Co po śmierci - wierzenia judaizmu z czasów Jezusa

Rozmowy na temat wyznawców Judaizmu, dlaczego nie uwierzyli Jezusowi, itp.
Awatar użytkownika
Tomaszek
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 625
Rejestracja: 13 wrz 2015
Lokalizacja: Polska
Has thanked: 12 times
Been thanked: 103 times
Kontakt:

Re: Co po śmierci - wierzenia judaizmu z czasów Jezusa

Post autor: Tomaszek » 2016-04-28, 18:37

Ja też już nie jestem młody i mi też nie pasuje obecna forma forum.

Dezerterze
Jezus mówił o ogniu Gehenny= ogień piekła, zniszczenia, drugiej śmierci ale nigdy nie o ogniu oczyszczającym - podobnie żaden żyd w jego czasach nie szukał i nie widział w Dolinie Hinon ognia oczyszczającego w którym złoto się wytapia, ale ognia zniszczenia i śmierci.
Tomaszku nie zaklinaj rzeczywistości tylko podaj jakikolwiek tekst, gdzie mamy pozytywny ogień oczyszczający, uszlachetniający.
Oto cytat o ogniu, o który prosisz:
Fundamentu bowiem nikt nie może położyć innego, jak ten, który jest położony, a którym jest Jezus Chrystus. 12 I tak jak ktoś na tym fundamencie buduje: ze złota, ze srebra, z drogich kamieni, z drzewa, z trawy lub ze słomy, 13 tak też jawne się stanie dzieło każdego: odsłoni je dzień [Pański]; okaże się bowiem w ogniu, który je wypróbuje, jakie jest. 14 Ten, którego dzieło wzniesione na fundamencie przetrwa, otrzyma zapłatę; 15 ten zaś, którego dzieło spłonie, poniesie szkodę: sam wprawdzie ocaleje, lecz tak jakby przez ogień1. 16 Czyż nie wiecie, żeście świątynią Boga i że Duch Boży mieszka w was? 17 Jeżeli ktoś zniszczy świątynię Boga, tego zniszczy Bóg. Świątynia Boga jest świętą, a wy nią jesteście.
1 Kor 3:11-17

I co Ty na to?
Skąd wiesz, że Jezus mówił o ogniu zniszczenia i śmierci? I rozważ jeszcze to: czy czasami to nie to samo może być? Jesli ktoś bardzo nagrzeszył to po takim "oczyszczeniu" już nie jest sobą? Stary, poprzedni mate (jak mówią synowie Albionu) już jakby nie istnieje.
"Aby rozumieć przypowieść i przenośnię, słowa mędrców i ich zagadki."

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14808
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4117 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Co po śmierci - wierzenia judaizmu z czasów Jezusa

Post autor: Dezerter » 2021-05-30, 23:22

5 lat @Tomaszek , z którym piłem kawę w Warszawie czeka na odpowiedź na swoje argumenty
ale doczekał się - i pozdrawiam jeśli czytasz
Czy to może być o czyśćcu?
13 tak też jawne się stanie dzieło każdego: odsłoni je dzień [Pański]; okaże się bowiem w ogniu, który je wypróbuje, jakie jest. 14 Ten, którego dzieło wzniesione na fundamencie przetrwa, otrzyma zapłatę; 15 ten zaś, którego dzieło spłonie, poniesie szkodę: sam wprawdzie ocaleje, lecz tak jakby przez ogień1.
Moim zdaniem - nie, bo wyraźnie jest to o Dniu Pańskim w znaczeniu Paruzji, z którym wiążę się Sąd Ostateczny a wcześniej ucisk, apokalipsa plagi w tym ogień.
Poszukałem jaki komentarz na a temat tego wersetu żyd mesjanistyczny Stern:
Rozdział 3 , 13
W Dzień Sądu, Dzień Adonai, Bozy ogień odsłoni i uszlachetni to , co jest godne pozostać w Bożym Królestwie, a zniszczy to co nie jest.
Choć przyznam, że 15 brzmi dla mnie niezrozumiale - ktoś to rozumie?
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Co po śmierci - wierzenia judaizmu z czasów Jezusa

Post autor: Jozek » 2021-05-31, 10:12

15 mowi o naszych czynach, np. ktos gorliwie nawracal innych, a tak naprawde swoim dzialaniem odsuwal od wiary i Boga.
takie dziela splona, choc dusza pozostanie. To co pozorne i falszywe splonie, a pozostanie tylko to co trwale i dobre, tak jak zloto.
To tak jak w powiedzeniu ze ktos ma slomiany zapal do czegos, bo taki zapal szybko splonie, wypali sie i pozostanie tylko popiol.
Ostatnio zmieniony 2021-05-31, 10:17 przez Jozek, łącznie zmieniany 2 razy.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

ODPOWIEDZ