Żydzi Mesjaniczni

Rozmowy na temat wyznawców Judaizmu, dlaczego nie uwierzyli Jezusowi, itp.
Awatar użytkownika
Tomaszek
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 625
Rejestracja: 13 wrz 2015
Lokalizacja: Polska
Has thanked: 12 times
Been thanked: 103 times
Kontakt:

Żydzi Mesjaniczni

Post autor: Tomaszek » 2016-01-19, 21:02

No nie mogłem tego nie poruszyć. Na pewno spotkaliście się z takim zjawiskiem, ruchem, jakby tego nie nazwać. Co ciekawe, zauważyłem, że pod tą nazwą często ukrywają się nie Żydzi, lecz gorący sympatycy judaizmu a wręcz ostro judaizujący chrześcijanie pochodzenia nieżydowskiego. Nie jest to ruch jednolity.
W Izraelu zjawisko to ma nieco inny charakter. Tam Żydzi Mesjaniczni to rzeczywiście Żydzi wyznający Jezusa jako Mesjasza. Nie są oni zbytnio tolerowani, a wręcz traktowani jak choroba, zaraza. Jednym słowem: między młotem a kowadłem. Jedni potępiają ich za wiarę w Jezusa a inni za judaizowanie.
Czy posiadacie jakąś wiedzę w tej kwestii, jakieś przemyślenia?
"Aby rozumieć przypowieść i przenośnię, słowa mędrców i ich zagadki."

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14811
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4117 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Post autor: Dezerter » 2016-01-19, 23:05

I znów wspólne zainteresowania nas łączą :-D
kiedyś chciałem zostać mesjanistom, pisałem nawet na forum mesjańskim - pisało tam kilka osób, w tym kapłan i jego córka, ale się nie dogadaliśmy, zachowywali się dziwnie, wykazałem im kilka nieścisłości i niekonsekwencji, obrazili się i zamknęli forum.
I tak właśnie nie zostałem mesjanistą :-D
ale mam głęboką sympatię do nich.
Na forum Kosciol.pl starałem się dawno temu wraz z innymi zebrać wszystkie dostępne ocalałe pisma judeochrześcijańskie z pierwszych IV wieków - udało się dzięki wspólnym wysiłkom i zaangażowaniu wielu - to było najlepsze, najbardziej ekumeniczne i najbardziej uczące forum w necie na jakim pisałem - polecam jako archiwum bezcenne:
http://www.kosciol.pl/forum/viewtopic.p ... e=&show=30
to na początek
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Tomaszek
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 625
Rejestracja: 13 wrz 2015
Lokalizacja: Polska
Has thanked: 12 times
Been thanked: 103 times
Kontakt:

Post autor: Tomaszek » 2016-01-20, 08:34

Sporo tego. Trzeba będzie poczytać. Fajnie. Dzięki za ten link. Odnoszę wrażenie, że ruch mesjański nie jest jednolity i jedni o drugich często nie wiedzą. Jednak trzeba przyznać, że zjawisko jest na tyle duże, iż warto na nie zwrócić uwagę. Ciekawe jakie nieścisłości dostrzegłeś i czy są one wspólne dla wszystkich ugrupowań mesjańskich.
"Aby rozumieć przypowieść i przenośnię, słowa mędrców i ich zagadki."

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14811
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4117 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Post autor: Dezerter » 2016-01-20, 19:51

Mesjaniści - dzielą się głównie na trynitarnych (wierzących w Trójcę - tu przedstawicielem może być Dawid Stern) i tych nietrynitarnych zbliżonych do zielonoświątkowców i badaczy pisma tu moim przykładem jest Piotr Fras, ( z którym długo i bezowocnie :-( dyskutowałem.
Zdecydowanie dużo bardziej cenię Sterna - polecam , bo mam i czytam jego dzieło:
Komentarz Żydowski do Nowego Testamentu ? David H. Stern
Pozycja ta jest wyjątkowa, bo jest to drugi komentarz do Nowego Przymierza w historii opracowany przez Żyda mesjańskiego. David H. Stern dołożył starań, aby jego dzieło miało swoje autonomiczne tłumaczenie Nowego Testamentu , bardzo bliskie oryginałowi greckiemu, a jednocześnie przełożone współczesnym językiem. Efekt pracy naukowca jest rewelacyjny. Niektóre fragmenty są bardzo dosadne, oddają emocje opisywanych zdarzeń sprawiając, iż Pismo staje się bardziej ludzkie, a my uświadamiamy sobie, że apostołowie i Jezus nie mówili do siebie i nie sprzeczali się językiem literatury pięknej :) :) :). Nadanie cechy żydowskości wydaniu nie odbieram jako fanaberii Sterna dla podkreślenia lepszości czy inności żydów mesjańskich, ale owoc słusznego przekonania, że Nowy Testament to tak naprawdę żydowski zbiór ksąg, bo przez Żydów napisany, lecz adresowany do ogółu.

Stern w Komentarzu wyjaśnia dużą część zawiłości kultury narodu Izraela, które dla nas są kompletnie niezrozumiałe
i przez które przelatujemy obojętnym wzrokiem albo traktujemy je jako nasze małe zagadki wszechczasów;). Pamiętam swój własny szok, gdy dowiedziałam się o co właściwie chodzi z białym kamień wręczanym zwycięskim wierzącym z Objawianie św. Jana. Autor ponadto często odnosi się do pism żydowskich i do żydowskiego postrzegania rzeczywistości w kontraście do nauczań Jezusa, a przy niektórych wersetach odwołuje się do innych fragmentów Biblii, pozwalając czytelnikowi na bardziej całościowe spojrzenie na Słowo Boże.

Komentarzem żydowskim do Nowego Testamentu jestem zachwycona. Służy mi już wiele lat i mimo tego, że zdążyłam zakupić już kilka innych przewodników biblijnych to uważam, że ten jest najbardziej trafiony i czytam go za każdym razem, gdy chcę poświęcić więcej czasu na rzetelne studiowanie tekstu biblijnego.

Jeśli więc ktoś się zastanawia w danej chwili między np. Słownikiem greckim do Nowego Testamentu a Encyklopedią Biblijną (też dobra pozycja) oraz recenzowanym Komentarzem i nie może mieć ich wszystkich naraz, to zdecydowanie na początek polecam Sterna.
http://recenzjechrzescijanskie.pl/komen ... d-h-stern/
Z tym komentarzem zgadzam się całkowicie, polecił mi go pastor Kościoła Ewangelicznych Chrześcijan, którego kazanie mnie zachwyciło, a on w odpowiedzi powiedział, że taki mądry sam z siebie nie jest, że opracował je na podstawie tej właśnie księgi Sterna, którą pożyczył od ...wikarego katolickiego :-D
Wydawnictwo: Vocatio, Data wydania: 2005 : - bardzo dobre wydane 100zł
szalom
Ostatnio zmieniony 2016-01-31, 22:15 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Tomaszek
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 625
Rejestracja: 13 wrz 2015
Lokalizacja: Polska
Has thanked: 12 times
Been thanked: 103 times
Kontakt:

Post autor: Tomaszek » 2016-01-24, 10:06

Niestety, jeszcze nie posiadam tego Nowego Testamentu. Z tego co wiem, nie jest to tylko komentarz, ale również tłumaczenie uwzględniające rozmaite żydowskie idiomy, cały kulturowy background. Musi to więc być bardzo interesujące a wręcz obowiązkowe dzieło. W najbliższym czasie chyba to sobie zamówię.

Wracając do kwestii Żydów Mesjanicznych. No właśnie... Skąd Waszym zdaniem taka potrzeba tworzenia tego rodzaju zgromadzeń? Niektóre ugrupowania zewnętrznie nie różnią się od ortodoksyjnych. Ale charakteryzuje te grupy zdecydowanie bardziej liberalny stosunek do Prawa. Wynika to z odrzuczenia tzw. Tory Szebealpe - Tory Ustnej. Pe to usta.
"Aby rozumieć przypowieść i przenośnię, słowa mędrców i ich zagadki."

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14811
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4117 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Post autor: Dezerter » 2016-01-24, 16:28

Tomaszek pisze:Wracając do kwestii Żydów Mesjanicznych. No właśnie... Skąd Waszym zdaniem taka potrzeba tworzenia tego rodzaju zgromadzeń? Niektóre ugrupowania zewnętrznie nie różnią się od ortodoksyjnych. Ale charakteryzuje te grupy zdecydowanie bardziej liberalny stosunek do Prawa. Wynika to z odrzuczenia tzw. Tory Szebealpe - Tory Ustnej. Pe to usta.
Czyli żadnego Talmudu nie uznają?
A skąd potrzeba? - dość oczywista ZNALEŹLI MESJASZA :idea:
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Tomaszek
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 625
Rejestracja: 13 wrz 2015
Lokalizacja: Polska
Has thanked: 12 times
Been thanked: 103 times
Kontakt:

Post autor: Tomaszek » 2016-01-24, 19:04

To znaczy Talmudu nie uznają, ale niektóre elementy tradycji żydowskiej akceptują. Na przykład kwestia kalendarza. 19 letni cykl pochodzi od Hillela IIgo bodajże, a Biblia każe obserwować nowie księżyca i kłosy przy oznaczaniu początku roku - miesiąc Abib - miesiąc kłosów.
Ale są też i tacy co obserwują naturę. Ale ci z kolei naśladują inne zwyczaje żydowskie nie z Biblii. Choćby zwyczaj regularnego czytania Tory według podziału na porcje zwane po hebrajsku parszami. Mesjaniczni też to stosują, jednak czytają w językach narodowych jak w KRK po Soborze Watykańskim II. Widziałem nawet angielskie tłumaczenie Biblii Mesjanicznej. Z grubsza mówiąc, polega ono na tym, że pewnych pojęć nie tłumaczy. Na przykład, zamiast Bóg jest Elohim.
"Aby rozumieć przypowieść i przenośnię, słowa mędrców i ich zagadki."

Benjamin

Post autor: Benjamin » 2016-01-24, 22:59

Szkoda na to czasu, jesli juz jestesmy w tym Kosciele - ja jeszcze formalnie nie.
Trwonicie Bozy czas na to, co uwstecznia.

Glos zyda do was.

Awatar użytkownika
Tomaszek
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 625
Rejestracja: 13 wrz 2015
Lokalizacja: Polska
Has thanked: 12 times
Been thanked: 103 times
Kontakt:

Post autor: Tomaszek » 2016-01-25, 11:58

Zaintrygowałeś mnie. O tym "formalnie jeszcze nie". Czy jesteś na etapie przyjmowania chrześcijaństwa? Przepraszam za takie osobiste pytania, nie musisz przecież odpowiadać. Ale skoro zacząłeś o tym pisać... Czy wyznawałeś wcześniej judaizm czy też po prostu masz żydowskie pochodzenie, ale judaizmu nie wyznawałeś? Ogromnie przepraszam za ciekawskość i zrozumiem, jeśli powiesz "Stop"
"Aby rozumieć przypowieść i przenośnię, słowa mędrców i ich zagadki."

Benjamin

Post autor: Benjamin » 2016-01-30, 13:34

Przepraszam Tomaszku ze dopiero teraz odpisuje, ale dopiero teraz tu zajrzalem.
Zydzi w wiekszosci to ateisci - stad bolszewizm takie mial zniwo wsrod nich.
Ja bylem ateista, potem napotkalem protestantyzm ... i jestem w tej chwili we wspolnocie wolnych charyzmatykow, ale silnie judaizujacych ... az wpadajacych w balwochwalcze uwielbienie niby ku Bogu :shock: , a tak naprawde w pseudo judaizm.
Mam tego dosc, bo wierutnie zjechali w ciernie i osty.
Formalnie jestem protestantem, ale dusza juz sie rwie do Kosciola, ktory wielbi Boga dla Boga, a nie dla judaizmu.
Kto wie, moze zostane i katolikiem :?:

Awatar użytkownika
Tomaszek
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 625
Rejestracja: 13 wrz 2015
Lokalizacja: Polska
Has thanked: 12 times
Been thanked: 103 times
Kontakt:

Post autor: Tomaszek » 2016-01-31, 17:55

Benjaminie, dziękuję za odpowiedź. Dotykasz delikatnego tematu pt."Kto jest Żydem". Czy przypadkiem i Ty nie idziesz na skróty? Zarzucałeś tę czynność Dezerterowi w innym wątku, stąd moje pytanie. A co do ekscytowania się wszystkim co żydowskie w niektórych chrześcijańskich kręgach to też zauważyłem taką tendencję. Uważam, że judaizm trzeba albo praktykować albo nie, ale pseudojudaizm to co to właściwie jest?
To tak jakby przestrzegać szabes ale nie znać traktatu Eruwin.
"Aby rozumieć przypowieść i przenośnię, słowa mędrców i ich zagadki."

Benjamin

Post autor: Benjamin » 2016-01-31, 20:08

Tomaszku ... oczywiscie, ze na skroty moge isc, i tego nie dostrzegac, Jesli mozesz wskazac gdzie skaracam droge, to bede wdzieczny.
To jest zwykla przypadlosc ludzka / ale sam siebie czlowiek nie potrafi nieraz wlasciwie ocenic.

Awatar użytkownika
Tomaszek
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 625
Rejestracja: 13 wrz 2015
Lokalizacja: Polska
Has thanked: 12 times
Been thanked: 103 times
Kontakt:

Post autor: Tomaszek » 2016-01-31, 22:37

Chodzi mi o to, że jeśli na forum religijnym używamy słowa Żyd, to tylko w znaczeniu człowiek religijny. A więc ultraortodox, ortodox, chasyd względnie reformowany. Zapomniałem o Mesjanicznych. Ale obywatel państwa Izrael to już nie. Choćby dlatego, że wielu nieŻydów kupuje sobie rodowody tylko po to aby otrzymać obywatelstwo. Nie mówmy o Żydach komunistach bo wtedy mówmy też o Katolikach komunistach.
"Aby rozumieć przypowieść i przenośnię, słowa mędrców i ich zagadki."

Benjamin

Post autor: Benjamin » 2016-02-02, 22:16

Tomaszku - ustanawiasz swoje reguly uzywania slowa danego na forum.
Czy jesli ktos powie, ze jest polakiem, ale nie jest katolikiem, to idzie na skroty?
zyd to zyd, niemiec to niemiec ... itd.
przynaleznosc nawet wedlug genow o tym nie decyduje, tylko inne cechy ... roznorakie. Ja jestem zydem, ale nie mozaista.
Ot i wszystko.

Awatar użytkownika
Tomaszek
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 625
Rejestracja: 13 wrz 2015
Lokalizacja: Polska
Has thanked: 12 times
Been thanked: 103 times
Kontakt:

Post autor: Tomaszek » 2016-02-14, 18:18

Powiem po żydowsku, masz i nie masz racji.
"Aby rozumieć przypowieść i przenośnię, słowa mędrców i ich zagadki."

ODPOWIEDZ