Dlaczego protestanci nie mają Eucharystii i kapłaństwa?

Luteranie, Adwentyści, Baptyści, Zielonoświątkowcy, itd. Rozmowy na temat protestantów, czy rzeczywiście, to co mówi protestantyzm jest biblijne.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Dlaczego protestanci nie mają Eucharystii i kapłaństwa?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-03-03, 21:53

Sukcesja u luteran jest wątpliwa. U większości anglikanów dziś prawdopodobnie też.. choć z innych powodów, początkowo jak najbardziej była.
Jest niewątpliwa u prawosławnych, podobnie jak we wspólnotach przedchalcedońskich.
Z drugiej strony oprócz sukcesji do Eucharystii potrzeba... no właśnie, właściwego rozumienia Eucharystii, konsekracji itd.
I tu znowu wątpliwości co do luteran i - w większości odłamów - u anglikanów sprawa jest wątpliwa.
Znów niewątpliwie ważną Eucharystię mają prawosławni i niemal wszystkie wspólnoty przedchalcedońskie (zdaje się, że są wątpliwości co do konsekracji w jednej czy dwu wspólnotach, coś mi się obiło, że jednak uznano słowa konsekracji).

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Dlaczego protestanci nie mają Eucharystii i kapłaństwa?

Post autor: Jozek » 2021-03-03, 22:05

Eucharystia jest jakby kontynuacja- zastepstwem Arki Przymierza i tu jest wlasnie klopot roznych odlamow, ze pozbawily sie tej Mocy Arki przymierza.
Marek, moze masz jakies tresci Pism, ktore mogly by to potwierdzic? Blbym wdzieczny za twoj wysilek i pomoc.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
siloam
Początkujący
Początkujący
Posty: 31
Rejestracja: 28 lut 2021
Lokalizacja: Radom
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 20 times
Been thanked: 17 times
Kontakt:

Re: Dlaczego protestanci nie mają Eucharystii i kapłaństwa?

Post autor: siloam » 2021-03-03, 22:29

Jozek pisze: 2021-03-03, 20:55Samo kaplanstwo nic im nie daje jesli nie maja Eucharystii.
Mają.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Dlaczego protestanci nie mają Eucharystii i kapłaństwa?

Post autor: Jozek » 2021-03-03, 22:35

siloam pisze: 2021-03-03, 22:29
Jozek pisze: 2021-03-03, 20:55Samo kaplanstwo nic im nie daje jesli nie maja Eucharystii.
Mają.
Sam fakt miecEucharystie, nic nie zmieniia, bo Eucharystia, to nie tylko procedura w kosciele.
Do tego potrzebna wiara w to co sie dzieje podczas Eucharystii. A dzieje sie wiele, jesli wspolnta w Nia wierzy tak jak Nauczal Jezus.
Moze kiedys uda mi sie namalowac obraz ktory widzialem co sie dzieje podczas Eucharystii, to go wstawie na forum.
Ostatnio zmieniony 2021-03-03, 22:37 przez Jozek, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
siloam
Początkujący
Początkujący
Posty: 31
Rejestracja: 28 lut 2021
Lokalizacja: Radom
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 20 times
Been thanked: 17 times
Kontakt:

Re: Dlaczego protestanci nie mają Eucharystii i kapłaństwa?

Post autor: siloam » 2021-03-03, 22:44

Marek_Piotrowski pisze:I tu znowu wątpliwości co do luteran i - w większości odłamów - u anglikanów sprawa jest wątpliwa.
U części luteran jest niewątpliwa. Mają ją od starokatolików, prawosławnych i schizmatyckich biskupów katolickich.

Z anglikanami jest inna sprawa, bo w pewnym momencie historii zmienili ryt święceń, więc muszą oni otrzymać właściwe święcenia zgodnie z zapisami w Anglicanorum coetibus.

Jozek pisze:Do tego potrzebna wiara w to co sie dzieje podczas Eucharystii. A dzieje sie wiele, jesli wspolnta w Nia wierzy tak jak Nauczal Jezus.
Moze kiedys uda mi sie namalowac obraz ktory widzialem co sie dzieje podczas Eucharystii, to go wstawie na forum.
Wystarczy ważna materia i forma sakramentu. Sakramenty dokonują się per opera operato, czyli mocą samego obrzędu.
Wybacz, ale Twoje wizje nie są wyznacznikiem ważności sakramentu dla kogokolwiek.
Ostatnio zmieniony 2021-03-03, 22:46 przez siloam, łącznie zmieniany 4 razy.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Dlaczego protestanci nie mają Eucharystii i kapłaństwa?

Post autor: Jozek » 2021-03-03, 22:48

Czyli uwazasz ze wiara jest niepotrzebna? Wystarczy sam rytual obrzedu?
To wyglada raczej na magiczne rozuienie Eucharystii.
Zapomniales ze " gdy dwoje lub troje zgodnie o cos prosza, Ojciec im to da", a kaplan jest jedynie posrednikiem w zanoszeniu tych prosb do Boga.
Ostatnio zmieniony 2021-03-03, 22:57 przez Jozek, łącznie zmieniany 3 razy.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5930
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 446 times
Been thanked: 904 times

Re: Dlaczego protestanci nie mają Eucharystii i kapłaństwa?

Post autor: Albertus » 2021-03-03, 22:56

siloam pisze: 2021-03-03, 22:44 . Sakramenty dokonują się per opera operato, czyli mocą samego obrzędu.
Tak. Jednak skutki sakramentów u tych którzy je przyjmują zależą także od ich wewnętrznej dyspozycji. ( KKK 1128)

Awatar użytkownika
siloam
Początkujący
Początkujący
Posty: 31
Rejestracja: 28 lut 2021
Lokalizacja: Radom
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 20 times
Been thanked: 17 times
Kontakt:

Re: Dlaczego protestanci nie mają Eucharystii i kapłaństwa?

Post autor: siloam » 2021-03-03, 23:00

Jozek pisze: 2021-03-03, 22:48 Czyli uwazasz ze wiara jest niepotrzebna? Wystarczy sam rytual obrzedu?
To wyglada raczej na magiczne rozuienie Eucharystii.
Nie znasz podstaw teologii sakramentów. Przykre. One nie mają żadnego związku z magią, ale osobista wiara konsekratora także nie ma wpływu na ich ważność póki zachowana jest materia i forma sakramentu.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Dlaczego protestanci nie mają Eucharystii i kapłaństwa?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-03-04, 02:21

Jozek pisze: 2021-03-03, 22:05 Eucharystia jest jakby kontynuacja- zastepstwem Arki Przymierza i tu jest wlasnie klopot roznych odlamow, ze pozbawily sie tej Mocy Arki przymierza.
Marek, moze masz jakies tresci Pism, ktore mogly by to potwierdzic? Blbym wdzieczny za twoj wysilek i pomoc.
Trochę dalekie skojarzenie, ale pewnie można jakieś podobieństwa wywodzić. Nie widzę jednak takiego skojarzenia w Piśmie (można by coś od biedy majstrować koło Ap 11,19, ale to chyba naciągane.
A tak w ogóle to jestem zwolennikiem drogi odwrotnej: najpierw lektura Pisma a potem koncepcje. Droga, w której najpierw przedstawiasz koncepcję, a potem szukasz dla niego lepszego lub gorszego wsparcia w Piśmie nie wydaje mi się dobra.
Ostatnio zmieniony 2021-03-04, 02:21 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Dlaczego protestanci nie mają Eucharystii i kapłaństwa?

Post autor: Jozek » 2021-03-04, 09:23

Marek, ale tego nie ma w Pismie w takiej formie jak myslisz.
Chodzi mi tu o ochrone wiernych, tak jak Arka Przymierza w ktorj przechowywane byly niektore przedmioty, jak np. manna z nieba.
Bardziej slowo Arka, odpowiadalo by monstrancji z Hostia, lub melchizedek z Hostia.

Dodano po 10 minutach 30 sekundach:
siloam pisze: 2021-03-03, 23:00
Jozek pisze: 2021-03-03, 22:48 Czyli uwazasz ze wiara jest niepotrzebna? Wystarczy sam rytual obrzedu?
To wyglada raczej na magiczne rozuienie Eucharystii.
Nie znasz podstaw teologii sakramentów. Przykre. One nie mają żadnego związku z magią, ale osobista wiara konsekratora także nie ma wpływu na ich ważność póki zachowana jest materia i forma sakramentu.
Ale jesli nikt lacznie z konsekratorem nie wierzy tylko robi to dla tradycji pamiatki jak to Protestanci uwazaja, to tez?
Ostatnio zmieniony 2021-03-04, 10:20 przez Jozek, łącznie zmieniany 3 razy.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Dlaczego protestanci nie mają Eucharystii i kapłaństwa?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-03-04, 22:01

Jozek pisze: 2021-03-04, 09:23 Marek, ale tego nie ma w Pismie w takiej formie jak myslisz.
Chodzi mi tu o ochrone wiernych, tak jak Arka Przymierza w ktorj przechowywane byly niektore przedmioty, jak np. manna z nieba.
Bardziej slowo Arka, odpowiadalo by monstrancji z Hostia, lub melchizedek z Hostia.
Melchizedek niósł chleb ofiarny. Ale to nie była Hostia.

Awatar użytkownika
Logan
Gaduła
Gaduła
Posty: 991
Rejestracja: 24 paź 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 253 times
Been thanked: 447 times

Re: Dlaczego protestanci nie mają Eucharystii i kapłaństwa?

Post autor: Logan » 2021-03-04, 22:18

Pani Eva Brunne jest biskupem sztokholmskiej diecezji Kościoła Szwecji. Czy ta kobieta jest kapłanką? Czy jest to ważne gdyby ciągłość sukcesji była zachowana? Czy nie jest to czasem świętokradztwem?
Kolejne pytanie, jeżeli Luteranie nie mają ciągłości sukcesji apostolskiej to czy można nazywać komunię świętą przeistoczonym sakramentem w Ciało i Krew a celebrację mszą?
Ostatnio zmieniony 2021-03-04, 22:37 przez Logan, łącznie zmieniany 2 razy.
My decydujemy tylko o tym jak wykorzystać czas, który nam dano. ~J.R.R Tolkien

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Dlaczego protestanci nie mają Eucharystii i kapłaństwa?

Post autor: Jozek » 2021-03-04, 23:00

Marek_Piotrowski pisze: 2021-03-04, 22:01
Jozek pisze: 2021-03-04, 09:23 Marek, ale tego nie ma w Pismie w takiej formie jak myslisz.
Chodzi mi tu o ochrone wiernych, tak jak Arka Przymierza w ktorj przechowywane byly niektore przedmioty, jak np. manna z nieba.
Bardziej slowo Arka, odpowiadalo by monstrancji z Hostia, lub melchizedek z Hostia.
Melchizedek niósł chleb ofiarny. Ale to nie była Hostia.
Hodzilo mi o melchizedek, a nie Melchizedeka.
melchizedek to taka specjalna podstawka na Hostie.
Niemniej od Melchizedeka pochodzi nazwa tej podstawki wiec jednak ma to jakies podstawy w Pismach.
Pewnie widziales takie podstawki, bo one sa czesto czescia monstrancji, najc, esciej jest to stopka z takimpolksiezycem w ktory wklada sie Hostie i latwiej wtedy ja wstawic do monstrancji lub do spocjalnej puszki do przenoszenia lub przechowywania.
Ostatnio zmieniony 2021-03-04, 23:07 przez Jozek, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Dlaczego protestanci nie mają Eucharystii i kapłaństwa?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-03-04, 23:08

A, o zwracam honor.
Ale nadal nie widzę co ma Arka, Mostrancja czy melchizedek do ochrony wiernych? I przed czym?

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Dlaczego protestanci nie mają Eucharystii i kapłaństwa?

Post autor: Jozek » 2021-03-04, 23:19

Marek_Piotrowski pisze: 2021-03-04, 23:08 A, o zwracam honor.
Ale nadal nie widzę co ma Arka, Mostrancja czy melchizedek do ochrony wiernych? I przed czym?
Podobnie jak Arka Przymierza, chronila Izraelitow.
Oczywiscie sama Arka nie chronila, tylko czym byla i czemu, i komu sluzyla. Melchizedek niosl chleb ofiarny, a Hostia takze jest Chlebem Ofiarnym.
Hostia, jest jednoczesnie wieloma elementami (elementy to nieodpowiednie slowo) zwiazanymi z Arka Przymierza.
Nowym Przymierzem, Pokarmem z Nieba, Reikwia Swieta, Chlebem Ofiarnym, miejscem i tronem Boga na ziemi, itp. itd.
Ostatnio zmieniony 2021-03-05, 00:07 przez Jozek, łącznie zmieniany 3 razy.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

ODPOWIEDZ