Z judaizmu ukradzione

Rozmowy na temat wyznawców Judaizmu, dlaczego nie uwierzyli Jezusowi, itp.
Piotrek

Re: Z judaizmu ukradzione

Post autor: Piotrek » 2016-10-24, 19:18

Dezerter, przypominam że to za pośrednictwem apostoła Pawła i myśli greckiej, nas Polaków judaizm fascynuje tak bardzo.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Z judaizmu ukradzione

Post autor: Marek_Piotrowski » 2016-10-24, 23:35

Przecież chrześcijaństwo to ta sama wiara, która była udziałem Abrahama czy Mojżesza. Całkiem zwyczajnie pozostała częśc judaizmu skręciła w fałszywą drogę około 30 roku.

Piotrek

Re: Z judaizmu ukradzione

Post autor: Piotrek » 2016-10-25, 01:37

Wielokrotnie dostałem od Niemców za przychylny stosunek wobec Jezusa i czterech Ewangelii, ale się nie poddaję. Podobają mi się również listy Pawłowe. Piotrek z Warszawy.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Z judaizmu ukradzione

Post autor: Dezerter » 2016-10-25, 21:39

Marek_Piotrowski pisze:Przecież chrześcijaństwo to ta sama wiara, która była udziałem Abrahama czy Mojżesza. Całkiem zwyczajnie pozostała częśc judaizmu skręciła w fałszywą drogę około 30 roku.
Marku rozbawiłeś mnie - takiego rozumienia jeszcze nie spotkałem
Mógłbym się zgodzić gdybyś napisał, że judaizm "skręcił " po zburzeniu Świątyni po 70 roku, bo to jest faktem utworzył się wówczas faryzejski judaizm rabiniczny, który dotrwał do dzisiaj. Zanikł natomiast judaizm "światynny" - saduceuszy, kapłański
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Z judaizmu ukradzione

Post autor: Marek_Piotrowski » 2016-10-25, 21:58

Dezerter pisze:
Marek_Piotrowski pisze:Przecież chrześcijaństwo to ta sama wiara, która była udziałem Abrahama czy Mojżesza. Całkiem zwyczajnie pozostała częśc judaizmu skręciła w fałszywą drogę około 30 roku.
Marku rozbawiłeś mnie - takiego rozumienia jeszcze nie spotkałem
Ależ to jest oczywiste.
Do momentu przyjścia Jezusa - mimo licznych wypaczeń - niewątpliwie "bożą" wiarą był ówczesny judaizm (no, określenie nie jest właściwe, bo wówczas to jeszcze nie było to, co nazywamy judaizmem - ale myślę że wiesz o co chodzi).
Jezus przyszedł jako Żyd w ramach owego judaizmu właśnie.

Mówimy niekiedy, że "Żydzi w Jezusa nie uwierzyli" - to nie jest do końca ścisłe, Kościół pierwotny składał się praktycznie wyłącznie z Żydów (nawet były wątpliwości czy nie Żyd może być chrześcijaninem, było trzeba aż specjalnego widzenia - patrz Dz rozdziały 10 i 11).
I niewątpliwie to był "boży" dalszy ciąg tego, co było przed przyjściem Jezusa (oczywiście w ramach Nowego Przymierza).
Niestety, większość Żydów rzeczywiście dokonała odstępstwa, nie przyjmując Jezusa.
Mógłbym się zgodzić gdybyś napisał, że judaizm "skręcił " po zburzeniu Świątyni po 70 roku, bo to jest faktem utworzył się wówczas faryzejski judaizm rabiniczny, który dotrwał do dzisiaj. Zanikł natomiast judaizm "światynny" - saduceuszy, kapłański
Owszem, ale to już jakby dalsze problemy odłamanej odnogi judaizmu. Jednak głównym punktem zwrotnym było Jezusa uznanie (kontynuacja w postaci chrześcijaństwa) lub nie uznanie (pójście w próżnię w postaci judaizmu).

Piotrek

Re: Z judaizmu ukradzione

Post autor: Piotrek » 2016-10-26, 02:47

Nigdy nie czytałem czegoś tak wspaniałego jak te cztery Ewangelie i listy Piotra i Pawła. To prawda biblijna dla nas, gojów. Pamiętam, że kiedy w 1987 roku jako 9-letnie dziecko czytałem te teksty, w powietrzu aż było czuć zapach mąki. Piotrek z Warszawy.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Z judaizmu ukradzione

Post autor: Dezerter » 2016-11-13, 22:06

Byłem w Synagodze Nożyków - jedynej czynnej w Warszawie. Jeśli dobrze poznałem to był obecny, ale bardzo zajęty rabin Szudrich i kilku żydów w tym jeden z frędzelkami, coś przygotowywali. Na pytanie umiał mi odpowiedzieć po polsku/baaaardzom łamana polszczyzna tylko 1 z nich reszta tylko inglisz.
Generalnie trochę byłem rozczarowany - za mało "sakrum" jak na "świątynie" - wszędzie mogłem wleźć, wszystkiego dotknąć - sam siebie ograniczałem, jako gość. Był bałagan, jakieś niedopite kubki i butelki z pepsi na parapecie w sali głównej, jakiś samochodzik dziecięcy na miejscu gdzie rabin czyta Torę itp.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Benjamin

Re: Z judaizmu ukradzione

Post autor: Benjamin » 2016-11-13, 23:18

Ojej ludzie - a czego sie spodziewacie po innych ludziach?
Jaka glebia wiary, taki smietnik.
Zdejmijze ludziu te rozowe pseudojudaistyczne okulary naiwniaka.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Z judaizmu ukradzione

Post autor: Dezerter » 2016-11-14, 20:14

Beniaminie - po innych ludziach spodziewam się :
- piękna
- mądrości
- dobra
a nie, że będą mnie nazywać "ludziem" i "naiwniakiem" :-?
szalom
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Benjamin

Re: Z judaizmu ukradzione

Post autor: Benjamin » 2016-11-14, 22:02

Nie atakuje Ciebie personalnie. Uzylem za to pewnej hiperboli - gdyz takie slepe zapatrzenie sie ( w kazdej innej sprawie, niekoniecznie w tej) jest naiwnoscia. A z czego to wywodze?
Tu na forum wobec katolickiej wiary ( chodzi o maryjnosc) ciskasz nieraz swego rodzaju gromy i zarzuty, pomawiasz o balwochwalstwo itd.
A tu wprost ( uzyje specjalnie tego okreslenia, choc nieeleganckie) bez wazeliny wchodzisz w te kregi, ktore bluznia przeciwko Chrystusowi, a chrzescijan nazywaja diabelskim pomiotem.
Pomysl nad tym, kiedy nastepnym razem przyjdzie Ci ochota robic maslane oczy do antychrystusowcow.
Takie sa fakty ...
Szalom kazdemu.
I to nie znaczy, ze szalom ma przykrywac prawde, negowac ja, czy zabraniac ( to przenosnia z mej strony) murzyna, ktory jest murzynem ... nazywac murzynem.
Jeszcze raz pokoj Tobie i dobro.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Z judaizmu ukradzione

Post autor: Dezerter » 2016-11-14, 22:14

Generalnie masz rację i się z tobą zgadzam (poza słowem - "pomawiasz- bo zawsze podaje solidne argumenty na poparcie - uważasz inaczej zapraszam do wątku np - "kilka wątpliwości"
nie ukrywam również, że jestem filosemitą - czemu ? - sam nie wiem, może dlatego, że Jezus, , jego rodzice, apostołowie, Paweł, Jakub brat Pański itd itp - byli Żydami?, że dzięki nim jestem chrześcijaninem i mam Biblię, zbawienie
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Benjamin

Re: Z judaizmu ukradzione

Post autor: Benjamin » 2016-11-15, 12:51

Dezerterze - ciesze sie, ze sie dogadaliskmy, gdyz nie o obrazanie tu kogokolwiek chodzi.
Co do slowa <pomowienie> ... nie jest o tyle najwlasciwsze, poniewaz nie oddaje calosci przekazu ...
Argumenty wlasciwe maryjnosci podali tu MarekPiotrowski i konik ...
Ty podales pewne uprzedzenia oparte na protestanckiej deformacji, ... ta protestancka deformacja ( czyli pseudo-reformacja) polega na zaprzeczeniu wlasciwemu wywodowi nauki apostolskiej i na nizrozumieniu sytuacji chrzescijan wzgledem Kosciola. A tu tkwi sprawa kluczowa sporu: czy Jezus zalozal Kosciol ( i co za tym idzie, Kosciol posiada Chrystusowy autorytet utwierdzony na Duchu Swietym i na skale Piotrowej ) , czy mz sobie tak jak chcemy zakladamy jakies koscioly.
Odpowiedz na to pytanie, a reszta wskoczy na wlasciwe miejsce.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Z judaizmu ukradzione

Post autor: Marek_Piotrowski » 2016-11-15, 20:11

Wydaje mi się, że problem Maryi (i w ogóle świętych) leży w innej koncepcji Kościoła. W katolicyzmie Kościół to Ciała Chrystusa, natomiast większość denominacji niekatolickich traktuje je jako coś w rodzaju "fun-clubów" Jezusa.

konik

Re: Z judaizmu ukradzione

Post autor: konik » 2016-11-18, 09:55

Ciekawego i celnego slowa uzyl w swej wypowiedzi Benjamin - "protestancka deformacja"
No, mysle, ze to snajperski strzal w samo serce ;-)
Marku - fan klub to nieraz za malo powiedziane: ja spotkalem sie w praktyce z taka postawa: tylko nasz fan klub jest ... i tu prosze sobie wpisac cokolwiek, aby to bylo tylko po naszemu. ;-) czyli : czyli wszyscy inni to "babilon" - oprocz naszego fan klubu oczywiscie.
Trzymajcie sie zdrowo :-D

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Z judaizmu ukradzione

Post autor: Dezerter » 2019-01-15, 22:15

Marek_Piotrowski pisze: 2016-10-25, 21:58
Dezerter pisze:
Marek_Piotrowski pisze:Przecież chrześcijaństwo to ta sama wiara, która była udziałem Abrahama czy Mojżesza. Całkiem zwyczajnie pozostała częśc judaizmu skręciła w fałszywą drogę około 30 roku.
Marku rozbawiłeś mnie - takiego rozumienia jeszcze nie spotkałem
Ależ to jest oczywiste.
Do momentu przyjścia Jezusa - mimo licznych wypaczeń - niewątpliwie "bożą" wiarą był ówczesny judaizm (no, określenie nie jest właściwe, bo wówczas to jeszcze nie było to, co nazywamy judaizmem - ale myślę że wiesz o co chodzi).
Jezus przyszedł jako Żyd w ramach owego judaizmu właśnie.

Mówimy niekiedy, że "Żydzi w Jezusa nie uwierzyli" - to nie jest do końca ścisłe, Kościół pierwotny składał się praktycznie wyłącznie z Żydów (nawet były wątpliwości czy nie Żyd może być chrześcijaninem, było trzeba aż specjalnego widzenia - patrz Dz rozdziały 10 i 11).
I niewątpliwie to był "boży" dalszy ciąg tego, co było przed przyjściem Jezusa (oczywiście w ramach Nowego Przymierza).
Niestety, większość Żydów rzeczywiście dokonała odstępstwa, nie przyjmując Jezusa.
Mógłbym się zgodzić gdybyś napisał, że judaizm "skręcił " po zburzeniu Świątyni po 70 roku, bo to jest faktem utworzył się wówczas faryzejski judaizm rabiniczny, który dotrwał do dzisiaj. Zanikł natomiast judaizm "światynny" - saduceuszy, kapłański
Owszem, ale to już jakby dalsze problemy odłamanej odnogi judaizmu. Jednak głównym punktem zwrotnym było Jezusa uznanie (kontynuacja w postaci chrześcijaństwa) lub nie uznanie (pójście w próżnię w postaci judaizmu).
Teraz dzięki tobie i pogłębieniu tematu dla mnie już też oczywiste, ale jak mówię o tym katolikom, to robią dziwne miny jak ja kiedyś ;)
Teraz dużo mniej mnie dziwi, że tyle z judaizmu przejęliśmy skoro jesteśmy jego kontynuacją , bo uwierzyliśmy w Żydowskiego Mesjasza
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

ODPOWIEDZ