Dlaczego protestanci nie mają Eucharystii i kapłaństwa?

Luteranie, Adwentyści, Baptyści, Zielonoświątkowcy, itd. Rozmowy na temat protestantów, czy rzeczywiście, to co mówi protestantyzm jest biblijne.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Zły_Człowiek
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 230
Rejestracja: 6 lip 2020
Has thanked: 105 times
Been thanked: 78 times

Re: Dlaczego protestanci nie mają Eucharystii i kapłaństwa?

Post autor: Zły_Człowiek » 2020-07-14, 12:59

Tek de Cart i Marek Piotrowski bardzo dziękuję, rzuciliście dla mnie całkiem nowe światło na zagadnienie protestantyzmu i chrześcijaństwa.
Bardzo cenne światło.

Awatar użytkownika
MarDeb
Początkujący
Początkujący
Posty: 27
Rejestracja: 9 lip 2020
Lokalizacja: Warszawa
Wyznanie: Chrześcijanin
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: Dlaczego protestanci nie mają Eucharystii i kapłaństwa?

Post autor: MarDeb » 2020-07-24, 00:13

W chlebku nie ma Chrystusa i nie będzie. On przyjdzie na Ziemię, ale w pełni chwały. Tak zapowiedział i tak się stanie. NIe mówił o wielu powrotach na słowa kapłana.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Dlaczego protestanci nie mają Eucharystii i kapłaństwa?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2020-07-24, 09:11

MarDeb pisze: 2020-07-24, 00:13 W chlebku nie ma Chrystusa i nie będzie. On przyjdzie na Ziemię, ale w pełni chwały. Tak zapowiedział i tak się stanie. NIe mówił o wielu powrotach na słowa kapłana.
No cóż, nikt nie ma obowiązku wiary Zbawicielowi, który wprost powiedział "To jest Ciało Moje".

Dodano po 4 minutach 39 sekundach:
Marek_Piotrowski pisze: 2020-07-24, 09:06
MarDeb pisze: 2020-07-24, 00:13 W chlebku nie ma Chrystusa i nie będzie. On przyjdzie na Ziemię, ale w pełni chwały. Tak zapowiedział i tak się stanie. NIe mówił o wielu powrotach na słowa kapłana.
No cóż, nikt nie ma obowiązku wiary Zbawicielowi, który wprost powiedział "To jest Ciało Moje".
Niemniej na Twoim miejscu bym się namyślił, bo jeśli jednak Jezus ma rację... to powiedział też:
"Rzekł do nich Jezus: Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Jeżeli nie będziecie jedli Ciała Syna Człowieczego ani pili Krwi Jego, nie będziecie mieli życia w sobie. Kto spożywa moje Ciało i pije moją Krew, ma życie wieczne, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym."/J 6:53-54/

Awatar użytkownika
Efezjan
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1039
Rejestracja: 15 kwie 2017
Lokalizacja: Chorzów
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 238 times

Re: Dlaczego protestanci nie mają Eucharystii i kapłaństwa?

Post autor: Efezjan » 2020-07-24, 14:21

MarDeb pisze: 2020-07-24, 00:13 W chlebku nie ma Chrystusa i nie będzie. On przyjdzie na Ziemię, ale w pełni chwały. Tak zapowiedział i tak się stanie. NIe mówił o wielu powrotach na słowa kapłana.
Czyli dla Ciebie Jezus też jest kłamcą. Dobrze wiedzieć!
Wstąpienie do świeckiego Karmelu: 21.09.2019 /Tomasz od Jezusa Chrystusa Zmartwychwstałego OCDS/

Żarliwością rozpaliłem się o chwałę Boga Zastępów 1Krl 19,10

Uczeń

Re: Dlaczego protestanci nie mają Eucharystii i kapłaństwa?

Post autor: Uczeń » 2020-12-04, 17:09

Kasia pisze: 2019-06-21, 16:09 Nurtuje mnie pewna kwestia, a mianowicie, dlaczego prawosławni kapłani są kapłanami w rozumieniu Kościoła katolickiego, dlaczego prawosławni mają Pana Jezusa obecnego w Eucharystii, a u protestantów nie ma ani kapłanów, ani Eucharystii? Nie pytam o to, czy wierzą w realną obecność, bo chyba niektóre denominacje tak (proszę mnie poprawić, jeśli się mylę), co nie zmienia faktu, że Pana Jezusa obecnego realnie tam nie ma.

Chodzi mi o to, dlaczego skoro i prawosławni, i protestanci oddzielili się od Kościoła, to pierwsi mają sakrament kapłaństwa i Eucharystii, a drudzy nie (wiem, że bez sakramentu kapłaństwa nie ma Eucharystii)?

Kasia, eucharystia jest pamiątką ostatniej wieczerzy, ogłoszeniem nowego przymierza we Krwi Jezusa.
Ta pamiątka jest dla wszystkich Chrześcijan. Jezus ustanowił nowe kapłaństwo, gdzie On jest najwyższym kapłanem (nowego przymierza). To co było w starym, przeminęło wraz ze śmiercią i zmartwychwstaniem Chrystusa.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2175 times

Re: Dlaczego protestanci nie mają Eucharystii i kapłaństwa?

Post autor: sądzony » 2020-12-05, 16:05

Uczeń pisze: 2020-12-04, 17:09 (...) To co było w starym, przeminęło wraz ze śmiercią i zmartwychwstaniem Chrystusa.
A nie się wypełniło?
To różnica.
Ostatnio zmieniony 2020-12-05, 16:05 przez sądzony, łącznie zmieniany 1 raz.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Uczeń

Re: Dlaczego protestanci nie mają Eucharystii i kapłaństwa?

Post autor: Uczeń » 2020-12-05, 16:25

sądzony pisze: 2020-12-05, 16:05
Uczeń pisze: 2020-12-04, 17:09 (...) To co było w starym, przeminęło wraz ze śmiercią i zmartwychwstaniem Chrystusa.
A nie się wypełniło?
To różnica.
Tak jak mówisz jest poprawniej, mój błąd.
Jezus wypełnił Prawo i złożył najwyższą możliwą ofiarę, nie jesteśmy już pod prawem Mojżesza, tylko pod prawem Jezusa, w Nowym Przymierzu.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Dlaczego protestanci nie mają Eucharystii i kapłaństwa?

Post autor: Jozek » 2020-12-05, 16:51

A jak to rozpoznajesz?
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2175 times

Re: Dlaczego protestanci nie mają Eucharystii i kapłaństwa?

Post autor: sądzony » 2020-12-05, 17:13

Uczeń pisze: 2020-12-05, 16:25
sądzony pisze: 2020-12-05, 16:05
Uczeń pisze: 2020-12-04, 17:09 (...) To co było w starym, przeminęło wraz ze śmiercią i zmartwychwstaniem Chrystusa.
A nie się wypełniło?
To różnica.
Tak jak mówisz jest poprawniej, mój błąd.
Jezus wypełnił Prawo i złożył najwyższą możliwą ofiarę, nie jesteśmy już pod prawem Mojżesza, tylko pod prawem Jezusa, w Nowym Przymierzu.
To, że przyjąłeś "moją" formę wyrażenia nic nie zmienia.
Z tego co rozumiem (oczywiście może źle rozumiem), uważasz, że prawo mojżeszowe nas nie obejmuje.

Ja owe "wypełnienie" ogarniam inaczej.
Mianowicie, że droga, byt, istnienie Jezusa Chrystusa, nadała sens prawu starotestamentowemu poprzez Miłość.

Wydaje się być prawdziwe, że jeżeli wypełniasz przykazanie Miłości nie musisz przejmować się 10 przykazaniami
oraz
że jeżeli Twoja wola jest wolą Boga
nie musisz myśleć o konsekwencjach decyzji
lecz twierdzenie:
nie jesteśmy już pod prawem Mojżesza
sam nie wiem jak je rozumieć.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Uczeń

Re: Dlaczego protestanci nie mają Eucharystii i kapłaństwa?

Post autor: Uczeń » 2020-12-05, 17:20

sądzony pisze: 2020-12-05, 17:13
Uczeń pisze: 2020-12-05, 16:25
sądzony pisze: 2020-12-05, 16:05
Uczeń pisze: 2020-12-04, 17:09 (...) To co było w starym, przeminęło wraz ze śmiercią i zmartwychwstaniem Chrystusa.
A nie się wypełniło?
To różnica.
Tak jak mówisz jest poprawniej, mój błąd.
Jezus wypełnił Prawo i złożył najwyższą możliwą ofiarę, nie jesteśmy już pod prawem Mojżesza, tylko pod prawem Jezusa, w Nowym Przymierzu.
To, że przyjąłeś "moją" formę wyrażenia nic nie zmienia.
Z tego co rozumiem (oczywiście może źle rozumiem), uważasz, że prawo mojżeszowe nas nie obejmuje.

Ja owe "wypełnienie" ogarniam inaczej.
Mianowicie, że droga, byt, istnienie Jezusa Chrystusa, nadała sens prawu starotestamentowemu poprzez Miłość.

Wydaje się być prawdziwe, że jeżeli wypełniasz przykazanie Miłości nie musisz przejmować się 10 przykazaniami
oraz
że jeżeli Twoja wola jest wolą Boga
nie musisz myśleć o konsekwencjach decyzji
lecz twierdzenie:
nie jesteśmy już pod prawem Mojżesza
sam nie wiem jak je rozumieć.
Rz 6:14,23; 7:1,4-6:
"Grzech bowiem nie będzie nad wami panował, gdyż nie jesteście już pod Prawem, lecz pod łaską. … Gdyż zapłatą za grzech jest śmierć, lecz darem Bożej łaski jest życie wieczne w Chrystusie Jezusie, naszym Panu. Czyż nie wiecie, bracia — a mówię przecież do tych, którzy znają Prawo — że Prawo panuje nad człowiekiem, dopóki on żyje? … Podobnie, moi bracia, wy przez ciało Chrystusa umarliście dla Prawa, aby należeć do innego, do Zmartwychwstałego — abyśmy mogli wydawać owoc dla Boga. Bo gdy byliśmy w mocy ciała, grzeszne namiętności rozbudzane przez Prawo szalały w naszych członkach, rodząc owoce śmierci. Teraz jednak jesteśmy wolni od Prawa, od kiedy umarliśmy dla naszych zniewoleń, po to, by służyć w nowym duchu, a nie według przestarzałej litery."

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2175 times

Re: Dlaczego protestanci nie mają Eucharystii i kapłaństwa?

Post autor: sądzony » 2020-12-05, 17:26

Więc rozumiem, że pisząc:
"nie jesteśmy już pod prawem Mojżesza"
poprzez "my" masz na myśli ludzi nowonarodzonych, wypełnionych Duchem, obdarzonych Łaską, w relacji / unii z Bogiem, "przebóstwionych"?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Dlaczego protestanci nie mają Eucharystii i kapłaństwa?

Post autor: Andej » 2020-12-05, 17:37

Tak jest. Rzeczywiście nie obowiązuje nas Prawo, tylko Miłość. Nie przymus, lecz wybór. Nie obawa przed karą, ale nadzieja na Spotkanie.

Sądzony, kiedyś wspomniałeś o Coltrane. Znów słucham. Jestem Ci wdzięczny za przypomnienie. Można słuchać bez końca.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2175 times

Re: Dlaczego protestanci nie mają Eucharystii i kapłaństwa?

Post autor: sądzony » 2020-12-05, 17:38

Andej pisze: 2020-12-05, 17:37 Sądzony, kiedyś wspomniałeś o Coltrane. Znów słucham. Jestem Ci wdzięczny za przypomnienie. Można słuchać bez końca.
Proszę Cię bardzo.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Dlaczego protestanci nie mają Eucharystii i kapłaństwa?

Post autor: Dezerter » 2020-12-05, 20:47

W jaki sposób obchodzisz Pamiątkę
czy spożywasz ciało i pijesz krew Chrystusa
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Dlaczego protestanci nie mają Eucharystii i kapłaństwa?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2020-12-08, 14:29

Uczeń pisze: 2020-12-04, 17:09 Kasia, eucharystia jest pamiątką ostatniej wieczerzy
Tak. Ale nie wiem czy wiesz co to słowo w Biblii znaczy?
Eucharystia to NIE obrzęd ustanowiony przez Jezusa dla upamiętnienia Jego życia i działalności. „Pamiątką” nazywano w Biblii ofiarę (patrz Wj 30,16 ; Lb 31,54 ; Syr 45,16 ; Syr 50,16), najczęściej tę część ofiary, która była przeznaczona na całkowite zniszczenie (spalenie)- patrz Kpł 2,2;2,9; 2,16;5,12 ;6,8;24,7 ;Lb 5,26. Jezus nawiązał do obrzędu zawierania przymierza przy użyciu krwi zwierzęcia ofiarnego „Podobnie, skończywszy wieczerzę, wziął kielich, mówiąc: Ten kielich jest Nowym Przymierzem we Krwi mojej. Czyńcie to, ile razy pić będziecie, na moją pamiątkę!”(1 Kor 11,25).
Pamiątka to ofiara która jest nie tyle wspomnieniem, co uobecnieniem pewnego wydarzenia. I tak Pasha Jezusa jest uobecnieniem Jego Ofiary, tak jak obchodzona przez Żydów na pamiątkę wyjścia z Egiptu Pasha jest dla nich nie tylko wspomnieniem, ale kultywowaniem Przymierza Mojżeszowego.
Ta pamiątka jest dla wszystkich Chrześcijan. Jezus ustanowił nowe kapłaństwo, gdzie On jest najwyższym kapłanem (nowego przymierza).
To prawda - w pełnym tego słowa znaczeniu tylko Jezus jest kapłanem. Co nie znaczy, że nie istnieje kapłaństwo służebne. Polecam http://analizy.biz/marek1962/_pasterze.html
To co było w starym, przeminęło wraz ze śmiercią i zmartwychwstaniem Chrystusa.
Eucharystia nie należy do "starego" porządku.
Ostatnio zmieniony 2020-12-08, 20:32 przez Anonymous, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ