o Talmudzie

Rozmowy na temat wyznawców Judaizmu, dlaczego nie uwierzyli Jezusowi, itp.
Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: o Talmudzie

Post autor: Andej » 2018-08-21, 22:15

W: http://www.pardes.pl/pdf/Talmud.pdf kółek ani miejsc pustych nie dostrzegam. Ino odstępy między akapitami. Ale to ino jeden przykład. Więcej nie szukałem.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: o Talmudzie

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-08-22, 09:05

Oczywiście na Talmudzie się nie znam, ale wydaje się że to co pisze Konik współgra ze świadectwami Żydów, którzy wychowywali się w ortodoksyjnych rodzinach a co zacytowałem tu viewtopic.php?f=29&t=571#p11753

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: o Talmudzie

Post autor: Andej » 2018-08-22, 09:24

Masz rację jeśli chodzi o totalną asymetrię stosunku Żydów do gojów i vice versa. Wydaje mi się, że analogiczna sytuacja jest w przypadku relacji muzułmanów i giaurów. Ale tym co mnie szczególnie boli jest to, że uosobieniem najgorszego goje czy giaura jest chrześcijanin. Przeciw nim skierowane główne ostrze. Na przykład w Izraelu, zlaicyzowanym jak słusznie zauważył konik, najmniej tolerowania są chrześcijanie. Także w zakresie praw odnoszących się do Żydów chrześcijan.
Masz też rację, że naród Żydowski, najsilniejszy na świecie, nie dopuści do zrównania praw Narodu Wybranego i z pozostałymi narodami.

Jednak tu weszliśmy na ścieżkę dokumentowania pewnego zjawiska, czyli wymownego przemilczania (oksymoron mi się trafił) szczególnych treści. I formy ich przedstawiania.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

konik

Re: o Talmudzie

Post autor: konik » 2018-08-28, 15:12

Moi drodzy.
Nie jest zamiarem moim tworzenie sporow w tematach nie wiazacych bezposrednio sumien w wierze. Poniewaz jednak nieroztropnie watek o talmudzie zostal juz rozpoczety i rozwiniety, dlatego pragnac go zakonczyc mam zamiar podac kilka wyjasnien, po czym temat proponuje zamknac.
Aby byc w zgodzie z prawidlowym modelem podawania tezy i materialu dowodowego, odpowiadam , ze:

- falszywe ( pseudodowodowe ) jest stawianie pseudotezy na zasadzie podanej przez Dezertera, ktory zada dowodow ( ale jakich, a jaki sposob osiagalnych - czego nie podal ani nie podal mozliwosci realizacji dowodowej ) na sposob swiadkow Jehowy: awiadkowie Jehowy np. z triumfem pytaja o dowody na istnienie Trojcy: podaj miejsce w Pismie Swietym, w ktorym umieszczono slowo trojca. Nie ma takiego, a wiec wszystko co podaja i nauczaja na ten temat np. katolicy to takie "urban legend" ( idac Twoim tokiem rozumowania )
Pomylka Dezerterze tkwi w braku uswiadomienia sobie, ze dowody nie stanowia werbalnej strony, ale intencjalna strone ... jesli chodzi o teksty zapisane, w tym wypadku Talmud czy Pismo Swiete.

- nie bylo i nie ma potrzeby czerpania z cioci Wikipedii tych informacji, ktore juz na samym wstepie tego watku zostaly w sposob rownie dobry i wyczerpujacy podane i wyjasnione ... Wobec tego mysle, ze chyby dawno nie zagladales na poczatek watku i zapomniales o zawartym juz w nim materiale.

- Talmud w istocie swej skalda sie z z materialu zrodlowego zapisanego, podstawy ideowej i programowej ... oraz z nauczania biezacego, bedacego odniesieniem do okreslonej szkoly rabinackiej i okreslonej tendencji filozoficzno-dogmatycznej w okreslonym okresie czasowym.
Ta czesc stanowi czesc niestala, niezapisana i tej czesci dotyczy wypowiedz moja czy Katola.
Miejsca takie zarezerwowane dla nauki rabinackiej sa okreslone tekstem - sa wiadomew ktorym momencie podlegaja interpretacji biezacej, ustnej, czyli swego rodzaju gloszeniu homiletycznemu. Nauki rabinackie moga byc zapisywane przez uczniow, ale nie sa wlaczane w tekst pisany.
Na tym polega m.in. specyfika talmudu ... i w rzeczy samej spacyfika semickiej drogi wykladu ksiegi ( madrosciowej, talmudycznej czy ksiegi Pisma Swietego.
Sposob oznaczenia dla mniej wprawnych wykladowcow byl i do tej pory pozostaje sprawa indywidualna i jest zmienny w roznych egzemplarzach, a najczesciej jest zaznaczany wiekszym odstepem lub dodatkowym marginalem ( dla osob niewprawionych w tekscie pisanym alfabetem hebrajskim, ale niekoniecznie w jezyku hebrajskim sa to rzeczy nawet niedostrzegalne ...moga to byc litery w ksztalcie owalnym, raktowane jako kolka lub powtorzenie sensu madrosciowego przeczytanego tekstu ... itp. )

- dopowiadajac: nauki wykladane ustnie wraz z zapisanym tekstem talmudycznym dotyczace islamu sa jak najbardziej zwiazane z problematyka, ktora pojawila sie wraz z konfrontacja z naukami islamu ... Mysle, ze jest to sprawa calkowicie wyjasniona. Talmud jest wciaz na nowo interpretowany, gdyz zasada talmudu nie tyle jest tekst pisany, co wyklad rabinacki.
Odmiennie traktuje sie w Kosciele tekst Pisma Swietego ... ale rowniez w Kosciele istnieje podobna droga, ktora jest wyklad Pisma ( Tradycja ).
Calkowicie zas przeciwna zasade zastosowali protestanci ( w teorii ), dla ktorych tekst pisany jest sam w sobie wykladem. W praktyce jednak protestanci zeszli na pozycje talmudyczne ... i dla protestantow w wiekszosci tekst Pisma Swietego jest jedynie pretekstem do dowolnego wyjasnienie znaczeniowego: w mysl zasady - moja kazalnica stanowi o tresci Pisma Swietego.

- istnieje jeszcze w okreslonym temacie jedna trudnosc: nie spotkalem sie ani nie uslyszalem , aby znalazl sie ktos z kregow zydowskich czy pozazydowskich, kto mialby dostep do kompletnego zrodla zapisanego talmudu.Wszyscy powoluja sie na jakies obszerne nawet fragmenty samego talmudu i rabinackie nauki, wykladnie i opracowania. Tak wiec ja osobiscie nie potrafie wskazac wszystkich zrodel, ani nikt, z kim kontakt mialem w swoich niegdysiejszych dociekaniach (a wykorzystawalem w tym nie tylko prywatne mozliwosci ).

No, wystarczy. Pozdrawiam jak najserdeczniej.

kundelek
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 332
Rejestracja: 15 sie 2020
Has thanked: 3036 times
Been thanked: 50 times

Re: o Talmudzie

Post autor: kundelek » 2020-08-24, 14:54

pelna prawda w tym wyjasnieniu.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: o Talmudzie

Post autor: Dezerter » 2020-08-24, 19:07

kundelek pisze: 2020-08-24, 14:54 pelna prawda w tym wyjasnieniu.
Chwalenie samego siebie nie zmienia w niczym FAKTU, że nie podałeś nic ani konik, abym mógł zmienić poglądy oparte na FAKTACH
EOT
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: o Talmudzie

Post autor: Jozek » 2020-08-24, 19:21

Dez, a niby dlaczego mialbys zmieniac poglad?
Dowiedzenie sie czegos wcale nie musi zmieniac pogladu.
Jesli go zmienisz, to znaczy ze go wczesniej wogole nie miales.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

kundelek
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 332
Rejestracja: 15 sie 2020
Has thanked: 3036 times
Been thanked: 50 times

Re: o Talmudzie

Post autor: kundelek » 2020-08-24, 19:23

Jakie chwalenie? Podaj kontrargumenty, na moje wykazanie twej argumentacji w stylu swiadkow.
potwierdzilem tylko prawde zawarta w tym co zostalo juz napisane-
Czas na twoje pisanie, jesli masz inne opcje do zaoferowania.
pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: o Talmudzie

Post autor: Dezerter » 2020-08-24, 23:33

Jozek pisze: 2020-08-24, 19:21 Dez, a niby dlaczego mialbys zmieniac poglad?
Dowiedzenie sie czegos wcale nie musi zmieniac pogladu.
ale może
Jesli go zmienisz, to znaczy ze go wczesniej wogole nie miales.
aby coś zmienić trzeba to mieć :!: ja mam inny niż kundelek
jak bym w ogóle nie miał to po przeczytaniu bym sobie wyrobił pogląd
kundelek nie napisał nic co by zmieniało mój pogląd ani nic konkretnego do czego mógłbym się odnieść B-)
Ostatnio zmieniony 2020-08-24, 23:33 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

kundelek
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 332
Rejestracja: 15 sie 2020
Has thanked: 3036 times
Been thanked: 50 times

Re: o Talmudzie

Post autor: kundelek » 2020-08-25, 06:16

Zaden problem Dezerterze.
to jest forum otwarte. Podaj swoj wyklad w ktorym sie odnajujesz i zastosuje swoje rady rowniez do siebie, czyli uzasadnij i udowodnij, ze inny wyklad jest bledny.
Nie podales ani jednego argumentu ktory bylby konkretnym procz takiego ktory brzmi: "ja sie nie zgadzam"

ODPOWIEDZ