o Talmudzie

Rozmowy na temat wyznawców Judaizmu, dlaczego nie uwierzyli Jezusowi, itp.

Moderator: Junior moderator

Awatar użytkownika
Andej
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Otrzymał podziękowań: 338 razy

Re: o Talmudzie

Post autor: Andej » 2018-08-21, 22:15

W: http://www.pardes.pl/pdf/Talmud.pdf kółek ani miejsc pustych nie dostrzegam. Ino odstępy między akapitami. Ale to ino jeden przykład. Więcej nie szukałem.

Tags:

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Elitarny komentaor
Elitarny komentaor
Wysłał podziękowań: 160 razy
Otrzymał podziękowań: 526 razy

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-08-22, 09:05

Oczywiście na Talmudzie się nie znam, ale wydaje się że to co pisze Konik współgra ze świadectwami Żydów, którzy wychowywali się w ortodoksyjnych rodzinach a co zacytowałem tu viewtopic.php?f=29&t=571#p11753

Awatar użytkownika
Andej
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Otrzymał podziękowań: 338 razy

Post autor: Andej » 2018-08-22, 09:24

Masz rację jeśli chodzi o totalną asymetrię stosunku Żydów do gojów i vice versa. Wydaje mi się, że analogiczna sytuacja jest w przypadku relacji muzułmanów i giaurów. Ale tym co mnie szczególnie boli jest to, że uosobieniem najgorszego goje czy giaura jest chrześcijanin. Przeciw nim skierowane główne ostrze. Na przykład w Izraelu, zlaicyzowanym jak słusznie zauważył konik, najmniej tolerowania są chrześcijanie. Także w zakresie praw odnoszących się do Żydów chrześcijan.
Masz też rację, że naród Żydowski, najsilniejszy na świecie, nie dopuści do zrównania praw Narodu Wybranego i z pozostałymi narodami.

Jednak tu weszliśmy na ścieżkę dokumentowania pewnego zjawiska, czyli wymownego przemilczania (oksymoron mi się trafił) szczególnych treści. I formy ich przedstawiania.

Awatar użytkownika
konik
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Wysłał podziękowań: 62 razy
Otrzymał podziękowań: 435 razy

Post autor: konik » 2018-08-28, 15:12

Moi drodzy.
Nie jest zamiarem moim tworzenie sporow w tematach nie wiazacych bezposrednio sumien w wierze. Poniewaz jednak nieroztropnie watek o talmudzie zostal juz rozpoczety i rozwiniety, dlatego pragnac go zakonczyc mam zamiar podac kilka wyjasnien, po czym temat proponuje zamknac.
Aby byc w zgodzie z prawidlowym modelem podawania tezy i materialu dowodowego, odpowiadam , ze:

- falszywe ( pseudodowodowe ) jest stawianie pseudotezy na zasadzie podanej przez Dezertera, ktory zada dowodow ( ale jakich, a jaki sposob osiagalnych - czego nie podal ani nie podal mozliwosci realizacji dowodowej ) na sposob swiadkow Jehowy: awiadkowie Jehowy np. z triumfem pytaja o dowody na istnienie Trojcy: podaj miejsce w Pismie Swietym, w ktorym umieszczono slowo trojca. Nie ma takiego, a wiec wszystko co podaja i nauczaja na ten temat np. katolicy to takie "urban legend" ( idac Twoim tokiem rozumowania )
Pomylka Dezerterze tkwi w braku uswiadomienia sobie, ze dowody nie stanowia werbalnej strony, ale intencjalna strone ... jesli chodzi o teksty zapisane, w tym wypadku Talmud czy Pismo Swiete.

- nie bylo i nie ma potrzeby czerpania z cioci Wikipedii tych informacji, ktore juz na samym wstepie tego watku zostaly w sposob rownie dobry i wyczerpujacy podane i wyjasnione ... Wobec tego mysle, ze chyby dawno nie zagladales na poczatek watku i zapomniales o zawartym juz w nim materiale.

- Talmud w istocie swej skalda sie z z materialu zrodlowego zapisanego, podstawy ideowej i programowej ... oraz z nauczania biezacego, bedacego odniesieniem do okreslonej szkoly rabinackiej i okreslonej tendencji filozoficzno-dogmatycznej w okreslonym okresie czasowym.
Ta czesc stanowi czesc niestala, niezapisana i tej czesci dotyczy wypowiedz moja czy Katola.
Miejsca takie zarezerwowane dla nauki rabinackiej sa okreslone tekstem - sa wiadomew ktorym momencie podlegaja interpretacji biezacej, ustnej, czyli swego rodzaju gloszeniu homiletycznemu. Nauki rabinackie moga byc zapisywane przez uczniow, ale nie sa wlaczane w tekst pisany.
Na tym polega m.in. specyfika talmudu ... i w rzeczy samej spacyfika semickiej drogi wykladu ksiegi ( madrosciowej, talmudycznej czy ksiegi Pisma Swietego.
Sposob oznaczenia dla mniej wprawnych wykladowcow byl i do tej pory pozostaje sprawa indywidualna i jest zmienny w roznych egzemplarzach, a najczesciej jest zaznaczany wiekszym odstepem lub dodatkowym marginalem ( dla osob niewprawionych w tekscie pisanym alfabetem hebrajskim, ale niekoniecznie w jezyku hebrajskim sa to rzeczy nawet niedostrzegalne ...moga to byc litery w ksztalcie owalnym, raktowane jako kolka lub powtorzenie sensu madrosciowego przeczytanego tekstu ... itp. )

- dopowiadajac: nauki wykladane ustnie wraz z zapisanym tekstem talmudycznym dotyczace islamu sa jak najbardziej zwiazane z problematyka, ktora pojawila sie wraz z konfrontacja z naukami islamu ... Mysle, ze jest to sprawa calkowicie wyjasniona. Talmud jest wciaz na nowo interpretowany, gdyz zasada talmudu nie tyle jest tekst pisany, co wyklad rabinacki.
Odmiennie traktuje sie w Kosciele tekst Pisma Swietego ... ale rowniez w Kosciele istnieje podobna droga, ktora jest wyklad Pisma ( Tradycja ).
Calkowicie zas przeciwna zasade zastosowali protestanci ( w teorii ), dla ktorych tekst pisany jest sam w sobie wykladem. W praktyce jednak protestanci zeszli na pozycje talmudyczne ... i dla protestantow w wiekszosci tekst Pisma Swietego jest jedynie pretekstem do dowolnego wyjasnienie znaczeniowego: w mysl zasady - moja kazalnica stanowi o tresci Pisma Swietego.

- istnieje jeszcze w okreslonym temacie jedna trudnosc: nie spotkalem sie ani nie uslyszalem , aby znalazl sie ktos z kregow zydowskich czy pozazydowskich, kto mialby dostep do kompletnego zrodla zapisanego talmudu.Wszyscy powoluja sie na jakies obszerne nawet fragmenty samego talmudu i rabinackie nauki, wykladnie i opracowania. Tak wiec ja osobiscie nie potrafie wskazac wszystkich zrodel, ani nikt, z kim kontakt mialem w swoich niegdysiejszych dociekaniach (a wykorzystawalem w tym nie tylko prywatne mozliwosci ).

No, wystarczy. Pozdrawiam jak najserdeczniej.

Zapraszamy na bloga Pani Zofii https://zchrystusem.pl/wedruj
ODPOWIEDZ