Święcenia kapłańskie w monasterze św. Onufrego.

Rozmowy na temat siostrzanego Kościoła, który się oddzielił od powszechnego w XI wieku.

Moderator: Junior moderator

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Piotrek
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 552
Rejestracja: 31 gru 2015
Lokalizacja: Warszawa

Święcenia kapłańskie w monasterze św. Onufrego.

Post autor: Piotrek » 2017-09-10, 23:11

5 września, w drugim dniu Międzynarodowej Konferencji Mnichów i Mniszek, w monasterze św. Onufrego w Jabłecznej miała miejsce szczególna uroczystość. Podczas św. Liturgii z rąk Jego Eminencji Metropolity Sawy święcenia kapłańskie przyjął jeden z braci monasteru ? archidiakon Kasjan. W ważnym dla ojca Kasjana dniu obecna była rodzina, znajomi, uczestnicy konferencji jak również przyklasztorni parafianie. Podczas św. Liturgii śpiewał chór braci monasteru.

Zgodnie z cerkiewnym ustawem, po Pieśni Cherubinów miała miejsce chirotonia kapłańska. Tuż przed nią, Jego Eminencja przybliżył wszystkim zebranym znaczenie kapłaństwa, prosząc o gorliwą modlitwę za nowego kapłana. W św. Liturgii uczestniczyli również duchowni ? koledzy o. Kasjana z czasów nauki w seminarium duchownym.

Na zakończenie św. Liturgii Jego Eminencja Metropolita Sawa zwrócił się z pouczeniem do nowego kapłana Cerkwi Prawosławnej. Hierarcha zwrócił uwagę na fakt, iż o. Kasjan pochodzi z terenów, które 70 lat temu dotknęła tragiczna w skutkach Akcja ,,Wisła?. W miejscach, gdzie miało nie być Prawosławia życie liturgiczne kwitnie, a młode pokolenia wiernych, mnichów i kapłanów trwa w świętej wierze swoich przodków. Metropolita przypomniał o wielkiej odpowiedzialności, jaką niesie prezbiter przez całe swoje życie i z której zostanie rozliczony przez samego Jezusa Chrystusa w dniu Sądu Ostatecznego. Uroczystości zakończyło pierwsze błogosławieństwo nowego hieromnicha dla zebranych w cerkwi ludzi.

Awatar użytkownika
Katol
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 429
Rejestracja: 7 wrz 2017
Wysłał podziękowań: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 7 razy

Re: Święcenia kapłańskie w monasterze św. Onufrego.

Post autor: Katol » 2017-09-11, 17:35

To znaczy, że masz wiedzę na temat prawosławia?? Bo ja widzę prawosławie jako szczelnie zamkniętą społeczność która się odgradza od świata tajemnymi zasadami. Zwykle prawosławni uciekają od internetu i nie głoszą prawosławia. Więc poznanie prawosławia dla człowieka z zewnątrz jest ponad ludzkie siły.
Syme, pracownik Ministerstwa Prawdy opisuje Winstonowi na czym polega tworzenie nowomowy:
My niszczymy słowa. Setkami, i to dzień w dzień. Redukujemy język, plewimy z niego wszystko, co zbędne.
("Rok 1984", George Orwell)

Awatar użytkownika
Piotrek
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 552
Rejestracja: 31 gru 2015
Lokalizacja: Warszawa

Re: Święcenia kapłańskie w monasterze św. Onufrego.

Post autor: Piotrek » 2017-09-12, 17:28

Wiesz, nie jestem osobą prawosławną, ale pochodzę z rodziny interesującej się religiami. Moim ulubionym miastem jest Białystok, ze swoim tajemniczym kresowym charakterem, cerkwią prawosławną w centrum miasta przy ulicy Lipowej, Polakami, Tatarami.... byłem kilka razy na nabożeństwie w cerkwi prawosławnej w Warszawie i wzbudziło to na mnie silne wrażenie. Piotrek.

Zapraszamy na bloga Pani Zofii https://zchrystusem.pl/wedruj
ODPOWIEDZ