Katolicyzm i prawosławie - różnice i podobieństwa.

Rozmowy na temat siostrzanego Kościoła, który się oddzielił od powszechnego w XI wieku.
Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1705
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 552 times
Been thanked: 419 times

Katolicyzm i prawosławie - różnice i podobieństwa.

Post autor: Viridiana » 2019-01-16, 12:28

Zakładam ten wątek, żeby zachęcić do dyskusji na temat doktryn Kościoła Katolickiego oraz Kościoła Prawosławnego. ;)
Myślę, że każdy na forum zna jakieś różnice pomiędzy jednym, a drugim, ale warto tę wiedzę rozwinąć. I przy okazji też podyskutować, czyje stanowisko w danej kwestii jest słuszne.
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

Quinque
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 669
Rejestracja: 29 gru 2017
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 49 times

Re: Katolicyzm i prawosławie - różnice i podobieństwa.

Post autor: Quinque » 2019-01-16, 14:09

Generalnie to prawosławni mają inną eklezjologię(nie ma scentralizowanej władzy. A każdy patriarcha jest równy) inne pojmowanie grzechu pierworodnego i jego konsekwencji, trochę inne rozumienie eucharystii. Myślę że to najważniejsze różnice

https://forum.wiara.pl/viewtopic.php?f= ... &start=540
Ostatnio zmieniony 2019-01-16, 14:12 przez Quinque, łącznie zmieniany 1 raz.

robbo1

Re: Katolicyzm i prawosławie - różnice i podobieństwa.

Post autor: robbo1 » 2019-03-10, 14:13

Istnieje wymowna publikacja,nawet nie wielce polemizująca,ale opisowa :
"Porównanie wyznań
rzymskokatolickiego
prawosławnego
ewangelicko-augsburskiego
ewangelicko-reformowalnego"
praca zbiorowa
WYDAWNICTWO JEDNOTA
Tam jest wiele o istotnych podobieństwach,oraz o różnicach,i z czego one wynikają.

Do istotnych różnic należą te,że prawosławie nie uznaje dogmatu o niepokalanym poczęciu i wniebowzięciu...
Odrzuca doktrynę o czyśćcu.
Nie uznają prymatu papieża.
Duchownych nie obowiązuje celibat.
Jest zdecydowanie bardziej mistyczne.
Jest w nim mowa o "przebóstwieniu człowieka".
Komunii udziela się pod dwiema postaciami,chrzest odbywa się przez potrójne zanurzenie.
I kilka innych.
Ostatnio zmieniony 2019-03-10, 14:35 przez robbo1, łącznie zmieniany 1 raz.

konik

Re: Katolicyzm i prawosławie - różnice i podobieństwa.

Post autor: konik » 2019-03-10, 20:43

Nie polecam tej pozycji, a nawet odradzam- bardzo nierzetelna i tendencyjnie naswietlajaca artykuly wiary poszczegolnych wyznan ... z naciskiem na wywyzszenie opcji, z ktorej sie wywodza Jednota.

- dogmatow nie uznaje, gdyz droge dogmatyczna zastosowal Kosciol Rzymski. Za to sa odniesienia o Maryi Niepokalanej do wyznawania w piesniach oraz o zasnieciu z cialem Maryi i pojsciu Jej Uduchowionego Ciala do nieba ... Cerkwie poza tym sa autonomoczne i miedzy prawoslawiem zachodnim a wschodnim roznych patriarchatow rowniez zachodza roznice.

- nie odrzuca samej idei czysca, ale przedstawia to w idei "mytarstw"

- prymat papieza jest uznawany na zasadach ogolnych: jako honorowy, albo jako rowny, albo odrzucony i w to miejsce postawiony jest patriarcha dla okreslonej cerkwi, a w Kosciele Etiopskim np. jest to rowniez papiez - brat dla papieza Rzymu

-celibat: w niektorych cerkwiach obowiazuje od najnizszych swiecen, w innych duchowni moga sie zenic ( ale jako wdowcy musza pozostac bezzenni ) i jesli przyjmuja biskupstwo ( patriarchat ) wowczas zony ida do klasztoru ( monastyru ), a jesli ktos nie pojal do tego momentu zony, to ma od tej pory obowiazek celibatu. Sa cerkwie funkcjonujace podobnie jak protestanckie zbory - w nich mozna byc zonatym na kazdym stopniu swiecen ... a wniektorych wymaga sie rozwodu :!: dla przyjecia swiecen biskupich

- na czym polega zdecydowanie mistyczne, to doprawdy nie mam pojecia. Wyraz to konkretnie ... bo jesli chodzi o ilosc spiewow to greko-katolicy sa zdecydowanie bardziej rozspiewani i w dodatku pozostaja w lacznosci z papiezem, a jesli chodzi o ilosc recytacji to rzymski katolcyzm klasztorny wydaje sie bardziej "mistyczny".

- przebostwienie czlowieka - co przez to chcesz powiedziec?

- komunia odbywa sie raz w roku ( swieta Wielkiejnocy) , albo raz w miesiacu , albo jeszcze inaczej. Niektore cerkwie przyjmuja pod jedna postacia ( i nie sa to cerkwie katolickie ). Jest chleb i wino albo oplatek i wino ... albo udzielany po nabozenstwie chleb dla wszystkich wychodzacych.

- chrzest odbywa sie przez zanurzenie ... w imie Ojca pierwszy raz ... i Syna drugi raz ... i Ducha Swietego trzeci raz. Stosuje sie rowniez polanie glowy dziecka, albo pokropienie kropidlem Chrzcielnym. O ile sam sie dowiedzialem z praktyki, nie ma tu jakichs doktrynalnych ustalen, sa raczej zwyczajowe.

Na zakonczenie - od jakiegos czasu jestem bezposrednio w stycznosci z prawoslawiem i tyle moge powiedziec, co udalo mi sie ustalic i zaobserwowac. Roznic z katolicyzmem jest tak zdecydowanie malo, ze w praktyce nie odgrywaja wiekszej roli. Sprowadzaja sie raczej do roznic obrzedowo-zwyczajowych. Roznice doktrynalne nie sa wagi dogmatycznej. Moze jedynie poglad o apokatastazie, ktory katolicy uznaja jako herezje ( zreszta ogol protestantow rowniez ).
Nie sile sie na to, aby postawic sie tu w roli wielkiego znawcy. To sa moje osobiste i bezposrednie obserwacje. Tym niemniej moge powiedziec, ze owe "Roznice wyznan" sa bardzo nierzetelnie opracowane.
Ostatnio zmieniony 2019-03-10, 20:45 przez konik, łącznie zmieniany 1 raz.

robbo1

Re: Katolicyzm i prawosławie - różnice i podobieństwa.

Post autor: robbo1 » 2019-03-11, 11:18

No to w zasadzie potwierdziłeś pewne rzeczy o których wspomniałem,i poza strachem przed tym co tam jest napisane,nie wykazujesz jej nierzetelności,tylko piszesz,że tak jest,że ona jest nierzetelną publikacją.
Niech inni przeczytają,zanim wydadzą na nią wyrok,jak to uczyniłeś ,teraz ty.
A tak naprawdę nie tyle wyrok,tylko ocenę.
Ja nie wydam na nią wyroku skazującego.
Osobiście polecam,a poznanie różnic,jak i porównanie argumentów przytaczanych poprzez poszczególne strony,[wyznania]nie jest niczym złym.
Przecież nawet winny,ma prawo do obrony ,czy obrońcy.
I nie tak powinno się traktować inne poglądy,szczególnie wszyscy,którzy biorą udział w ruchu ekumenizmu.
Tak czynicie.
To tylko moje zdanie.
Z tej przyczyny z upodobaniem czytam takie publikacje,jak:
"Jaka jest różnica" Fritz Ridenour.
W tej odrzuca ,obnaża katolicyzm ,jak i nasze wyznanie.
Niemniej pozwala poznać różnice pomiędzy poszczególnymi denominacjami.
Podobnie czyni Josh McDowell w ks."Oszukani"
Ostatnio zmieniony 2019-03-11, 11:19 przez robbo1, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1705
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 552 times
Been thanked: 419 times

Re: Katolicyzm i prawosławie - różnice i podobieństwa.

Post autor: Viridiana » 2019-03-11, 11:53

Błagam, robbo1, nie obraź się, ale te błędy ortograficzne...
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

robbo1

Re: Katolicyzm i prawosławie - różnice i podobieństwa.

Post autor: robbo1 » 2019-03-11, 17:23

Viridiana pisze: 2019-03-11, 11:53 Błagam, robbo1, nie obraź się, ale te błędy ortograficzne...
Jakie błędy?
ortograficzne?
gdzie?
i czy na pewno ortograficzne?
I co chcesz przez to osiągnąć -uznanie?
Po co pytasz ,jak nic nie piszesz w temacie,pod tematem.Nawet nie podziękowałeś za podanie książki,która pomoże ci poznać różnice.
Ostatnio zmieniony 2019-03-11, 17:25 przez robbo1, łącznie zmieniany 1 raz.

konik

Re: Katolicyzm i prawosławie - różnice i podobieństwa.

Post autor: konik » 2019-03-11, 17:47

Robbo - odpowiedz na moje pytania.

ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: Katolicyzm i prawosławie - różnice i podobieństwa.

Post autor: ToTylkoJa » 2019-03-11, 19:22

Ortograficzne to niespecjalnie. Viridiana mówiła o błędach interpunkcyjnych, stylistycznych i składniowych, które wręcz kolą w oczy.
Jako grammarnazi chcę osiągnąć tym polszczyznę na akceptowalnym poziomie-tak odpowiadając na pytanie nie zadane mnie.

konik

Re: Katolicyzm i prawosławie - różnice i podobieństwa.

Post autor: konik » 2019-03-11, 22:28

Ale moja ty purastko-humanistko. Zasmiecilas watek ...
Robbo - odpowiedz na moje zapytania.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2558 times
Been thanked: 4563 times
Kontakt:

Re: Katolicyzm i prawosławie - różnice i podobieństwa.

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-03-12, 11:37

robbo1 pisze: 2019-03-11, 11:18 No to w zasadzie potwierdziłeś pewne rzeczy o których wspomniałem,i poza strachem przed tym co tam jest napisane,nie wykazujesz jej nierzetelności,tylko piszesz,że tak jest,że ona jest nierzetelną publikacją.
To nieuczciwa recenzja tego co (słusznie) napisał Konik. Co więcej niemerytoryczna - On, w przeciwieństwie do Ciebie, odniósł się merytorycznie do tej publikacji.
Niech inni przeczytają,zanim wydadzą na nią wyrok,jak to uczyniłeś ,teraz ty.
A niby po co maja czytać cudzą propagandę?
Mamy do czytania dość rzeczy z czystego źródła, po co pić z zabrudzonego?
Owszem, tacy jak ja czytają - bo interesuje mnie teologia porównawcza. Ale generalnie takie czytanie przynosi więcej szkody niż pożytku (efekt "tortu z psiego łoju").
Już Ojcowie Kościoła przestrzegali przed czytaniem jak popadnie.


natomiast Konik ma sporo racji, że Prawosławie (z wyjątkiem różnych bojowników nastawionych anty i piszacych takie teksty, o jakim rozmawiamy) jest niemal identyczne z katolicyzmem jesli idzie o samą naukę. Co więcej, ich np. teologia małżeństwa jest zachwycająca.
Jesli idzie o "przebóstwienie" to pojęcie jest stosowane także w teologii katolickiej - pochodzi z dziedzictwa patrystycznego, choć my zwykle używamy innej terminologii (przykład: https://opoka.org.pl/biblioteka/T/TD/sz ... -2015.html ).

robbo1

Re: Katolicyzm i prawosławie - różnice i podobieństwa.

Post autor: robbo1 » 2019-03-17, 10:12

W przypadku katolicyzmu i prawosławia nie ma istotnych różnic,poza kilkoma przeze mnie wymienionymi.
A publikacja wykazująca różnice i pisana z różnych punktów widzenia,nie jest sama w sobie zła,oraz pozwala poznać uzasadnienia każdej ze stron.
Przy czym ja nie dostrzegam w niej wielkiej formy polemiki.
Więcej jej jest w ks.takich jak "Oszukani" itp.
Pytanie dotyczyło różnic,a książka o której wspomniałem właśnie o tym jest.

Biserica Dumnezeu

Re: Katolicyzm i prawosławie - różnice i podobieństwa.

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2019-04-26, 19:18

A to zle czy dobrze, ze miedzy prawoslawiem a katolicyzmem nie ma w zasadzie roznic teologicznych?

Magnolia

Re: Katolicyzm i prawosławie - różnice i podobieństwa.

Post autor: Magnolia » 2019-04-26, 19:39

Są różnice, inaczej nie byłoby dwóch wyznań.
https://www.cerkiew.pl/zapytaj/?p=360

A czy to dobrze, czy żle?
Źle, bo Kościół jest podzielony.

Biserica Dumnezeu

Re: Katolicyzm i prawosławie - różnice i podobieństwa.

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2019-04-26, 20:03

Roznice nie bazuja na roznicach doktrynalnych, ale na systemowych ( polityka ). I dlatego prawoslawie jest rozdzielone z katolicyzmem.
Ale nie cale - czesc prawoslawia powrocilo do uni z katolicyzmem, pozostajac przy swej doktrynie.
Naleza do nich unici, greko-katolicy, wiele kosciolow wschodnich przedchalcedonskich, niektore autonomiczne cerkwie staroobrzedowe itd.

ODPOWIEDZ