Z judaizmu ukradzione

Rozmowy na temat wyznawców Judaizmu, dlaczego nie uwierzyli Jezusowi, itp.
konik

Re: Z judaizmu ukradzione

Post autor: konik » 2019-01-16, 23:03

Amen.
Chociaz czasem robie dziwne miny.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Z judaizmu ukradzione

Post autor: Dezerter » 2020-03-28, 22:44

W temacie
polecana przez Magnolię i Marka
Jezus i żydowskie korzenie Eucharystii - Brant Pitre
https://tantis.pl/jezus-i-zydowskie-kor ... nQQAvD_BwE
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Z judaizmu ukradzione

Post autor: Jozek » 2020-03-28, 23:07

Eucharystia jest jednoczesnie wszystkim na raz, Barankiem Paschalnym, Manna z Nieba, Relikwia Sw. Arka Przymerza, Laska Arona, wezem Miedzianym, Nowym Przymierzem.
To wszystko razem zjednoczone w jednym. To jest po prostu niesamowite jak Bog to wszystko zaplanowal i doprowadzil do skutku ktory nas wyzwala z mocy smierci.
Mamy tu caly ST i NT w jednym malym oplatku.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Z judaizmu ukradzione

Post autor: Dezerter » 2021-04-11, 12:48

Myślę, że to dobry wątek by w nim zamieścić ten artykuł
https://www.vaticannews.va/pl/watykan/n ... _p5wNrttT4
Kongregacja Edukacji Katolickiej oficjalnie uznała studia licencjackie z zakresu judaizmu i relacji chrześcijańsko-żydowskich na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim. Jak mówi koordynator tych studiów ks. Etienne Vetö CCN, jest to decyzja o znaczeniu historycznym, ponieważ tym samym Stolica Apostolska uznała, że poznanie judaizmu stanowi integralną część chrześcijańskiej wiary i teologii, a dialog z judaizmem jest jednym z aspektów życia chrześcijańskiego.

Krzysztof Bronk - Watykan

W nowy kierunek studiów na jezuickim uniwersytecie zaangażowali się również sami Żydzi, a zwłaszcza wspólnota żydowska w Rzymie. Studenci będą utrzymywać żywe kontakty z tą wspólnotą, uczestnicząc między innymi w modlitwach w synagodze. Mówi ks. Vetö.

Korzenie to nie przeszłość, wciąż czerpiemy z judaizmu

„Judaizm to nasze korzenie, ale nie jedynie w sensie przeszłości. Dla drzewa korzenie to nie przeszłość, lecz teraźniejszość, bo to z nich teraz czerpie życiodajne soki. Tak samo i my mamy nadal czerpać z judaizmu. Z niego pochodzi tak wiele elementów, które należą do istoty chrześcijaństwa. Poznanie jedynego Boga, który jest miłością. Stworzenie człowieka na Boży obraz. Znaczenie ciała i duszy. Idea zbawienia, grzechu i przebaczenia, a także samego mesjasza. Zdajemy sobie sprawę, że przez ostatnie dwa tysiące lat chrześcijaństwo i judaizm rozwijały się we wzajemnej opozycji. W ten sposób straciliśmy świadomość, że posiadamy wspólne elementy, które stanowią o istocie naszej tożsamości – powiedział Radiu Watykańskiemu ks. Etienne Vetö SJ. – Ważnym aspektem naszych studiów jest to, że niemal połowa wykładowców to Żydzi, a wiele wykładów będzie prowadzonych na dwa głosy. Jest to bardzo ubogacające. Kiedy przed dwoma laty zostaliśmy przyjęci przez Papieża, Franciszek kładł nacisk na to, że ważne jest nie tylko studiowanie tradycji drugiego, ale studiowanie wraz z nim. I widzimy już teraz, że chrześcijanie, którzy zgłębiają judaizm, zyskują o wiele większą świadomość własnej wiary, ale to samo mówią też Żydzi, którzy u nas wykładają. Pewien rabin powiedział mi: kiedy tu przyszedłem, myślałem, że będę jedynie uczył chrześcijan, kim są żydzi, ale z czasem odkryłem, że w ten sposób ja sam coraz lepiej rozumiem moją tradycję.“
Ostatnio zmieniony 2021-04-11, 12:49 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Z judaizmu ukradzione

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-04-11, 14:17

Prawdę mówiąc, wcale tak nie jest. Judaizm to twór postchrześcijański.
Od Żydów, owszem. Z naszej przeszłości - wiary Abrahama, Mojżesza, Dawida - owszem.
Tylko wówczas, gdy (trochę niezgodnie z prawdą) nazwiemy tą wiarę "judaizmem" możemy mówić o czerpaniu z judaizmu.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Z judaizmu ukradzione

Post autor: sądzony » 2021-04-11, 14:53

Czyli ponieąd jak i katolicyzm.
"Judaizm biblijny kształtował się od II tysiąclecia p.n.e., do 70 roku n.e." za wiki
"Zasady doktryny, kultu i prawa katolickiego kształtowały się na przestrzeni wieków od I do VIII" za wiki
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Z judaizmu ukradzione

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-04-11, 15:51

sądzony pisze: 2021-04-11, 14:53 Czyli ponieąd jak i katolicyzm.
"Judaizm biblijny kształtował się od II tysiąclecia p.n.e., do 70 roku n.e." za wiki
Owszem, tylko ani to nie był ten judaizm co dziś, ani, tak naprawdę, nie był to w ogóle judaizm. Niektórzy nazywają to "mozaizmem" (od Mojżesza).
Nie mam problemu, by ten okres nazywać "judaizmem biblijnym" (nawet jeśli to nieadekwatne), ale tak czy owak wątpię, by owe studia obejmowały ten właśnie "judaizm".
Oczywiście nie zaprzecza to sensowności studiów - judaizm postchrześcijański (rozpoczął się z chwilą spalenia ksiąg rodowodowych w Świątyni Jerozolimskiej - stąd zapewne rok 70 w wikipedii) to ciekawy temat. Ale czy aż tak wiele wnosi do chrześcijaństwa, to bym polemizował.
Choć wczesne apokryfy żydowskie są ciekawe, to jednak więcej możemy skorzystać właśnie na tym "judaizmie biblijnym" (interpretacje Tory, midrasze itd), bo to w końcu nasza historia.
"Zasady doktryny, kultu i prawa katolickiego kształtowały się na przestrzeni wieków od I do VIII" za wiki
Chyba nikt nie twierdzi, jakoby chrześcijaństwo jako takie kształtowało się przed Chrystusem (nie trzeba do tego wikipedii) :)
Natomiast - jakkolwiek nazwiemy religię żydowską przed Chrystusem, to chrześcijaństwo jest jej kontynuacją, a nie judaizm rabiniczny.

Dodano po 13 minutach 43 sekundach:
Biorąc pod uwagę powyższe, nawet jeśli nazwalibyśmy "judaizmem" to, co było przed Chrystusem, adekwatny tytuł wątku powinien brzmieć "Po judaizmie odziedziczone".

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Z judaizmu ukradzione

Post autor: sądzony » 2021-04-11, 20:16

Rozumiem @Marek_Piotrowski , że Twoim zdaniem "mozaizm" czy "jahwizm" żywszy jest w katolicyzmie niźli w judaizmie?
jahwizm > judaizm
jahwizm > chrześcijaństwo > katolicyzm
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5930
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 446 times
Been thanked: 904 times

Re: Z judaizmu ukradzione

Post autor: Albertus » 2021-04-11, 20:31

To co jest zawarte w ST jest częścią naszej chrześcijańskiej Tradycji.

Kościół jest zbudowany na fundamencie 12 Izraelitów wybranych przez Jezusa Chrystusa i początkowo składał się z samych nawróconych Izraelitów i my stanowimy z nimi jedną społeczność.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Z judaizmu ukradzione

Post autor: Dezerter » 2021-04-12, 17:15

Albertus pisze: 2021-04-11, 20:31 To co jest zawarte w ST jest częścią naszej chrześcijańskiej Tradycji.

Kościół jest zbudowany na fundamencie 12 Izraelitów wybranych przez Jezusa Chrystusa i początkowo składał się z samych nawróconych Izraelitów i my stanowimy z nimi jedną społeczność.
Dokładnie, bardzo celnie, do tego dodać trzeba Maryję i Józefa , Jana Chrzciciela, Św Pawła i pozostałych Ewangelistów,
ale nie to jest najważniejsze - najważniejszy jest Mesjasz - wyczekiwany Król Królów, Wyzwoliciel, Lew z plemienia Judy, który ma zapanować na całym świecie i przynieść wszystkim pokój i wolność. Mozaizm, a później judaizm rabiniczny, czy nawet współczesne odmiany judaizmu nie rozpoznały go a my chrześcijanie TAK
i dlatego to my jesteśmy prawowiernym kontynuatorem tradycji ST *-:)
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Z judaizmu ukradzione

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-04-12, 19:45

sądzony pisze: 2021-04-11, 20:16 Rozumiem @Marek_Piotrowski , że Twoim zdaniem "mozaizm" czy "jahwizm" żywszy jest w katolicyzmie niźli w judaizmie?
Trudne pytanie.
Myślę że nie i myślę, że nie w tym rzecz.
Problem tkwi w tym, że judaiści przeciwstawili się swojej wierze, nie uznawszy Jezusa.
Zatem judaizm obecny jest odstępstwem od jahwizmu - przez odrzucenie Syna Bożego.
To nie przeszkadza temu, że nie uznając tego co wyższe (Nowego Przymierza) mogą kultywować bardziej niż my Stare Przymierze (który dla nas jest historią zbawienia).
Albertus pisze: 2021-04-11, 20:31 To co jest zawarte w ST jest częścią naszej chrześcijańskiej Tradycji.
Tak.
Kościół jest zbudowany na fundamencie 12 Izraelitów wybranych przez Jezusa Chrystusa i początkowo składał się z samych nawróconych Izraelitów i my stanowimy z nimi jedną społeczność.
Tak.
Dezerter pisze: 2021-04-12, 17:15 Dokładnie, bardzo celnie, do tego dodać trzeba Maryję i Józefa , Jana Chrzciciela, Św Pawła i pozostałych Ewangelistów,
ale nie to jest najważniejsze - najważniejszy jest Mesjasz - wyczekiwany Król Królów, Wyzwoliciel, Lew z plemienia Judy, który ma zapanować na całym świecie i przynieść wszystkim pokój i wolność. Mozaizm, a później judaizm rabiniczny, czy nawet współczesne odmiany judaizmu nie rozpoznały go a my chrześcijanie TAK
i dlatego to my jesteśmy prawowiernym kontynuatorem tradycji ST *-:)
Dobrze to opisuje św.Paweł: jesteśmy "zaszczepieni" na krzewie Narodu Wybranego, zaś niektóre z "natywnych" uschły - ale jeśli się nawrócą, triumfalnie wrócą na swój własny krzew.
Bóg pamięta o swoim narodzie.
Wspaniały jest 11. rozdział Listu do Rzymian:
"Pytam więc: Czyż Bóg odrzucił lud swój? Żadną miarą!
I ja przecież jestem Izraelitą, potomkiem Abrahama, z pokolenia Beniamina.
Nie odrzucił Bóg swego ludu, który wybrał przed wiekami.
(...)Izrael nie osiągnął tego, czego skwapliwie szukał; osiągnęli jednak wybrani. Inni zaś pogrążyli się w zatwardziałości
(...) Pytam jednak: Czy aż tak się potknęli, że całkiem upadli? Żadną miarą! Ale przez ich upadek zbawienie przypadło w udziale poganom, by ich pobudzić do współzawodnictwa. Jeżeli zaś ich upadek przyniósł bogactwo światu, a ich mała liczba - wzbogacenie poganom, to o ileż więcej przyniesie ich zebranie się w całości!
(...)Jeżeli bowiem zaczyn jest święty, to i ciasto; jeżeli korzeń jest święty, to i gałęzie.
Jeżeli zaś niektóre zostały odcięte, a na ich miejsce zostałeś wszczepiony ty, który byłeś dziczką oliwną, i razem [z innymi gałęziami] z tym samym złączony korzeniem, na równi z nimi czerpałeś soki oliwne, to nie wynoś się ponad te gałęzie.
A jeżeli się wynosisz, [pamiętaj, że] nie ty podtrzymujesz korzeń, ale korzeń ciebie.
Powiesz może: Gałęzie odcięto, abym ja mógł być wszczepiony.
Słusznie. Odcięto je na skutek ich niewiary, ty zaś trzymasz się dzięki wierze. Przeto się nie pysznij, ale trwaj w bojaźni.
Jeżeli bowiem nie oszczędził Bóg gałęzi naturalnych, może też nie oszczędzić i ciebie.
Patrz więc na dobroć i surowość Boga. Surowość wobec tych, co upadli, a dobroć Boga wobec ciebie, jeżeli tylko wytrwasz przy tej dobroci; w przeciwnym razie i ty będziesz wycięty.
A i oni, jeżeli nie będą trwać w niewierze, zostaną wszczepieni. Bo Bóg ma moc wszczepić ich ponownie.
Albowiem jeżeli ty zostałeś odcięty od naturalnej dla ciebie dziczki oliwnej i przeciw naturze wszczepiony zostałeś w oliwkę szlachetną, o ileż łatwiej mogą być wszczepieni w swoją własną oliwkę ci, którzy do niej należą z natury

(...) Co prawda - gdy chodzi o Ewangelię - są oni nieprzyjaciółmi ze względu na wasze dobro; gdy jednak chodzi o wybranie, są oni - ze względu na praojców - umiłowani.
(...) Bo dary łaski i wezwanie Boże są nieodwołalne."

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Z judaizmu ukradzione

Post autor: Dezerter » 2022-08-01, 23:14

Ks. prof. Podeszwę, który jest biblistą i hebraistą naciągnąłem ostatnio na temat
jak się modlono w czasach Jezusa w Synagogach
popłynął a ja głupi nie nagrywałem tego, bardzo żałuje
ale co zapamiętałem to się podzielę
Po dłuższym słuchaniu wtrąciłem:
czy mi się zdaje, czy widzę bardzo wiele podobieństw do naszej Mszy Świętej?
- Tak, odpowiedział, zdecydowanie można szukać jej zrębów, czy pierwowzoru w modlitwie Synagogalnej, szczególnie Liturgia Słowa
Były modlitwy i śpiewy psalmów, było ich wyznanie wiary, były Błogosławieństwa (nasza prefacja), później było czytanie na Ołtarzu Słowa (Bima) z Tory i z Proroków
a później było wyjaśnianie Pisma, które można porównać z naszym kazaniem
były oczywiście i modlitwy
a na koniec ...
kapłan przekazuje błogosławieństwo ludowi
Był roczny lub trzyletni cykl czytania Pięcioksięgu, który się powtarzał - skąd ja to znam :-? :)
Ostatnio zmieniony 2022-08-01, 23:18 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Z judaizmu ukradzione

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-08-02, 08:33

We Mszy Świętej pewne frazy są praktycznie przejęte z liturgii paschalnej i domowej(!) liturgii szabatowej.

Rak

Re: Z judaizmu ukradzione

Post autor: Rak » 2022-08-02, 11:23

Z judaizmu, może nie ukradzione, ale przyswojone przez Kościół był zwyczaj tzw. wywód, to znaczy obrzęd oczyszczania kobiet po połogu. Możecie sobie o tym w necie poczytać, ja tylko chcę powiedzieć, że jeszcze w latach 50-60 ubiegłego wieku ten zwyczaj istniał. Może nie tak bardzo rygorystyczny, jak wcześniej, ale moja mama opowiadała, że 40 dni po urodzeniu mnie i mojej siostry również brała udział w obrzędzie oczyszczania w kościele. Polegał na tym, że stała z zapaloną świecą w ręku, ksiądz ją święcił święconą wodą, odmawiał modlitwy, potem mogła ucałować krzyż i złożyć ofiarę. Tyle zapamiętałam :)

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Z judaizmu ukradzione

Post autor: Dezerter » 2022-08-02, 17:57

Marek_Piotrowski pisze: 2022-08-02, 08:33 We Mszy Świętej pewne frazy są praktycznie przejęte z liturgii paschalnej i domowej(!) liturgii szabatowej.
Pamiętam jak się oburzyłem i zdziwiłem jak pierwszy raz u Ciebie przeczytałem, że to chrześcijaństwo a nie współczesny judaizm jest bezpośrednim, w prostej linii kontynuatorem judaizmu świątynnego z czasów Jezusa
a teraz nie mam co do tego żadnych wątpliwości
Ostatnio zmieniony 2022-08-02, 17:58 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

ODPOWIEDZ