Kto jest pierworodnym?

Rozmowy na temat wyznawców Judaizmu, dlaczego nie uwierzyli Jezusowi, itp.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2175 times

Kto jest pierworodnym?

Post autor: sądzony » 2020-03-30, 13:48

A ja mam pytanie co do pierworodności. Mam starszą siostrę. Czy jestem synem pierworodnym?
Ostatnio zmieniony 2020-03-30, 21:26 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Tek de Cart
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1598
Rejestracja: 4 wrz 2017
Lokalizacja: szczęśliwy mąż i ojciec, Warszawa
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 200 times
Been thanked: 633 times
Kontakt:

Re: 10 plaga egipska - śmierć dzieci pierworodnych

Post autor: Tek de Cart » 2020-03-30, 14:17

sądzony pisze: 2020-03-30, 13:48 A ja mam pytanie co do pierworodności. Mam starszą siostrę. Czy jestem synem pierworodnym?
Wg mnie nie. Tzn. ona jest pierworodna - bo została urodzona pierwsza.
Nie sprzedawaj duszy diabłu, Bóg da Ci za nią więcej!

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2175 times

Re: 10 plaga egipska - śmierć dzieci pierworodnych

Post autor: sądzony » 2020-03-30, 16:02

Tek de Cart pisze: 2020-03-30, 14:17
sądzony pisze: 2020-03-30, 13:48 A ja mam pytanie co do pierworodności. Mam starszą siostrę. Czy jestem synem pierworodnym?
Wg mnie nie. Tzn. ona jest pierworodna - bo została urodzona pierwsza.
Chyba tak. Dzięki.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: 10 plaga egipska - śmierć dzieci pierworodnych

Post autor: Marek_Piotrowski » 2020-03-30, 18:39

sądzony pisze: 2020-03-30, 13:48 A ja mam pytanie co do pierworodności. Mam starszą siostrę. Czy jestem synem pierworodnym?
Na pewno jesteś pierworodnym synem.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2175 times

Re: 10 plaga egipska - śmierć dzieci pierworodnych

Post autor: sądzony » 2020-03-30, 18:49

Marek_Piotrowski pisze: 2020-03-30, 18:39
sądzony pisze: 2020-03-30, 13:48 A ja mam pytanie co do pierworodności. Mam starszą siostrę. Czy jestem synem pierworodnym?
Na pewno jesteś pierworodnym synem.
No właśnie synem pierworodnym jestem, ale dzieckiem nie.
Chodzi mi o kontekst Starotestamentowy.
Czy winienem być poświęcony Panu jako pierwszy syn, czy jako drugie dziecko mnie to nie dotyczy, bo nie do końca jestem pierworodny?
:)
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Kto jest pierworodnym?

Post autor: Dezerter » 2020-03-30, 19:09

Sądzony zastanawia się czy jest pierworodny w sensie biblijnym, pomimo, że ma starszą siostrę?
Moim zdaniem tak, bo wszystkie biblijne opisy odnoszą się tylko do synów, nigdzie ( w moim przekonaniu ) córka nie została tak nazwana, ani poświęcona Bogu.
pierworództwo

(hebr. bechor = pierworodny) – szczególny status pierwszego syna danego ojca, z wykluczeniem pogrobowców i tych, którzy przyszli na świat, dzięki cesarskiemu cięciu. Uświęcony status p. wynika m.in. z wybawienia pierworodnych dzieci Izraelitów od ostatniej plagi egipskiej oraz z wykupu pierworodnych (pierworodnych wykup). Dzięki niemu, pierworodny ma prawo do dwóch części spadku po ojcu i nie może zostać go pozbawiony zapisem testamentowym; obejmuje też po rodzicielu władzę królewską i stanowiska (urzędy) dziedziczne, o ile okazuje się być sposobnym do ich sprawowania. P. pociąga też za sobą obowiązek przejęcia proporcjonalnie dwóch części zobowiązań zmarłego ojca (np. długów). Obowiązkiem pierworodnego jest zachowanie postu w przeddzień święta Pesach (Pierworodnych Post), co ma upamiętniać wspomniane wybawienie pierworodnych od dziesiątej plagi. Według niektórych autorytetów halachicznych, ojciec, który nie zabezpiecza praw syna, wynikających z p., łamie nakaz religijny, natomiast syn może dobrowolnie zrzec się tego statusu. Zagadnienia związane z tym statusem zostały omówione w Misznie, w traktacie Bechorot. (Zob. też Bikurim)

Autor hasła: Rafał Żebrowski

https://www.jhi.pl/psj/pierworodztwo
Ostatnio zmieniony 2020-03-30, 21:06 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2175 times

Re: Kto jest pierworodnym?

Post autor: sądzony » 2020-03-30, 20:10

Dezerter pisze: 2020-03-30, 19:09 Sądzony zastanawia się czy jest pierworodny w sensie biblijnym, pomimo, że ma starszą siostrę?
Moim zdaniem tak, bo wszystkie biblijne opisy odnoszą się tylko do synów, nigdzie ( w moim przekonaniu ) córka nie została tak nazwana, ani poświęcona Bogu.
pierworództwo

(hebr. bechor = pierworodny) – szczególny status pierwszego syna danego ojca, z wykluczeniem pogrobowców i tych, którzy przyszli na świat, dzięki cesarskiemu cięciu. Uświęcony status p. wynika m.in. z wybawienia pierworodnych dzieci Izraelitów od ostatniej plagi egipskiej oraz z wykupu pierworodnych (pierworodnych wykup). Dzięki niemu, pierworodny ma prawo do dwóch części spadku po ojcu i nie może zostać go pozbawiony zapisem testamentowym; obejmuje też po rodzicielu władzę królewską i stanowiska (urzędy) dziedziczne, o ile okazuje się być sposobnym do ich sprawowania. P. pociąga też za sobą obowiązek przejęcia proporcjonalnie dwóch części zobowiązań zmarłego ojca (np. długów). Obowiązkiem pierworodnego jest zachowanie postu w przeddzień święta Pesach (Pierworodnych Post), co ma upamiętniać wspomniane wybawienie pierworodnych od dziesiątej plagi. Według niektórych autorytetów halachicznych, ojciec, który nie zabezpiecza praw syna, wynikających z p., łamie nakaz religijny, natomiast syn może dobrowolnie zrzec się tego statusu. Zagadnienia związane z tym statusem zostały omówione w Misznie, w traktacie Bechorot. (Zob. też Bikurim)

Autor hasła: Rafał Żebrowski

https://www.jhi.pl/psj/pierworodztwo
dzięki za wyjaśnienie, choć widzę, że to nie do końca jednoznaczne
Ostatnio zmieniony 2020-03-30, 21:05 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
exe
Bywalec
Bywalec
Posty: 176
Rejestracja: 3 maja 2020
Lokalizacja: Ziemski padół....
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 25 times
Been thanked: 65 times

Re: Kto jest pierworodnym?

Post autor: exe » 2020-05-20, 14:32

Jezusa Chrystusa Pismo Święte w ST nazywa duchem, świętym, jedynym - monogenes :
"Poznałem i co zakryte, i co jest jawne, pouczyła mnie bowiem Mądrość - sprawczyni wszystkiego! Jest bowiem w niej duch rozumny, święty, jedyny [MONOGENES] , wieloraki, subtelny, rączy, przenikliwy, nieskalany, jasny, niecierpiętliwy, miłujący dobro, bystry, niepowstrzymany, dobroczynny, ludzki, trwały, niezawodny, beztroski, wszechmogący i wszystkowidzący, przenikający wszelkie duchy rozumne, czyste i najsubtelniejsze. Mądrość bowiem jest ruchliwsza od wszelkiego ruchu i przez wszystko przechodzi, i przenika dzięki swej czystości. Jest bowiem tchnieniem mocy Bożej i przeczystym wypływem chwały Wszechmocnego, dlatego nic skażonego do niej nie przylgnie. Jest odblaskiem wieczystej światłości, zwierciadłem bez skazy działania Boga, obrazem Jego dobroci." (Mdr 7, 21-26)
, że czego potwierdzenie mamy w NT:
"Boga nikt nigdy nie widział, Ten Jednorodzony BÓG [MONOGENES] , który jest w łonie Ojca, [o Nim] pouczył. (J 1, 18 )

Widać jasno, że po pierwsze:
tym Jedynym jest Jednorodzony , co jest kluczem do Pierworództwa Jezusa, ponieważ rozważając autorytet Pisma Świętego:
"On jest obrazem Boga niewidzialnego - Pierworodnym wobec każdego stworzenia" (Kol 1, 15)
, stwierdza się Pierworodność Jezusa, jako Boga-Czlowieka, nie zaś Jezusa, jako człowieka-grzesznika.

Po drugie trzeba zrozumieć, że Bóg-Czlowiek jest zrodzony, a nie narodzony , o czym mówi się zazwyczaj przy okazji rozważania dwóch natur w jednej Osobie. Trzeba pamiętać, że relacja Boga i stworzeń może być tylko myślna , ponieważ Bogu nie może przybyć jakakolwiek relacja realnie Go wzbogacająca. Toteż i synostwo ludzkie z Maryi Dziewicy jest relacją myślną w Boskiej osobie, choć nie przeszkadza to w ogóle temu, aby Jezus realnie był synem Maryi .

Dlatego też wyraźnie rozróżniajmy zrodzenie czynne od zrodzenia biernego (narodzenia), ponieważ to pierwsze zasadza się na naturze osoby rodzącego (ten porządek odnosi się do ojcostwa), natomiast to drugie zasadza się na naturze rodzonego (odnosi się do synostwa). Mamy więc w przypadku bytów przygodnych do czynienia z sytuacją, kiedy to zrodzenie bierne (narodzenie) wyprzedza w porządku natury osobę zrodzoną , jako że ta osoba zrodzona ma dzięki narodzeniu to, co ma.

Pierworodność Jezusa nie zasadza się więc na jakiejś gradacji pierwszeństwa w doskonałości wśród stworzeń, lecz zasadza się na byciu Światłością i Życiem wobec stworzeń czego trzymają się nieświadomie ŚJ, czy też wszelakiej maści denominanci, albo niektórzy ateiści.

Wszak wiemy dobrze o pewnym śladzie synostwa w stworzeniu nierozumnym:
"Czy deszcz także ma ojca? A kto zrodził krople rosy?" 3 (Hi 38, 28 BT IV)
, oraz pewnego odległego podobieństwa (sic! - similitudinem quandam remotam) stworzeń rozumnych do Boga:
"Więc tak odpłacać chcesz Panu, ludu głupi, niemądry? Czy nie On twym ojcem, twym stwórcą? Wszak On cię uczynił, umocnił." 3 (Pwt 32, 6)

Trzeba więc rozumieć duchem, nie ciałem, że "bycie pierworodnym wśród stworzeń" nie funkcjonuje u Boga w porządku przyczynowo-skutkowym, lecz w porządku natury.
Gdy przełamiemy swe tkwienie w cielesnym paradygmacie relacji pomiędzy bytami i wzniesiemy się w kontemplacji metafizycznej na" płaszczyznę "ducha, że wówczas zaczniemy widzieć inaczej, głębiej. W innym razie, jest to tylko i nadal bicie nikomu niepotrzebnej piany.
Pozdrawiam,
suum.esse
Ostatnio zmieniony 2020-05-20, 14:38 przez exe, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2175 times

Re: Kto jest pierworodnym?

Post autor: sądzony » 2020-05-20, 18:45

suum.esse pisze: 2020-05-20, 14:32 Gdy przełamiemy swe tkwienie w cielesnym paradygmacie relacji pomiędzy bytami i wzniesiemy się w kontemplacji metafizycznej na" płaszczyznę "ducha, że wówczas zaczniemy widzieć inaczej, głębiej. W innym razie, jest to tylko i nadal bicie nikomu niepotrzebnej piany.
Pozdrawiam,
suum.esse
Nie biję piany, a pytałem?
Bardzo dziękuję za wyjaśnienie i odpowiedź.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
exe
Bywalec
Bywalec
Posty: 176
Rejestracja: 3 maja 2020
Lokalizacja: Ziemski padół....
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 25 times
Been thanked: 65 times

Re: Kto jest pierworodnym?

Post autor: exe » 2020-05-20, 19:31

Zwróć uwagę Bracie, że nikogo nie posądzam, bo przecież nikogo nie cytowałem. Pozwoliłem sobie jeno na uwagę natury ogólnej, co by unikać błędów, których i tu nie uniknięto (błędy powszechne).
Pozdrawiam,
suum.esse

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2175 times

Re: Kto jest pierworodnym?

Post autor: sądzony » 2020-05-20, 20:14

suum.esse pisze: 2020-05-20, 19:31 Zwróć uwagę Bracie, że nikogo nie posądzam, bo przecież nikogo nie cytowałem. Pozwoliłem sobie jeno na uwagę natury ogólnej, co by unikać błędów, których i tu nie uniknięto (błędy powszechne).
Pozdrawiam,
suum.esse
A ja podziękowałem.
Błądzić jest rzeczą ludzką.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
exe
Bywalec
Bywalec
Posty: 176
Rejestracja: 3 maja 2020
Lokalizacja: Ziemski padół....
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 25 times
Been thanked: 65 times

Re: Kto jest pierworodnym?

Post autor: exe » 2020-05-20, 23:04

sądzony pisze: 2020-05-20, 20:14
suum.esse pisze: 2020-05-20, 19:31 Zwróć uwagę Bracie, że nikogo nie posądzam, bo przecież nikogo nie cytowałem. Pozwoliłem sobie jeno na uwagę natury ogólnej, co by unikać błędów, których i tu nie uniknięto (błędy powszechne).
Pozdrawiam,
suum.esse
A ja podziękowałem.
Błądzić jest rzeczą ludzką.
Oczywiście, że jest tak, jak piszesz. Mając tego świadomość, nie przestrzegam przed błędami, których nie da się uniknąć, a raczej przed permanentnym trwaniu w nich.
Ostatnio zmieniony 2020-05-20, 23:05 przez exe, łącznie zmieniany 1 raz.
Mdr 7, 15:
"Oby mi Bóg dał słowo odpowiednie do myśli i myślenie godne tego, co mi dano! On jest bowiem i przewodnikiem Mądrości, i tym, który mędrcom nadaje kierunek."

ODPOWIEDZ