Maly szkic o zydowskim pojmowaniu swiata.

Rozmowy na temat wyznawców Judaizmu, dlaczego nie uwierzyli Jezusowi, itp.
Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Maly szkic o zydowskim pojmowaniu swiata.

Post autor: Dezerter » 2021-06-02, 23:00

Na Forum Żydów Polskich jak zacząłem krytykować kabałę i nazywać ją New Age, to mnie wyśmiali i powiedzieli, że nie wiem o czym mówię i że jest to prastara żydowska tradycja- to tak w telegraficznym skrócie.
Kabaliści tacy mocno uduchowieni i zakręceni, którzy ze ST niewiele mieli wspólnego byli szanowani i w pełni zaliczani do nurtu religii żydowskiej - przynajmniej tej współczesnej, gdzie reinkarnacja np jest jak najbardziej dopuszczalna i uznawana.
Napisałem im, że Mojżesz się w grobie przewraca, i że to wstyd dla nich bym ja goj, katolik bronił Tanach i Tory - odpowiadali, że wypowiadam się na tematy na, które nie mam pojęcia i ignorowali
Ostatnio zmieniony 2021-06-02, 23:00 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

orzeszku

Re: Maly szkic o zydowskim pojmowaniu swiata.

Post autor: orzeszku » 2021-06-03, 10:15

Trudno oczekiwać od Żydów talmudycznych, by się wypierali poważnej części swojego dziedzictwa. Jest jednak poważna różnica pomiędzy judaizmem Starego Testamentu a tym po Babilonie.
Ostatnio zmieniony 2021-06-03, 10:17 przez orzeszku, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Maly szkic o zydowskim pojmowaniu swiata.

Post autor: Dezerter » 2021-06-03, 11:22

Oj orzeszku a cóż to za rozróżnienie? To ja ten przed Babiloński podzielę na teksty Jahwistyczne, teksty Elohwistyczne, teksty Mojżeszowe - i do czego dojdziemy?
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

orzeszku

Re: Maly szkic o zydowskim pojmowaniu swiata.

Post autor: orzeszku » 2021-06-03, 16:37

Dla mnie sprawa jest prosta - kabała to pogaństwo i to wszystko. Już w ST jest opisane, że Izraelczycy byli otoczeni pogaństwem i przesiąkali nim. Dlatego nie widzę nic wartościowego w kabale, podobnie jak nie widzę wartości w wicce czy czymkolwiek innym, co nie jest tradycyjną religią Abrahamową.

hebrajskakafeprojekt
Początkujący
Początkujący
Posty: 31
Rejestracja: 4 cze 2021

Re: Maly szkic o zydowskim pojmowaniu swiata.

Post autor: hebrajskakafeprojekt » 2021-06-04, 11:13

toście się nagadali. chesed חסד to miłosierdzie. rachamim רחמים to raczej litość. nie daliśmy rady przeczytać wszystkich wypowiedzi. może kiedy indziej.

hebrajskakafeprojekt
Początkujący
Początkujący
Posty: 31
Rejestracja: 4 cze 2021

Re: Maly szkic o zydowskim pojmowaniu swiata.

Post autor: hebrajskakafeprojekt » 2021-06-04, 12:26

... co nie jest tradycyjną religią Abrahamową. - co to jest ta religia? ta jeszcze przed mojżeszem?

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Maly szkic o zydowskim pojmowaniu swiata.

Post autor: Andej » 2021-06-04, 21:03

Jeśli specjalizujesz się w temacie, to przedstaw swoją tezę. Wyjaśnij. Jak pojmujesz świat? Jakie jest, wg Ciebie, żydowskie pojmowanie świata.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Maly szkic o zydowskim pojmowaniu swiata.

Post autor: Dezerter » 2021-06-08, 22:54

Koniec zaśmiecania poważnych tematów pogaduchami i napinkami o niczym - do kawiarenki i gadać do woli :-w
więcej ostrzeżeń nie będzie :!:
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Ras.
Bywalec
Bywalec
Posty: 110
Rejestracja: 22 maja 2021
Lokalizacja: Kwidzyn
Has thanked: 28 times
Been thanked: 9 times
Kontakt:

Re: Maly szkic o zydowskim pojmowaniu swiata.

Post autor: Ras. » 2021-06-10, 11:34

Katolicyzm okiem bezstronnego wygląda podobnie do poganstwa... Nie mam zamiaru wszczynać kłótni tylko pokazać jak to widzę z boku

Poganie czcili słońce, nie Boga... Co prawda światło, ale nie te, bo prawdziwe światło jest w Nas

Katolicy czczą Syna, nie Boga... Co prawda w trójcy występował, lecz nie w swoim imieniu, ludzie całują krzyże zamiast rozmawiać z sumieniem
My God is Jah

CMK

Re: Maly szkic o zydowskim pojmowaniu swiata.

Post autor: CMK » 2021-06-10, 17:40

Same bzdury ... moze masz sie za filozofo-teologa ... ale na takich prymitywnych uproszczeniach to wlasciwie - czcisz samego siebie.

hebrajskakafeprojekt
Początkujący
Początkujący
Posty: 31
Rejestracja: 4 cze 2021

Re: Maly szkic o zydowskim pojmowaniu swiata.

Post autor: hebrajskakafeprojekt » 2021-06-10, 21:47

Katolicy czczą i Boga Ojca i Syna - dziwne, że nie znasz tak podstawowej kwestii.
Całowanie krzyża nie przeszkadza w zajmowaniu się sumieniem:)
a światło w nas - a powiesz co masz na myśli?
Ostatnio zmieniony 2021-07-24, 18:01 przez miłośniczka Faustyny, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
SmokEustachy
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 316
Rejestracja: 15 gru 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 41 times
Been thanked: 33 times

Re: Maly szkic o zydowskim pojmowaniu swiata.

Post autor: SmokEustachy » 2021-12-06, 00:56

prof Feliks Koneczny Historia Cywilizacji Żydowskiej to lektura podstawowa w obecnej chwili. Wiele rozjaśnia.
Cywilizacja mechanistyczna versus ta druga.

hebrajskakafeprojekt
Początkujący
Początkujący
Posty: 31
Rejestracja: 4 cze 2021

Re: Maly szkic o zydowskim pojmowaniu swiata.

Post autor: hebrajskakafeprojekt » 2021-12-06, 06:16

czym się charakteryzuje ta mechanistyczna?

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1389
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 526 times
Been thanked: 757 times

Re: Maly szkic o zydowskim pojmowaniu swiata.

Post autor: AdamS. » 2021-12-06, 09:45

W każdej religii mamy do czynienia z SACRUM, które opakowane jest w liczne symbole, wyobrażenia i obrzędy. W tym zakresie chrześcijaństwo też posiada własny język i na poziomie kulturoznawczym można snuć rozmaite odniesienia. Ale jest coś, co je radykalnie odróżnia od innych religii - tak bardzo, że chwilami wahałbym się nawet mówić o nim w kategoriach religii, bo Chrystus przerasta i rozsadza tkankę religijną. To jest właśnie to, co w innym poście nazwałem SANCTUM. W tym moim ujęciu (nieco abstrahującym od ścisłości słownikowej) chodzi o powołanie człowieka do świętości - ale nie takiej ołtarzowo-świecznikowej (bo tutaj nadal mamy do czynienia z sanctum), lecz do całkowitej metamorfozy w Chrystusie. Ktoś wyżej wspomniał, że katolicy całują krzyż - owszem, mogą to czynić w odniesieniu czysto religijnym (rytualnym), ale mogą też wyrażać przez to swoją osobistą relację do żywego Chrystusa. Znaki zewnętrzne przechodzą tu płynnie w przemianę rzeczywistości wewnętrznej i stopienie jej z Królestwem, które nie należy już do tego świata.
Ostatnio zmieniony 2021-12-06, 09:48 przez AdamS., łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
SmokEustachy
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 316
Rejestracja: 15 gru 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 41 times
Been thanked: 33 times

Re: Maly szkic o zydowskim pojmowaniu swiata.

Post autor: SmokEustachy » 2021-12-06, 21:34

hebrajskakafeprojekt pisze: 2021-12-06, 06:16 czym się charakteryzuje ta mechanistyczna?
Mechanistyczna to coś jak zegarek. Mechanizm. Jak się zegarek popsuje to musisz go naprawić z zewnątrz. Wymieniasz część czy coś

A ta druga to my. Jak złamiesz rękę to co prawda wsadzasz w gips, leki dajesz ale zasadniczo organizm naprawia się sam.

ODPOWIEDZ