Zydowskie przypowiesci

Rozmowy na temat wyznawców Judaizmu, dlaczego nie uwierzyli Jezusowi, itp.
Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Zydowskie przypowiesci

Post autor: Andej » 2020-09-29, 09:10

Wyczajone gdzieś w internetach.
---
Adam był człowiekiem dociekliwym i postanowił zapoznać się z mądrością zawartą w Talmudzie.

Wezwał więc jednego z największych talmudystów świata Adolfa i rzekł do niego" - Słuchaj Żydzie, masz mi wytłumaczyć co to jest Talmud, czy ty jako zwolennik nazizmu wiesz na czym polega jego mądrość.

Szanowny panie Adamie - odpowiedział Adolf Michnik - chcę pana ostrzec, że to jest bardzo trudne i skomplikowane, a jak niektórzy sądzą, Talmud przewyższa ideologię nazizmu, marksizmu - leninizmu, a nawet "Protokoły mędrców Syjonu".

Jako wyznawca nazizmu, marksizmu- leninizmu, nie bardzo zgadzam się z taką opinią, ale proszę pytać - odpowiedział Adolf Adamowi. Pójdę dalej -- kontynuował Adolf, Talmud nie propaguje "Carycy i zwierciadła" Janusza Szpotańskiego.

Jestem wodzem wielkiego narodu i dla mnie nie ma nic trudnego, nawet "Caryca i zwierciadło" - rzekł Adam.

- Dobrze - rzekł Adolf, spróbuję to panu wytłumaczyć na przykładzie.

Niech pan sobie wyobrazi, panie Adamie, że jest wieś. W tej wsi stoją murowane kilkupiętrowe domy o płaskich dachach. Po tych dachach spacerują dwaj Żydzi rabini z czerskolandu. Te domy znajdują się w ciągu zwartym, tak, że można przechodzić z jednego dachu na sąsiedni z lewej i prawej strony.

Jeden ze spacerowiczów, człowiek bardzo ciekawy zajrzał w otwór komina, tak niefortunnie, że wpadł do komina. Drugi rebe, bardzo sumienny, chcąc mu pospieszyć z pomocą wpadł do komina za nim. Kiedy obaj Żydzi wyszli z komina, jeden z nich był biały, a drugi czarny. A teraz pytanie panie Adamie, który z nich poszedł się umyć?

Oczywiście, że ten czarny Żyd poszedł się umyć- odpowiedział Adam.

Nie - panie Adamie - odpowiedział Adolf- żaden z nich nie poszedł się umyć. Ten biały widział, że jest biały, więc nie poszedł się umyć Ten czarny widział, że tamten jest biały, więc myślał, że i on jest biały i też nie poszedł się umyć.

Aaa - stwierdził z zadowoleniem Adam, teraz już rozumiem.

Chwileczkę panie Adamie – zaśmiał się talmudysta – to dopiero początek.

Otóż jest noc i dwóch Żydów rabinów przechadza się po dachach. Jeden z nich był nieostrożny i zaglądając do komina wpadł do środka. Drugi rebe chciał mu pomóc i też wpadł w otwór kominowy. Na dole się spotkali, jeden czarny, drugi biały. Który z nich poszedł się umyć?

Teraz już wiem – zawołał radośnie Adam– żaden.

Nie, panie Adamie. Obaj poszli się umyć. Ten czarny, widząc, że jest czarny poszedł się umyć. A ten biały widząc, że tamten jest czarny, myślał, ze też jest czarny i też poszedł się umyć. Ale to jeszcze nie wszystko panie Hitler.

Znowu jest noc i znowu dwóch Żydów spaceruje po dachu. Jeden wpadł do komina, drugi chcąc mu pomóc też wpadł do komina. Jeden z nich był czarny, drugi biały. Który poszedł się umyć?

Niech cię diabli porwą zawołał Adam do Adolfa - nie wiem.

Ten czarny poszedł się umyć panie Adamie, bo widział, że jest czarny, to poszedł się umyć. Mówiłem przecież panu, panie Hitler, że mądrości Talmudu są nie do zrozumienia, szczególnie dla gojskich łbów - powiedział Adolf do Adama. Ale na tym nie koniec panie Adamie - powiedział Adolf. Po pierwsze, gdzie pan panie Adamie widział na wsi murowane wysokie domy? Po drugie, ci rebe nie mieli w nocy nic innego do roboty, tylko spacerować po dachach? Po trzecie pan sądzi, że jak jeden Żyd wpadnie do komina, to drugi Żyd nie ma nic innego do roboty, jak łażenie za nim? Ale nawet gdyby się tak wydarzyło, to panie Adamie, czy pan widział dwóch ludzi, którzy wpadli do komina, aby jeden wyszedł biały, a drugi czarny?

Tak to talmudysta Adolf pokazał swoją wyższość nad Adamem.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Pompieri
Gaduła
Gaduła
Posty: 866
Rejestracja: 28 wrz 2020
Has thanked: 419 times
Been thanked: 146 times

Re: Zydowskie przypowiesci

Post autor: Pompieri » 2020-09-29, 10:25

To nie zydowska przypowiesc, ale cos skrojonego na ideologiczne potrzeby.
prosze , dlaczego zasmiecasz ?

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Zydowskie przypowiesci

Post autor: Andej » 2020-09-29, 10:44

Słuszne spostrzeżenie. Dlatego z tekstu usunąłem nazwiska i polityczne odniesienia. Ale rozumowanie zostało przedstawione właściwie. I taki sens tegoż tekstu. Ale zamiast talmudycznych mądrości można doszukiwać się propagandy, odniesienia do teraźniejszości. I znajdować analogie. Nie ma w tym niczego złego. Wręcz przeciwnie, jest to budujące.
Przeniesienie opowieści w inne realia nie zmienia jej sensu.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Pompieri
Gaduła
Gaduła
Posty: 866
Rejestracja: 28 wrz 2020
Has thanked: 419 times
Been thanked: 146 times

Re: Zydowskie przypowiesci

Post autor: Pompieri » 2020-09-29, 12:23

Ja prosze o autentyczne zydowskie, a nie o zabawe w "zydowskie".

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Zydowskie przypowiesci

Post autor: Marek_Piotrowski » 2020-09-29, 12:31

Andej, poniżej Twojego poziomu. Jestem za wyśmiewaniem pewnych rzeczy (czemu nie), ale niech to będzie zgrabne.

Pompieri
Gaduła
Gaduła
Posty: 866
Rejestracja: 28 wrz 2020
Has thanked: 419 times
Been thanked: 146 times

Re: Zydowskie przypowiesci

Post autor: Pompieri » 2020-09-29, 20:09

Pewien rabbi udal sie do boznicy na dlugo przed rozpoczeciem nabozenstwa. jego uczniowie widzac to, spytali z naleznym szacunkiem:
- Mistrzu, co robisz przed modlitwa?
- Modle sie o to - odrzekl rabbi - abym potrafil sie lepiej modlic.

ODPOWIEDZ