Katolicy w cerkwi.

Rozmowy na temat siostrzanego Kościoła, który się oddzielił od powszechnego w XI wieku.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14811
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4117 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Katolicy w cerkwi.

Post autor: Dezerter » 2017-08-01, 21:52

Starowiercy, to taki skansen (to słowa ma również pozytywny wydźwięk) ortodoksyjny kościół w środku ortodoksyjnego. Dla mnie ciekawy artykuł o nich i rzetelny czytałem tu.
http://ekumenizm.wiara.pl/doc/478499.Na ... y-w-Polsce
Ja bym do rozłamowców/starowierców nie przystąpił, bo zmiany w prawosławiu w XVII wieku poszły moim zdaniem w dobrym kierunku... nie są więc dla mnie godnym naśladowania, choć 3 krotne zanurzenie w wodzie bym od nich przejął, podobnie jak chowanie w bieli - podkreśla wiarę, że będą wśród tych odzianych w biel co wybielili swe szaty w krwi Baranka.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Katolicy w cerkwi.

Post autor: Andej » 2017-08-02, 12:08

Ze Starowiercami stykałem się na północno-wschodnich krańcach Polski. Nie zgłębiałem ich wiary, ani religii. Nie szukałem różnic.
Opowiadali, że ich przodkowie uciekli na tereny Rzplitej przed prześladowaniami ze strony władz. I, że proces, rozpoczęty w okresie caratu, trwał także w okresie władzy sekretarzy.
Obecnie stanowią oni niewielki procent populacji. Może 1% mieszkańców Rosji.
Więcej nie wiem. A i powyższej wiedzy nie mam czym poprzeć, poza wspomnieniami po dawniejszych rozmowach.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Piotrek

Re: Katolicy w cerkwi.

Post autor: Piotrek » 2017-08-02, 22:33

Wracając do katolików w cerkwi. Czego możemy nauczyć się od prawosławia? Wydaje mi się, że pewnej tęsknoty, zadumy... łączy nas przecież grekokatolicyzm i Unia Brzeska z 1596 roku. Piotrek.
[Dobrze, że wracasz! - koniec rosyjskiego offtopu - posty przeniosłem do Kawiarenki do wątku "rosyjskiego" - proszę tam kontynuować - Dezerter]

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Katolicy w cerkwi.

Post autor: Andej » 2017-08-03, 10:07

Np. św. Andrzej Bobola?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

balt

Re: Katolicy w cerkwi.

Post autor: balt » 2018-06-18, 23:39

komunia w cerkwi prawoslawnej jest wlasciwa pod dwiema postaciami podobnie w kosciele grecko-katolickim al protestanci powrocili do tej form i tez czcza pamiatke komunii pod dwiema a nie jedna postacia w dodatku pod oplatkiem ktory nie ma nic wspolnego z chlebem komunia pod postacia opłatka jest nie wazna

balt

Re: Katolicy w cerkwi.

Post autor: balt » 2018-06-18, 23:41

nie koniecznei w cerkawiach na poludniu procz jezyka starocerkiewnego w homilii i ogłoszeniach jest uzywany jezyk łemkowski wiec z tym rosyjskim troszke przesadziłes moze na podlasiu jest uzywany nie mozna generalizowac
Ostatnio zmieniony 2018-06-18, 23:42 przez balt, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14811
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4117 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Katolicy w cerkwi.

Post autor: Dezerter » 2018-07-08, 22:51

balt pisze: 2018-06-18, 23:39 komunia w cerkwi prawoslawnej jest wlasciwa pod dwiema postaciami podobnie w kosciele grecko-katolickim al protestanci powrocili do tej form i tez czcza pamiatke komunii pod dwiema a nie jedna postacia w dodatku pod oplatkiem ktory nie ma nic wspolnego z chlebem komunia pod postacia opłatka jest nie wazna
O co ci chodzi z tym opłatkiem - oświecisz nas, przecież opłatek to maca, czyli chleb bez zakwasu- zgodny z najstarszą Tradycją pochodząca od Jezusa i apostołów, .... więc?

Ps
Pisz przynajmniej z dużej litery i staraj się po polsku, to unikniemy nieporozumień i niezrozumienia.
Witaj na forum - nie mamy tu nic przeciwko niekatolikom, pod warunkiem poszanowania gospodarzy i ich wiary, zgodzisz się, że to minimum dla kulturalnego człowieka jakim zapewne jesteś. Łączy nas ten sam Bóg, Biblia, tradycja Apostolska i tradycja Starożytna - wszystko wspólne, więc.... :ymhug:
Ostatnio zmieniony 2018-07-08, 22:51 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

trizowiec

Re: Katolicy w cerkwi.

Post autor: trizowiec » 2018-11-05, 09:28

trizowiec Mój syn w najbliższym czasie chce zawrzeć ślub sakramentalny z Rosjanką - prawosławną. Jest ona rozwódką po ślubie cywilnym, i ma dziecko - 3 - letnią córeczkę, ochrzczoną w cerkwi. Obie rodziny są religijne i mocno trzymają się zasad "swojego" wyznania. Rodzi to masę problemów, począwszy od samego ślubu: w jakiej formie, aby nie odbyło się to "ze szkodą" dla żadnej ze stron. Mają mieszkać w Moskwie, dość blisko cerkwi, ale daleko ( ok. 20 km) od kościoła katolickiego. Syn zasadniczo chce pozostaw przy swoim wyznaniu, dziecko wspólne - jego zdaniem powinno być ochrzczone po katolicku, ale zaleca się, żeby dzieci były jednego wyznania. Nie chcę się tu zbyt szeroko rozpisywać, ale denerwujące jest to, że starsi panowie w 1054 roku nie potrafili się dogadać i mój syn ( i tysiące innych osób) ma z tego powodu problem. Napisałem list do papieża Franciszka i patriarchy Cyryla z prośbą o radę i stanowisko w tej sprawie, lub wskazanie źródeł gdzie mógłbym znaleźć jakąś konkretną poradę. Znam prace doktorską (link do niej: http://bc.upjp2.edu.pl/Content/3240/Gor ... likami.pdf) ale konkretnych porad tam nie znalazłem. Co robić?

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14811
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4117 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Katolicy w cerkwi.

Post autor: Dezerter » 2018-11-05, 22:20

Dogadać się, ale młodzi a nie rodzice! To oni ze sobą będą musieli się dogadywać.
Tak wiele się nie różnimy - moim zdaniem i u nas i u nich jest duża szansa na zbawienie, więc nie ma za bardzo o co kruszyć kopii. fajnie, że napisałeś do przywódców- zaimponowałeś mi- takich potrzebujemy na forum, a ja proponuję by to rodzina twojego syna dokonała połączenia i dogadania, ustalenia tego co wspólne - to naprawdę ogromna większość. W szczegółach w których się różnią niech porozmawiają i wybiorą te , które są najbliższe im jako rodzicom.
Miłość przezwycięży wszystko.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Katolicy w cerkwi.

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-11-06, 14:17

To jednak nie jest taki proste. Tak czy owak potrzeba będzie zgody biskupa, a postawione warunki (np. wyrażenie zgody na wychowanie dzieci w okreslonym wyznaniu) mogą okazać się sprzeczne.
Obawiam się, że przyczyny jednak sa poważniejsze niż "niedogadanie się panow w 1054 roku" jednak droge jaką obrałeś nalezy pochwalić.

Quinque
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 669
Rejestracja: 29 gru 2017
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 49 times

Re: Katolicy w cerkwi.

Post autor: Quinque » 2019-01-05, 14:07

Owszem, schizma w 1054 roku to wynik setek lat zaniedbań po obu stronach a nie "niedogadanie się". Tak btw, 1054 rok to data umowna

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Katolicy w cerkwi.

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-01-05, 14:11

Myślę, że trochę masz racji, a trochę upraszczasz.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Katolicy w cerkwi.

Post autor: Andej » 2019-01-05, 14:55

trizowiec pisze: 2018-11-05, 09:28 ... Jest ona rozwódką po ślubie cywilnym, i ma dziecko - 3 - letnią córeczkę, ochrzczoną w cerkwi. Obie rodziny są religijne i mocno trzymają się zasad "swojego" wyznania. ...
To sprzeczność. Gdyby była głęboko wierząca, to wzięłaby ślub. Skoro nie przystąpiła do sakramentu, to znaczy, że nie jest wierząca.
Chyba, że w prawosławiu nie obowiązuje ślub, a ograniczenie się do cywilnej rejestracji (zwanej prawek kaduka "ślubem" cywilnym) jest zgodne z zasadami tego wyznania.
Jeśli poprzednio "ślub" cywilny był zgodny z zasadami wyznania, to zapewne tak jest w dalszym ciągu. Może lepiej przyjąć, że "ślub" cywilny jest także zgodny z zasadami katolicyzmu? Wiele osób tak uważa.
Czy młodzi zdają sobie sprawę z NIEROZERWALNOŚCI?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14811
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4117 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Katolicy w cerkwi.

Post autor: Dezerter » 2019-01-05, 19:28

Mam postanowienie na ten rok !- udać się do cerkwi, najlepiej na Eucharystię - Boska liturgię:
Eucharystia, jak ją rozumieją? Nazywana jest w prawosławiu Boską Liturgią. Prawosławna teologia Eucharystii podkreśla ścisły związek Eucharystii z tajemnicą Kościoła. Boska Liturgia jest centrum życia Kościoła. Jest najważniejszym sakramentem, którego nie można stawiać na tej samej linii, co inne. Jest „matką wszystkich sakramentów”, „tajemnicą tajemnic”. Prawosławni uważają, że nie należy dociekać, w jaki sposób dokonuje się przemiana eucharystyczna. Pozostaje to tajemnicą wiary, cudem dokonanym mocą Ducha Świętego. Boska Liturgia jest zapowiedzią, przedsmakiem przyjścia Jezusa na końcu czasów i ostatecznej przemiany człowieka i całego świata (wymiar kosmiczny Eucharystii). Prawosławie zna kilka sposobów celebracji Eucharystii według schematu uświęconego przez Tradycję. Najczęściej używana jest tzw. Liturgia św. Jana Chryzostoma.

* Katolicy w cerkwi. Kościół katolicki akcentuje ścisłą łączność w dziedzinie wiary z Kościołem prawosławnym. Kościoły wschodnie posiadają prawdziwe sakramenty kapłaństwa i Eucharystii. Dlatego katolik, który nie ma możliwości dotrzeć do własnego szafarza, może przyjąć Eucharystię (także sakrament pokuty i namaszczenia chorych) w Kościele prawosławnym. Ta możliwość jest jednak teoretyczna, ponieważ dla prawosławnych przyjęcie Komunii w cerkwi oznacza przejście na prawosławie. Z tego względu katolik nie powinien przystępować do Komunii św. w Kościele prawosławnym, bo może to przyczynić się do powstania niepotrzebnych nieporozumień i napięć.

* Prawosławni u katolików.
Kapłan katolicki może udzielić Komunii świętej prawosławnym, gdy sami o to proszą i są odpowiednio przygotowani. Sprawa nie jest jednak taka prosta. Prawosławny przystępujący do Komunii św. w świątyni katolickiej w oczach prawosławnych przechodzi na katolicyzm. Dlatego też nie powinno się namawiać prawosławnych chrześcijan do przyjmowania Komunii św. w Kościele katolickim.

* Co z unitami? Niektóre Kościoły wschodnie pozostają w łączności z Rzymem. Są to tzw. kościoły unickie (np. greckokatolicki). Katolik może w pełny sposób uczestniczyć w liturgii tych Kościołów i vice versa.
Eucharystia w Kościołach wschodnich
https://www.gosc.pl/doc/793338.Eucharys ... wschodnich
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Quinque
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 669
Rejestracja: 29 gru 2017
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 49 times

Re: Katolicy w cerkwi.

Post autor: Quinque » 2019-01-06, 21:15

No ja bym uważał. Przyjęcie komunii w prawosławiu oznacza że Cerkwie uzna Cię za prawosławnego

ODPOWIEDZ