o Talmudzie

Rozmowy na temat wyznawców Judaizmu, dlaczego nie uwierzyli Jezusowi, itp.
Benjamin

o Talmudzie

Post autor: Benjamin » 2017-07-08, 20:53

Jest tutaj temat o kabale, a warto co nieco wtracic o Talmudzie - ktory jest jakby pierwsza przyczyna kabaly ...

Talmud jest wielka ksiega zydowskiego wychowania. Dla Zydow rozproszonych w swiecie jest zrodlem ideowej i kulturowej spojnosci, dzieki ktorej nie stracili swojej tozsamosci , a nawet potrafili odtworzyc narodowa solidarnosc.
W uproszczeniu mowiac, Zydzi uwazaja Talmud za ksiege udzielona przez Boga, jako potwierdzenie wyjatkowosci Zydow wobec Stworcy. Talmud stanowi jakby uwiarygodnienie Biblii ( szczegolnie Piecioksiegu i prorokow wiekszycha ) i potwierdzenie, a nawet zatwierdzenie autorytetu Pism Mojzeszowych i prorockich.
Talmud nierzadko porownywany jest z Pismem Swietym, ale samemu Talmudowi przypisywane zostaja daleko wieksze prerogatywy taki jak np: szerszy zakres oddzialywania czy wieksze znaczenie prawno-kulturowe. Wyraza sie to czesto w takim twierdzeniu, ze Talmudu nie mozna zastapic Bibla, ale za to Biblie Talmudem jakm najbardziej.
" Talmud jest czyms wiecej, niz zbiorem praw, jest to mikrokosmos obejmuhjacy, tak jak Biblia niebo i ziemie. I zdaje sie, iz cala proza i cala poezja, cala nauka i cala wiara ... i wszelka filozofia swiata starozytnego ... w nim sie zesrodkowala ": Emanuel Deutsch, pisarz zydowski.
Jednym slowem - gdyby nie talmud, Zydzi nie byliby tym , czym sa ... i nie zajmowaliby takiej pozycji w swiecie, jaka zajmuja obecnie.

Awatar użytkownika
Tomaszek
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 625
Rejestracja: 13 wrz 2015
Lokalizacja: Polska
Has thanked: 12 times
Been thanked: 103 times
Kontakt:

Re: o Talmudzie

Post autor: Tomaszek » 2017-07-08, 21:41

No to na rozgrzewkę pytanie: Czy Talmud to Gemara czy Gemara i Miszna? Następne pytanie: Czym różni się Talmud Babiloński od Jerozolimskiego? I na dzisiaj ostatnie: Co oznacza słowo talmud?
"Aby rozumieć przypowieść i przenośnię, słowa mędrców i ich zagadki."

Benjamin

Re: o Talmudzie

Post autor: Benjamin » 2017-07-08, 22:54

Tomaszku ... choc korzenie Zyda mam, to na poziomie podstawowym sie w tym znam. Ale nie jest to powod do kompleksow. Po prostu interesuje sie w zyciu czyms wiecej, niz tylko korzeniami.
Proponuje popularyzatorski stopien wtajemniczenia ( nie taki, zeby zablysnac ) ... pragne zapoznac szersza spolecznosc o takim temacie.
Jezeli pragniesz specjalistycznej dyskusji, to zaloz watek dla specjalistow. Ja nim nie jestem ( jestem specjalista i mam chleb z powodu zupelnie innej specjalnosci ).
A wiec powoli.

Zdania o Talmudzie sa roznorodne. Wielu ( odnosze sie do opinii osob, ktore czytaly Talmud w oryginale) wyglasza bardzo ujemne sady , szczegolnmie o swego rodzaju kazuistycznej formie tresci moralnych, ktore nie sa jednoznaczne, a nawet wyjasniane na opak.

Przechodzac do samego slowa talmud, to samo slowo w najprostszym znaczeniu wyraza sie jako nauka, nauczanie. Jest to wyraz hebrajski i pochodzi od lamad, czyli nauczac.
Gemara i Miszna sa to dwa zbiory podan stanowiace zasadnicza czesc Talmudu.

Warto dodac, ze ksiega ta czyli Talmud wykazuje cechy szczegolnego ekskluzywizmu ( wyodrebnienia) w stosunku do wszystkich ludow niezydowskich. Dopatrywac sie w tym nalezy rowniez zrodla fanatyzmu antychrzescijanskiego samych Zydow wobec religii katolickiej, co wyraza sie czesto w obludzie wobec chrzescijan ( mowie o tym, bo to sie dzieje teraz rowniez).
No, to tyle na razie, o roznicach miedzy Talmudami to bedzie miejsce na oddzielny opis ... gdyz to wymaga troche szerszego naswietlenia.

Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: o Talmudzie

Post autor: Dezerter » 2017-07-09, 00:06

Czytałem kiedyś Talmud, ale moje rozczarowanie było wielkie, tak teraz myślę, że największe ze wszytkach świętych ksiąg jakie czytałem wielu religii. Takim samym największym rozczarowaniem w filozofii był dla mnie Nitsche i jego "Tako rzecze Zaratustra".
Wracając do Talmudu, to daleko mu do poziomu ST - zdumiał mnie przede wszystkim brak logiki, sensu itp Nie będę pisał więcej, bo nie chce kogoś urazić - spodziewałem się dużo więcej. Może to kwestia tłumaczenia ...
Jednego z tego co napisałeś nie rozumiem. ST jest natchniony, więc jakim cudem Talmud, który nie jest natchniony może być ważniejszym pismem.?
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: o Talmudzie

Post autor: Marek_Piotrowski » 2017-07-09, 11:14

No cóż, włóżmy kij w mrowisko: Talmud o Jezusie i chrześcianach- co mówi?

Benjamin

Re: o Talmudzie

Post autor: Benjamin » 2017-07-09, 16:29

Mozna to znalezc w tekstach polskojezycznych. Ale po co to zglebiac, Marku. Ogolnie stosunek do chrzescijan ( i nie Zydow ) jest wrogi, a nawet rasistowski.

Odniose sie do pytania zadanego przez Dezertera.
Nalezy uswiadomic sobie, ze Talmud ma charakter nauki ( wykladu nauk) rabinistycznej. Tak wiec rabinackie wygibasy nad tekstem Biblii maja charakter wyzszy ( gdyz sa realizacja zasad biblijnych) w ujeciu biezacym, a nie jako tylko zapis ... stad zapis jest jedynie pretekstem do podania rabinackiego wykladu tego, jaka to tresc zapisana w Biblii jest trescia wlasciwa na dana chwile.
Podobne triki wykonuja chocby swiadkowie Jehowy, a najbardziej zblizona do rabinizmu socjologiczne droge korelacji autorytetu Pisma swietego I Talmudu w swoim podobienstwie wykazuja chocby mormoni, dla ktorych ksiega Mormona jest wyzszym wykladem objawienia Bozego i swiadectwa o Chrystusie niz Biblia.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: o Talmudzie

Post autor: Dezerter » 2017-07-09, 23:24

Marek_Piotrowski pisze:No cóż, włóżmy kij w mrowisko: Talmud o Jezusie i chrześcianach- co mówi?
Zapytałem o to znawcę judaizmu i Biblii ks. prof. Chrostowskiego próbują wyjaśnić i dociec, które krążące po necie cytaty są prawdziwe a które nie - bo jest wiele fałszywek na co zwracam uwagę, by nie cytować byle czego.
Najpierw spytał kim jestem i ile wiem, jak zobaczył, że swój i sporo wie, to powiedział, że sam już wiem, ale gdy nie odpuszczałem , zamyślił się i odpowiedział tak:
"Jedno jest pewne - nic dobrego!"
Ktoś spyta jak to? dlaczego?
Ja odpowiem tak - takie były czasy....
Było po zburzeniu Świątyni, po upadku 2 powstań w którym zginęło ok 2 mln żydów, trwała przymusowa diaspora poza Judeą, w każdym skupisku żydowskiej diaspory działali chrześcijańscy ewangeliści, namawiający do "porzucenia wiary i zwyczajów ojców" :
obrzezania, przestrzegania 613 nakazów i zakazów, święcenia sabatu, nauczali, że nie ma już żyda ani greka - namawiali do przyjęcia pogańskich (nieżydowskich zwyczajów), mówili, że nie ma już kobiety i mężczyzny, że wszyscy ludzie mogą mieć Ducha Świętego i być jak prorocy - no skandal! i obraza Boga i obyczajów ojców!!!
To zagrażało istnieniu narodu żydowskiego - naród bez kontynuacji tradycji swych ojców przestaje być narodem, traci tożsamość, a po utracie państwowości, przymusowej diasporze, utracie Świątyni oznaczało to by koniec.
W diasporze żydzi walczyli o przetrwanie, o istnienie - największym zagrożeniem było chrześcijaństwo z tym ich Jezusem fałszywym Mesjaszem (tak uważali).
Nie żebym ich usprawiedliwiał, ale napisałem to by pokazać ich motywacje - musieli przedstawić i Jezusa i chrześcijan w jak najgorszym świetle, by przetrwać!
My zresztą nie pozostaliśmy im dłużni! - trwała walka o rząd dusz w diasporze, kształtowała się chrześcijańska tożsamość różna od judeochrześcijańskiej, teologia zastąpienia, teologia potępienia dla morderców Jezusa, dla narodu odrzuconego (a nie wybranego).
Takie były czasy - nie oceniajmy ahistorycznie.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Tomaszek
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 625
Rejestracja: 13 wrz 2015
Lokalizacja: Polska
Has thanked: 12 times
Been thanked: 103 times
Kontakt:

Re: o Talmudzie

Post autor: Tomaszek » 2017-07-10, 00:02

Śmieszy mnie trochę ta dyskusja nad tekstem bez tekstu. Nie obraźcie się, ale niczego nie zacytowano w tym wątku. Naprawdę sądzicie, że Talmud zajmuje się kwestią Jezusa? Jest wymieniony pewien Jezus, bo to powszechne imię w Izraelu, ale to nie Ten z Nowego Testamentu.
O chrześcijanach, nie wprost, jest w Szmone Esre, a raczej było, bo tekst uległ zmianie, ale to nie Talmud.
Talmud to przede wszytskim Gemara, która powstawała znacznie później niż czasy Jezusa i młodego Kościoła. A Miszna, którą spisano i zredagowano pod kierownictwem Jehudy HaNasi w VI wieku naszej ery, czyli wcześniej niż Talmud ukończono, Miszna skupia się głównie na kwestiach związanych z Pięciąksięgiem Mojżesza i przestrzeganiem Prawa.

Podam przykład. Tora mówi aby nie pożyczać na procent. A Miszna a za nią Gemara rozważa jak to w praktyce ma wyglądać. Na przykład jeżeli pożyczysz komuś 15 kg jabłek a ten ktoś po dwóch miesiącach odda Ci 15 kg jabłek, to czy jest to w zgodzie z przykazaniem? Dla nas Polaków to 100 procent uczciwa kwestia. Ale rabini poszli dalej. Bo nie o jabłka tu idzie, ale o ich cenę. Co jeśli jabłka podrożały? Więc jeśli dłużnik odda nam taką samą ilość jabłek, ale droższych, to czy nie jest tak jakbyśmy odyzskali dług z procentem?

Nie wchodźmy w kwestię, czy ten sposób myślenia jest właściwy czy nie. Miłość bliźniego wierzącemu człowiekowi podpowie jak się ma zachować. Więc nie o to chodzi. Chodzi o to, czym naprawdę zajmuje się Talmud. Prawem Mojżesza i to bardzo, mega bardzo szczegółowo. Czasami może wydawać się to skrajną kazuistyką, ale na studiowaniu Talmudu ci ludzie nauczyli się jak robić interesy i jak prowadzić banki i co Wam będę wyjaśniał, sami wiecie.

Ale Talmud to nie tylko kazuistyka. Może jakiś cytat?

Rabbi Chanina, przełożony kapłanów, uczył: Módl się o pomyślność władzy, bo gdyby nie strach przed nią, ludzie żywcem pożarliby siebie nawzajem. (Pirke Awot, Rozdział 3, to jest traktat z Miszny - Pirke Awot - Sentencje ojców.) Pirke Awot to taka talmudyczna Księga Przysłów.

Porównanie Talmudu do Księgi Mormona jest niepoważne. Bądźmy Kochani poważni. Księga Mormona jest dziełem sfałszowanym. Talmud powstawał na przestrzeni wieków i pozwolił narodowi żydowskiemu zachować tożsamość. I Talmud był przez chrześcijan palony. A tam gdzie palą książki, jak pewien mądry człowiek powiedział, wkrótce zaczną palić ludzi. I tak się też stało.
I na koniec ciekawostka. MIsznę spisano po hebrajsku, choć gramatyka i znaczenie wielu słów jest nieco inne niż w Biblii. Natomiast Gemara spisana jest po aramejsku.
"Aby rozumieć przypowieść i przenośnię, słowa mędrców i ich zagadki."

Benjamin

Re: o Talmudzie

Post autor: Benjamin » 2017-07-10, 00:49

Witam.
Tomaszku - tekst Talmudu mozna znalezc ( jesli ktos zainteresowany ) w necie, a takze wydanie papierowe ( w ksiegarni internetowej).
Jestem jak najdalszy od propagowania Talmudu, stad nie wrzucam zadnego tekstu.
A jedynie opinie ... a to na zasadzie napotkanego tu watku o kabale, stad warte douzupelnienie o Talmudzie.
Co do ksiergi Mormona ... podalem wyraznie, iz jest to zobrazowanie mechanizmu socjologicznego zredagowania pisma wtornego wobec Biblii, ktoremu nadano autorytet wiekszy od Pisma Swietego... dlatego zwracam jeszcze raz uwage na uzyte sformulowanie: "a najbardziej zblizona do rabinizmu socjologicznie droge korelacji ..."
Widocznie umknele to Twojej uwadze Tomaszku, stad niezrozumienie.
Dziekuje za ciekawe wstawki o Talmudzie.

Ps: zgadzam sie z wpisem Dezertera ... w naszej chrzescijanskiej kulturze Talmud jest odbierany przez chrzescijanski pryzmat wartosci. I my,jako chrzescijanie mamy prawo do takiego odbioru.
Talmud nie jest absulutnym pismem, co do ktorego jedyna norma jest stosowanie rabinackiej normy.
I jesli w Talmudzie wyczytamy tresci przeciwne chrzescijanom, to po prostu jako chrzescijanie protestujemy i zwalczamy te tresci.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: o Talmudzie

Post autor: Marek_Piotrowski » 2017-07-10, 18:39

Zaraz, nie relatywizujmy jednak tak bardzo. Talmud ma jednak duży wpływ na część Żydów.
I jest stosowany teraz.
Pomyślmy, co by się działo w mediach, gdyby podobne teksty jakie w Talmudzie padają na temat chrześcijan padły na temat Żydów?
I najważniejsze - treść Talmudu pozwala zrozumieć skrajne postawy antychrześcijańskie wśród Żydów.

Żeby było jasne: NIE usprawiedliwiam pogromów, Holocaustu czy antysemityzmu.
Jednak na przykład gdy mowa o II Rzeczpospolitej, słyszę wyłącznie utyskiwania na negatywny stosunek do Żydów, a nawet na... rzekome tworzenie przez Polaków gett.
A mechanizm był nieco inny...
Leon Weliczker, Żyd z Lwowa, wspomina:
?Żyliśmy w stworzonym przez siebie gettcie bez ścian. Religia Żydowska powodowała, że przebywaliśmy razem w grupach, co oddzielało nas od nie-Żydów. Kobiety, aby uzyskać koszerne jedzenie dla swych rodzin, musiały kupować w religijnych sklepach żydowskich (?). Wszystkie te przepisy spowodowały, że Żydzi mieszkali w podobnych do getta społecznościach, aby utrzymać żydowski styl życia. (?) staraliśmy się unikać przechodzenia przy kościele, a jeśli to było niemożliwe, mruczeliśmy pod nosem odpowiednie przekleństwa, gdy przemykaliśmy obok niego.(?) My Żydzi wynosiliśmy się ponad innych, ponieważ byliśmy ?ludem wybranym? przez samego Boga. Powtarzaliśmy to nawet w naszych modlitwach.
(?)
Byliśmy obcymi dla otaczających nas gojów z powodu naszej religii, języka, zachowania, ubioru oraz codziennych wartości. Polska była jedynym krajem, gdzie naród
żył wewnątrz narodu? W Polsce Żyd ubierał się całkiem inaczej od innych, miał brodę i pejsy (?) mówił innym językiem ( yidysh ), uczęszczał do osobnych szkół religijnych.
(?)
Ponieważ każdy posiłek w szabas i dni świąteczne rozpoczynał się od pobłogosławienia wina, nie było możliwości, by pobożny Żyd mógł podzielić się świątecznym
posiłkiem z gojem, bowiem wino, w momencie, gdy się je otworzyło, stawało się niekoszerne, jeśli tylko goj spojrzał na nie. Prawa kaszruth uniemożliwiały Żydowi spożycie posiłku przy niekoszernym gojskim stole. Dlatego stosunki towarzyskie między Żydami, a nie -Żydami były bardzo rzadkie. (?) Żyliśmy w stworzonym przez samych siebie getcie i to odpowiadało naszym wymogom oraz życzeniom?.



Czy Talmud miał faktycznie tak druzgoczący wpływ na społeczność żydowską? Byłem skłonny myśleć że nie, dopóki nie przeczytałem tekstu z całkiem innej epoki - pamiętników Żydów z okresu międzywojennego. Sami przeczytajcie: Fragment pamiętników Rachmiela Frylanda, z czasów kiedy wychowywał się w ortodoksyjnej rodzinie żydowskiej w okolicach Chełma Lubelskiego:
?Nie miałem w ogóle kontaktów z chrześcijaństwem. Po drodze do szkoły [ yeshiva ] przechodziliśmy koło kościoła rzymskokatolickiego i koło cerkwi prawosławnej i spluwaliśmy, wymawiając słowa, które są w Księdze Powtórzonego Prawa (7,26) ?będziesz się tym brzydził, będziesz to miał w najwyższej pogardzie, bo są to rzeczy obłożone klątwą?.
 
Śmieszy mnie trochę ta dyskusja nad tekstem bez tekstu.
Nie chodzi rzecz jasna o cały tekst, tylko o pewne kontrowersyjne fragmenty (ogólnie zresztą raczej znane).
Przy okazji - czy mógłby je ktoś zweryfikować?

Ot na przykład:
Wy (Izraelici) nazywacie się ludźmi, ale nie nazywają się goje ludźmi.
A ponieważ Num ? 19. 14 wyraźnie mówi o zanieczyszczeniu przez umarłego człowieka, to wynika z tego, że groby gojów nieżydów ? nieludzi, nie zanieczyszczają"
/Jabamot 60 b./
 
Uczy się: jeśli izraelita z gojem przyjdzie do sądu przed ciebie, toś powinien, jeśli możesz według żydowskiego prawa przyznać mu słuszność, jemu
słuszność przyznać, a do owego powiedzieć: tak powinno być według naszego prawa, a jeśli według prawa gojów możesz mu przyznać słuszność, to do owego
powiedz: tak powinno być według waszego prawa. Jeśli zaś nie, to mu przyjdź z pomocą podstępem.

 
Gdy żyd ma zeznawać w sprawie akuma, mającego proces z żydem w sądach akumów, to o ile tym zeznaniem spowoduje, że oskarżony żyd będzie wyżej ukarany, niż w sądzie żydowskim, żydowi nie wolno zeznawać"
 
posiadłość nieżyda jest jak dobro bezpańskie, kto pierwszy przychodzi, ten ma pierwszeństwo /Choschen hamischpath/
 
Zgubiona rzecz goja jest dozwolona (czyli, że nie należy jej oddawać), bo r. Hama b. Gorja powiedział w imieniu Rab: skąd to, że rzecz zgubiona goja
jest dozwolona? ? Bo napisano: wszystko zgubione twego brata, twojemu bratu musisz zwrócić, (Deut. 22. 3.), ale nie gojowi, z wyjątkiem tylko, jak mówi r. Pinchas ben Jair: gdzie zachodzi święcenie imienia Bożego jest także zakazanąjego rzecz zgubiona
/Baba kania/
 
Kto gojowi oddaje rzecz znalezioną, mówi Pismo św. (Deut. 29. 18, 19),
takiemu Pan Bóg nie może nigdy odpuścić
/Sanhedryn/
 
Gdy żyd sprzedaje towar akumowi, to nie wolno drugiemu żydowi powiedzieć mu (gojowi), że towar nie jest wart tyle, nawet gdy to jest prawda /Kicur Szulchan aruch, wydanie niecenzurowane/
 
Nieżyda można oszukiwać, ponieważ w Piśmie powiedziano (3 Moj. 25.14.): Nikt nie powinien brata swego oszukiwać. Jeśli zaś nieżyd oszukał żyda, to musi on na podstawie naszych praw zwrócić"
 
Jeśli goj, któremu żyd winien pieniądze, umarł, a jego spadkobiercy nie wiedzą nic o tym długu, to żyd nie potrzebuje płacić" /Choschen hamischpat/
 
"Jeśli goj zabił goja lub zabił żyda, on odpowiada, a jeśli żyd zabił goja, on nie odpowiada (według sądu ludzkiego) /Tos. Ab. z./
 
"Kto widzi groby Izraelitów, niech mówi:
niech będzie błogosławiony, który was stworzył według prawa, odżywia was według prawa, on pozwoli wam kiedyś według prawa zmartwychwstać...
Mar b. Rabina kończył jeszcze w imieniu r. Nachmana: On zna liczbę was wszystkich i On kiedyś was ożywi i pozwoli wam zmartwychwstać. Błogosławiony niech będzie, który zmarłych ożywia.
(...)
Kto widzi groby gojów, niech mówi: zawstydzoną jest wasza matka, hańba jej, która was zrodziła"

Benjamin

Re: o Talmudzie

Post autor: Benjamin » 2017-07-10, 20:33

Marku ... Talmud ma wplyw na kazdego Zyda, ktory chce pozostac na rabinackiej drodze wyznawania wiary ( kultu ) mojzeszowej.
Paradoksalnie ... ateizacja samego Izraela otworzyla mozliwosci bardziej pokojowego ( "ekumenicznego") wspolistnienia Zydow na arenie terazniejszego swiata.
Teksty , ktore przytoczyles sa jednymi z wielu, ktore sa przytaczane w kregach ortodoksow "ku obronie wybranstwa narodu wybranego".
Aby je bardziej zglebiac nalezaloby moim zdaniem stworzyc watek osobny i w nim zajmowac sie literatura religijna i religijno-szowinistyczna w zastosowaniu wspolczesnych Zydow.
Osobiscie nie jestem za tym, aby sie w to zaglebiac ... uwazam, ze takie takie trendy w judaizmie sa rakotworcze i zadaja klam samemu JAHWE.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: o Talmudzie

Post autor: Marek_Piotrowski » 2017-07-10, 21:24

Owszem, ale są obecne. I obawiam się, że wiele wyjaśniają...

Benjamin

Re: o Talmudzie

Post autor: Benjamin » 2017-07-11, 08:51

Tak Marku. Ale wplywu na to nie mamy, mozemy jedynie informowac i edukowac.

Powroce teraz do glownej linii watku, czyli do skrotowego opisania Talmudu.

Talmud mozna okreslic ( w uproszczeniu ) jako ksiege , w ktorej zawarte zostaly wszystkie ksiegi religijne zydowskie, poza Pismem Swietym S.T.
Talmud to takze rodzaj wykladu czyli objasniania rabinackich pouczen. Jest on niejako nauka i zbiorem wszystkich prawd odnoszacych sie do ktorychkolwiek dziedzin zycia poboznego Zyda. Czyli istotnie w Talmudzie rozpatrywane sa zagadnienia i udzielane pouczenia dotyczace wszystkich dziedzin czlowieka. W pojeciu rabinow Talmud jest nauka ponad wszystkie nauki ...najwszechstronniejsza i obejmujaca wszelkie wiadomosci ( wiedze) w kazdym temacie duchowosci judaistycznej.

W jaki sposob doszlo do powstania Talmudu w znanej obecnie formie?
Dwa srodowiska zydowskie mialy na to wplyw ( w pojeciu ogolnym, nie szczegolowym).
Wieki III, IV po Chrystusie to czas szeroko zakrojonej zywotnosci rabinow palestynskich, skupiajacych sie wokol osrodka w Tyberiadzie. To miasteczko po zburzeniu Jerusalem uchodzilo wowczas za za ognisko zycia religijnego i kulturowego.
Rabini tyberiadzcy dysponowali spisanym juz od kilku stuleci zasadniczym zbiorem prawd znanym jako Miszna.
Tekst Miszny zostal opatrzony obszernym komentarzem, zawierajacym mnostwo rabinackich odpowiedzi na zagadnienia natury prawnej. W taki to sposob utworzyli wielki zbior pouczen i jurysdycznych opracowanna temat rzeczywistosci jurydycznej, historycznej i moralnej ... a to wszystko zakotwiczone we wtornym judaizmie.
Tak wiec Miszna z takim objasnieniem ( opisem, komentarzem) nazwana zostala Talmudem jerozolimskim czyli palestynskim.
Tenze Talmud palestynski ( powstaly w srodowisku tyberiadzkim) zostal ukonczony w drugiej polowie IV w.po Chrystusie.
mozemy znalezc w nim wzmianki o cesarzach rzymskich Dioklecjanie i Juliane Apostacie ( ok. IV wieku zaznacza sie ich panowanie).
Wspomniane sa rowniez imiona rabinow, ale tych, ktorzy zyli przed rokiem 350.
Talmud palestynski napisany zostal po aramejsku, objasnienia zas dawniejszych rabinow po hebrajsku.

Ps: o Talmudzie babilonskim innym razem.

Awatar użytkownika
Tomaszek
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 625
Rejestracja: 13 wrz 2015
Lokalizacja: Polska
Has thanked: 12 times
Been thanked: 103 times
Kontakt:

Re: o Talmudzie

Post autor: Tomaszek » 2017-07-11, 09:01

Ponieważ spieszę się odrobinę, odniosę się tylko do paru kwestii ale za parę dni przejrzę ten wątek raz jeszcze i wypowiem się szerzej.

Co do tworzenia getta, to rzeczywiście. Wystarczy polecieć do Stanów i zobaczyć ja izolują się grupy religijne.

Co do Talmudu w necie czy gdzie indziej, po polsku Talmud nie został w całości nigdy opublikowany ani nawet przetłumaczony na polski. Ale mamy naturalnie niektóre księgi, choćby Pirke Awot - Miszna. W zasadzie to trudno powiedzieć, bo częściej mówi się, że Gemara to TAlmud w zasadzie, ale też Talmud to Miszna i Gemara. Ale co do Talmudu Babilońskiego i Jerozolimskiego to chodzi o Gemarę nie o Misznę bo Miszna jest jedna.

Takmud posiada ogromną wartość również dla chrześcijan interesujących się biblistyką, podobnie jak żydowskie targumy. Dlaczego? Ponieważ cała ta literatura pomaga zrozumieć jak pierwotnie i później rozumiano tekst biblijny, jak z nim obcowano, bo przecież sam tekst jest jednak odległy i sami pisaliśy na innym wątku, że w Biblii mamy rozmaite gatunki literackie. Te wszystkie elementy składają się na lepsze rozumienie tekstu.

Talmud nigdy nie stał się dla Żydów ważniejszy od Biblii, to wielkie nieporozumienie. Ale jest bardziej jakby osobisty, ponieważ Biblię Żydom "ukradziono" - nie zrozumcie tego źle, chrześcijanie uznali Biblię za swoją i własną interpretację za jedynie dobrą. A Talmud pozostał żydowski.
"Aby rozumieć przypowieść i przenośnię, słowa mędrców i ich zagadki."

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: o Talmudzie

Post autor: Dezerter » 2017-07-12, 00:03

Tomaszek pisze:(...)

Talmud nigdy nie stał się dla Żydów ważniejszy od Biblii, to wielkie nieporozumienie. Ale jest bardziej jakby osobisty, ponieważ Biblię Żydom "ukradziono" - nie zrozumcie tego źle, chrześcijanie uznali Biblię za swoją i własną interpretację za jedynie dobrą. A Talmud pozostał żydowski.
Cieszę się, że to nieporozumienie, ale tak to zabrzmiała.
Głupie jednak jest takie podejście, że coś wtórnego, ale własnego jest ważniejsze od czegoś pierwotnego tylko dlatego, że inni też to uważają za swoje ...

Marku pytasz o weryfikację prawdziwości lub nie tekstów "internetowych Talmudu" - podjąłem ją kiedyś i jutro podam co ustaliłem.Dziękuję wszytkom za trzymanie poziomu dyskusji w tym bardzo trudnym i drażliwym/wrażliwym temacie - tak trzymać :idea:
szalom
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

ODPOWIEDZ