Katolicy w cerkwi.

Rozmowy na temat siostrzanego Kościoła, który się oddzielił od powszechnego w XI wieku.

Moderator: Junior moderator

Awatar użytkownika
Dezerter
Elitarny komentaor
Elitarny komentaor
Wysłał podziękowań: 441 razy
Otrzymał podziękowań: 257 razy

Re: Katolicy w cerkwi.

Post autor: Dezerter » 2017-08-01, 21:52

Starowiercy, to taki skansen (to słowa ma również pozytywny wydźwięk) ortodoksyjny kościół w środku ortodoksyjnego. Dla mnie ciekawy artykuł o nich i rzetelny czytałem tu.
http://ekumenizm.wiara.pl/doc/478499.Na ... y-w-Polsce
Ja bym do rozłamowców/starowierców nie przystąpił, bo zmiany w prawosławiu w XVII wieku poszły moim zdaniem w dobrym kierunku... nie są więc dla mnie godnym naśladowania, choć 3 krotne zanurzenie w wodzie bym od nich przejął, podobnie jak chowanie w bieli - podkreśla wiarę, że będą wśród tych odzianych w biel co wybielili swe szaty w krwi Baranka.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie

Awatar użytkownika
Andej
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Otrzymał podziękowań: 336 razy

Post autor: Andej » 2017-08-02, 12:08

Ze Starowiercami stykałem się na północno-wschodnich krańcach Polski. Nie zgłębiałem ich wiary, ani religii. Nie szukałem różnic.
Opowiadali, że ich przodkowie uciekli na tereny Rzplitej przed prześladowaniami ze strony władz. I, że proces, rozpoczęty w okresie caratu, trwał także w okresie władzy sekretarzy.
Obecnie stanowią oni niewielki procent populacji. Może 1% mieszkańców Rosji.
Więcej nie wiem. A i powyższej wiedzy nie mam czym poprzeć, poza wspomnieniami po dawniejszych rozmowach.

Awatar użytkownika
Piotrek
Gawędziarz
Gawędziarz

Post autor: Piotrek » 2017-08-02, 22:33

Wracając do katolików w cerkwi. Czego możemy nauczyć się od prawosławia? Wydaje mi się, że pewnej tęsknoty, zadumy... łączy nas przecież grekokatolicyzm i Unia Brzeska z 1596 roku. Piotrek.
[Dobrze, że wracasz! - koniec rosyjskiego offtopu - posty przeniosłem do Kawiarenki do wątku "rosyjskiego" - proszę tam kontynuować - Dezerter]

Awatar użytkownika
Andej
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Otrzymał podziękowań: 336 razy

Post autor: Andej » 2017-08-03, 10:07

Np. św. Andrzej Bobola?

Awatar użytkownika
balt
Przybysz
Przybysz

Post autor: balt » 2018-06-18, 23:39

komunia w cerkwi prawoslawnej jest wlasciwa pod dwiema postaciami podobnie w kosciele grecko-katolickim al protestanci powrocili do tej form i tez czcza pamiatke komunii pod dwiema a nie jedna postacia w dodatku pod oplatkiem ktory nie ma nic wspolnego z chlebem komunia pod postacia opłatka jest nie wazna

Awatar użytkownika
balt
Przybysz
Przybysz

Post autor: balt » 2018-06-18, 23:41

nie koniecznei w cerkawiach na poludniu procz jezyka starocerkiewnego w homilii i ogłoszeniach jest uzywany jezyk łemkowski wiec z tym rosyjskim troszke przesadziłes moze na podlasiu jest uzywany nie mozna generalizowac
Ostatnio zmieniony 2018-06-18, 23:42 przez balt, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Dezerter
Elitarny komentaor
Elitarny komentaor

Post autor: Dezerter » 2018-07-08, 22:41

balt pisze:
2018-06-18, 23:39
komunia w cerkwi prawoslawnej jest wlasciwa pod dwiema postaciami podobnie w kosciele grecko-katolickim al protestanci powrocili do tej form i tez czcza pamiatke komunii pod dwiema a nie jedna postacia w dodatku pod oplatkiem ktory nie ma nic wspolnego z chlebem komunia pod postacia opłatka jest nie wazna
O co ci chodzi z tym opłatkiem - oświecisz nas, przecież opłatek to maca, czyli chleb bez zakwasu- zgodny z najstarszą Tradycją pochodząca od Jezusa i apostołów, .... więc?

Ps
Pisz przynajmniej z dużej litery i staraj się po polsku, to unikniemy nieporozumień i niezrozumienia.
Witaj na forum - nie mamy tu nic przeciwko niekatolikom, pod warunkiem poszanowania gospodarzy i ich wiary, zgodzisz się, że to minimum dla kulturalnego człowieka jakim zapewne jesteś. Łączy nas ten sam Bóg, Biblia, tradycja Apostolska i tradycja Starożytna - wszystko wspólne, więc.... :ymhug:
Ostatnio zmieniony 2018-07-08, 22:51 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
trizowiec
Przybysz
Przybysz

Post autor: trizowiec » 2018-11-05, 09:28

trizowiec Mój syn w najbliższym czasie chce zawrzeć ślub sakramentalny z Rosjanką - prawosławną. Jest ona rozwódką po ślubie cywilnym, i ma dziecko - 3 - letnią córeczkę, ochrzczoną w cerkwi. Obie rodziny są religijne i mocno trzymają się zasad "swojego" wyznania. Rodzi to masę problemów, począwszy od samego ślubu: w jakiej formie, aby nie odbyło się to "ze szkodą" dla żadnej ze stron. Mają mieszkać w Moskwie, dość blisko cerkwi, ale daleko ( ok. 20 km) od kościoła katolickiego. Syn zasadniczo chce pozostaw przy swoim wyznaniu, dziecko wspólne - jego zdaniem powinno być ochrzczone po katolicku, ale zaleca się, żeby dzieci były jednego wyznania. Nie chcę się tu zbyt szeroko rozpisywać, ale denerwujące jest to, że starsi panowie w 1054 roku nie potrafili się dogadać i mój syn ( i tysiące innych osób) ma z tego powodu problem. Napisałem list do papieża Franciszka i patriarchy Cyryla z prośbą o radę i stanowisko w tej sprawie, lub wskazanie źródeł gdzie mógłbym znaleźć jakąś konkretną poradę. Znam prace doktorską (link do niej: http://bc.upjp2.edu.pl/Content/3240/Gor ... likami.pdf) ale konkretnych porad tam nie znalazłem. Co robić?

Awatar użytkownika
Dezerter
Elitarny komentaor
Elitarny komentaor

Post autor: Dezerter » 2018-11-05, 22:20

Dogadać się, ale młodzi a nie rodzice! To oni ze sobą będą musieli się dogadywać.
Tak wiele się nie różnimy - moim zdaniem i u nas i u nich jest duża szansa na zbawienie, więc nie ma za bardzo o co kruszyć kopii. fajnie, że napisałeś do przywódców- zaimponowałeś mi- takich potrzebujemy na forum, a ja proponuję by to rodzina twojego syna dokonała połączenia i dogadania, ustalenia tego co wspólne - to naprawdę ogromna większość. W szczegółach w których się różnią niech porozmawiają i wybiorą te , które są najbliższe im jako rodzicom.
Miłość przezwycięży wszystko.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Elitarny komentaor
Elitarny komentaor
Wysłał podziękowań: 160 razy
Otrzymał podziękowań: 525 razy

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-11-06, 14:17

To jednak nie jest taki proste. Tak czy owak potrzeba będzie zgody biskupa, a postawione warunki (np. wyrażenie zgody na wychowanie dzieci w okreslonym wyznaniu) mogą okazać się sprzeczne.
Obawiam się, że przyczyny jednak sa poważniejsze niż "niedogadanie się panow w 1054 roku" jednak droge jaką obrałeś nalezy pochwalić.

Zapraszamy na bloga Pani Zofii https://zchrystusem.pl/wedruj
ODPOWIEDZ