Katolicyzm i prawosławie - różnice i podobieństwa.

Rozmowy na temat siostrzanego Kościoła, który się oddzielił od powszechnego w XI wieku.
Awatar użytkownika
Biserica Dumnezeu
Gaduła
Gaduła
Wysłał podziękowań: 203 razy
Otrzymał podziękowań: 73 razy

Re: Katolicyzm i prawosławie - różnice i podobieństwa.

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2019-05-07, 20:46

Jesli ten poglad byl gloszony na poczatku dziejow Kosciola to zgoda. Ale czas mija, pojawiaja sie rozlamy -i poszerza sie zakres znaczeniowy. Zreszta - Kosciol teraz jest Nowym Izraelem, dlatego te "owczarnie" spoza Kosciola to tacy "nie-zydzi".
Hmmm ... przy terazniejszym papiezu to i kosmici i nawet obcy osmy pasazer ... spoza galaktyki i spoza czarnej dziury. Mnie juz nic nie dziwi.

Awatar użytkownika
Viridiana
Gaduła
Gaduła
Wyznanie: Katolicyzm
Wysłał podziękowań: 259 razy
Otrzymał podziękowań: 152 razy

Post autor: Viridiana » 2019-05-07, 22:24

Wybaczcie, że dorzucę swoją nic nie wnoszącą uwagę: czekam na wątek pt. "Czy kosmici będą zbawieni?" ;)

Omnia vincit Amor et nos cedamus Amori (Wergiliusz, Eklogi)

Awatar użytkownika
Biserica Dumnezeu
Gaduła
Gaduła
Wysłał podziękowań: 203 razy
Otrzymał podziękowań: 73 razy

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2019-05-07, 22:40

Beda. jest tylko jeden Bog, nawet jesli stworzyl nieskonczona ilosc nieskonczonych wszechswiatow.

Ps: ziemianie dla kosmitow sa - kosmitami.

Awatar użytkownika
Dominik
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Wysłał podziękowań: 86 razy
Otrzymał podziękowań: 171 razy

Post autor: Dominik » 2019-05-10, 13:30

Viridiana pisze:
2019-05-07, 22:24
Wybaczcie, że dorzucę swoją nic nie wnoszącą uwagę: czekam na wątek pt. "Czy kosmici będą zbawieni?" ;)
Załóż temat, może oboje się czegoś nowego dowiemy :)

Chcesz mnie wesprzeć? Jeśli tak to kliknij TUTAJ

Awatar użytkownika
Jaśmina
Początkujący
Początkujący
Otrzymał podziękowań: 7 razy

Post autor: Jaśmina » 2019-06-29, 20:21

Pod względem róznic doktrynalnych i liturgicznych (kult, sakramenty). Maryja jest pieknie tam czczona , co bardzo mi się podoba. Według teologii Cerkwi Prawosławnej Maria Panna jest Theotokos‑Bogurodzicą Matką Boga. Tą która prawdziwie zrodziła w ciele Boski Logos, Syna Bożego. Ojcowie Cer­kwi zgodnie z tradycją apostolską nakazywali wielbić Matkę Bożą jako Bogarodzicę, byli to np. Atanazy Wielki, Grzegorz Teolog, Jan Złotousty, Bazyli Wielki, Efrem Syryjczyk, który powiedział „Kto zaprzecza, że Maria urodziła Boga, ten nie ujrzy chwały Jego Bóstwa". zgodnie z tradycją prawosławną Maryja najpierw umarła (zasnęła), a następnie została wskrzeszona i wzięta do nieba.
Piękna jest Ikonografia , ponieważ w prawosławiu bardzo ważne miejsce zajmuje kult obrazów sakralnych (ikon). Przedstawiają one zazwyczaj sceny biblijne, postacie świętych oraz wydarzenia ich życia.
Podsawa to Znak Krzyża -w prawosławiu wykonuje się przy odpowiednim ustawieniu palców (tj. przy złączeniu kciuka, palca wskazującego i środkowego); od prawego do lewego ramienia (w katolicyzmie palców nie trzeba łączyć, dłoń jest wyprostowana, a znak krzyża wykonuje się od strony lewej do prawej). Można by wiele pisać. Moi dziadkowie byli wyznania prawosławnego dlatego bardzo się w prawosławie zagłębiłam i czasem bywam w cerkwiach powoli poznając Cerkwię od środka .
Ostatnio zmieniony 2019-06-29, 20:22 przez Jaśmina, łącznie zmieniany 2 razy.

Rz 7, 21: ''A zatem stwierdzam w sobie to prawo, że gdy chcę czynić dobro, narzuca mi się zło''.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Wysłał podziękowań: 365 razy
Otrzymał podziękowań: 817 razy

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-06-29, 22:47

Jaśmina pisze:
2019-06-29, 20:21
Pod względem róznic doktrynalnych i liturgicznych (kult, sakramenty). Maryja jest pieknie tam czczona , co bardzo mi się podoba. Według teologii Cerkwi Prawosławnej Maria Panna jest Theotokos‑Bogurodzicą Matką Boga. Tą która prawdziwie zrodziła w ciele Boski Logos, Syna Bożego. Ojcowie Cer­kwi zgodnie z tradycją apostolską nakazywali wielbić Matkę Bożą jako Bogarodzicę, byli to np. Atanazy Wielki, Grzegorz Teolog, Jan Złotousty, Bazyli Wielki, Efrem Syryjczyk, który powiedział „Kto zaprzecza, że Maria urodziła Boga, ten nie ujrzy chwały Jego Bóstwa". zgodnie z tradycją prawosławną Maryja najpierw umarła (zasnęła), a następnie została wskrzeszona i wzięta do nieba.
Tu nie ma różnic

Zapraszamy na bloga Pani Zofii https://zchrystusem.pl/wedruj
ODPOWIEDZ