aby nie byc slepo zafascynowanym

Rozmowy na temat wyznawców Judaizmu, dlaczego nie uwierzyli Jezusowi, itp.
Benjamin

aby nie byc slepo zafascynowanym

Post autor: Benjamin » 2016-03-09, 20:15

Codzienna modlitwa ortodoksy zyda - jedno z wezwan: Blogoslawiony jestes Ty, Panie nasz, Boze, Krolu Wszechswiata, ze nie uczyniles mni gojem.

Rodowod tej modlitwy siega poczatkow chrzescijanstwa i wylaczenia chrzescijan z synagogi. Bylo to zwiazane z zakazem dla wyznawcow Chrystusa udzialu w zydowskich nabozenstwach.

Nieprzyjazna chrzescijanstwu, silnie wyartykulowana obyczajowosc zydowska odcina sie od innych np.: na widok pielgrzymow chrzescijan Zydzi czesto odwracaja wzrok, a nawet pluja ( fakty autentyczne)

Tradycja zydowska skierowana przeciwko chrzescijanom zakazuje pewnych gestow takich jak: Zyd nie moze siedziec z takim ukladem rak i nog, aby nie przypominaly krzyza ( zakladajac chocby noge na noge), w szkolach niezydowskich dzieci zydowskie na uzywanie symbolow w matematyce o ksztalcie krzyza maja zakaz ich pisania ( dodawanie chocby)...

Ortodoksyjny Zyd ma obowiazek wypowiadania w duchu przeklenstw na widok chrzescijanskich symboli ( kosciola , krzyza itd)

Nie jest to wiedza kazdemu podawana z zewnatrz, nie kazdy to robi ... ale wielu sie tym szczyci

Dla konwertytow swiezo po konwersji problemem przejscia na chrzescijanstwo nie jest doktryna, ale uwarunkowania psychologiczne wyniesione z kultury zydowskiej / ladunek wrogich emocji wobec Jrzusa jest przenoszony na wyznawcow i ciagnie sie za konwertytami w ich swiadomosci i podswiadomosci.

Plucie na widok chrzescijan, ksiezy to nie sa rzadkie przypadki.

To tyle - pamietajac o milosci blizniego nie zapominajmy, ze Pan Jezus nie kazal byc przy tym tchorzliwym frajerem.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Post autor: Dezerter » 2016-03-12, 00:41

Mocne to co napisałeś - mam nadzieję, że bierzesz za te słowa pełną odpowiedzialność. Nie reaguję jako moderator nie dlatego, że "toleruję antysemityzm" - jak by mogło się wydawać na katolickim forum (ot stereotyp) - uprzedzam, że takiej tolerancji nie będzie.
Nie reaguję, bo Beniamin przyznał się do pochodzenie żydowskiego. A murzynowi wolno powiedzieć o sobie "czarnuch" i nie jest to naganne - ale białemu nie wolno, bo to już rasizm!
Ostatnio zmieniony 2016-03-13, 23:43 przez Dezerter, łącznie zmieniany 2 razy.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Benjamin

Post autor: Benjamin » 2016-03-13, 22:35

Dezerterze - pisanie prawdy nie jest antysemityzmem.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Post autor: Dezerter » 2016-03-13, 23:59

Benjamin pisze:Dezerterze - pisanie prawdy nie jest antysemityzmem.
Ale ja nigdzie nie napisałem, że jest. Jednak nawet rzeczy prawdziwe można pisać w sposób cywilizowany albo w sposób obrażający. Tak samo jestem przeciwny antypolonizmowi, czy rasizmowi.

aby nie byc slepo zafascynowanym - piszesz, a komu dedykujesz ten wątek? Przed czym ostrzegasz ?
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5930
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 446 times
Been thanked: 904 times

Post autor: Albertus » 2016-03-14, 18:08

Ja rozumiem ten wątek jako przyczynek do dyskusji o przypadkach ślepej fascynacji judaizmem wśród chrześcijan.

Mamy czasem do czynienia ze ślepym antysemityzmem ale ostatnio coraz częściej można spotkać się ze ślepym filosemityzmem.

Ślepym- to znaczy z takim który zamyka oczy na to co u Żydów i w judaizmie złe i błędne.

Myślę że powinniśmy być przyjaznymi wobec żydów ale równocześnie trzeba być obiektywnym i krytycznym wobec tego co złe.


Polecam książkę napisaną przez Żyda Izraela Szahaka - Żydowskie dzieje i religia

[ Dodano: 2016-03-14, 19:08 ]
Dezerter pisze: Nie reaguję, bo Beniamin przyznał się do pochodzenie żydowskiego. A murzynowi wolno powiedzieć o sobie "czarnuch" i nie jest to naganne - ale białemu nie wolno, bo to już rasizm!
Ale wolno murzynowi krytykować złe postępowanie białych ludzi?

A Żydowi wolno krytykować ludzi nie będących Żydami?

A białemu wolno krytykować złe postępowanie czarnych?

A wolno ludziom nie będących Żydami krytykować złe postępowanie Żydów?

Mam nadzieję że wolno! :-D

Byle merytorycznie i bez przesadnych uogólnień.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Post autor: Dezerter » 2016-03-14, 21:42

Albertus pisze:Byle merytorycznie i bez przesadnych uogólnień.
Wyłuszczyłeś sedno Albertusie :-D
Ja uważałem siebie zawsze za filosemitę, dopóki ...
- nie wszedłem na Forum Żydów Polskich - tam kilka razy usłyszałem, że jestem antysemita ;-)
-nie spotkałem Badaczy Pisma ci to dopiero są filosemici 10 razy bardziej niż ja. Jest więcej odłamów protestanckich, które wręcz kochają bezkrytycznie Izrael (przykład - wątek muzyczny Badacz mówi, że dla niego najpiękniejszym utworem jest hymn Izraela - padłem na twarz! :lol: )
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Benjamin

Re: aby nie byc slepo zafascynowanym

Post autor: Benjamin » 2016-10-15, 21:49

Panowie sarmaci . Mnie chodzilo jasno i wyraznie - narod zydowski ( izraelski) jest wybranym, ale chrzescijanie sa narodem powszechnie wybranym
.lecz jesli Zyd to kawal s....yna to mu nic wybranstwo nie pomoze. I jesli chrzescijanin jest kawal s .....yna, to mu nic wybranstwo nie pomoze.
Wobec tego ani zydzi , ani chrzescijanie n ie sa nietykalni ( choc zbyt wielu zydow wlasnie tak mysli ).
To tyle.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: aby nie byc slepo zafascynowanym

Post autor: Dezerter » 2016-10-16, 00:32

Rozsądny głos, ale ja z Kujaw a nie z Sarmacji ;-)
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Matylda

Re: aby nie byc slepo zafascynowanym

Post autor: Matylda » 2019-03-31, 22:13

Faktycznie w KK jest troche filosemicka przesada. Częste używanie symboli i przedmiotów kultu żydowskiego- zupełnie bez sensu.
A już moja ulubioną wisienką na torcie jest używanie flagi Izraela- spotyka się i w Grobach Pańskich w czasie Wiekanocnym i w żłóbkach Bożonarodzeniowych ( u nas w parafii w żłóbku była w tym roku) i przy ołtarzach w czasie różnych uroczystości niektórych wspólnot... A przecież flaga państwa Izreal powstała w 1948r i nie ma nic wspólnego ze starotestamentalnym judaizmem...To tak jakby w ramach ekumenii z prawosławnymi wszędzie wieszać flagi Rosji:))

konik

Re: aby nie byc slepo zafascynowanym

Post autor: konik » 2019-03-31, 22:23

Tym bardziej jest to wisienka, ze symbolika na fladze panstwa Izrael jest syjonistyczna i antychrzescijanska.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: aby nie byc slepo zafascynowanym

Post autor: Dezerter » 2019-04-02, 22:15

Matylda pisze: 2019-03-31, 22:13 Faktycznie w KK jest troche filosemicka przesada. Częste używanie symboli i przedmiotów kultu żydowskiego- zupełnie bez sensu.
A już moja ulubioną wisienką na torcie jest używanie flagi Izraela- spotyka się i w Grobach Pańskich w czasie Wiekanocnym i w żłóbkach Bożonarodzeniowych ( u nas w parafii w żłóbku była w tym roku) i przy ołtarzach w czasie różnych uroczystości niektórych wspólnot... A przecież flaga państwa Izreal powstała w 1948r i nie ma nic wspólnego ze starotestamentalnym judaizmem...To tak jakby w ramach ekumenii z prawosławnymi wszędzie wieszać flagi Rosji:))
Co do flagi to pełna zgoda Matyldo i pisze to jako krytyczny filosemita.
Kiedyś na rekolekcje przyjechał egzorcysta z Korbielowa Dominikanin i wygłosił rekolekcje w chuście/szalu żydowskiej - tej w paski z frędzelkami ;) - jakoś to uzasadnił tematem rekolekcji.
A co powiesz na wątek - Z judaizmu ukradzione - zaglądałaś?
viewtopic.php?f=29&t=191&hilit=z+judaizmu+ukradzione
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: aby nie byc slepo zafascynowanym

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-04-03, 10:40

A ja myślę, że jest semickich akcentów i za dużo i za mało.

Za dużo: odniesień do judaizmie w jego AKTUALNYM, antychrześcijańskim (i mocno rózniącym się od wiary w czasach Jezusa) stanie. Doprawdy, judaiści aktualni nie są naszymi "starszymi braćmi w wierze". Należy się im szacunek, ale zrównoważony.

Za mało jest za to odniesień do tego, co istotne: do wiary Abrahama, Mojżesza i Jakuba jako gałęzi, w którą jesteśmy wszczepieni (Rz 11,16-21). Chrześcijanin to przecież duchowy Żyd (Rz 2:28-29)!
Gdy pisałem konferencje o żydowskich korzeniach Eucharystii byłem absolutnie zdziwiony, że o tak ważnych - kto wie czy nie najważniejszych, wręcz wyjaśniających "o co w tym chodzi" - rzeczach w ogóle się nie uczy na katechezach, nie usłyszymy tego też z ambon.
Takich podstawowych rzecz - ja, który zawsze interesowałem się Eucharystią - dowiedziałem się dopiero wówczas!
I założę się, że większość moich słuchaczy na Sesji Apologetycznej też słyszała o tym po raz pierwszy.
I myślę, że o wielu takich rzeczach nadal nie wiem. A przecież to podstawa do zrozumienia chrześcijaństwa.

konik

Re: aby nie byc slepo zafascynowanym

Post autor: konik » 2019-04-03, 11:20

Doskonaly glos Marku. A kto ma nas tego nauczac?
Czy sa jakies podstawy wiedzy formalnej wyniesione ze studiow seminaryjnych chocby?

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: aby nie byc slepo zafascynowanym

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-04-03, 11:34

Pojęcia nie mam. W seminarium to byłem tylko na odwiedzinach ;)

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: aby nie byc slepo zafascynowanym

Post autor: Dezerter » 2019-04-04, 10:11

Twoją konferencję o Eucharystii wysłałem ks. Opiekunowi Nowej Ewangelizacji więc może pójdzie w lud Boży ?
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

ODPOWIEDZ