Przejście na prawosławie

Rozmowy na temat siostrzanego Kościoła, który się oddzielił od powszechnego w XI wieku.
Awatar użytkownika
sądzony
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Wyznanie: Chrześcijanin
Wysłał podziękowań: 154 razy
Otrzymał podziękowań: 243 razy

Re: Przejście na prawosławie

Post autor: sądzony » 2020-08-19, 10:01

exe pisze:
2020-08-19, 08:33
Racja to inaczej uzasadnienie, stąd jeśli nie dba się o dorzeczność uzasadnień, rozpoczyna się proces odrywania od rzeczywistości.
Racja/uzasadnianie/racjonalizacja - to (jak pewnie wiesz) jeden z psychologicznych, ucieczkowych mechanizmów obronnych,
związanych z lękiem przed prawdą. A moim zdaniem nawet przed faktem, że poznać Jej (Prawdy) nie jesteśmy w stanie.
Lubię odrywać się od rzeczywistości, potrafię spojrzeć na nią z ciekawszej, szerszej perspektywy.
Trzymając się "racji" nie udało mi się "udorzecznić" ani siebie, ani istnienia, ani Miłości, ani Boga.
exe pisze:
2020-08-19, 08:33
Należy więc w imię umilowania prawdy rezygnować z siebie.
Zgadzam się.
A nawet więcej. Twoje stwierdzenie lśni prawdą.

Dodano po 1 minucie 35 sekundach:
Andej pisze:
2020-08-19, 09:59
(...) Szczególnie, gdy czynią to w sposób zrozumiały dla maluczkich, jak ja.(...)
Cóż za skromność
:)

„Mam także inne owce, które nie są z tej owczarni.” Jn 10.16.

Awatar użytkownika
exe
Bywalec
Bywalec
Wyznanie: Katolicyzm
Wysłał podziękowań: 25 razy
Otrzymał podziękowań: 56 razy

Post autor: exe » 2020-08-19, 10:35

Nie należy Bracie wprowadzać psychologizmu w miejsce filozofii - dziedziny wiedzy poszukującej czynników uniesprzeczniających dla racji.
Psychologizm był szeroko stosowany przez jego prekursora Wilhelma Ockhama i doprowadził społeczeństwo Boże w ślepą ulicę. Brak dorzeczności zawsze prowadzi albo do idealizmu, albo do ateizmu.
Pobożność nie moze być podstawioną w miejsce prawdy, gdyz mają inną naturę.
Oderwanie od rzeczywistości nie stanowi szerszej perspektywy lecz brak perspektywy.

Dorzeczność dotyczy sądów orzecznikowych. Prawda jest następstwem istnienia, a istnienie nadaje zawsze realność bytową, która jest źródłem i warunkiem poznawalności. To co mówisz o niepoznawalności prawdy, to powtarzanie poglądów krytków arystotelizmu i tomizmu - krytyków budujących swój gliniany gmach na platonizmie, oderwanym od rzeczywistości, stad twoje ulubienie odrywania się od niej ktore jednak prowadzi do absurdu.

Stąd też brak dorzeczności skazuje na brnięcie w niebyt, będący oderwaniem od rzeczywistości.

Z Bożym pozdrowieniem,
exe
+++
Ostatnio zmieniony 2020-08-19, 10:44 przez exe, łącznie zmieniany 4 razy.

Mdr 7, 15:
"Oby mi Bóg dał słowo odpowiednie do myśli i myślenie godne tego, co mi dano! On jest bowiem i przewodnikiem Mądrości, i tym, który mędrcom nadaje kierunek."

Awatar użytkownika
sądzony
Elitarny komentator
Elitarny komentator

Post autor: sądzony » 2020-08-19, 19:25

exe pisze:
2020-08-19, 10:35
Nie należy Bracie wprowadzać psychologizmu w miejsce filozofii (...)
Wybacz, ale filozofia nie pomaga.
Przynajmniej mi.
Ale każda droga jest właściwa o ile prowadzi do celu będą nim zarazem.
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
exe
Bywalec
Bywalec

Post autor: exe » 2020-08-19, 20:25

sądzony pisze:
2020-08-19, 19:25
exe pisze:
2020-08-19, 10:35
Nie należy Bracie wprowadzać psychologizmu w miejsce filozofii (...)
Wybacz, ale filozofia nie pomaga.
Przynajmniej mi.
Ale każda droga jest właściwa o ile prowadzi do celu będą nim zarazem.
Pozdrawiam
Nie ma problemu Bracie. Rozumiem to.
Cóż mogę rzec, jesli nie to, że tylko filozofia jest w stanie zdiagnozować problemy poznawcze ktore mogę tu wyłuszczyć:

1. Logicyzm,
2. Teologizm,
3. Psychologizm,
4. Mentalizm.

Niestety, jak uczy historia filozofii, wszystkie te nieprawidłowości w obieraniu niedozwolonych przedmiotów poznania przez poszczególne dziedziny poznawcze ,kończą się w przepaści doktrynalnej.
Co ciekawe, Ci którzy są autorami systemów myślowych wykazujących mniejsze lub większe odstępstwa od dorzeczności, albo nazywają siebie filozofami, albo też wzdrygają się na samą myśl o filozofii i mowua wtedy, ze nic z nią wspolnego nie mają, jednocześnie wymyślając schematy doktrynalne, w których gąszcz może zajrzeć jedynie filozofia.

Jesteś pełen zamiłowania do poszukiwania prawdy, lecz to okazuje się zbyt mało w obliczu pułapek, jakie kryją się po drodze. Syreny czekają na nieostrożnych żeglarzy, wabiąc ich śpiewem....

Na tym forum, ale i w innych miejscach sieci , dominuje albo teologizm, gdzie pobożnością chce się zastąpić prawdę, albo mentalizm, które sprowadziły na Kościół falę deistyczno-ateistyczną w czasach obecnych a ktorego ślady spotykam raz po raz w tematach takich, jak o MK.

Z Bożym pozdrowieniem,
exe
+++
Ostatnio zmieniony 2020-08-19, 20:30 przez exe, łącznie zmieniany 3 razy.

Mdr 7, 15:
"Oby mi Bóg dał słowo odpowiednie do myśli i myślenie godne tego, co mi dano! On jest bowiem i przewodnikiem Mądrości, i tym, który mędrcom nadaje kierunek."

Awatar użytkownika
sądzony
Elitarny komentator
Elitarny komentator

Post autor: sądzony » 2020-08-19, 21:47

exe pisze:
2020-08-19, 20:25
(...) jesteś pełen zamiłowania do poszukiwania prawdy, lecz to okazuje się zbyt mało w obliczu pułapek, jakie kryją się po drodze. Syreny czekają na nieostrożnych żeglarzy, wabiąc ich śpiewem....
(...)
Raczej byłem.
Dziś w Nią wierzę.
Jest nią Miłość.

Uczę się, wpadam w pułapki, grzeszę, jestem (a przynajmniej tak mi się wydaje) gotowy na wiele, upadam i się nawracam.

Umysł, logika, racjonalizm, nauka, filozofia, psychologia, nic o czym można mówić nie odpowiada.
A jednak słyszę.

Oby nie złego.

Awatar użytkownika
exe
Bywalec
Bywalec

Post autor: exe » 2020-08-20, 08:44

sądzony pisze:
2020-08-19, 21:47
exe pisze:
2020-08-19, 20:25
(...) jesteś pełen zamiłowania do poszukiwania prawdy, lecz to okazuje się zbyt mało w obliczu pułapek, jakie kryją się po drodze. Syreny czekają na nieostrożnych żeglarzy, wabiąc ich śpiewem....
(...)
A jednak słyszę.

Oby nie złego.
Narzędziem pomocnym jest tu właśnie filozofia, która kształtuje wrażliwość intelektualną oraz ostrzega przed błędami przodków.
Miłość - w rzeczy samej - jest bazą rzeczywistości, jednakże tym się różnimy od Boga, że miłość, istnienie i poznanie - nie są u ludzi tym samym. Stąd też, łatwo zbłądzić i oddać sie fałszywemu aniolowi światłości.

Ty mówisz o prymacie miłości i masz tu rację z którą nie da się dyskutować, ale trzeba powiedzieć, że o ile milość ma pochodzenie wolitywne, o tyle naturę ma intelektualną. Widać to w różnicy pomiędzy żyjącymi docześnie, a zbawionymi. Zbawieni doskonale kontemplują Prawdę, która jest Miłością, bo kontemplacja to proste oglądanie prawdy, zaś miłość prowadzi do niej w życiu doczesnym.

Odzieranie miłości z prawdy jest błędem, choć zdarzają się wypadki dopustu Bożego w tej kwestii skoro w Bogu wszystko jest realnie tym samym. W Bogu jednakże, nie zaś u ludzi, stąd należy wystrzegać się prób przypisywania sobie anielskiego sposobu poznawania rzeczywistości.

Z Bożym pozdrowieniem
exe
+++
Ostatnio zmieniony 2020-08-20, 08:48 przez exe, łącznie zmieniany 2 razy.

Mdr 7, 15:

Awatar użytkownika
Andej
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Otrzymał podziękowań: 1276 razy

Post autor: Andej » 2020-08-20, 09:04

exe pisze:
2020-08-20, 08:44
Widać to w różnicy pomiędzy żyjącymi docześnie, a zbawionymi. Zbawieni doskonale kontemplują Prawdę, która jest Miłością, bo kontemplacja to proste oglądanie prawdy, zaś miłość prowadzi do niej w życiu doczesnym.
Stwierdzenie raczej życzeniowe. Brak potwierdzenia empirycznego. Ale ja prosty człek, nie ogarniam pełni wywodów.

Natomiast, jeśli o miłość idzie, to w źródłach różnorakich raczej czytuję, iż to jest emocjonalno-wolicjonalne. Choć po długich dyskusjach na tymże forum, uznałem, iż to drugi człon ma zasadnicze znaczenie, a pierwszy bywa jeno bonusem.

Wszystko ci piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
exe
Bywalec
Bywalec

Post autor: exe » 2020-08-20, 10:04

Andej pisze:
2020-08-20, 09:04
exe pisze:
2020-08-20, 08:44
Widać to w różnicy pomiędzy żyjącymi docześnie, a zbawionymi. Zbawieni doskonale kontemplują Prawdę, która jest Miłością, bo kontemplacja to proste oglądanie prawdy, zaś miłość prowadzi do niej w życiu doczesnym.
Stwierdzenie raczej życzeniowe. Brak potwierdzenia empirycznego. Ale ja prosty człek, nie ogarniam pełni wywodów.

Natomiast, jeśli o miłość idzie, to w źródłach różnorakich raczej czytuję, iż to jest emocjonalno-wolicjonalne. Choć po długich dyskusjach na tymże forum, uznałem, iż to drugi człon ma zasadnicze znaczenie, a pierwszy bywa jeno bonusem.
Empiria nie ma tu zastosowania, bo sfery duchowości nie opisuje się jednoznacznie, lecz analogicznie.
Co do kwestii miłości, to opisałem to wyżej. Wyjaśnię od kuchni: zbawieni mają wolę utwierdzoną, stąd wola, jako wola , nie stanowi prymatu w genezie pożądania, ponieważ cel - Bóg - został osiągnięty, stąd kontemplacja Prawdy nie tylko trwa nadal ale jest już doskonałą.

Dla uściślenia:
1. jest to jedna z władz duszy voluntas instrumentum {dusza decyduje po prostu},
2. jest to dyspozycja tej władzy voluntas affectio {dusza ma skłonność do działania},
3. jest to chcenie użyteczne voluntas usus {dusza wykonuje pracę, tzn. wykonanie "chcenie"}.
Dlaczego ten podział jest taki istotny:?:

Oto jest tak, że voluntas instrumentum posiada każdy byt ludzki: potępiony, zbawiony, w czyśćcu, pielgrzymujący - bez wzgledu na to, czy jej używa, czy tez nie używa.
Sprawa voluntas usus również jest oczywista, bo wybory nasze są związane z "chceniem".

Natomiast sprawą decydującą jest voluntas affectio , która posiada 2 skłonności:

A. commodum (to, co pożyteczne),
B. rectum (to, co sprawiedliwe).

Oto więc commodum to element nierozerwalnie związany z wolą ludzkiej duszy. Ten element jest nieutracalny. Sprawą decydującą w tym szkicu pobieżnym jest to, że rectum - pragnienie sprawiedliwości - zostało utracone na skutek upadku natury i nie może być odzyskane własnym sumptem - dlatego Bóg zesłał nam Swego Syna, Mądrość.

Myślę, że widać to, jak na dłoni dlaczego w doczesnym życiu miłość przejawia swój wolitywny blask.

Z Bożym pozdrowieniem
exe
+++
Ostatnio zmieniony 2020-08-20, 10:07 przez exe, łącznie zmieniany 2 razy.

Mdr 7, 15:

Awatar użytkownika
Tek de Cart
Gawędziarz
Gawędziarz
Wysłał podziękowań: 34 razy
Otrzymał podziękowań: 189 razy
Kontakt:

Post autor: Tek de Cart » 2020-08-20, 11:26

przypominam że temat wątku to "Przejście na prawosławie" ... :)

Nie sprzedawaj duszy diabłu, Bóg da Ci za nią więcej!

Awatar użytkownika
exe
Bywalec
Bywalec

Post autor: exe » 2020-08-20, 14:51

Tek de Cart pisze:
2020-08-20, 11:26
przypominam że temat wątku to "Przejście na prawosławie" ... :)
Oczywiście, przyznaję się, że świadomie poszedłem w offtop z powodu "sądzony" i "Andej", ale w ramach odkupienia swych win, wskazać pragnę na wcześniejszy post (bądź jeszcze wcześniejszy...), stricto tematyczny , gdzie ugryzłem temat od strony Filioque =;
Ostatnio zmieniony 2020-08-20, 14:54 przez exe, łącznie zmieniany 1 raz.

Mdr 7, 15:

ODPOWIEDZ