Kabała

Rozmowy na temat wyznawców Judaizmu, dlaczego nie uwierzyli Jezusowi, itp.
Awatar użytkownika
Tomaszek
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 625
Rejestracja: 13 wrz 2015
Lokalizacja: Polska
Has thanked: 12 times
Been thanked: 103 times
Kontakt:

Kabała

Post autor: Tomaszek » 2016-01-14, 14:39

Czy macie jakiekolwiek zdanie na temat kabały? Nie chodzi mi o stawianie tarota i takie tam, ale o rozważanie Pisma Świętego na powiedzmy mistycznym poziomie. Istnieje kabała żydowska, ale mamy też kabałę chrześcijańską, która na bazie tej pierwszej rozwinęła się.

Czy Waszym zdaniem to coś złego? Czy posiadacie jakiekolwiek wiadomości w tej kwestii?
"Aby rozumieć przypowieść i przenośnię, słowa mędrców i ich zagadki."

konik

od konika

Post autor: konik » 2016-01-14, 19:53

Nie mam. A poza tym nie nadazam z czytaniem na biezaco tego, co warte,l dla tego na kabale szkoda mi marnotrawienia chrzescijanskiego czasu :->

Awatar użytkownika
Tomaszek
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 625
Rejestracja: 13 wrz 2015
Lokalizacja: Polska
Has thanked: 12 times
Been thanked: 103 times
Kontakt:

Post autor: Tomaszek » 2016-01-14, 23:09

Czyli coś o kabale wiesz, bo gdybyś nie wiedział, nie pisałbyś, że szkoda na to czasu. Może byś jednak napisał o tym.
"Aby rozumieć przypowieść i przenośnię, słowa mędrców i ich zagadki."

konik

od konika

Post autor: konik » 2016-01-14, 23:40

Tomaszku drogi - chetnie bym Cie uraczyl wypowiedzia o kabale, ale naprawde nie wiem n ic o niej. A to co gdzies ktos komus na ucho na temat kabaly, to doprawdy ... szkoda slow.
Lecz ... nie trzeba calej literackiej tworczosci stworzonej przez ludzkosc ( a nawet tfurczosci ;-) ) znac, aby moc wiedziec, iz na pewne rzeczy po prostu szkoda czasu.
No, zycie jest za krotkie - przeczytalem koran ( niestety), bhagawat gite - i to nie w calosci( i to wydana przez heretykow hinduizmu), dziela Lenina ( nie wszystkie na szczescie), nie przeczytalem Mein Kampf ani tysiaca tym podobnych ... nie przeczytalem calej Biblii jeszcze, przeczytalem tylko kilka dziel wielkich swietych ( sw Augustyna, sw.Teresy z Avila, sw.Faustyny ...) ... i chcialbym moc zglebic sw.Jana od Krzyza ... i mnostwo innych ... no, nie daje rady .
I jeszcze tu na forum ( a przeciez jest mnostwo forum )... i wiem, choc nie czytalem, za na forum swiadkow nie warto czasu tracic, ... itp.itd
Serdecznie pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Tomaszek
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 625
Rejestracja: 13 wrz 2015
Lokalizacja: Polska
Has thanked: 12 times
Been thanked: 103 times
Kontakt:

Post autor: Tomaszek » 2016-01-15, 13:16

Fakt, wszystkiego nie da się przeczytać i nie wszystko warto.

No to Cię poczęstuję Janem od Krzyża:

Więcej Bóg pragnie od ciebie choćby najmniejszego stopnia czystości duszy, niż największych dzieł, jakich możesz dokonać." Str. 88 Święty Jan od Krzyża Doktor Kościoła DZIEŁA

Ale z Kabały też Cię poczęstuję czymś ciekawy moim zdaniem:

??? - tak pisane "OR" oznacza światło

??? - tak pisane "OR" oznacza skórę

Człowiek przed upadkiem miał świetliste ciało, jaśniał blaskiem zgodnie z tym co mówi prorok Daniel 12:3


Lecz roztropni jaśnieć będą jak jasność na sklepieniu niebieskim, a ci, którzy wielu wiodą do sprawiedliwości, jak gwiazdy na wieki wieczne.
NP

Kiedy jednak człowiek zgrzeszył w ogrodzie dostał inne "OR" tj. skórę zamiast światła i dlatego czytamy, że poczuli się nadzy a dokładnie ujrzeli, że są nadzy.

Podsumowując, może nie o takiej Kabale myślałeś.

Bhagavat Gitę próbowałem też czytać, ale nie przeszedłem przez całość. Jednak jest w nie pewna mądrość zawarta. Jednak Biblia ją przewyższa i to znacznie.
"Aby rozumieć przypowieść i przenośnię, słowa mędrców i ich zagadki."

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Post autor: Dezerter » 2016-01-15, 22:53

Z kabałą żydowską spotkałem się na FŻP, było kilku biegłych kabalistów. Moje obserwacje z pisania z nimi na forum ? - mocno odlecieli od nauk ST, od Judaizmu, jaki wyznawali współcześni Jezusa, od judaizmu znanego mi z NT. W ich poglądach i nauce spotykam sporo ezoterycznych nauk znanych mi z innych nieżydowskich korzeni. Po pobieżnym zapoznaniu się - odrzuciłem , bo nie po to wróciłem z ezoteryzmu do chrześcijaństwa , by odpłynąć teraz w kabałę!.
Odrzucam i odradzam - takie jest moje zdanie.
Pierwsze słyszę o kabale chrześcijańskiej - chętnie coś się dowiem :-D
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Tomaszek
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 625
Rejestracja: 13 wrz 2015
Lokalizacja: Polska
Has thanked: 12 times
Been thanked: 103 times
Kontakt:

Post autor: Tomaszek » 2016-01-16, 09:02

Z kabałą żydowską i z Żydami jest dokładnie tak samo jak ze wszystkim innym. Jest wielu ludzi, którzy ekscytują się rzeczami, których nie rozumieją i nie zgłębiają. Albo zaczynają od niewłaściwej strony. Albo nie znając dobrze Pisma ekscytują się kabałą bo ich kręcą czerwone wstążeczki na rękach.

Ogólnie zawsze staram się wypowiadać o środowisku żydowskim jak najlepiej. Jednak wielu jest takich, którzy nie odróżniają tego co jest w Biblii, Talmudzie, Kabale i myślą że to wszystko kabała albo że to wszystko Biblia itd. Należy więc wyrabiać sobie opinie na bazie rzeczowej wiedzy i na bazie kontaktów z ludźmi inteligentnymi i wykształconymi.

To samo dotyczy kabały. Co do chrześcijańskiej kabały to jednak jest tak, że chrześcijanie zajmujący się nią bazując na tej żydowskiej podstawiają chrześcijańskie dane. I tak w miejsce Adama Kadmona mamy Chrystusa itd. W miejsce trzech najwyższych Sefirot Trójcę. Ale takiego podejścia nie polecam. Bo jak się okaze że sefiroty są czymś innym niż nam się wydawało, może nam się zrobić głupio.
"Aby rozumieć przypowieść i przenośnię, słowa mędrców i ich zagadki."

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Post autor: Dezerter » 2016-01-16, 18:12

Ogólnie zawsze staram się wypowiadać o środowisku żydowskim jak najlepiej.
A nie sadzisz, że to szowinistyczne podejście, że o kimś się zawsze starasz a o innych się nie starasz :-? :roll:
Ja uważam, że chrześcijanin nie powinien mieć względu na osoby, narodowości
To samo dotyczy kabały. Co do chrześcijańskiej kabały to jednak jest tak, że chrześcijanie zajmujący się nią bazując na tej żydowskiej podstawiają chrześcijańskie dane. I tak w miejsce Adama Kadmona mamy Chrystusa itd. W miejsce trzech najwyższych Sefirot Trójcę. Ale takiego podejścia nie polecam. Bo jak się okaze że sefiroty są czymś innym niż nam się wydawało, może nam się zrobić głupio.
Czyli dziecinada i wymysły :roll: , to ja stworzę sobie Tarota chrześcijańskiego }:> ;-)
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Tomaszek
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 625
Rejestracja: 13 wrz 2015
Lokalizacja: Polska
Has thanked: 12 times
Been thanked: 103 times
Kontakt:

Post autor: Tomaszek » 2016-01-16, 23:11

Szowinizm jest wtedy gdy nie potrafimy na kogoś spojrzeć krytycznie. Nie dostrzegamy wad i gloryfikujemy człowieka, grupę ludzi nie umiejąc dokonać obiektywnej oceny.

Jeśli staram się o kimś nie mówić źle, to oznacza po prostu, że go nie osądzam. A skoro wystrzegam się przed osądzeniem kogoś, oznacza, że nie jestem ślepy.

Co do drugiej kwestii. Kabała jest bardzo interesująca. Ważne jest aby ten temat rozważyć rzetelnie i bez uprzedzeń. I żeby uszanować autentyzm. Chrześcijańska kabała nie jest autentyczna. Jest to próba ochrzczenia jej, że się tak wyrażę i nadania nowego znaczenia. To nie tędy droga.
Tak jak nie można wyrabiać sobie opinii o chrześcijaństwie na podstawie nauk na przykład Mormonów, tak nie powinniśmy uprzedzać się do żydowskiej kabały na podstawie zachowań czy wypowiedzi rzekomych kabalistów.
"Aby rozumieć przypowieść i przenośnię, słowa mędrców i ich zagadki."

konik

od konika

Post autor: konik » 2016-01-17, 08:44

Witam.
Tomaszku, tak zastanawialem sie nad tym ... no po co zaglebiac sie w kabale, kiedy mamy juz wszystko dane w Chrystusie. Chyba, ze jako hobby. Ale przyznam, ze to hobby mnie nie interesujem ,mam inne.
Trzymaj sie i blogoslawionego dnia zycze.

Awatar użytkownika
Tomaszek
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 625
Rejestracja: 13 wrz 2015
Lokalizacja: Polska
Has thanked: 12 times
Been thanked: 103 times
Kontakt:

Post autor: Tomaszek » 2016-01-17, 09:21

To jest rzeczywiście indywidualna kwestia czym kto się chce zajmować. Zauważ, że tak rozumując możemy dojść do wniosku, że nic nam nie jest potrzebne. Nawet wykształcenie, bo w zasadzie dzisiaj ludzie z mgr i dr często prowadzą sklepy spożywcze bo lepiej się opłacają.
Po co studiować, dajmy na to, języki oryginalne Pisma Świętego?
A co ma do tego kabała? Może ktoś powinien to zbadać dogłębnie, żeby móc odpowiedzieć. W naturze człowieka jest ciekawość. Dlatego są i tacy, których nurtowała kwestia jak wzbić się w niebo niczym ptak. W zamierzchłej przeszłości pewnie uznano by takich za szaleńców, ale dzisiaj dla wielu samolot jest bardziej naturalnym środkiem lokomocji niż tramwaj. (A co to tramwaj :-) )
"Aby rozumieć przypowieść i przenośnię, słowa mędrców i ich zagadki."

Benjamin

Post autor: Benjamin » 2016-01-17, 10:00

Tramwaj to cos wolniejszego od pociagu a szybszego od roweru :-D

Awatar użytkownika
Tomaszek
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 625
Rejestracja: 13 wrz 2015
Lokalizacja: Polska
Has thanked: 12 times
Been thanked: 103 times
Kontakt:

Post autor: Tomaszek » 2016-01-17, 12:30

Jak są korki albo awaria prądu, to jednak rower ma pierwszeństwo przed tramwajem. :-)
"Aby rozumieć przypowieść i przenośnię, słowa mędrców i ich zagadki."

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Post autor: Dezerter » 2016-01-17, 17:44

Tomaszku pominąłeś kompletnie to co jako jedyne wytłuściłem - to z tym ezoteryzmem w kabale ?
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Tomaszek
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 625
Rejestracja: 13 wrz 2015
Lokalizacja: Polska
Has thanked: 12 times
Been thanked: 103 times
Kontakt:

Post autor: Tomaszek » 2016-01-17, 17:49

A co dokładnie rozumiesz pod tym pojęciem? Czy zjawisko bilokacji to też zjawisko ezoteryczne?
"Aby rozumieć przypowieść i przenośnię, słowa mędrców i ich zagadki."

Zablokowany