autor: Logan » 2021-03-07, 20:11

Pani Eva Brunne jest biskupem sztokholmskiej diecezji Kościoła Szwecji.
Antje Jackelén wybrana na arcybiskupa Uppsali, a formalnie przyjęta w 2014. Jest pierwszą w historii kobietą–prymasem Kościoła Szwecji.

1. Czy te kobiety mają ważne święcenia, czy mają prawo celebrować mszę? Czy jest to ważne gdyby ciągłość sukcesji była zachowana? Czy nie jest to czasem świętokradztwem?

2. Jeżeli Luteranie nie mają ciągłości sukcesji apostolskiej to czy można nazywać komunię świętą przeistoczonym sakramentem w Ciało i Krew a celebrację mszą?

3. Gdyby zachowana była w jakimś miejscu ciągłość sukcesji i nałożono by ręce na kobietę, święcenia zachowują ważność?
Duchownemu ewangelickiemu ordynowanemu na prezbitera przysługuje tytuł "ksiądz", np. ksiądz wikariusz, ksiądz proboszcz, ksiądz biskup. "Sukcesja Apostolska" rozumiana jest jako sukcesja wiary i nauki apostolskiej (succesio fide), a przez niektóre kościoły ewangelickie (w tym także Kościół Ewangelicko-Augsburski w RP) również, jako sukcesja wkładania rąk (hira teuma) połączona z modlitwą o Ducha Świętego przez biskupa i pozostałych duchownych.
https://old2020.luteranie.pl/materialy/ ... e,338.html
Ostatnio zmieniony 2021-03-07, 21:38 przez Logan, łącznie zmieniany 2 razy.
My decydujemy tylko o tym jak wykorzystać czas, który nam dano. ~J.R.R Tolkien

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Kapłaństwo kobiet - herezja protestantów?

Post autor: sądzony » 2021-03-07, 20:27

Tak z ciekawości. Czy to zdjęcie ma coś wspólnego z tym o czym piszesz czy bardziej wyraz prowokacyjny?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Logan
Gaduła
Gaduła
Posty: 991
Rejestracja: 24 paź 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 253 times
Been thanked: 447 times

Re: Kapłaństwo kobiet - herezja protestantów?

Post autor: Logan » 2021-03-07, 20:53

sądzony pisze: 2021-03-07, 20:27 Tak z ciekawości. Czy to zdjęcie ma coś wspólnego z tym o czym piszesz czy bardziej wyraz prowokacyjny?
W ciągu 30 lat, kiedy kobiety były wyświęcane na kapłanów w Kościele Ewangelicko-Luterańskim, liczba kobiet kapłanów stale rosła. W XXI wieku większość wyświęconych kapłanów stanowiły kobiety. Obecnie około połowa księży to kobiety. W Kościele wciąż jest niewiele kobiet na kierowniczych stanowiskach, nieco ponad jedna czwarta biskupów to kobiety.

Pierwszą kobietą, która została biskupem Kościoła luterańskiego w Finlandii, była Irja Askola . W latach 2010-2017 była biskupem diecezji helsińskiej. W lutym 2019 roku Kaisamari Hintikka objęła stanowisko biskupa diecezji Espoo. Na początku lutego 2021 r. Mari Leppänen objęła stanowisko biskupa archidiecezji Turku.(Finlandia)
https://evl.fi/pressrum/aktuellt-just-n ... ster-30-ar

Szwedzki Kościół Luterański ma 1553 kobiety wyświęcone na księży i 1527 mężczyzn.

[Grafikę usunąłem, miał podkreślać wątek dyskusyjny dostępna jest na onecie, pochodzi z galerii Maria Sjöden, marka modowa dla kobiet-kleryków. Zdjęcie były autentyczne, ale dyskutanci zbytnio przejęli się zdjęciem galeria dostępna - Casual priest Maria Sjödin(Sztokholm), do udziału w projekcie CasualPriest uczestniczyły kobiety pastorzy protestanccy(nie wiem czy każda z nich była pastorem)]

Artykuł z tym zdjęciem tu:
https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onec ... sc/ykmv0ye
Ostatnio zmieniony 2021-03-07, 21:51 przez Logan, łącznie zmieniany 4 razy.
My decydujemy tylko o tym jak wykorzystać czas, który nam dano. ~J.R.R Tolkien

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Kapłaństwo kobiet - herezja protestantów?

Post autor: sądzony » 2021-03-07, 21:11

Rozumiem. Ale to zdjęcie to nie te kobiety?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Lunka
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1438
Rejestracja: 26 sty 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 956 times
Been thanked: 566 times

Re: Kapłaństwo kobiet - herezja protestantów?

Post autor: Lunka » 2021-03-07, 21:13

sądzony pisze: 2021-03-07, 21:11 Rozumiem. Ale to zdjęcie to nie te kobiety?
Mam nadzieję , że nie... #-o
"Marto, Marto, troszczysz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba mało albo tylko jednego. Maria obrała najlepszą cząstkę, której nie będzie pozbawiona."
Łk 10,41-42

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Kapłaństwo kobiet - herezja protestantów?

Post autor: Jozek » 2021-03-08, 11:48

W ST jest wyraznie opisane dlaczego kobiety w pewnych okolicznosciach nie moga byc nawet przy oltarzu i oslugiwac, nie wspominajac o prowadzeniu Mszy Sw.
Swiecenia kobiet to nie tylko herezja a prowadzenie Mszy Sw. swietokradzkie, tak jak pisal logan, ale dialanie wbrew Bogu.
W tym wzgledzie NT nic nie zmienil, a konsekwencje chyba raczej spoczywaja na tych ktorzy do tego doprowadzili wbrew Pismom.
Ostatnio zmieniony 2021-03-08, 12:08 przez Jozek, łącznie zmieniany 4 razy.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5930
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 446 times
Been thanked: 904 times

Re: Kapłaństwo kobiet - herezja protestantów?

Post autor: Albertus » 2021-03-08, 17:18

Logan pisze: 2021-03-07, 20:11 Pani Eva Brunne jest biskupem sztokholmskiej diecezji Kościoła Szwecji.
Antje Jackelén wybrana na arcybiskupa Uppsali, a formalnie przyjęta w 2014. Jest pierwszą w historii kobietą–prymasem Kościoła Szwecji.

1. Czy te kobiety mają ważne święcenia, czy mają prawo celebrować mszę? Czy jest to ważne gdyby ciągłość sukcesji była zachowana? Czy nie jest to czasem świętokradztwem?

2. Jeżeli Luteranie nie mają ciągłości sukcesji apostolskiej to czy można nazywać komunię świętą przeistoczonym sakramentem w Ciało i Krew a celebrację mszą?

3. Gdyby zachowana była w jakimś miejscu ciągłość sukcesji i nałożono by ręce na kobietę, święcenia zachowują ważność?
Duchownemu ewangelickiemu ordynowanemu na prezbitera przysługuje tytuł "ksiądz", np. ksiądz wikariusz, ksiądz proboszcz, ksiądz biskup. "Sukcesja Apostolska" rozumiana jest jako sukcesja wiary i nauki apostolskiej (succesio fide), a przez niektóre kościoły ewangelickie (w tym także Kościół Ewangelicko-Augsburski w RP) również, jako sukcesja wkładania rąk (hira teuma) połączona z modlitwą o Ducha Świętego przez biskupa i pozostałych duchownych.
https://old2020.luteranie.pl/materialy/ ... e,338.html

U protestantów w ogóle trudno mówić o odprawianiu Mszy Świętej ale i tak pełnienie urzędów w Kościele, w szczególności tych związanych z nauczaniem,przez kobiety jest herezją bo jest sprzeczne z Biblią.

1Tym2: 11 Kobieta niechaj się uczy w cichości z całym poddaniem się. 12 Nauczać zaś kobiecie nie pozwalam ani też przewodzić nad mężem lecz [chcę, by] trwała w cichości.

Tak więc ci protestanci którzy to akceptują stoją w sprzeczności nie tylko z nauczaniem Kościoła Katolickiego ale w sprzeczności z Biblią na którą tak często się powołują.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Kapłaństwo kobiet - herezja protestantów?

Post autor: Andej » 2021-03-08, 18:10

Uznaję i podtrzymuję stanowisko Kościoła w tej kwestii. Ale wynika to z posłuszeństwa, a nie z przekonania.
Cytaty biblijne nie bardzo mnie przekonują, gdyż w społeczeństwie patriarchalnym nie można był napisać czegoś innego. Najwyższym autorytetem jest Jezus. Czy on wypowiedział się na ten temat? Sadzę, że to raczej tradycja trwająca od momentu powołania dwunastu.

Jeśli kiedyś Kościół ogłosi, że jest inaczej, buntować się nie będę.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5930
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 446 times
Been thanked: 904 times

Re: Kapłaństwo kobiet - herezja protestantów?

Post autor: Albertus » 2021-03-08, 18:25

Andej pisze: 2021-03-08, 18:10 Uznaję i podtrzymuję stanowisko Kościoła w tej kwestii. Ale wynika to z posłuszeństwa, a nie z przekonania.
Cytaty biblijne nie bardzo mnie przekonują, gdyż w społeczeństwie patriarchalnym nie można był napisać czegoś innego. Najwyższym autorytetem jest Jezus. Czy on wypowiedział się na ten temat? Sadzę, że to raczej tradycja trwająca od momentu powołania dwunastu.

Jeśli kiedyś Kościół ogłosi, że jest inaczej, buntować się nie będę.
Pośrednio Jezus się wypowiedział na ten temat - wybierając 12 apostołów - mężczyzn. Pomimo tego że kobiety od początku też Mu towarzyszyły.

Patriarchat to nie jest ludzki wymysł ale ma mocne oparcie w Objawieniu Bożym

1Kor11:3 Chciałbym, żebyście wiedzieli, że głową3 każdego mężczyzny jest Chrystus, mężczyzna zaś jest głową kobiety, a głową Chrystusa3 - Bóg.

Nie ma niczego złego w patriarchalnym porządku.
Ostatnio zmieniony 2021-03-08, 18:25 przez Albertus, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Kapłaństwo kobiet - herezja protestantów?

Post autor: Andej » 2021-03-08, 18:48

Toteż nie głoszę niczego, co byłoby sprzeczne z wykładnią Kościoła. Kościół żyje. Wiara żyje. Zmienia się więc adekwatnie na naszego rozwoju. Jestem otwarty na Naukę Kościoła.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Kapłaństwo kobiet - herezja protestantów?

Post autor: Jozek » 2021-03-08, 19:09

Tylko ze z tym rozwojem jest taki problem ze jak sie np.rozwinela emancypacja kobiet, to wcale nie oznacza ze trzeba do tej emancypacji naciagac lub zmieniac Pisma. to samo z idiotyczna poprawnoscia polityczna, LGBT itp.
Jesli ludzie odchodza od nauczania Kosciola, to wcale nie oznacza ze Kosciol ma sie dostosowac do ludzi i nauczac to co ludzie chca.
Zreszta, od dawna daje sie zauwazyc spore naciski na Kosciol i Papieza, ale Pism nie da sie zmienic, bo to tak jakby Boga wciskac w jakies ludzkie szablony i miary.
Wielu ludziom wydaje sie ze gdyby protestowali i zastrajkowali to Kosciol by im na wszystko pozwolil i wszystko zaakceptowal, bo uwazaja ze wszystko zalezy od biskupow i Papieza.
Ostatnio zmieniony 2021-03-08, 19:18 przez Jozek, łącznie zmieniany 3 razy.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Kapłaństwo kobiet - herezja protestantów?

Post autor: Andej » 2021-03-08, 19:23

A czy kobiety protestantki dokonują PRZEISTOCZENIA? Jeśli nie, to w czym problem? Głosić Słowo Boże może każdy. I każdy powinien.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Kapłaństwo kobiet - herezja protestantów?

Post autor: Jozek » 2021-03-08, 19:27

Andej pisze: 2021-03-08, 19:23 A czy kobiety protestantki dokonują PRZEISTOCZENIA? Jeśli nie, to w czym problem? Głosić Słowo Boże może każdy. I każdy powinien.
Ale to wyglada jak zwyczajna maskarada, by nadac sobie waznosci w takim nauczaniu. Blednym zreszta, a jako takiego nikt nie powinien nauczac.
Ostatnio zmieniony 2021-03-08, 19:28 przez Jozek, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5930
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 446 times
Been thanked: 904 times

Re: Kapłaństwo kobiet - herezja protestantów?

Post autor: Albertus » 2021-03-08, 21:38

Andej pisze: 2021-03-08, 19:23 Głosić Słowo Boże może każdy. I każdy powinien.
Czym innym jest głoszenie Ewangelii ludziom których spotykamy a czym innym nauczanie w Kościele.

Nie wszyscy są powołani do nauczania w Kościele.


Ef4: 10 Ten, który zstąpił, jest i Tym, który wstąpił ponad wszystkie niebiosa, aby wszystko napełnić3. 11 I On ustanowił jednych apostołami, innych prorokami, innych ewangelistami, innych pasterzami i nauczycielami 12 dla przysposobienia świętych do wykonywania posługi, celem budowania Ciała Chrystusowego,

Awatar użytkownika
Logan
Gaduła
Gaduła
Posty: 991
Rejestracja: 24 paź 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 253 times
Been thanked: 447 times

Re: Kapłaństwo kobiet - herezja protestantów?

Post autor: Logan » 2021-03-08, 22:03

Andej pisze: 2021-03-08, 19:23 A czy kobiety protestantki dokonują PRZEISTOCZENIA? Jeśli nie, to w czym problem? Głosić Słowo Boże może każdy. I każdy powinien.
"Zgodnie z doktryną katolicką sukcesja apostolska jest z konieczności i zasadniczo związana z posługą w Kościele. Najważniejszym znakiem i gwarancją sukcesji apostolskiej jest nieprzerwana sukcesja biskupów, którzy są następcami Apostołów. Sytuacja Kościoła szwedzkiego jest wyjątkowa: ma historyczny episkopat, ale przyjął luterańską doktrynę sakramentów i Kościoła. Z tego powodu Kościół katolicki nie uznaje ważności szwedzkich święceń luterańskich. Z tego samego powodu nie może zaakceptować istnienia sukcesji apostolskiej w Kościele szwedzkim".
Marcin Składanowski Katedra Teologii Protestanckiej KUL

Czy to jest głoszenie prawdziwej Ewangelii?
Diocese of Västerås, rozdaje właśnie przewodnik LGBTQ po Biblii, skierowany do „chrześcijańskich dzieci queer”. Biblijni chrześcijanie ze zdumieniem mogą więc usłyszeć, że przedstawiający bardzo skrajne poglądy przewodnik opisuje Jezusa jako „queer”, a Józefa jako transwestytę.
Według przewodnika Maria, matka Jezusa, ośmieliła się „sprzeciwić tradycyjnym normom seksualnym w patriarchalnym społeczeństwie”.
https://www.svenskakyrkan.se/vasterasst ... inte-ensam
Książeczkę zweryfikowałem, są w niej bzdury totalne:
W Biblii można znaleźć wiele różnych opisów tego, jak być człowiekiem i co to znaczy żyć w związku z innymi. Możemy przeczytać kilka historii o życiu ludzi, które stały się bardzo ważne dla ludzi LGBTQ. Są tacy, którzy są transpłciowi lub aseksualni i są traktowani przez Jezusa z wielkim szacunkiem.
Ostatnio zmieniony 2021-03-08, 22:45 przez Logan, łącznie zmieniany 2 razy.
My decydujemy tylko o tym jak wykorzystać czas, który nam dano. ~J.R.R Tolkien

ODPOWIEDZ