Ankieta o Kabale

Rozmowy na temat wyznawców Judaizmu, dlaczego nie uwierzyli Jezusowi, itp.
ODPOWIEDZ

Czy chesz na forum w dziale Judaizm wątek o Kabale?

Czas głosowania minął 2017-11-30, 17:24

Tak - ten wątek może być pożyteczny
3
75%
Nie - ten wątek może być szkodliwy
1
25%
 
Liczba głosów: 4

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14806
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4117 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Ankieta o Kabale

Post autor: Dezerter » 2017-11-15, 17:24

Kabale moim zdaniem zbyt blisko do ezoteryzmu i zbyt daleko do katolicyzmu stąd poprzednio po naradzie i dyskusji postanowiliśmy zamknąć wątek o Kabale.
Ale my tu nie jesteśmy dyktatorami więc :
Wox populi wox Dei
głosujcie 15 dni !
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14806
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4117 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Ankieta o Kabale

Post autor: Dezerter » 2017-11-16, 00:15

Dla wahających się jak zagłosować próbka - mieliśmy już na forum wątek o kabale - poczytajcie i oceńcie:
viewtopic.php?f=29&t=170&p=2189#p2189

Ps
Po odświeżeniu sobie tego wątku, że zdumieniem odkryłem, że Beniaminowi się odmieniło o 180 stopni :-s
wytłumaczysz się?
Kiedyś:
Benjamin pisze:Hmmm - teraz kabala, jutro wahadelko ... a pojutrze wrozka. A potem bajki z mchu i paproci :evil:
To jest forum katolickie, chrzescijanskie.
Dlatego protestuje przeciwko kabale. I tak samo zaprotestuje, jesli ktos zaproponuje studium koranu. I tak samo zaprotestuje przeciwko teozoficznym zapedom ... itd.
Dziś
Jesli nie bedzie sprzeciwow moderacji, to lekko sproboje nakreslic jakies ramy kabaly ... Oczywiscie, nie zamierzam nic narzucac, bo temat moze byc kontrowersyjny.
Ale jestem zdania , ze o kabale mozna napisac jakis maly zarys szkicowy, ktory pomoze obiektywnie rzucic troche swiatla na te czesc literatury religijno-mistyczno-prorocko-medytacyjnej wywodzacej sie z kregow zydowskich.
Jest to logiczny system, ale oparty na tak odmiennej podstawie ( albo inaczej mowiac ... na tak wielu odmiennych podstawach) ze stanowi konglomerat, a nie spojny system - choc w obrebie swoich odrebnosci jest pewnym zapisem okreslonej, sensownej w danej "ideologii" - mistyki religijno-spolecznej.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Benjamin

Re: Ankieta o Kabale

Post autor: Benjamin » 2017-11-16, 09:31

Nie, nie odmienilo sie Benjaminowi, Twoj wpis Dezerterze to obraz braku orientacji w zamierzeniach.
otoz zauwazylem, ze Tomaszek otwierajac watek o kabale dazyl jakby do:
- wykazania, ze jest znawca
- wprowadzenia pewnej indokrynacji kabalistycznej na forum, a to poprzez:
- epatowanie terminologia ( cos jak nieraz Ty przyjacielu drogi masz w swoich hebrajskojezycznych zapedach)
- rozstrzasanie tresci kabaly ( co jest juz daleko bardziej posunieta droga indoktrynacji, niz proste wiadomosci o kabale)

Dlatego tez pojawily sie te moje wpisy.

Umieszczajac watek np. "O Talmudzie" chcialem zapobiec rozstrzasaniu samego Talmudu ( jako dziela obcego dla chrzescijanstwa, a nawet majacedo opcje antychrzescijanska) , a w to miejsce podalem kilka w miare obiektywnych informacji o Talmudzie, ktore to zezwolily na odarcie tego dziela z pewnej falszywosci i poinformowaly w pewnym sensie o stanie faktycznym tego rodzaju literatury.

I podobnie mysle moznaby dokonac w sprawie Kabaly.

Ps: zauwaz, ze zatytulowalem watek na temat Talmudu jako "O Talmudzie" ... a nie "analiza talmudu", tresci zawarte i ich rozpatrywanie w talmudzie" itd.itp.

Moje ostatnie dwie uwagi ktore przytoczyles ( jakoby Benjamin przekrecil sie o 180°) sa wlasnie potwierdzeniem mojego stanowiska, ze uwazam ten watek jako o Kabale ( w sensie informacji na temat zaistnienia tego typu tworczosci zydowskiej) , a nie jako motyw analizy dziela.
Czyli - jakis maly zarys szkicowy, ktory pozwoli rzucic troche obiektywnego swiatla.
Czyli - jako informacje dla takich wpisow, ktorego dokonal Katol, posiadajacy 0 informacji, zas w miejsce obiektywizmu cale wiadro zafalszowan i pomyj. A to nie licuje z wiara w Chrystusa.

Posylam pozdrowienia.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Ankieta o Kabale

Post autor: Andej » 2017-11-16, 09:38

Kiedyś wspominałem. Bioenergoterapia, wahadełko, różdżka - to ciekawe i działa. To znaczy, coś się dzieje. Pod wpływem Tekieli zrezygnowałem. Mam oficjalne dokumenty (podobno zatwierdzone przez MEN) bioenergoterapeuty. Ale nie wierzę w skuteczność działania. Różdżką wykrywałem cieki - sądzę, że działa tu jakieś pole, które jest mierzalne, więc fizycznie sprawdzalne. Problemem jest to, że cieki, zgodnie z prawami fizycznymi, nie mogą emitować pola. Jednak istnienie ich można lokalizować za pomocą różdżki, wahadełka i mierników. Wahadełko, tu największe zagrożenie, bowiem może prowadzić do uzależnienia. Spece od tegoż twierdzą, że może wszystko. Pierwsze eksperymenty polegały na wskazaniu pudełka od zapałek, w którym znajdowała się moneta, którą przez jakiś czas syn miał w kieszeni. Trzy pudełka, jedna moneta. Prawdopodobieństwo 1:3. Trafienia 1:1. Wierzyć, czy nie? Ale to była zabawa. Inną było wskazanie przyszłych numerków totka. Na takie żądanie wahadełko pozostawało w bezruchu. Ale gdy zaczyna się pytać o zdrowie, choroby, "promieniować zdrową wodę", uzdrawiać - to już mogą w grę wchodzić inne czynniki. Tego się obawiam. Najgorsze jest to, że są ludzie, którzy podporządkowują swoje życie wskazaniom wahadełka. Czy mogą coś jeść, czy lekarstwo dobre, czy spotkać się z przyjaciółmi, pójść do kina ... To już obsesja. Ale to wciąga. Jedno, drugie prawidłowe wskazanie zaczyna uzależniać. A potem, to wahadełko rządzi człowiekiem. Podobnie jak potrafi to czynić wódka.

Kabała. Rzeczowa obiektywna dyskusja jest zawsze na miejscu. Instruktaż stawiania, już nie. Pochwała skuteczności prowadzi do uzależnienia. Podobnie jak wahadełko czy brzytwa. Jeśli mamy pewność, że brzytwa zostanie użyta wyłącznie do golenia, to czemu jej nie mieć i nie używać. Ale jeśli jest uzasadnione prawdopodobieństwo, że wpadnie w ręce dziecka, które pomyli ją z harmonijką ustna, to lepiej zlikwidować. Podobnie, gdy może stać się narzędziem psychopaty czy bandyty. Jeśli nie mamy pewności, że jesteśmy w stanie zapobiec negatywnym skutkom, to lepiej usunąć. Schować przed zasięgiem dziecinnych rączek. Uniemożliwić dostęp niepowołanym. I całkowicie zablokować instruktaże używania jej do niecnych celów.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Dominik

Re: Ankieta o Kabale

Post autor: Dominik » 2017-11-16, 11:15

Myślę że całkowicie usuwać wszystkich informacji o Kabale z forum nie ma co. Tak jak moi przedmówcy napisali, napisać o co w tym wszystkim chodzi, dlaczego jest to złe. Na koniec można by taki temat zablokować, w zależności od wyniku tej rozmowy.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14806
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4117 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Ankieta o Kabale

Post autor: Dezerter » 2017-11-16, 15:10

Czemu nie głosujecie?!
Beniaminowi dziękuję za wyjaśnienie, teraz rozumiem twoje intencje, ale czy się z nimi zgadzam? :-?
Byłem adwersarzem Tomaszka w wątku kabała, ale nigdy bym nie użył takich (niewłaściwych) słów jak ty w stosunku do niego o indoktrynacji. Myślę, że podobnie jak ja źle oceniłeś intencje! - zauważ, że sam Tomaszek zaproponował zamknięcie wątku.
Słów hebrajskich i greckich używam tylko wówczas gdy chce być dobrze, precyzyjnie zrozumiały - znów przypisujesz nieprawdziwe intencje komuś. :(
jakaś autorefleksja w głębi nefesz ? ;)
szalom
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Benjamin

Re: Ankieta o Kabale

Post autor: Benjamin » 2017-11-16, 23:26

Drogi Dezerterze. Szanuje Cie i lubie ( znam jakby blizej z opowiadan konika) dlatego przyjmuje twoje zdanie ... lecz co do hebraizowania , to niedowierzam. To nie wyjasnia, a zaciemnia temat ... Polak gada po polsku, a zyd niekoniecznie po hebrajsku. :!:
No, ale lubimy ( kazdy z nas ) blysnac. I kazdemu jakas wtopa sie zdarza. :ymblushing:
Nie jestem wrozka, wiec przepraszam jesli nieprawidlowo intencje odczytalem.
A teraz kochany cos po zydowsku: pewien poeta polski napisal: " a imie jego czterdziesci i cztery"
Pytanie : dlaczego 44 to dziecko?
Wskazowka pomocnicza :arrow: zwroc uwage na termin "gematria".
Milej zydowskiej zabawy :-ss

podkowa

Re: Ankieta o Kabale

Post autor: podkowa » 2017-11-20, 16:44

Moze ja sprobuje, gdyz zydowska zabawa nie zostala podjeta.
otoz z mojej wiedzy wynika, ze liczba nazwy czy slowa matka wynosi 41, a slowa ojciec wynosi 3. Zas liczba slowa dziecko wynosi 44. Stad wniosek przyczynowy, ze: matka plus ojciec rowne jest dziecko.
A Mickiewicz napisal w swoim poemacie o potomku, ktorego liczba jest 44 ( czyli jest to dziecko ).
Czy dobrze pojalem?

Benjamin

Re: Ankieta o Kabale

Post autor: Benjamin » 2017-11-21, 23:12

Dobrze podkowo. Skad czerpales wiedze na ten temat?
Ps: sama zasada gematrii ( co jest swego rodzaju odniesieniem do struktur formy , czyli geometrii) znalazla wiele zastosowan w matematyce, szczegolnie w kodowaniu, kombinatotryce i w kryptografii.
Jest rowniez jedna z galezi (metod) w kabale.

podkowa

Re: Ankieta o Kabale

Post autor: podkowa » 2017-11-24, 21:50

Kiedys podawane byly rozne ciekawostki na temat numerologii, stad i moja wiedza.
Ale nie spodziewalem sie, ze ta numerologia to moze byc cos naukowego.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14806
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4117 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Ankieta o Kabale

Post autor: Dezerter » 2017-11-27, 23:34

Ostatnie 2 dni głosowania - na dzień dzisiejszy mamy temat o kabale - tylko ja byłem przeciw - teraz macie szanse decydować, później nie chcę słyszeć protestów. W przypadku remisu temat będzie na forum
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

podkowa

Re: Ankieta o Kabale

Post autor: podkowa » 2017-12-01, 18:03

I co z ta kabala wyszlo?

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14806
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4117 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Ankieta o Kabale

Post autor: Dezerter » 2017-12-01, 22:48

podkowa pisze:I co z ta kabala wyszlo?
Przecież widać wyniki ...
Beniaminie masz zielone światło do założenia wątku.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Benjamin

Re: Ankieta o Kabale

Post autor: Benjamin » 2017-12-04, 20:58

O, bylo kabalistow wielu, ale zaden nie chcial poinformowac, co to takiego moj przyjacielu. :-*
Dobrze ... bede mial chwilke czasu, to wrzuce garsc informacji i ciekawostek. Nie bedzie to wyklad, gdyz osobiscie jestem przeciwny studiom kabaly, ale rowniez jestem przeciwny brukowym teoriom na tenze temat. x_x

ODPOWIEDZ