Święcenia kapłańskie w monasterze św. Onufrego.

Rozmowy na temat siostrzanego Kościoła, który się oddzielił od powszechnego w XI wieku.
ODPOWIEDZ
Piotrek

Święcenia kapłańskie w monasterze św. Onufrego.

Post autor: Piotrek » 2017-09-10, 23:11

5 września, w drugim dniu Międzynarodowej Konferencji Mnichów i Mniszek, w monasterze św. Onufrego w Jabłecznej miała miejsce szczególna uroczystość. Podczas św. Liturgii z rąk Jego Eminencji Metropolity Sawy święcenia kapłańskie przyjął jeden z braci monasteru ? archidiakon Kasjan. W ważnym dla ojca Kasjana dniu obecna była rodzina, znajomi, uczestnicy konferencji jak również przyklasztorni parafianie. Podczas św. Liturgii śpiewał chór braci monasteru.

Zgodnie z cerkiewnym ustawem, po Pieśni Cherubinów miała miejsce chirotonia kapłańska. Tuż przed nią, Jego Eminencja przybliżył wszystkim zebranym znaczenie kapłaństwa, prosząc o gorliwą modlitwę za nowego kapłana. W św. Liturgii uczestniczyli również duchowni ? koledzy o. Kasjana z czasów nauki w seminarium duchownym.

Na zakończenie św. Liturgii Jego Eminencja Metropolita Sawa zwrócił się z pouczeniem do nowego kapłana Cerkwi Prawosławnej. Hierarcha zwrócił uwagę na fakt, iż o. Kasjan pochodzi z terenów, które 70 lat temu dotknęła tragiczna w skutkach Akcja ,,Wisła?. W miejscach, gdzie miało nie być Prawosławia życie liturgiczne kwitnie, a młode pokolenia wiernych, mnichów i kapłanów trwa w świętej wierze swoich przodków. Metropolita przypomniał o wielkiej odpowiedzialności, jaką niesie prezbiter przez całe swoje życie i z której zostanie rozliczony przez samego Jezusa Chrystusa w dniu Sądu Ostatecznego. Uroczystości zakończyło pierwsze błogosławieństwo nowego hieromnicha dla zebranych w cerkwi ludzi.

Katol

Re: Święcenia kapłańskie w monasterze św. Onufrego.

Post autor: Katol » 2017-09-11, 17:35

To znaczy, że masz wiedzę na temat prawosławia?? Bo ja widzę prawosławie jako szczelnie zamkniętą społeczność która się odgradza od świata tajemnymi zasadami. Zwykle prawosławni uciekają od internetu i nie głoszą prawosławia. Więc poznanie prawosławia dla człowieka z zewnątrz jest ponad ludzkie siły.

Piotrek

Re: Święcenia kapłańskie w monasterze św. Onufrego.

Post autor: Piotrek » 2017-09-12, 17:28

Wiesz, nie jestem osobą prawosławną, ale pochodzę z rodziny interesującej się religiami. Moim ulubionym miastem jest Białystok, ze swoim tajemniczym kresowym charakterem, cerkwią prawosławną w centrum miasta przy ulicy Lipowej, Polakami, Tatarami.... byłem kilka razy na nabożeństwie w cerkwi prawosławnej w Warszawie i wzbudziło to na mnie silne wrażenie. Piotrek.

ODPOWIEDZ