Katolicy w cerkwi.

Rozmowy na temat siostrzanego Kościoła, który się oddzielił od powszechnego w XI wieku.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Katolicy w cerkwi.

Post autor: Dezerter » 2017-04-02, 18:45

Kochani w dyskusji pojawiły się całkowicie niepotrzebne teksty i słowa - nie idźmy tą niechrześcijańska drogą, zapomnijmy i kontynuujmy ten ciekawy wątek.
Zastanawiam się czy nie masz problemu z równością Osób Ojca Syna i Ducha? - zajrzyj do działy Trójca - tam jest kilka ciekawych wątków na ten temat
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Marcin

Re: Katolicy w cerkwi.

Post autor: Marcin » 2017-04-03, 19:39

Chyba temat został wyczerpany ;-)

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Katolicy w cerkwi.

Post autor: Dezerter » 2017-04-03, 20:46

Marcin pisze:Chyba temat został wyczerpany ;-)
Wcale nie - dostałeś konkretne odpowiedzi i pytania ...

Ps
Jesteś praktykującym prawosławnym - masz jakąś wspólnotę, kościół, czy jesteś wolnym strzelcem?
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Marcin

Re: Katolicy w cerkwi.

Post autor: Marcin » 2017-04-04, 10:42

Dezerter pisze:
Marcin pisze:Chyba temat został wyczerpany ;-)
Wcale nie - dostałeś konkretne odpowiedzi i pytania ...
Nie zauważyłem.
Dostałem? Proszę powtórzyć.
Dezerter pisze: PS
Jesteś praktykującym prawosławnym - masz jakąś wspólnotę, kościół, czy jesteś wolnym strzelcem?
Jestem praktykujący.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Katolicy w cerkwi.

Post autor: Marek_Piotrowski » 2017-04-05, 18:46

Pytanie do Marcina - czy zatem osoby w Trójcy są równe w mocy i majestacie, czy nie?

Piotrek

Re: Katolicy w cerkwi.

Post autor: Piotrek » 2017-04-11, 08:33

Marcin, cieszę się że trafiłeś na nasze forum. Jaka jest w prawosławiu relacja Syna do Boga Ojca? Piotrek z Warszawy.

Marcin

Re: Katolicy w cerkwi.

Post autor: Marcin » 2017-04-16, 14:26

Marek_Piotrowski pisze:Pytanie do Marcina - czy zatem osoby w Trójcy są równe w mocy i majestacie, czy nie?
Osoby a raczej hipostazy Trójcy "są" jednym i tym samym Bogiem. Są współistotne, czyli dzielą jedno "istnienie". "Różnice"
między hipostazami są takie jakie nam objawiono - Ojciec jest źródłem, Syn dzieli istnienie Ojca przez przedwiecznie zrodzenie, zaś Duch dzieli istnienie Ojca przez przedwieczne pochodzenie.

Co do spekulacji na temat "równości", "mocy", "majestatu", są to scholastyczne (akademickie) pokusy. Do Boga należy przybliżać się sercem, z bojaźnią, jak małe dziecko do wspaniałego Ojca, a nie jak ciekawski i arogancki intelektualista.

Ale niech ulegnę na chwilę tej pokusie, zastrzegając, że jest to moja osobista ad hoc spekulacja i przybliżenie - współistotność oznacza jedną istotę, więc porównanie będzie dawać w wyniku "równość" czyli 1 = 1, moc i majestat należą do Boskiej jednej istoty, więc "pochodne" subsystencjalne hipostazy, mają tę samą moc i majestat bo są jednym (współistotne) z subsystencją substancjalną (źródłem istoty).

Mówiąc apofatycznie na podstawowym ontologicznym poziomie (bez przybliżeń), do Boga nie odnoszą się żadne kategorie, Bóg jest ponad rozumem bo jest Źródłem rozumu, jest nawet ponad istnieniem bo jest Źródłem istnienia, Bóg jest nawet ponad transcendencją bo On stworzył i transcendencję i immanencję, tak jak stworzył niebo i ziemię, jest ponad czasem bo On ustanowił czas w którym żyjemy, Bóg nie jest bytem bo jest Stwórcą wszystkich bytów itd ...
Ostatnio zmieniony 2017-04-16, 14:59 przez Marcin, łącznie zmieniany 2 razy.

Marcin

Re: Katolicy w cerkwi.

Post autor: Marcin » 2017-04-16, 14:31

Piotrek pisze:Marcin, cieszę się że trafiłeś na nasze forum. Jaka jest w prawosławiu relacja Syna do Boga Ojca? Piotrek z Warszawy.
Tak jak w Symbolu Wiary (w "Kredzie"), Syn jest "z Ojca narodzony przed wszystkimi wiekami. Światłością ze Światłości, Bogiem prawdziwym z Boga prawdziwego, zrodzonym, nie stworzonym, współistotnym Ojcu"

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Katolicy w cerkwi.

Post autor: Dezerter » 2017-04-18, 22:53

Marcin pisze:
Dobrze całą sytuację opisuje wikipedia - nie zgodzę sie kompletnie ze sformułowaniem, że jest to "arogancka herezja"
Z Wikipedią trzeba uważać. Wiele haseł, szczególnie kontrowersyjnych jest opanowane przez jedna tendencję. Proszę spróbować wprowadzić zmianę do angielskiego hasła o globalnym ociepleniu. Np o ciepłym okresie w średniowieczu ;)
Uważam, a w tym przypadku zastrzeżeń nie mam, opis jest prawdziwy, a twój argument jest nie w temacie

Strona protestancka

Teologia reformacyjna, silnie zorientowana na naukę Augustyna, bez zastrzeżeń przyjęła Filioque, choć dostrzegano niewłaściwy sposób jej przyjęcia.
Czyli wszyscy, którzy my śle inaczej niż jedyny słusznie myślący Marcin prawosławny są w błędzie :shock:
ciekawy argument :oops:
...
Błąd materialny, zdaniem Bartha, leży w oderwaniu kwestii pochodzenia Ducha Świętego od jego istoty jako więzi, relacji miłości wiążącej Ojca i Syna. Syn jest źródłem tej miłości w nie mniejszym stopniu, niż Ojciec. Działanie Ducha Świętego polega na włączeniu człowieka w tę wzajemną relację łączącą Ojca i Syna. Uważając Ojca za jedyne źródło Ducha, podważa się wzajemność tej relacji, a przez przeniesienie tej relacji wyłącznie w sferę ekonomii podważa się ugruntowanie jedności Trójcy, a także społeczności człowieka z Bogiem, w wiecznej istocie Boga.
No właśnie, Błogosławiony Augustyn nieźle namieszał. Zresztą protestantyzm można postrzegać jako radykalną wersję augustynizmu.
patrz jw

Czy chcesz powiedzieć, że gdy ja błagam Jezusa o Jego Ducha, gdyż Ojciec ustanowił Go pośrednikiem swojej łaski, popełniam brutalną herezję?
Nie, ale tak samo można prosić o to i Ojca. Ale po co, skoro możemy się zwracać wprost do Ducha? Jak w modlitwie zamieściłem wcześniej. Może o to chodzi, aby odciąć wiernych od bezpośredniego kontaktu z Duchem Świetym? Jeśli Chrystus jest pośrednikiem, a papież rzymski jest jego Wikarym to pewne konsekwencje mogą z tego wyniknąć.
Piszesz do człowieka z Odnowy w Duch Świętym, który z Duchem jest bardzo blisko i ma z nim bezpośredni dobry kontakt więc nie strzelaj kulą w płot i to na oślep ;-)
A może Jezus ją popełniał, mówiąc do apostołów - Weźmijcie Ducha Świętego.
A co znaczy gdy w obrządku ordynacji, biskup kładzie ręce na przyszłego kapłana?
ok argument wycofuję - jest to tylko udzielanie
A co powiesz jak ja, mając w pamięci, że Bóg jest Niepoznawalny, że o Bogu wiemy, że nic nie wiemy zgodzę się z wypowiedzią jednego z protestantów:
Duch Święty od nikogo nie pochodzi, bo jest jedynym Bogiem tak jak Ojciec i Syn, wiecznym, bez początku i końca, ten który stworzył niebo i ziemię. Jest jednością z Ojcem i Synem, ma tą samą chwałę co Ojciec i Syn.
Powiem powtarzając, że Duch Święty od Ojca pochodzi, i że zostało nam to objawione.
nie migaj się i nie zapętlaj - wykaż błąd takiego rozumowania/stwierdzenia
pozdrawiam
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Marcin

Re: Katolicy w cerkwi.

Post autor: Marcin » 2017-04-19, 23:13

Dezerter pisze:Piszesz do człowieka z Odnowy w Duch Świętym, który z Duchem jest bardzo blisko i ma z nim bezpośredni dobry kontakt więc nie strzelaj kulą w płot i to na oślep ;-)
Czy ma Pan coś wspólnego z pentekostalistami/zielonoświątkowcami?

Marcin

Re: Katolicy w cerkwi.

Post autor: Marcin » 2017-04-19, 23:18

Dezerter pisze:Czyli wszyscy, którzy my śle inaczej niż jedyny słusznie myślący Marcin prawosławny są w błędzie :shock: ciekawy argument :oops:
Nie bardzo rozumiem. Sugeruje Pan, że jestem osamotniony w swoich poglądach i dlatego jestem w błędzie?

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Katolicy w cerkwi.

Post autor: Dezerter » 2017-04-19, 23:27

Marcin pisze:
Dezerter pisze:Piszesz do człowieka z Odnowy w Duch Świętym, który z Duchem jest bardzo blisko i ma z nim bezpośredni dobry kontakt więc nie strzelaj kulą w płot i to na oślep ;-)
Czy ma Pan coś wspólnego z pentekostalistami/zielonoświątkowcami?
Nie, jestem katolikiem, chrześcijaninem, który bez Ducha Świętego nie wyobraża sobie swojej wiary, a właściwie to pamiętam tamtą wiarę, gdy nie byłem napełniony i prowadzony Duchem - smutny o obowiązek, podtrzymywany aktem woli :-( .
We współczesnym chrześcijaństwie trwa "wylanie Ducha" - myślę, że do prawosławnych odnowa duchowa również dotarła, albo dociera - proszę się rozejrzeć
Marcin pisze:
Dezerter pisze:Czyli wszyscy, którzy myślą inaczej niż jedynie słusznie myślący Marcin, prawosławny są w błędzie :shock: ciekawy argument :oops:
Nie bardzo rozumiem. Sugeruje Pan, że jestem osamotniony w swoich poglądach i dlatego jestem w błędzie?
Osamotniony jako "Marcin prawosławny", który odrzuca poglądy katolickie, protestanckie, ewangelickie .. i to nie ja uważam, że jesteś w błędzie, to ty tak uważasz - przeczytaj jeszcze raz :oops:
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Marcin

Re: Katolicy w cerkwi.

Post autor: Marcin » 2017-04-19, 23:47

Dezerter pisze:Nie, jestem katolikiem, chrześcijaninem, który bez Ducha Świętego nie wyobraża sobie swojej wiary, a właściwie to pamiętam tamtą wiarę, gdy nie byłem napełniony i prowadzony Duchem - smutny o obowiązek, podtrzymywany aktem woli :-( .
Duch tchnie, kędy chce, i Jego dary są rozmaite, więc nie będę się wypowiadał.
Dezerter pisze:We współczesnym chrześcijaństwie trwa "wylanie Ducha" - myślę, że do prawosławnych odnowa duchowa również dotarła, albo dociera - proszę się rozejrzeć
"Odnowa" jest dla nas brzydkim słowem. Kojarzy się nam z modernizmem (https://pl.wikipedia.org/wiki/Pascendi_Dominici_Gregis) oraz z renowacjonizmem https://pl.wikipedia.org/wiki/Odnowicielstwo

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Katolicy w cerkwi.

Post autor: Dezerter » 2017-04-20, 19:33

Marcin pisze:
Dezerter pisze:Nie, jestem katolikiem, chrześcijaninem, który bez Ducha Świętego nie wyobraża sobie swojej wiary, a właściwie to pamiętam tamtą wiarę, gdy nie byłem napełniony i prowadzony Duchem - smutny o obowiązek, podtrzymywany aktem woli :-( .
Duch tchnie, kędy chce, i Jego dary są rozmaite, więc nie będę się wypowiadał.
Bardzo rozsądna i chrześcijańska odpowiedź :-)
Dezerter pisze:We współczesnym chrześcijaństwie trwa "wylanie Ducha" - myślę, że do prawosławnych odnowa duchowa również dotarła, albo dociera - proszę się rozejrzeć
"Odnowa" jest dla nas brzydkim słowem. Kojarzy się nam z modernizmem (https://pl.wikipedia.org/wiki/Pascendi_Dominici_Gregis) oraz z renowacjonizmem https://pl.wikipedia.org/wiki/Odnowicielstwo
Rozumiem, gdy jest się ortodoksyjnym prawosławnym ...
ale jak sam powiedziałeś ....
Duch tchnie, kędy chce, i Jego dary są rozmaite,
i co wówczas ? - nie my dziękujemy my jesteśmy prawosławni, ortodoksyjni i przyzwyczajeni do Tradycji !
... a co z charyzmatyczną Tradycją starożytnego chrześcijaństwa?
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Marcin

Re: Katolicy w cerkwi.

Post autor: Marcin » 2017-04-21, 19:01

Dezerter pisze:a co z charyzmatyczną Tradycją starożytnego chrześcijaństwa?
Jest żywa w prawosławnej liturgii, ascezie i modlitwie.

ODPOWIEDZ