Starożytny kondakion św. Romana Melodosa w Bielsku Podlaskim.

Rozmowy na temat siostrzanego Kościoła, który się oddzielił od powszechnego w XI wieku.
ODPOWIEDZ
Piotrek

Starożytny kondakion św. Romana Melodosa w Bielsku Podlaskim.

Post autor: Piotrek » 2016-10-13, 05:07

Kondakion jest terminem znanym prawosławnym. Kojarzy się z krótkim hymnem traktującym o istocie święta lub wydarzenia na jaki jest przeznaczony. Mało kto jednak wie, że owe krótkie hymny to jedynie pozostałość pełnych, wielostrofowych kondakionów. Kondakion to rozbudowany hymn, będący rodzajem poetyckiej homilli. Pozostałością po dawnych kondakionach są znane nam akatysty.

Najsłynniejszym twórcą kondakionów jest był św. Roman Melodos, którego pamięć Cerkiew czci w dniu święta Opieki Matki Bożej. Św. Roman uważany jest za patrona śpiewaków cerkiewnych. To właśnie dzięki kondakionom, które pisał. Nie był on autorem jedynie tekstu, ale także muzyki, która nie zachowała się do naszych czasów. Z symbolicznie przypisywanego Romanowi tysiąca kondakionów w rękopisach zachowało się ok. 80. Jeden z nich - kondakion ?Na jawnogrzesznicę?, przełożony został na język polski przez Macieja Kazińskiego oraz oprawiony w muzykę bizantyjską przez Marcina Abijskiego. W ramach projektu Cresta-Prolog, 14 października zostanie on zaśpiewany w cerkwi pw. Opieki Matki Bożej w Bielsku Podlaskim. Będzie to wydarzenie historyczne i niezwykle istotne.

W ramach wydarzeń związanych z kondakionem św. Romana, odbędą się w Bielsku Podlaskim warsztaty śpiewu, pisania ikon, konferencja naukowa oraz spotkanie z muzyką ludową.

W dniu święta Opieki Matki Bożej, podczas św. Liturgii sprawowanej prze zwierzchników Cerkwi Polskiej oraz Cypryjskiej, śpiewać będzie serbski bizantyński chór pod dyrekcją Nikoli Popmichailova.

ODPOWIEDZ