o Talmudzie

Rozmowy na temat wyznawców Judaizmu, dlaczego nie uwierzyli Jezusowi, itp.
Benjamin

Re: o Talmudzie

Post autor: Benjamin » 2017-10-29, 22:45

Podkowo - tutaj juz Tomaszek w ktoryms z tematow probowal pisac o kabale, ale temat zostal zamkniety. Jesli nie bedzie sprzeciwow moderacji, to lekko sproboje nakreslic jakies ramy kabaly ... Oczywiscie, nie zamierzam nic narzucac, bo temat moze byc kontrowersyjny.
Ale jestem zdania , ze o kabale mozna napisac jakis maly zarys szkicowy, ktory pomoze obiektywnie rzucic troche swiatla na te czesc literatury religijno-mistyczno-prorocko-medytacyjnej wywodzacej sie z kregow zydowskich.

Katol

Re: o Talmudzie

Post autor: Katol » 2017-11-03, 22:04

W potocznym rozumieniu kabała to taki jakiś skomplikowany system, że już nikt nic nie rozumie.
Chyba nie jest to bezpodstawne?

wpakować się/wpędzić się w kabałę =?wpakować się w kłopoty, w tarapaty, w intrygę?;

Benjamin

Re: o Talmudzie

Post autor: Benjamin » 2017-11-04, 22:06

Nie Katolu. Jest to logiczny system, ale oparty na tak odmiennej podstawie ( albo inaczej mowiac ... na tak wielu odmiennych podstawach) ze stanowi konglomerat, a nie spojny system - choc w obrebie swoich odrebnosci jest pewnym zapisem okreslonej, sensownej w danej "ideologii" - mistyki religijno-spolecznej.

Katol

Re: o Talmudzie

Post autor: Katol » 2017-11-04, 23:23

Hahaha..... :))
Logiczny system, ale nie spójny. Koło kwadratowe. "W obrębie swoich odmienności".... :ymparty:
To już jasne, że kabała powstała, by ogłupiać słuchaczy, albo czytaczy...

To czekam na tę przednią rozrywkę.
B-)

Benjamin

Re: o Talmudzie

Post autor: Benjamin » 2017-11-05, 22:03

Katolu - to wspaniale :x , ze znalazles sie tu. Nareszcie jako znawca zapoznasz nas z kabala i wprowadzisz w tajniki tejze; wskazujac w oparciu
o rzetelne i solidne argumenty, w pelni uczciwie i odpowiedzialnie miejsca i sposoby, w jakie to "kolo kwadratowe" czyli kabala ... powstala, by oglupiac sluchaczy albo czytaczy. To bardzo pieknie z Twej strony - rowniez oczekujemy na "te" (ta) przednia rozrywke.
Juz kocham Cie za to :x @};- :-!

Katol

Re: o Talmudzie

Post autor: Katol » 2018-04-07, 17:57

W 1631 roku wyszło zarządzenie polskich rabinów, by teksty w Talmudzie dotyczące Jezusa z Nazaretu nie były drukowane, lecz w te miejsca należy wstawić kółeczko O. (Bali się zlinczowania przez katolicki lud, gdyż te teksty obrażały Chrystusa i chrześcijan.)
Czy macie dostęp do tych tekstów, które w Talmudzie zostały wykółeczkowane??

wędrowiec

Re: o Talmudzie

Post autor: wędrowiec » 2018-05-31, 20:53

i cisza ...
przerażająca cisza ...

Dominik

Re: o Talmudzie

Post autor: Dominik » 2018-05-31, 21:19

hmmmm, może zatem dodasz coś od siebie wędrowcze? Może masz jakieś pytania na które oczekujesz odpowiedzi związku z tym tematem?

wędrowiec

Re: o Talmudzie

Post autor: wędrowiec » 2018-05-31, 21:29

Frapujące pytanie zadał Katol.

Ja nie mam w temacie nic do powiedzenia, uczę się tu, zgodnie z zaleceniami Administracji. [ :ymhug: @};- ~o) :ympray: :-bd - Dez]
Ostatnio zmieniony 2018-05-31, 22:00 przez Dezerter, łącznie zmieniany 2 razy.

konik

Re: o Talmudzie

Post autor: konik » 2018-08-19, 21:49

Moi drodzy.
Zanim przejde do odpowiedzi to przyznam sie do jednego, co staralem sie nie rozpowiadac - jestem tym, ktory jest obrzezany. Dlatego Benjamin i konik to dwie twarze tej samej osoby ... osoby, ktora z racji swojego pochodzenia wie cos niecos na te tematy i ... ktora widzac jakies naiwne zapatrzenie i wyidealizowanie pewnego narodu nieraz ma chec walnac kawe na lawe.
Ale moze o tym kiedys w innym miejscu.

Wracajac do Meritum - pytanie zadane przez Katola jest z rzedu tych, ktore wynikaja z niewiedzy systematyki zydowskiej mistyki ... jej korzeni, podbudowy teologicznej i teozoficzo/parafilozoficznych dyferencji itp.

Talmud - zaden twor religijno-mistyczny w kulturze semickiej nie jest oparty na rzymskim kanonie. Tak wiec sam zapis nie jest wyrazeniem woli jurydycznej, ale dosyc swobodnym zabiegem w postaci metafor, porownan czy przypowiesci majacych w okreslonych czesciach dziela zadanie :albo przekazania jekiejs madrosci, albo jakiej moralizatorskiej prawdy, albo jakiejs drogi wykladu doktryny w postaci propozycji szkicowej, a nie dogmatu.
Prosze zauwazyc, ze samo wyznanie mojzeszow efunkcjonuje dokladnie na tych zasadach ... a Ksiegi Bibli nie sa zapisem typowo prawnym, ale zalecenie madrosciowym z przekazem o grzechu lub bezgrzesznosci.
Rowniez sam Jezus w swoim gloszeniu Dobrej Nowiny postepowal dokladnie w ten sposob; to, co nawet jego wrogowie zauwazyli, to nieto, ze w jakims innym stylu glosil. ale ze glosil "z moca".

Glownym zadaniem talmudu w sposob jawny jest przekazanie madrosci zydowskiej i wykazanie drogi podjecia tejze madrosci w dzielach zycia.

Oczywiscie ... zydzi caly czas pozostajac w okreslonej kulturze i religijnosci na madrosc ( mniej lub bardziej wlasciwie rozumiana ) nakladaj osobiste uprzedzenia czy poglady: te zas nie sa zapisane, gdyz sa zmienne i zalezawprost od wykladu danej szkoly rabinackiej: glownym spoiwem laczacym te nie zapisane poglady jest:
- rasizm ( wynikajacy z automatyzmu wybranstwa narodu, a nie z osobistej postawy zyciowej )
- antychrystianizm ( Chrystus to herezja i powrot do samozwanczego balwochwalstwa )
- antyislamizm - Mahdi ( Mahomet) to sluga diabl, wyslannik diabla, wcielenie diabla

Dlatego co Jakis czas w Talmudzie sa miejsc nie zapisane, w ktorych kazdy interpretator/wykladowca powinien i zobowiazany jest z mocy rabinicznej do wyglaszania szergu modlitw bedacych rzucaniem przeklenstw przeciwko Chrystusowi, chrzescijanstwu czy Kosciolowi oraz przeciwko Mahometowi i ksiedze Koranu.

Warto miec na wzgledzie te okolicznosc, ze dzisiaj panstwo Izrael i spoleczenstwo zydowskiesa prawie w calosci ateistyczne, choc symbolika kulturowa i narodowa caly czas nawiazuje do idei religii mojzeszowej i wybranstwa narodu.
Dlatego obecnie wydaje sie ludziom zachodu, ze zydzi to sa tacy prawie swieci sami z siebie i bardzo przyjazni chrzescijanstwu.
Ortodoksi,starozakonni itp. tak naprawde w swoim mysleniu niewiele roznia sie od islamskich ekstremistow; nie dokonuja samobojczych zamachow terrorystycznych wlasnie dlatego, ze to dla Zyda grzech, a dla muzulmanina powod do chwaly i wstep do raju.

No, to tyle na tyle.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: o Talmudzie

Post autor: Dezerter » 2018-08-20, 20:01

Katol pisze: 2018-04-07, 17:57 W 1631 roku wyszło zarządzenie polskich rabinów, by teksty w Talmudzie dotyczące Jezusa z Nazaretu nie były drukowane, lecz w te miejsca należy wstawić kółeczko O. (Bali się zlinczowania przez katolicki lud, gdyż te teksty obrażały Chrystusa i chrześcijan.)
Czy macie dostęp do tych tekstów, które w Talmudzie zostały wykółeczkowane??
Katol pisze o kółeczkach, Konik o pustych miejscach
a ja mówię sprawdzam i poproszę o teksty źródłowe, lub wiarygodne źródło na temat :
- "1631 roku wyszło zarządzenie polskich rabinów"
- "(...)co Jakis czas w Talmudzie sa miejsc nie zapisane, w ktorych kazdy interpretator/wykladowca powinien i zobowiazany jest z mocy rabinicznej do wyglaszania szergu modlitw (...)"
Bez tego są to tylko pomówienia, które nie mają podstaw w historii religii.

Koniku nie bardzo rozumiem co ma Talmud do muzułmanów i Koranu i jak może mieć cokolwiek skoro Talmud powstał PRZED islamem?

Dodano po 1 minucie 33 sekundach:
Katol pisze: 2018-04-07, 17:57 W 1631 roku wyszło zarządzenie polskich rabinów, by teksty w Talmudzie dotyczące Jezusa z Nazaretu nie były drukowane, lecz w te miejsca należy wstawić kółeczko O. (Bali się zlinczowania przez katolicki lud, gdyż te teksty obrażały Chrystusa i chrześcijan.)
Czy macie dostęp do tych tekstów, które w Talmudzie zostały wykółeczkowane??
katol pisze o kułeczkach, konik o pustych miejscach
a ja mówię sprawdzam i poproszę o teksty źródłowe, lub wiarygodne źródło na temat :
- "1631 roku wyszło zarządzenie polskich rabinów"
- "(...)co Jakis czas w Talmudzie sa miejsc nie zapisane, w ktorych kazdy interpretator/wykladowca powinien i zobowiazany jest z mocy rabinicznej do wyglaszania szergu modlitw (...)"
Bez tego są to tylko hipotezy, które nie mają podstaw w historii religii.

Koniku nie bardzo rozumiem co ma Talmud do muzułmanów i Koranu i jak może mieć cokolwiek skoro Talmud powstał PRZED islamem?
Ostatnio zmieniony 2018-08-20, 20:02 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

konik

Re: o Talmudzie

Post autor: konik » 2018-08-20, 21:15

Po to sa takie miejsca, abys wlasnie robil za goja. No, pokaz zydzie, gdzie tak jest zapisane? A figa, nie zapisane ... ho, wlasnie po to sa takie miejsca.
Talmud nie tyle powstal przed islamem, co powstawal w ciagu okolo 18 stuleci.
Kodyfikacja ( i to nie ostateczna ) nastapila rownowaznie z kabalizacja.

Hipotezy, ktore nie maja podstaw? Czy wzystkie religijne sprawy zostaly zapisane? Czy nic nie istnieje, co nie zostalo zapisane? Ciekawa, choc tolalnir falszywa hipoteza ... nie majaca podstaw w historii i religii.
Ostatnio zmieniony 2018-08-20, 21:15 przez konik, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: o Talmudzie

Post autor: Dezerter » 2018-08-20, 21:28

...czyli opinie, bajania, urban legend - za stary jestem na takie ... noże nastolatki to łykają ;)
fakty sa takie:
Talmud jako uporządkowany zbiór praw religijnych, normatywnie spisany został około 400 roku n.e (talmud palestyński) i około 500 roku n.e. (talmud babiloński)[1], zawiera w sobie tradycję między III wiekiem p.n.e. a VI wiekiem n.e
za wiki, ale mogę podać podręcznik religioznawstwa.
W VI wieku nie było islamu
FAKT

Ps.
jestem gojem i ani się tego nie wstydzę ani nad tym nie ubolewam. Nie jestem jednak naiwnym gojem - kilka lat dyskutowałem z żydami na FŻP więc wyleczyłem się z naiwności gojowskiej i poznałem co nieco.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

konik

Re: o Talmudzie

Post autor: konik » 2018-08-20, 22:14

Drogi Przyjacielu.
W istocie niczego nie pragne Tobie ujmowac.
Ty wiesz swoje, ja wiem swoje.
Szybko etykietujesz rozmowce. Za szybko.

Serdecznie pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: o Talmudzie

Post autor: Dezerter » 2018-08-21, 20:58

Koniku drogi - dziękuję za nazwanie przyjacielem :)
ale jedyna "etykietkę" jaka znajduję w swoim poście to jest o mnie:
"jestem gojem"
proszę jedynie o fakty potwierdzające i/lub teksty źródłowe - to podstawa merytorycznej dyskusji i poznania faktów/prawdy
a tak
Ty wiesz swoje, ja wiem swoje.
;)
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

ODPOWIEDZ