Katolicyzm i prawosławie - różnice i podobieństwa.

Rozmowy na temat siostrzanego Kościoła, który się oddzielił od powszechnego w XI wieku.
Biserica Dumnezeu

Re: Katolicyzm i prawosławie - różnice i podobieństwa.

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2019-05-07, 20:46

Jesli ten poglad byl gloszony na poczatku dziejow Kosciola to zgoda. Ale czas mija, pojawiaja sie rozlamy -i poszerza sie zakres znaczeniowy. Zreszta - Kosciol teraz jest Nowym Izraelem, dlatego te "owczarnie" spoza Kosciola to tacy "nie-zydzi".
Hmmm ... przy terazniejszym papiezu to i kosmici i nawet obcy osmy pasazer ... spoza galaktyki i spoza czarnej dziury. Mnie juz nic nie dziwi.

Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1705
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 552 times
Been thanked: 419 times

Re: Katolicyzm i prawosławie - różnice i podobieństwa.

Post autor: Viridiana » 2019-05-07, 22:24

Wybaczcie, że dorzucę swoją nic nie wnoszącą uwagę: czekam na wątek pt. "Czy kosmici będą zbawieni?" ;)
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

Biserica Dumnezeu

Re: Katolicyzm i prawosławie - różnice i podobieństwa.

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2019-05-07, 22:40

Beda. jest tylko jeden Bog, nawet jesli stworzyl nieskonczona ilosc nieskonczonych wszechswiatow.

Ps: ziemianie dla kosmitow sa - kosmitami.

Dominik

Re: Katolicyzm i prawosławie - różnice i podobieństwa.

Post autor: Dominik » 2019-05-10, 13:30

Viridiana pisze: 2019-05-07, 22:24 Wybaczcie, że dorzucę swoją nic nie wnoszącą uwagę: czekam na wątek pt. "Czy kosmici będą zbawieni?" ;)
Załóż temat, może oboje się czegoś nowego dowiemy :)

Jaśmina

Re: Katolicyzm i prawosławie - różnice i podobieństwa.

Post autor: Jaśmina » 2019-06-29, 20:21

Pod względem róznic doktrynalnych i liturgicznych (kult, sakramenty). Maryja jest pieknie tam czczona , co bardzo mi się podoba. Według teologii Cerkwi Prawosławnej Maria Panna jest Theotokos‑Bogurodzicą Matką Boga. Tą która prawdziwie zrodziła w ciele Boski Logos, Syna Bożego. Ojcowie Cer­kwi zgodnie z tradycją apostolską nakazywali wielbić Matkę Bożą jako Bogarodzicę, byli to np. Atanazy Wielki, Grzegorz Teolog, Jan Złotousty, Bazyli Wielki, Efrem Syryjczyk, który powiedział „Kto zaprzecza, że Maria urodziła Boga, ten nie ujrzy chwały Jego Bóstwa". zgodnie z tradycją prawosławną Maryja najpierw umarła (zasnęła), a następnie została wskrzeszona i wzięta do nieba.
Piękna jest Ikonografia , ponieważ w prawosławiu bardzo ważne miejsce zajmuje kult obrazów sakralnych (ikon). Przedstawiają one zazwyczaj sceny biblijne, postacie świętych oraz wydarzenia ich życia.
Podsawa to Znak Krzyża -w prawosławiu wykonuje się przy odpowiednim ustawieniu palców (tj. przy złączeniu kciuka, palca wskazującego i środkowego); od prawego do lewego ramienia (w katolicyzmie palców nie trzeba łączyć, dłoń jest wyprostowana, a znak krzyża wykonuje się od strony lewej do prawej). Można by wiele pisać. Moi dziadkowie byli wyznania prawosławnego dlatego bardzo się w prawosławie zagłębiłam i czasem bywam w cerkwiach powoli poznając Cerkwię od środka .
Ostatnio zmieniony 2019-06-29, 20:22 przez Jaśmina, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Katolicyzm i prawosławie - różnice i podobieństwa.

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-06-29, 22:47

Jaśmina pisze: 2019-06-29, 20:21 Pod względem róznic doktrynalnych i liturgicznych (kult, sakramenty). Maryja jest pieknie tam czczona , co bardzo mi się podoba. Według teologii Cerkwi Prawosławnej Maria Panna jest Theotokos‑Bogurodzicą Matką Boga. Tą która prawdziwie zrodziła w ciele Boski Logos, Syna Bożego. Ojcowie Cer­kwi zgodnie z tradycją apostolską nakazywali wielbić Matkę Bożą jako Bogarodzicę, byli to np. Atanazy Wielki, Grzegorz Teolog, Jan Złotousty, Bazyli Wielki, Efrem Syryjczyk, który powiedział „Kto zaprzecza, że Maria urodziła Boga, ten nie ujrzy chwały Jego Bóstwa". zgodnie z tradycją prawosławną Maryja najpierw umarła (zasnęła), a następnie została wskrzeszona i wzięta do nieba.
Tu nie ma różnic

Awatar użytkownika
exe
Bywalec
Bywalec
Posty: 176
Rejestracja: 3 maja 2020
Lokalizacja: Ziemski padół....
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 25 times
Been thanked: 65 times

Re: Katolicyzm i prawosławie - różnice i podobieństwa.

Post autor: exe » 2020-08-19, 08:47

Myślę, że konkretną różnicę teologiczną widzimy w tym, że Filioque, jako katolicka formuła doktrynalna o wspólnym pochodzeniu Ducha Świętego od Ojca i Syna, podważa zasadniczo prawosławne założenie teologiczne o "monarchii" Ojca, oraz pomieszania hipostatycznych właściwości Ojca i Syna tak, jakby była możliwa mieszanka ojcowsko-synowska osoby, czy też hipostaza. Jest to rożnica dyskwalifikująca roszczenia prawosławia do rangi wyznania równorzędnego katolickiemu.
Rozbija się więc o rozumienie Trójcy Świętej, gdzie prawosławni sami wylewają dziecko z kąpielą.
Idąc tedy za katolicką nauką, trzeba koniecznie powiedzieć, że Duch Święty pochodzi też od Syna, ponieważ gdyby nie pochodził też od Syna, to niczym by się nie różnił od Syna. Dla przykładu: pochodzenie Syna od Ojca ustanawia relację Ojciec - Syn, zaś gdyby było pochodzenie Ducha tylko od Ojca, to ustanawiałoby relację Ojciec - Duch, a to by oznaczało niedorzeczną tożsamość relacji Syn - Duch - wobec Ojca. Tak więc relacja bycia początkiem, która wyodrębnia Ducha, musi być odrębna od relacji bycia początkiem, która wyodrębnia Syna.

Podstawą Filioque jest:
„Wszystko, co ma Ojciec, jest moje. Dlatego
powiedziałem, że z mojego bierze i wam objawi”
(J 16, 25).
Ostatnio zmieniony 2020-08-19, 08:51 przez exe, łącznie zmieniany 4 razy.
Mdr 7, 15:
"Oby mi Bóg dał słowo odpowiednie do myśli i myślenie godne tego, co mi dano! On jest bowiem i przewodnikiem Mądrości, i tym, który mędrcom nadaje kierunek."

Awatar użytkownika
Tek de Cart
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1598
Rejestracja: 4 wrz 2017
Lokalizacja: szczęśliwy mąż i ojciec, Warszawa
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 200 times
Been thanked: 633 times
Kontakt:

Re: Katolicyzm i prawosławie - różnice i podobieństwa.

Post autor: Tek de Cart » 2020-08-19, 09:23

wydaję mi się, że można nie iść 'tak głęboko' w rozważanie 'filoque' - słyszałem gdzieś, że głównym powodem odrzucenia tez 'i Syna' w stwierdzeniu 'od Ojca i Syna pochodzi' był fakt, że Sobór zaakceptował formułę "od Ojca pochodzi" a dodatek 'i Syna' został dołożony do Credo przez papieża już po zakończeniu Soboru. Stąd prawosławie odrzuca ten dodatek uznając, że tylko Sobór miałby prawo zmodyfikować Credo - a papież samodzielnie nie ma takiego prawa. Dla katolika to nie problem - bo uznaje władzę papieża i wierzy w to że papież samodzielnie też może dogmatycznie się wypowiadać. (W pewnym sensie można na podstawie tego sporu pokazywać argument że kościół zachodni wierzył w nieomylność papieską w sprawach doktryny już wtedy)

Oczywiście uważamy że lepsza jest bardziej konkretna definicja niż mniej konkretna, ale w wersji Soborowej nie ma przecież błędu - jest nieprecyzyjność w tym punkcie. Credo było definiowane 'przeciw Ariuszowi' w i kontekście tej herezji jest precyzyjne, inne fragmenty nie były aż tak wtedy istotne i pewnie mniej dyskutowane po prostu.
Nie sprzedawaj duszy diabłu, Bóg da Ci za nią więcej!

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Katolicyzm i prawosławie - różnice i podobieństwa.

Post autor: Andej » 2020-08-19, 09:32

A ja, wcale nie na przekór, uważam, że ważne jest to, co łączy. To co wspólne. A wspólny jest Cel Drogi. Wspólne jest zbawienie i Bóg. Mądrzy ludzie spierają się o to, co dla 99% ludzi jest teologiczną abstrakcją. Weźcie 1000 przypadkowych osób i przepytajcie o te różnice. Lepiej, weźcie 500 osób wychodzących z cerkwi i 500 wychodzących z kościoła. Czy wśród nich znajdziecie po 10 takich, którzy ogarniają te różnice? Którzy mają odpowiednią wiedzę?
Nie mam nic przeciwko obecnej dyskusji, albowiem dowiaduję się ciekawych rzeczy (co nie znaczy, że wszystko rozumiem). Ale dla przeciętnego człowieka te sprawy są nie do ogarnięcia. Wiara i wiedza przytłaczającej większości nie sięga tak daleko. Najważniejsze jest naśladowanie Chrystusa. Forma obrzędów jest czymś wtórnym. Tradycje są wypracowane przez ludzi. A teologiczne różnice zostały wypracowane przez wieki. Nauka Jezusa jest, zaś, prosta. Całą naukę zmieścił w dwóch zdaniach zwanych przykazaniem miłości. Do zbawienia nie potrzeba nic więcej ponad miłość do Boga, bliźniego i siebie samego. To cała kwintesencja.

Gdyby tak przypisać Panu Bogu ludzkie cechy. Ograniczyć Go do roli Wielkiego Władcy. Cóż pomyślałby o generała swoich dwóch lub więcej armii, którzy wciąż spierają się, którego wojsko ma lepsze mundury, skuteczniejszą broń. Czy całe wojsko powinno być lotnicze, czy też lądowe? Pancerne czy szybkie? Czy taki władca nie doszedłby do wniosku, że on sam musi kierować wszystkim, bo zanim swary ustaną, zostanie poniesiona klęska?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ArtFunky
Bywalec
Bywalec
Posty: 165
Rejestracja: 7 mar 2020
Wyznanie: Agnostyk
Has thanked: 1 time
Been thanked: 18 times

Re: Katolicyzm i prawosławie - różnice i podobieństwa.

Post autor: ArtFunky » 2022-01-25, 15:58

Tak jeszcze sobie rozkminiam temat Filoque i po zapoznaniu sie z tym problemem to odnosze jednak wrazenie, ze wszelkie proby wyjasnienia tego dodatku w symbolu wiary ze strony katolikow sa trochę taka proba wyjscia z zachowana twarza.

Faktem jest, ze jest to niekanoniczny dodatek Kosciola rzymskiego do wyznania nicejsko-konstantynopolitanskiego.
Z kolei z punktu wiedzenia ortodoksji (prawoslawnych) (z relacji, z ktorymi sie zapoznalem) gdyby mialo dojsc do zjednoczenia z katolikami, to wydaje sie ze prawoslawni sa w tej kwestii nieustepliwi i zadaja, aby z liturgii i teologii katolickiej Filioque zostalo usuniete.

I tu mam hipotetyczne pytania:
- co by sie stalo gdyby Kosciol zachodni zgdodzil sie jednak na ten postulat? Czy to podwazyloby jego autorytet?
- czy to oznaczaloby wprowadzenie korekt do nauczan soborow: florenckiego i lyonskiego odnosnie tych kwestii?
- czy bylo juz tak w historii ze Kosciol wycofywal sie lub odwolywal jakies swoje nauki w obszarze doktryny?

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3050
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 318 times
Been thanked: 466 times

Re: Katolicyzm i prawosławie - różnice i podobieństwa.

Post autor: konserwa » 2022-01-25, 20:00

Nie odpowiem na podane przez Ciebie pytania, poniewaz:
Z moich kontaktow z prawoslawiem zetknalem sie z -
a) przypuszczeniem o mozliwosci Filioque
b) negacja Filioque

Jesli chodzi o ustalenie, czy dodatek jest kanoniczny czy niekanoniczna to: o kanonicznosci stanowi Kosciol, o ile nie zaprzecza to Dogmatom uznanymm z Tradycji i tradycji, a takze, o ile nie sprzeciwia sie to powadze i Prawdzie Slowa Bozego.
otoz co do punktu o Kosciele, to Kosciol swoja nauka kanonicznie potwierdzil Filioque ...
a samo Slowo Boze nie precyzuje kontekstu Filioque, czyli nie podaje, iz Filioque jest mniej czy bardziej kanoniczne od odrzucenia Filioqe

czyli sprawa na fundamencie tylko i wylacznie samego Slowa Bozego nie jest rozstrzygnieta.

Awatar użytkownika
Tek de Cart
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1598
Rejestracja: 4 wrz 2017
Lokalizacja: szczęśliwy mąż i ojciec, Warszawa
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 200 times
Been thanked: 633 times
Kontakt:

Re: Katolicyzm i prawosławie - różnice i podobieństwa.

Post autor: Tek de Cart » 2022-01-25, 22:29

katolickie kościoły wschodnie używają 'na codzień' Credo Nicejsko-konastatopolitanskiego bez dodawania 'filoque' - i jak najbardziej jest to poprawna forma i może być przez katolików używana
kluczowe jest tu rozumienie doktryny a nie wycofywanie się z niej. Tzn. lepsza jest forma bardziej dokładna, i dlatego nie można jej 'wycofać' - ale forma mniej dokładna jest poprawna i może być używana pod warunkiem nie-zaprzeczania formie dokładniejszej.

z tego co wiem doktrynalnie żadna nauka nie została odwołana, zmieniane są kwestie dyscyplinarne, natomiast kwestie doktrynalne są rozwijane.
Nie sprzedawaj duszy diabłu, Bóg da Ci za nią więcej!

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3050
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 318 times
Been thanked: 466 times

Re: Katolicyzm i prawosławie - różnice i podobieństwa.

Post autor: konserwa » 2022-01-25, 22:48

Oczywiscie.

ArtFunky
Bywalec
Bywalec
Posty: 165
Rejestracja: 7 mar 2020
Wyznanie: Agnostyk
Has thanked: 1 time
Been thanked: 18 times

Re: Katolicyzm i prawosławie - różnice i podobieństwa.

Post autor: ArtFunky » 2022-01-26, 14:48

I to jest dla mnie tez dziwne ze skoro credo z Filioque doprecyzowuje pewna prawde/nauke to prawoslawni nie powinni miec z tym problemu. A jednak jak sie obserwuje wypowiedzi teologow ortodoksyjnych to wydzwiek ich tez jest jednak taki ze traktuja ten rzymski dodatek na pograniczu jesli nie wprost herezji.
Prawoslawni z tego co przeczytalem to kanonicznosc tego dodatku rozumieja w sensie ze na soborze Ojcowie zdefiniowali bez Filioque i nastepny sobor potwierdzil ze nic do symbolu ma nie byc dodawane.
Byc moze tu jeszcze w gre wchodza kwestie prymatu rzymskiego i odmiennej w tym szczegole teologii Trojcy.
Ok dzieki za informacje, troche tez poszerzyly mi punkt widzenia katolickiego.

Awatar użytkownika
Tek de Cart
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1598
Rejestracja: 4 wrz 2017
Lokalizacja: szczęśliwy mąż i ojciec, Warszawa
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 200 times
Been thanked: 633 times
Kontakt:

Re: Katolicyzm i prawosławie - różnice i podobieństwa.

Post autor: Tek de Cart » 2022-01-26, 17:43

byli / są tacy prawosławni teologowie którzy uznawali / uznają poprawność 'filoque', ale uważają, że nie powinno się go używać, bo nie zostało to zdefiniowane przez sobór. Są też tacy którzy całkowicie 'filoque' odrzucają jako wprost 'łacińską herezję'. Pytanie którym wierzyć? ;) Prawosławie nie ma Urzędu Nauczycielskiego tak jak to rozumie katolicyzm, tam każdy patriarcha rządzi sobie i jak widać tylko więcej schizm z tego wynika, a rozwój doktryny (w sensie zbliżania się do prawdy) w zasadzie nie istnieje.
Nie sprzedawaj duszy diabłu, Bóg da Ci za nią więcej!

ODPOWIEDZ